Autoritetinga žmogaus teisių gynimo organizacija "Amnesty International" pareiškė, jog tyrimo nutraukimas rodo, kad valios trūksta ir prokurorams, ir politikams.

Apie Lietuvoje tariamai kalintą palestinietį pernai paskelbusi britų organizacija "Reprieve" savo ruožtu pabrėžė, kad senaties terminas, kuriuo rėmėsi prokuratūra, nėra taikomas kankinimams ar neteisėtam kalinimui.

"Amnesty International" ekspertė kovos su terorizmu Europoje srityje klausimais Julia Hall teigia, jog pernai lapkritį susitikusi generaliniu prokuroru buvo patikinta, kad tyrimas nebus nutrauktas. Pasak jos, tuomet prokurorai atrodė susidomėję įvairiais organizacijos pasiūlytais tyrimo būdais.

"Todėl šis praėjusio penktadienio pareiškimas yra gerokas nusivylimas mums, ir mes viešai raginame prokurorą atnaujinti tyrimą, jei jis iš tiesų buvo nutrauktas, bei surinkti visus su juo susijusius įrodymus", - pirmadienio vakarą BNS telefonu sakė J.Hall.

"Atrodo, kad ne įrodymų trūkumas, o politinės ir prokurorų valios stoka sutrukdė tęsti šį tyrimą", - kalbėjo ekspertė.

Ji pažymėjo, jog kartu su kolegomis stengėsi paaiškinti, kad slaptų sulaikymų ir tardymų tyrimai yra labai subtilus dalykas, kuris yra varginantis ir užtrunka labai ilgai. J.Hall vardijo, jog tyrimas dėl slaptų sulaikymo centrų Lenkijoje jau trunka dvejus su puse metų, o tyrimas Italijoje dėl JAV žvalgybininkų pagrobto Abu Omaro truko kelerius metus, kol pasiekė teismą.

Ji parnešė, jog "Amnesty International" ketina Lietuvos teisėsaugininkams atsiųsti su tyrimu susijusios informacijos.

Pasak jos, "Amnesty International" siekia, kad nutrauktas tyrimas būtų atnaujintas, nes sprendimas jį užbaigti "Lietuvą grąžino į viena gretą su šalimis, kurios nieko nedaro", nors prieš tai Vilnius ir buvo minimas kaip geras pavyzdys.

Apie tariamai Lietuvoje kalintą palestinietį pernai paskelbusi Londone įsikūrusi organizacija "Reprieve" pirmadienį taip pat sukritikavo prokurorų sprendimą nutraukti galimų CŽV kalėjimų tyrimą.

"Tai yra slėpimo slėpimas. Tikrasis klausimas nėra piktnaudžiavimas tarnyba, o neteisėtas įkalinimas ir kankinimas. Iš jų už nė vieną nenumatyta senatis, kurią taiko prokuratūra. Penktadienio pranešime spaudai apie tai net neminima", - pareiškė organizacijos įkūrėjas Clive Stafford Smithas.

Jo komentarą organizacija pirmadienio vakarą atsiuntė naujienų agentūrai BNS. "Reprieve" žada artimiausiomis dienomis išplatinti išsamesnį komentarą.

Ši organizacija pernai paskelbė turinti duomenų, esą Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) slaptame kalėjime Lietuvoje 2004-2006 metais galėjo būti laikomas ir kankinamas palestinietis Abu Zubaydah.

Generalinės prokuratūros atstovė spaudai Vilma Budėnienė BNS pirmadienį pranešė, kad jokių tai pagrindžiančių faktinių duomenų "Reprieve" nepateikė, informacijos šaltinio neatskleidė, o ikiteisminio tyrimo metu negauta jokių duomenų apie JAV CŽV vykdytą bet kokių asmenų, neteisėtą gabenimą į Lietuvą ar iš jos.

Generalinė prokuratūra praėjusį penktadienį pranešė nutraukusi ikiteisminį tyrimą, susijusį su galimu CŽV kalėjimo veikimu Lietuvoje.

Ikiteisminio tyrimo metu tirti buvusių Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovų veiksmai ir galimas jų piktnaudžiavimas.

Prokuratūros pranešime spaudai teigiama, kad "Mečio Laurinkaus, Arvydo Pociaus ir Dainiaus Dabašinsko darbinėje veikloje yra drausminio nusižengimo požymių", tačiau tyrimas nutraukiamas suėjus senaties terminui.

Anot V.Budėnienės, šiuo atveju ikiteisminis tyrimas galėtų būti atnaujinamas tik gavus svarbios naujos informacijos.

"JAV neteikia informacijos apie CŽV veiklą, o be informacijos iš užsienio nėra galimybės nustatyti daugiau nei nustatyta. Gavus papildomos informacijos būtų sprendžiama dėl nutraukto ikiteisminio tyrimo atnaujinimo", - BNS teigė Generalinės prokuratūros atstovė.

JAV žiniasklaidoje 2009 metais pasirodžius informacijai apie galimą CŽV kalėjimo egzistavimą, Lietuvoje atliktas parlamentinis tyrimas. Jo metu nustatyta, kad su CŽV sulaikytų asmenų pervežimu oficialiuose tyrimuose siejami orlaiviai 2002-2005 metais ne kartą kirto Lietuvos oro erdvę.

Tačiau Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pranešė nenustatęs, ar per Lietuvos Respublikos teritoriją buvo pervežami, ar į Lietuvos Respublikos teritoriją buvo atvežti ar iš jos išvežti CŽV sulaikyti asmenys, nors sąlygos tokiam pervežimui buvo.

Lietuvos politiniai lyderiai, komentuodami prokurorų sprendimą nutraukti tyrimą, sakė suprantantys, kad negaunant informacijos iš JAV ką nors daugiau nustatyti yra sudėtinga. Jungtinės Valstijos susilaiko nuo bet kokių komentarų dėl spėjamų CŽV kalėjimų.