aA
Per liepą vykusį NATO viršūnių susitikimą Briuselyje Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė buvo pirmoji, kuri stojo į Vokietijos kanclerės Angelos Merkel pusę, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas ją užsipuolė. Tai savo straipsnyje aprašė tinklapio „The New Yorker“ žurnalistė Sussana B. Glasser savo straipsnyje „Kaip Trumpas sukėlė karą su Angela Merkel ir Europa“.
Donaldas Trumpas, Duško Markovičius, Dalia Grybauskaitė
© AP / Scanpix

Straipsnyje aprašomos NATO viršūnių susitikimo Briuselyje, kuris vyko liepą, aplinkybės. Paskutinę susitikimo dieną Vokietijos kanclerė pasiūlė surengti anksčiau neplanuotą uždarą susitikimą už uždarų durų. Ta neatidėliotina situacija, dėl ko reikėjo pasitarti buvo D. Trumpas.

Prieš kažkiek minučių vėluodamas JAV prezidentas atvyko į viršūnių susitikimo posėdį, nutraukė Ukrainos ir Gruzijos prezidentus, kurie kalbėjo apie tai, kad nori prisijungti prie NATO, ir užsipuolė Aljanso narius, išvadindamas juos veltėdžiais ir dykaduoniautojais Amerikos sąskaita. D. Trumpas pagrasino eiti „savo keliu“, jei jos nedelsiant neinvestuos daugiau į savo gynybą. Jo kaltinimai susikoncentravo į A. Merkel, nors dauguma NATO valstybių narių nepasiekė tikslo skirti 2 proc. Bendro vidaus produkto gynybai. Dieną prieš tai jis dar buvo užsipuolęs Vokietiją, kad ji „visiškai kontroliuojama Rusijos“ dėl naujo siūlomo dujotiekio.

Kai iš patalpos pasišalino personalas, NATO lyderiai sėdėjo apstulbę nuo to, ką vienas iš jų pavadino „keistu spektakliu“. Kitai moteriai, Lietuvos prezidentei D. Grybauskaitei teko ginti A. Merkel. Vokietija atsiuntė karių ginti Lietuvą nuo Rusijos, atkreipė dėmesį D. Grybauskaitė, o Merkel buvo įsipareigojusi skirti daugiau NATO gynybai. Norvegijos ir Danijos premjerai taip pat prisijungė. Patalpos kampe A. Merkel su kitais europiečiais strategavo, kaip sustabdyti D. Trumpą, aprašo „The New Yorker“.

Galiausiai Nyderlandų premjeras Markas Rutte pasiūlė JAV prezidentui tai, ko jis, panašu, norėjo labiausiai: galimybę konstatuoti pergalę. M. Rutte pažymėjo, kad nuo tada, kai D. Trumpas pradėjo eiti pareigas, NATO sąjungininkai padidino savo gynybos biudžetus maždaug 70 mlrd. dolerių.

„The New Yorker“ rašo, kad išeidamas iš susitikimo ir kalbėdamas su žurnalistais D. Trumpas melavo ne tik apie tai, kad jo sąjungininkai kapituliavo prieš jį, bet ir tai, kad jie svarstytų jo reikalavimą gynybos išlaidas pakelti iki 4 proc. nuo BVP, kas buvo absoliučiai politiškai neįmanoma Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui.

Politologas: iliuzija, kad Europai nereikia JAV, būtų pavojinga


Linas Kojala
Linas Kojala
© DELFI / Karolina Pansevič

Ir nors Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala pažymi, kad žvelgiant į praktinį bendradarbiavimą su JAV atrodo, kad viskas veikia, jis neneigė, kad lyderių retorika taip pat yra svarbi.

Pasak jo, prezidentės D. Grybauskaitės elgesys rodo labai glaudų Lietuvos ir Vokietijos bendradarbiavimą.

„Ir prezidentė turėjo ką akcentuoti paminėdama, kad NATO formate Vokietija pasiryžo būti viena iš priešakinių valstybių, ir atsiųsti karių į Baltijos šalis“, – sakė L. Kojala.

Kitąmet Lietuvoje keisis prezidentas, A. Merkel taip pat paskelbė, kad trauksis iš Vokietijos kanclerės posto 2021 metais, politologas šiuo pereinamuoju laikotarpiu akcentavo du dalykus.

Pasak jo, labai svarbus klausimas lieka sankcijos Rusijai, ypač, jeigu nesikeis situacija Ukrainoje, ir nebus įgyvendinami Minsko susitarimai.

„Jaučiamas nuovargis iš kai kurių Europos valstybių, pavyzdžiui, Italija nuolat kartodavo, kad galbūt sankcijas neverta pratęsti. Tačiau ES sprendimas atšaukti sankcijas yra įmanomas tik tada, kai iš esmės keisis situacija Ukrainoje, o ne avansu tikintis, kad dėl to galbūt pasikeis situacija“, – sakė L. Kojala.

Jis taip pat vylėsi, kad Europa nebandys išnaudoti „Brexito“ ir D. Trumpo faktorių, akcentuojant, kad Europoje nebereikia transatlantinių saugumo garantijų, reikia kurti autonominį saugumą.

„Vis dažniau kalbama apie Europos kariuomenę. Iki šiol visi Europos lyderiai – ir Emanuelis Macronas, ir Angela Merkel – tą sakydami nepamiršdavo pridurti, jog ši vizija neprieštarauja, o tik papildo, stiprina NATO. Nors praktikoje Europos kariuomenės realizavimas sunkiai įsivaizduojamas, svarbu, kad transatlantinis dėmuo netaptų antraeiliu“, – sakė L. Kojala.

Jo vertinimu, tai būtų tik iliuzija.

„Ji keltų labai didelį ir pagrįstą nerimą tokioms valstybėms kaip Lietuva“, – sakė L. Kojala.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Biurokratija trauktis nenori: išskyrė ministerijas rekordininkes ir tikras klampynes (55)

Bene visos iki šiol dirbusios Lietuvos valdžios žadėjo mažinti biurokratinį aparatą. Ne...

Niekas apie tai nepagalvojo: skyrybų atveju tektų dalintis ir kaupiamą pensiją (28)

Senatvei kaupiamos lėšos pagal įstatymą yra laikomos bendru sutuoktinių turtu, tad skyrybų...

Orai: šaltis parodys savo nagus (16)

Pirmadienio dieną iš vakarų priartės nauja kritulių zona. Debesuotumas sparčiai didės....

Protiniai dantys: kam rauti būtina, o kas tai padaręs gali smarkiai pasigailėti

Vieni suaugę žmonės turi keturis protinius dantis , kitiems per visą gyvenimą jie taip ir...

Pagalvojo ne apie visus? Atlyginimas – pusantro šimto eurų mažesnis

Kai garsiai buvo pristatoma mokesčių reforma, ir finansų ministras, ir premjeras pabrėžė –...

Pagrindinis priekaištas Skverneliui: ką jo vietoje darė Grybauskaitė (521)

Į prezidentus kandidatuojantis Saulius Skvernelis teigė nematąs priežasčių, kodėl turėtų...

Dvigubas karštakošio Gordono Ramsay gyvenimas: šis virtuvės šefas sudėtingesnė asmenybė, nei manėte (7)

Šiandien virtuvės šefai nebėra tik beveidžiai virtuvės gilumoje pasislėpę maisto gamintojai...

Paaiškėjo, kur pernai labiausiai brango būstas: Vilnius nėra lyderis (3)

Praėjusiais metais šalyje būstui įsigyti buvo išleista beveik 1,9 mlrd. eurų, arba 11,8 proc....

Dėl 100 tūkst. ryžosi ekstremaliam eksperimentui: žmogaus protui tai per žiaurus išbandymas haliucinuoti pradėjo jau 3 parą (70)

Richas Alati tegalvojo apie šešiaženklę sumą. Kad ją laimėtų, jam tereikėjo ištverti 30...

„Bloomberg“ gidas: ką toliau darys didžiausi pasaulio centriniai bankai? (1)

Centriniai bankai žengia į naujus metus, jausdami spaudimą iš investuotojų persvarstyti, kokio...