„Teismui suteikus teisę Statybos inspekcijai griauti neteisėtai pastatytą statinį, artimiausiu metu bus sudaryta griovimo sąmata ir atliktos viešųjų pirkimų procedūros parenkant griovimo darbus atliksiantį rangovą. Planuojama, kad Maskvos namų griovimo darbai bus atlikti iki 2023 metų pabaigos“, – pirmadienį išplatintame pranešime teigia inspekcija.

Statybos inspekcijos teigimu, įstatymai nenumato galimybės nusavinti neteisėtai pastatytus statinius, todėl nesant galimybės juos įteisinti, vienintelis galimas teisėtas kelias – juos nugriauti.

Vilniaus miesto apylinkės teismas dar 2016-ųjų gruodį pripažino 2008-aisiais Vilniaus savivaldybės išduotą statybą leidžiantį dokumentą negaliojančiu ir įpareigojo statytoją, t.y. viešąją įstaigą „Maskvos kultūros ir verslo centras Maskvos namai“ išsiimti naują leidimą ir pagal jį pertvarkyti statinį.

Statytojui nepertvarkius statinio, viešoji įstaiga įpareigota jį nugriauti, o šiai to nepadarius, teismas leido griovimo darbus vykdyti Statybos inspekcijai. 2020-ųjų vasarį sprendimo vykdymą pratęsė dviem metams, galutiniai jo vykdymo terminai suėjo šį spalį.

Inspekcija teigia įvykdžiusi visas įstatymuose numatytas prievoles ir tik tuomet kreipėsi į antstolę, kuri pradėjusi vykdomąją bylą teisės aktų nustatyta tvarka kreipėsi į teismą dėl teismo sprendime numatytų pasekmių taikymo atsakovei: baudos už teismo sprendimo nevykdymą taikymo ir galimybės Statybos inspekcijai organizuoti griovimo darbus.

Maskvos namų Vilniuje idėja vystyta nuo 2004-ųjų, po tuomečio Maskvos mero Jurijaus Lužkovo apsilankymo Vilniuje, karaliaus Mindaugo karūnavimo 750 metų jubiliejaus iškilmėse. Tuomet nutarta panašų Vilniaus namų projektą vykdyti ir Maskvoje.

Skelbta, kad Maskvos namai būtų kultūros ir verslo bendradarbiavimo centras, kurio tikslas – sukurti ir toliau plėtoti gerus kaimyninius santykius tarp Maskvos ir Vilniaus.

2008-aisiais Vilniaus savivaldybė išdavė statybos leidimą pastatui Rinktinės ir Juozapavičiaus gatvių sankirtoje, pradėtos statybos.

Tačiau 2016 metais Vilniaus miesto apylinkės teismas iš dalies tenkino Statybos inspekcijos ieškinį bei pripažino, jog savivaldybės išduotas leidimas yra neteisėtas, nes pažeidžia pačios savivaldybės šios teritorijos detaliajame plane nustatytus aukštingumo, užstatymo tankumo reikalavimus.

2017 metų Valstybės saugumo departamentas Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime pažymėjo, kad „Maskvos namų“ projekto perspektyvos Vilniuje „turi palyginti didelę simbolinę ir praktinę reikšmę Rusijai kaip potencialus jos įtakos, tėvynainių politikos ir viešosios diplomatijos instrumentas“.

Šaltinis
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją