aA
Lietuvos apeliacinis teismas trečiadienį atsisakė patenkinti Generalinės prokuratūros prašymą ir atsisakė Rusijos Federacijai išduoti buvusį šios valstybės pilietį - 39 metų Vachidą J. Jis įtariamas rengimusi organizuotoje grupėje realizuoti narkotines medžiagas ypač stambiu mastu. Teismas mano, kad Lietuvoje gyvenantis vyras gali būti persekiojamas dėl politinių motyvų – jis dalyvavo Čečėnijos kare prieš Rusiją.
Apeliacinis teismas
Apeliacinis teismas
© DELFI (J.Vanago nuotr.)

Lietuvos apeliacinio teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama. Čečėnijoje gimusį Vachidą J. išduoti baudžiamajam persekiojimui buvo atsisakiusi ir Latvija (čia jis turi restoranų verslą), tačiau vyrui persikėlus į Lietuvą, Rusija mūsų šalies teisėsaugininkų paprašė jį sulaikyti. Iš pradžių teismas čečėną suėmė, tačiau netrukus, kai išsiaiškino aplinkybes, jį paleido į laisvę.

Vachidas J., kuriam net du kartus teko keisti pavardę, nesutiko būti išduotas Rusijos Federacijai, nes, kaip pats aiškino, yra persekiojamas Rusijos tarnybų dėl jo dalyvavimo pirmame Rusijos ir Čečėnijos kare – jis palaikė Čečėniją.

„Šiame kare buvo nužudyti mano šeimos nariai, o aš su tuometinio Čečėnijos prezidento Džacharo Dudajevo sūnumi išvykau iš Rusijos – siekiau išvengti susidorojimo“, – teismui aiškino Vachidas J.

Generalinei prokuratūrai atsiųstame kolegų iš Rusijos rašte teigiama, kad Vachidas J. esą dalyvavo nusikalstamos grupuotės veikloje, kuri ketino iš Dominikos Respublikos į Rusiją įvežti labai didelį kiekį narkotinių medžiagų – 500 gramų kokaino. Kai narkotikai buvo atskraidinti į Maskvos Domodedovo oro uostą, vienas grupuotės narių kokainą gabeno automobiliu „Lexus RX-300“, tačiau buvo sulaikytas milicijos pareigūnų.

Atsakomybėn Vachidą J. pareigūnai nusprendė patraukti 2009-ųjų kovo 31-ąją, tą pačią dieną paskelbta jo tarptautinė paieška. Maskvos srities Domodiedovo teismo nutarimu jam paskirta kardomoji priemonė – suėmimas.

Generalinės prokuratūros Tarptautinių ryšių ir teisinės pagalbos skyriaus prokurorė Vida Ksendzova teismo prašė Vachidą J. išduoti Rusijai, tačiau Vilniaus apygardos teismas šio prašymo nepatenkino.

Kaip nutartyje nurodė teisėjas Ryšardas Skirtunas, nebuvo paneigti Vachido J. teiginiai dėl jo dalyvavimo pirmame Čečėnijos kare prieš Rusiją ir galimo jo persekiojimo Rusijos Federacijos atitinkamų tarnybų dėl politinių įsitikinimų. Pasak teismo, šiuos vyro žodžius patvirtina faktas, kad siekiant išvengti persekiojimo jis pakeitė pavardę.

Vachidas J. nuo 1999-ųjų sausio 26-osios nėra Rusijos Federacijos pilietis.

Pasak teismo, yra pagrindas tikėti, kad prašymas išduoti Vachidą J. už kriminalinį nusikaltimą buvo pateiktas tam, kad asmuo būtų teismo tvarka persekiojamas ir baudžiamas dėl jo politinių įsitikinimų, arba, kad šios priežastys galėjo lemti to asmens padėtį.

Su šia nutartimi prokurorė nesutiko ir prašė ją panaikinti, o Vachidą J. išduoti baudžiamajam persekiojimui į Rusiją. Lietuvos apeliacinis teismas prokuratūros skundą atmetė.

Kaip pabrėžiama teisėjos Elenos Vainienės nutartyje, Vachidas J. turi leidimą nuolat gyventi Lietuvoje, yra sudaręs yra santuokos sutartį su musulmone, turi sūnų.

Pasak teismo, 1957 m. gruodžio 13 d. Europos konvencijos dėl ekstradicijos 1 straipsnyje numatyta, kad Konvenciją sudarančios Šalys, vadovaudamosi Konvencijoje nustatytomis taisyklėmis, įsipareigoja perduoti viena kitai visus asmenis, kuriems prašančiosios Šalies kompetentinga valdžia kelia bylą arba kurių minėta Šalis reikalauja, kad galima būtų įvykdyti nuosprendį arba tuos asmenis sulaikyti.

Tačiau, pasak teismo, Konvencijos 3 straipsnio 1 dalyje nurodyta, kad jei prašomoji Šalis traktuoja nusikaltimą, dėl kurio yra prašoma ekstradicijos, kaip politinį ar su politiniu nusikaltimu susijusį nusikaltimą, ji gali nusikaltėlio neišduoti.

„Konvencijos 3 straipsnio 2 dalyje nurodyta, kad ta pati taisyklė yra taikoma tada, jei prašomoji Šalis turi svarbių priežasčių tikėti, kad prašymas išduoti asmenį už kriminalinį nusikaltimą buvo pateiktas tam, kad asmuo būtų teismo tvarka persekiojamas ir baudžiamas dėl jo rasės, religijos, tautybės ar politinių įsitikinimų, arba kad šios priežastys galėjo lemti to asmens padėtį. Būtent tokias aplinkybes nustatė Vilniaus apygardos teismas ir jas skundžiamoje nutartyje aptarė bei motyvavo“, - pabrėžė Lietuvos apeliacinis teismas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po viršūnių susitikimo Putinas sulaukė klausimų apie žmogaus teisių pažeidimus ir skyrė komplimentą Bidenui: jis labai skiriasi nuo Trumpo ignoravo žurnalisto užduotą klausimą apie Navalną (114)

Iš karto po Joe Bideno ir Vladimiro Putino susitikimo surengtoje Rusijos prezidento spaudos...

Karantino taisyklės nuo ketvirtadienio švelnėja: visi svarbiausi pokyčiai, kurie įsigalios nuo rytojaus (55)

Karantinas nuo ketvirtadienio švelnėja – naujausius pokyčius pirmadienį patvirtinto ministrų...

Opozicija didina spaudimą Pavilioniui: raginimai atsistatydinti skamba jau ne pirmą kartą Sysui užkliuvo kai kurios paviešinto pokalbio detalės

Seimo „valstiečių“ frakcija įteikė kreipimąsi pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen, kad...

Karbauskis atsiprašė rinkėjų už Tomilino elgesį: jis išdavė vertybes Tomilinas: esu pavojingas ir kai kam labai nepatinku (33)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) tarybai ketvirtadienį pašalinus Tomą...

Partnerystės įstatymą parėmęs „valstietis“ Tomilinas šalinamas iš partinių postų papildyta (122)

Opozicinė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ( LVŽS ) imasi šalinti parlamentarą Tomą...

Ženevoje – Bideno ir Putino akistata: vos 3 valandas užtrukęs susitikimas baigėsi CNN: abu prezidentai – tarsi akmeniniais veidais (987)

Trečiadienio popietę prasideda JAV prezidento Joe Bideno ir Rusijos vadovo Vladimiro Putino...

„Kalorijas deginantis“ maistas: dietistė išaiškino, tai tiesa ar mitas (1)

„Dažnai žmonės internete ieško informacijos, kuri pateisintų jų lūkesčius: kaip be pastangų...

Gelbėtojai: šis tėvų įprotis darosi vis pavojingesnis – nespėja gelbėti pasimetusių ir skęstančių vaikų (1)

Mobilus telefonas jau tapo ir fotoaparatu, ir videokamera, ir priemone pasiekti draugus kitame...

Vilniuje motociklininkas nuo policijos spruko 200 km/val. greičiu: sankryžas kirto degant raudonam signalui pėsčiųjų taku lėkė 130 km/val. greičiu (20)

Trečiadienį nuo Vilniaus policijos sprukusiam „beteisiui“ motociklo vairuotojui pabėgti...