Šturmuoti Seimą spalio 12 d. ketina ne tik stambios politinės jėgos, bet ir nedidelės Lietuvos nacionalinių mažumų partijos. Tačiau tokių žodžių kaip „rusiškas“ arba „rusų“ figūravimas partijos pavadinime visiškai negarantuoja rusų rinkėjų simpatijų, ir kad bus įveiktas 5 proc. barjeras. Tad partijoms reikia susivienyti arba pasikliauti tuo, jog yra žinomos vienmandatėje apygardoje, kitaip konkurentai atims jų balsus.
© DELFI (I.Urbonaitės nuotr.)
Savo programose pagrindinį dėmesį nacionalinėms mažumoms skiria Lietuvos lenkų rinkimų akcija, Lenkų liaudies partija, Lietuvos rusų sąjunga ir Rusų aljansas. Joms teks konkuruoti su tokiomis rinkimų kampanijos lyderėmis kaip Darbo partija, „Tvarka ir teisingumas“, Lietuvos socialdemokratų partija ir kt. Tai reiškia, kad teks suvienyti pastangas.

V.Tomaševskis: kartu mes – jėga

Artėjančiuose Seimo rinkimuose lenkai ir rusai dalyvaus kartu. Jie susijungs siekdami įveikti 5 proc. barjerą.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos vadovas Valdemaras Tomaševskis papasakojo DELFI, kad jie tikisi laimėti bent šešiose rinkimų apygardose.

Lenkų rinkimų akcija susijungs su Rusų aljansu, nors per rinkimus į Europos Parlamentą ji buvo susivienijusi su Lietuvos rusų sąjunga.

– Šį kartą mes nesitariame su Lietuvos rusų sąjunga, nes, mūsų duomenimis, šios partijos autoritetas paskutiniu metu, švelniai tariant, neišaugo, – sako V. Tomaševskis. – Vilniuje jie kažkada turėjo šešis mandatus, o dabar du, net Klaipėdoje jie turi mažiau mandatų nei Rusų aljansas. Aš manau, kad viskas dėl to, jog dabar jie labai glaudžiai bendrauja su A. Zuoku.

Pasak V. Tomaševskio, per rinkimus kiekviename dešimtuke bus po tris-keturis kitų organizacijų atstovus.

– Kalbant apie visuomenines organizacijas, jų bus daug. Ir baltarusių, ir rusų. O iš politinių partijų bus Rusų aljansas. Kartu žygiuosime su mūsų vėliava. Palaikymas auga ir mes glaudžiai bendradarbiaujame su rusų ir baltarusių organizacijomis, kad kartu įveiktumee 5 procentų barjerą. Manau, jog mūsų lozungas „Kartu mes – jėga“ turi vis daugiau šalininkų, – sako V. Tomaševskis.

S.Dmitrijevas: visi patirs sunkumų

Sergej Dmitrijev
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Šių metų rudenį vyksiančiuose parlamento rinkimuose taip pat ketina dalyvauti dar viena partija, kurios pavadinimas nurodo nacionalinę priklausomybę – Lietuvos rusų sąjunga.

Jau 13 m. egzistuojančios partijos pirmininkas Sergejus Dmitrijevas mano, kad partijos šansai įveikti 5 proc. barjerą yra menki.

- Daug žmonių išvažiavo, visi patirs sunkumų. Mėginsime norus pritaikyti realybėje, –DELFI sakė Vilniaus miesto tarybos narys, Lietuvos rusų sąjungos vadovas S. Dmitrijevas.

Į Lietuvos parlamentą jam pavyko patekti tik vieną kartą. 2000 m. Seimo rinkimuose Lietuvos rusų sąjunga dalyvavo Algirdo Brazausko socialdemokratų koalicijos sudėtyje. Pasak S. Dmitrijevo, kol kas jis neplanavo, su kuo šį kartą Rusų sąjunga dalyvaus rinkimuose.

- Iš pradžių registruosime kandidatų sąrašą, po to žiūrėsim, – sako politikas.

Rusų sąjunga vargu ar taps Lietuvos lenkų rinkimų akcijos sąjungininke. Nors kažkada jie visai sėkmingai bendradarbiavo.

Per paskutinius rinkimus Sąjungos atstovai buvo išrinkti į Vilniaus miesto tarybą, kurioje deklaravo, jog palaiko liberalų ir A. Zuoko centro sąjungą, o tai lenkams nepatiko.

Tačiau S. Dmitrijevas įsitikinęs, kad rinkėjai nepamirš Rusų sąjungos.

Kadangi 5 proc. barjeras atrodo neįveikiamas, reikia išmėginti jėgas vienmandatėse apygardose. Pageidautina tokiuose miestuose kaip Visaginas, Klaipėda, ir Vilnius, kur gyvena nemažai rusų.

Rimti konkurentai

Vladas Gaidys
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Kol nacionalinių mažumų partijų atstovai kruopščiai vertina savo galimybes 2008 m. rinkimuose, didžiosios politinės jėgos, kaip sakoma, susišluoja jų elektoratą.

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ atliktos socialinės apklausos duomenimis, liepos mėnesį Lietuvos rusai pirmenybę teiktų Darbo partijai – 28 proc., taip pat R. Pakso vadovaujamiems „tvarkiečiams“ – 27 proc. 8 proc. apklaustųjų palaiko A. Paleckio „Frontą“, 6 proc. – socialdemokratus, 5 proc. – Kazimiros Prunskienės Valstiečių liaudininkų sąjungą. Šiame sąraše yra ir kitų nacionalinių partijų.

Nacionalinių mažumų politinėms organizacijoms lieka trupiniai, kuriuos jos renka susijungdamos arba tikėdamosi palaikymo vienmandatėse apygardose.

„Vilmorus“ centro direktorius sociologas Vladas Gaidys mano, kad dėl tokio pasiskirstymo nacionalinių mažumų gyvenime bus mažiau problemų.

„Tiems, kurie nepamirš apie šį elektoratą – 6,3 proc. (Lietuvos rusams – DELFI), rinkimai duos apčiuopiamos naudos“, – pasakė V. Gaidys. Įdomu, ką po rinkimų gaus tie, kurie nebus pamiršti prieš rinkimus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Įvertino situaciją Jasaičių šeimoje: problema gali būti kur kas didesnė

Savaitgalį šalyje nuvilnijo Jasaičių šeimos drama. Nors Lygių galimybių plėtros centro...

Vietoj pagalbos 112 – policininko kerštas: skandalinga istorija klampina jau ir policininkę (6)

Skandalinga byla, kurioje kaltinimai dėl tarnybos įgaliojimų viršijimo, piktnaudžiavimo tarnybine...

Naujos šiurpą keliančios nusikaltėlių taisyklės: mirtis jau alsuoja į nugarą (96)

Dėl įvairių nusikaltimų už grotų patekę daugybę kartų teisti Širvintų ir Ukmergės rajono...

Oksana Pikul – atvirai apie lemtingą rytą, iškeltą sąlygą Simui ir šoko ištiktą sūnų (912)

Sekmadienio rytą Jasaičių šeimą sukrėtęs skandalas turi ir kitą pusę. Tėvų kivirčą matė...

Pareigūnai šokiruoti: britų pora ilgiau nei metus namuose laikė sekso vergę (24)

Jungtinės Karalystės (JK) policija paviešino informaciją apie įvykdytą nusikaltimą, kurio...

„Barclays“ vadovas: dabartinė padėtis primena prieškrizinius laikus (4)

Sugrįžęs optimizmas dėl pasaulio ekonomikos augimo stipriai primena laikus prieš 2008-ųjų...

Rusija uždraudė šalies kino teatruose rodyti filmą „Stalino mirtis“

Rusijos kultūros ministerija uždraudė satyrinę komediją apie Sovietų Sąjungos diktatoriaus...

LRT taryba užkirto kelią Jakilaičiui užimti generalinio direktoriaus kėdę papildyta (471)

Antradienį Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) taryba patikslino kandidatams į...

Dakaro rekordininkas Juknevičius: čia jau stebuklas, kad šiuo automobiliu užėmėm tokią vietą (42)

Antradienio naktį į Lietuvą grįžę Baltijos šalių rekordininkai Dakaro ralyje Antanas...

Užkalnis gina linčiuojamą Jagelavičiūtę: ji viena iškiliausių šių dienų asmenybių (42)

Agnei Jagelavičiūtei pasirodžius reklaminiuose Lietuvos 100-mečio sveikinimų stenduose bei vaizdo...