aA
Daugybę aistrų ketvirtadienį sukėlusi Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) agentų krata Seimo nario Mindaugo Puidoko kabinete uždavė klausimų, ar nebuvo pažeista jo teisinė neliečiamybė. Ekspertų teigimu, jei išties Seimo narys nebuvo išleistas iš savo kabineto, tai gali būti traktuojama kaip Konstitucijos pažeidimas. Tačiau nuo kratų parlamentaro imunitetas neapsaugo, todėl jei M. Puidokas gražiuoju nesutiko parodyti savo telefonu, jėgos panaudojimas galbūt ir galėjo būti leidžiamas.
Mindaugas Puidokas
Mindaugas Puidokas
© DELFI / Domantas Pipas

STT jau pripažino, kad agentai iš Seimo nario telefonus paėmė prievarta, kadangi jis nesutiko jų atiduoti gražiuoju.

Daugybė neatsakytų klausimų

Pats M. Puidokas tvirtino, kad jis nebuvo išleistas iš kabineto, pareigūnai jį smaugė ir naudojo smurtą. Advokato Kazio Bitario teigimu, jei išties buvo taip, kaip pasakoja parlamentaras, tokie veiksmai gali būti laikomi Konstitucijos pažeidimu.

„Kalbant apie Seimo nario imunitetą, ten kalba eina apie asmens judėjimo laisvės suvaržymą. Mano įsitikinimu, jei Seimo narys išreiškia aiškų pageidavimą, kad turi, nori išeiti iš šitos patalpos, jam tokia teisė turėjo būti suteikta“, - kalbėjo jis.

Pašnekovas neabejojo, kad visa krata turėjo būti filmuojama, todėl bus galima aiškiai ištirti ir įvertinti visas aplinkybes.

Kazys Bitaris
Kazys Bitaris
© Asmeninio albumo nuotr.

„Pareigūnai puikiai žino, į kieno kabinetą einama, kad konfliktas gali kilti. Manau, visos šios aplinkybės turėtų būti sėkmingai užfiksuotos vaizdo ir garso įrašais“, - sakė K. Bitaras.

Šis incidentas, pasak advokato, bus puiki proga teismams konkrečiai išaiškinti Seimo nario neliečiamybės ribas, nes parlamentaro imunitetas neapsaugo nuo kratų, o pagal įstatymą, kratos metu pareigūnai turi teisę neleisti žmonėms palikti patalpų.

Kad Seimo nario judėjimas negali būti varžomas be parlamento leidimo, pritarė ir Konstitucijos ekspertas profesorius Vytautas Sinkevičius. Tačiau jis nesiryžo vertinti šio konkretaus atvejo.

„Turime formuoti principą, kad negalima dangstytis neliečiamybe. Yra dalykas, kad negalima ribojama judėjimo laisvę, bet kiek ji buvo ribojama, tikrai nežinau“, - sakė jis.

Krėsti Seimo narį galima

Konstitucinis teismas jau anksčiau yra išaiškinęs, kad teisinė neliečiamybė neapsaugo nuo kratų.

„Seimo nario imunitetas neuždraudžia teisėsaugos institucijoms rinkti įrodymus, patvirtinančius arba paneigiančius kaltę. Bet reikia turėti tam rimtą pagrindą, - aiškino V. Sinkevičius. - Krata Seimo nario kabinete ar jo asmens krata nėra Seimo nario neliečiamybės pažeidimas. Imunitetas neturi būti vertinamas ir aiškinamas taip, kad asmuo gali išvengti atsakomybės, jei padarytas nusikaltimas.“

Vytautas Sinkevičius
Vytautas Sinkevičius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Tiesa, K. Bitaris pastebėjo, kad svarbu ir tai, ar leidimą krėsti parlamentaro kabinetą suteikęs teismas leido paimti ir M. Puidoko asmeninius daiktus, tokiu atveju ir prievartos panaudojimas neturėtų sukelti didelių problemų.

Tačiau yra ir kitas aspektas – agentai greičiausiai bet kokiu atveju galėjo patikrinti, ką Seimo narys turėjo kišenėje, nes galbūt jis ten įsidėjo savo padėjėjo daiktus, kuris įtariamas korupcija.

„Paimti iš jo ir įsitikinti, ar tai jo telefonas, ar kito asmens, galima, pareigūnai turi išsiaiškinti, kieno tas telefonas“, - sakė K. Bitaris.

Atliks tyrimą

Generalinės prokurorės pavaduotojas Gintas Ivanauskas Seime sakė, kad dėl STT pareigūnų veiksmų prieš M. Puidoką bus atliktas vidinis tyrimas.

Į Seimą iškviestas Generalinės prokuratūros atstovas teigė kol kas negalintis atsakyti, ar pareigūnai neperžengė ribos atlikdami procesinės prievartos veiksmus, tačiau pažymėjo, kad Seimo nario imunitetas nėra absoliutus.

„Galiu pažadėti, kad bus atliktas išsamus vidinis patikrinimas, tiek iš pareigūnų pusės bus paimti paaiškinimai, kad būtų nustatyta, kaip viskas vyko, ar nebuvo peržengtos procesinių prievartos priemonių panaudojimo ribos“, – ketvirtadienį per Seimo posėdį sakė G. Ivanauskas.

Gintas Ivanauskas
Gintas Ivanauskas
© DELFI / Domantas Pipas

Generalinės prokurorės pavaduotojas priminė, kad pagal įstatymus Seimo narys turi imunitetą, bet ne absoliutų.

„Pas mus nėra nei vieno – nei teisėjo, nei Seimo nario, nei kitų asmenų, kurie turi imunitetus, bet jie nėra absoliutūs. Konstitucinio Teismo yra pasisakyta, kad krata savaime nėra suvaržoma asmens laisvė.

Pirmiausia, išsiaiškinsime, kokios priemonės kratos metu buvo panaudotos, kodėl jos buvo panaudotos, ir tada neatmetu, kad galimai reikės net teisminės praktikos formuojant tam tikrą jėgos panaudojimą prieš Seimo narius, esant reikalui, kad šitas įvykis padės praktiką formuoti“, - sakė prokuroras.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(64 žmonės įvertino)
3.8906

Top naujienos

Britų gynybos ministerija visai kitaip paaiškino įvykius Juodojoje jūroje: jokių perspėjamųjų šūvių nebuvo (15)

Jungtinės Karalystės gynybos ministerija paneigė Rusijos pareiškimus, kad Juodojoje jūroje britų...

Tarnybos išplatino skubų pranešimą: šiandien – smarki audra, įspėja saugotis tęsis ir naktį (6)

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikai perspėja, kad trečiadienį, 17-18 val., prasidės...

Rusija skelbia britų laivo link paleidusi „perspėjamuosius šūvius“ ir „perspėjamąjį bombų numetimą“ ekspertas: nepamenu, kad kas nors panašaus būtų įvykę (484)

Rusijos laivas Juodojoje jūroje paleido „įspėjamųjų šūvių“ į Jungtinės Karalystės karo...

Pavojinga viruso atmaina plinta toliau: nustatyta dar daugiau atvejų (19)

Lietuvoje aptikti dar penki nerimą keliančios Delta koronaviruso atmainos, pirmą kartą...

Liudas Dapkus. Rusiška ruletė. Delta versija (1)

Protingi mokosi iš svetimų klaidų, kvailiams tenka viską išmėginti savo kailiu. Kuriai...

Dulkys: VESK Vyriausybei siūlys netęsti karantino kai kurie suvaržymai liks (82)

Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija (VESK) Ministrų kabinetui siūlys netęsti karantino...

Prezidento komandą paliko dar vienas patarėjas (11)

Prezidento Gitano Nausėdos komandą palieka dar vienas patarėjas. Darbą trečiadienį...

Liutauras Elkimavičius | D+

Daugiausia uždirbančios Holivudo žvaigždės: spėkite, kam keturi filmai atneš 250 mln.

Mes skaitome riebias tabloidų antraštes apie blizgantį aktorių gyvenimą ir pasakiškus...

Dar vienas Kauno savivaldybės spjūvis LGBTQ+ bendruomenei: leidimas neduotas dar vienam renginiui (370)

Kauno savivaldybės sprendimai dėl LGBTQ+ bendruomenės vėl kelia aistras. Prieš kelias savaites...

Alternatyvus ir be galo turiningas maršrutas keliaujantiems į pajūrį ir nenorintiems strigti spūstyse (6)

Keliavimas iki jūros su vaikais automagistrale man visada prilygsta dideliam iššūkiui: nuolatinis...