aA
Penki Druskininkų savivaldybės tarybos nariai nesulaužė tarybos nario priesaikos ir vykdė jiems įstatymų suteiktus įgaliojimus, trečiadienį nusprendė Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT).
Ričardas Malinauskas
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Ši teismo išvada yra galutinė ir neskundžiama. Po jos bus baigta penkiems opozicijos atstovams valdančiųjų inicijuota mandatų panaikinimo procedūra.

„Žlugo dar vienas Ričardo Malinausko ir jo daugumos bandymas atsikratyti bei pašalinti opoziciją iš savivaldybės tarybos. Stalinas Sovietų Sąjungoje naikino kitaminčius žudydamas, ištremdamas juos į lagerius Sibire, gerai, kad Lietuvoje veikia nešališki teismai, kurie tokio sukirpimo vadukams, įsisiautėjusiems užvaldytoje teritorijoje, dar gali prikirpti sparnus ir pažaboti jų siekius būti nepakeičiamaisiais bei visagaliais“, – po teismo sprendimo BNS sakė vienas Druskininkų konservatorius Vilius Semeška.

Druskininkų valdantieji siekė iš tarybos pašalinti jiems oponuojančius politikus Karolį Kaklį, Juozą Šarkų, Romualdą Domarką, V. Semešką ir Antaną Balkę. Jie kaltinti pareigų nevykdymu, nes neteikė valdantiesiems priimtino kandidato į Kontrolės komitetą.

Šalinamieji sakė, kad tai – valdančiųjų keršto akcija dėl jų kreipimosi į Vyriausybę, prašant savivaldybėje įvesti tiesioginį valdymą.

Kontrolės komitetas Druskininkų savivaldybės taryboje nesudaromas jau ilgiau nei metus, nes į jį nepavyksta paskirti opozicijos atstovų. Opozicinės frakcijos keliskart į komitetą siūlė tuos pačius kandidatus, bet mero Ričardo Malinausko vadovaujama valdančioji dauguma juos atmesdavo.

Opozicija sako, kad dauguma neturi teisės nepaskirti į savivaldybės tarybą teisėtai išrinktų politikų, tačiau Druskininkų meras teigia, jog teikiami kandidatai yra susikompromitavę.

Išnagrinėjęs situaciją, LVAT atkreipė dėmesį, kad opozicijos atstovai ne kartą siūlė savo kandidatus į Kontrolės komitetą, tačiau Druskininkų savivaldybės taryba septynis kartus jų netvirtino. Tik po to, šių metų kovą, opozicijos atstovai atsisakė teikti kandidatus į komitetą.

Anot teismo, tarybos nariai nurodė, kad jų veiksmai buvo politinio protesto išraiška prieš daugumos elgesį.

„(...) teisės aktai imperatyviai tarybos narių neįpareigoja kiekviename savivaldybės tarybos posėdyje siūlyti kandidatus į Kontrolės komitetą, todėl nagrinėjamos bylos aplinkybėmis kaltinamiems tarybos nariams anksčiau ne kartą teikus savo atstovaujamų frakcijų kandidatus į Kontrolės komitetą, bet jų nepasiūlius vėliau, po to, kai taryba kandidatūrų nepatvirtino, nėra pažeidžiama iš Vietos savivaldos įstatymo kylanti frakcijos pareiga deleguoti savo atstovus“, – nusprendė LVAT.

Vertindamas opozicijos narių kreipimąsi į Vyriausybę dėl tiesioginio valdymo įvedimo savivaldybėje, teismas pareiškė, kad toks prašymas negali būti laikomas akivaizdžiai nepagrįstu ir nėra duomenų, kad kaltinami tarybos nariai būtų veikę nesąžiningai.

Anot LVAT, šiame faktiniame kontekste kaltinami tarybos nariai, informuodami Vyriausybę apie pagrindą įvesti tiesioginį laikiną valdymą savivaldybės teritorijoje, veikė nepiktnaudžiaudami įstatymu ir nepažeidė savivaldybės tarybos nario priesaikos.

Tiesioginio valdymo įstatymas numato, kad du mėnesius savivaldybėje nepaskiriant vicemero, administracijos direktoriaus ar nesuformuojant Kontrolės komiteto, pasiūlymą įvesti tiesioginį valdymą teikia Vyriausybė. Galutinį sprendimą dėl to priima Seimas.

Druskininkų meras R. Malinauskas, trečiadienį komentuodamas LVAT išvadą, tvirtino, kad Kontrolės komitetas yra sudarytas ir veikia, tik jis ne visos sudėties.

„Komitetas yra sudarytas. Komitete turi būti penki nariai, šiandien jame yra trys nariai, jam vadovauja iš konservatorių partijos pašalinta Gražutė Kuneikienė, ji turi trijų žmonių frakciją. Nėra tik konservatorių ir liberalų atstovų, kadangi jie piktybiškai siūlo tas pačias kandidatūras, man atrodo, jau gal 21-am ar 25-am posėdyje. Tai yra piktybinė veikla. Toks kaip V. Semeška ar J. Šarkus, kiek man žinoma daugumos tarybos narių nuomonė, niekada nebus patvirtinti todėl, kad yra susikompromitavę, negarbingi politikai“, – BNS sakė R. Malinauskas.

Anot jo, po LVAT sprendimo situacija Druskininkuose tiesiog nepasikeis.

„Gyvename tokioje valstybėje, kada politikai sau gali leisti elgtis, kaip jiems šauna į galvą ir panaudoti bet kokią įstatymo spragą savo politiniams žemo lygio kėslams, ir gyvensime toliau“, – pareiškė meras.

Vietos savivaldos įstatyme numatyta, kad pradėti tarybos nario mandato panaikinimo procedūrą turi teisę ne mažiau kaip trečdalis savivaldybės narių. Po teikimu dėl minimų Druskininkų politikų buvo daugiau kaip pusės, 16 iš 25, tarybos narių parašai, dauguma jų – iš valdančiųjų frakcijų.

Gavusi tokį teikimą taryba sudaro komisiją nurodytiems faktams ištirti. Jei mato pagrindą, komisija siūlo tarybai kreiptis į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą su prašymu pateikti išvadą dėl tarybos nario veiksmų.

Jeigu Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas būtų pateikia išvadą, kad savivaldybės tarybos narys sulaužė priesaiką arba nevykdė jam nustatytų įgaliojimų, savivaldybės taryba trijų penktadalių visų savivaldybės tarybos narių balsų dauguma panaikina jo mandatą. Jeigu teismas padaro išvadą, kad priesaika nebuvo sulaužyta, mandatų panaikinimo procedūra tuo ir baigiasi.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gavo baudą už stovėjimą, bet kai paprašė nuotraukų, išgirdo absurdišką pasiūlymą (61)

Gaunate baudą už tai, kad pažeidėte kelių eismo taisykles ( KET ), tačiau ką tiksliai padarėte...

Buvusių alkoholikų nėra: devintą abstinencijos mėnesį dantimis bandė atidaryti butelį

„Devintą abstinencijos mėnesį laikiau butelį rankose. Buvau išsekusi fiziškai, o psichologinė...

Suomija įtaria Rusiją panaudojus slaptą ginklą: buvo kilusi grėsmė paprastų žmonių saugumui (30)

Suomijos ministras pirmininkas Juha Sipila teigia, kad per pastarąsias NATO pratybas...

Ekspertai: Mozambiko sukčiai taikėsi į tuos, kurie gali susimokėti (22)

„Žmonės prigąsdinti, kad vien už praleistą skambutį, kaip iš kokio siaubo filmo, dings...

Jurgita Petrauskienė: įvedus reformą mokyklas paliko tik kelios dešimtys mokytojų (250)

Šių metų rugsėjo mėnesį mokyklas pasiekusi naujiena – etatinis darbo užmokestis – sukėlė...

Jaunimas neskuba ieškoti būsto – kainos per didelės (18)

Būsto kainos Lietuvoje yra tarp labiausiai padidėjusių visoje Europoje, įsilieti į darbo rinką...

Prieštaringai vertinama Kalvarijų gatvė: kokį būstą čia siūlo įsigyti ir už kiek? (9)

Kalvarijų gatvė , nors ir nėra pati ilgiausia Vilniuje, bet neabejotinai viena iš tų, kur...

Pašilių gyventoją supykdė kaimynas „nuogalius“: ar savo kieme galima elgis kaip nori? (1)

„Rinkos aikštę“ pasiekė susirūpinusios Pašilių kaimo gyventojos skambutis. Ji nuogąstavo...

Viena už kitą geriau atrodžiusios hercogienės nepamiršo svarbiausios įvaizdžio detalės (5)

Oficialūs karališkosios šeimos susibūrimai – puiki proga pasižvalgyti, kokių stiliaus...

Be dviejų lyderių žaidęs „Žalgiris“ nepaliko vilčių dzūkams Grigonio sezono rungtynės (34)

Pirmadienį vakare „Betsafe-LKL“ čempionato X turą užbaigė akistata Alytuje – „Dzūkija“...