aA
Ilgą laiką populiariausiu pasirinkimu lietuviams, norintiems kurti gyvenimą svetur, buvusi Airija ir Jungtinė Karalystė (JK), panašu netenka savo žavesio. Auganti Lietuvos gyventojų perkamoji galia, į šalį plaukiančios tiesioginės investicijos kuriamos naujos darbo vietos ir vos per ketverius metus 83 proc. išaugęs vidutinis atlyginimas neabejotinai prisidėjo prie migracijos srautų pasikeitimo. Anot Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro, jau trečius metus iš eilės stebimas taip ilgai lauktas pokytis – lietuvių grįžta daugiau, nei išvyksta.
Lietuviai grįžo namo specialiais reisais.
Lietuviai grįžo namo specialiais reisais.
© Shutterstock

Pranešime žiniasklaidai organizacija pažymi, kad ši tendencija neaplenkė net ir tų valstybių, kurios skaičiavo didžiausius atvykstančių lietuvių srautus. Pavyzdžiui, pernai iš JK gyventi į Lietuvą atvyko 5684 piliečių, o išvyko perpus mažiau, t. y. 2783 asmenys. Tokia pati situacija stebima ir Airijoje – išvyko 669 lietuvių, o grįžo – 1142.

Tarptautinės migracijos organizacijos (IOM Lietuva) vykdomo projekto „Renkuosi Lietuvą“ 2022 m. atlikto tyrimo duomenimis, ekonominiai veiksniai nebėra esminė paskata grįžti į gimtąją šalį.

„Apsisprendimą grįžti dažniausiai lemia kalbos, kultūros, draugų ir artimųjų ilgesys, taip pat noras vaikus auginti Lietuvoje arba tiesiog supratimas, kad užsienyje, kaip ir bet kurioje kitoje šalyje, ne visuomet pavyksta greitai ir lengvai užsidirbti“, – teigia projekto vadovė Edita Urbanovič.

Anot jos, nors grįžtančiųjų kasmet vis daugiau, svetur gyvenančių ir įsitvirtinusių tautiečių skaičius išlieka didelis. Pavyzdžiui, vien Airijoje gyvena daugiau kaip 36,5 tūkst. lietuvių.

Norą grįžti stabdo nepagrįstos baimės

Norinčius grįžti gyventi į Lietuvą konsultuojantys projekto „Renkuosi Lietuvą“ atstovai susitikę, su Airijos ir JK lietuviais, teigia, kad jų nuotaikos labai panašios.

„Mūsų kalbinti tautiečiai vienbalsiu sako, kad nori grįžti į Lietuvą, tačiau juos laiko dvejonės dėl to, kaip seksis viską pradėti iš naujo. Dauguma išvykusiųjų Lietuvą vis dar mato tokią, kokią paliko, net jei užsienyje gyvena jau dešimtmetį ar ilgiau. Taip pat pastebime vyraujančius mitus, kad grįžę jie praras uždirbtos pensijos dalį, negalės persikelti darbo stažo, dirbs už minimalų atlygį“, – pasakoja projekto konsultantė Ramunė Kochanauskaitė.

Dažnai klaidingai manoma, kad norint gauti britišką ar airišką pensiją, šalyje būtina išdirbti bent 10 metų, tačiau stažo sumavimo principas reiškia, kad skiriant pensiją atsižvelgiama ir į kitose valstybėse (ES, EEE šalyje, JK ar Šveicarijoje) įgytą stažą. Svarbiausia, kad susumavus darbo stažą jis būtų ne mažesnis nei valstybės, kurioje norima gauti pensiją, nustatytas minimalus darbo stažas. Tai yra jei 10 metų dirbote Lietuvoje ir 5 metus Airijoje, teisę į pensiją turėsite abiejose valstybėse, tačiau kiekviena šalis pensiją apskaičiuos proporcingai toje šalyje įgytam stažui.

Valstybės duomenų agentūros duomenimis, vyrų kasmet grįžta dvigubai daugiau nei moterų (2021 m. grįžo 30 382 vyrų ir 14 476 moterų). Daugiausia grįžta 30–34 m. vyrai ir 25–29 m. moterys.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(16 žmonių įvertino)
3.0000

Top naujienos

Laukia kol kas didžiausias iššūkis: neeiliniam renginiui specialiai ruošiasi ir kariai (2)

Pajuosčio lėktuvų kilimo take – vien brangios mašinos, apsauga, policija. Vadovybės apsaugos...

Justinas vazektomiją pasidarė būdamas 37-erių: gyvenimas tik pagerėjo tiek man, tiek žmonai (10)

Justinas vazektomiją pasidarė būdamas 37-erių ir niekada to nesigailėjo. Sako, niekada nebuvęs...

„Senus metodus“ turėjęs pasitelkti Maksvytis nesibaimina „Jeep“ arenos: žaidėme ir triukšmingesnėse

Vos antrą kartą šiame sezone šimto taškų ribą peržengęs Kauno „Žalgiris“ kaip reikiant...

Jau nuo penktadienio – nemalonios orų permainos: perspėja dėl šalnų ir lietaus

Naktį praslinkus šaltajam atmosferos frontui, penktadienio dieną Lietuvą užims gerokai vėsesnė...

Indrė Burlinskaitė pasakė, kas galėjo išprovokuoti vėžio išplitimą jos organizme: tris kartus bandėme pagalbinį apvaisinimą (9)

Indrė Burlinskaitė jau pradėjo savo gydymo kelionę – ketvirta vėžio stadija serganti mergina...

Parengė Jurga Grigienė

10 „itin veiksmingų“ ir brangių vaistų, kuriuos gamindavo iš lavonų: jų vartojimas buvo tiek pat įprastas kaip žolelių

Medicinos istorijoje galima rasti galybę pavyzdžių, iliustruojančių kitados praktikuotus vaistų...

Edita Mildažytė netrukus susituoks su mylimuoju Sauliumi: vestuvės vyks neįprastoje vietoje

Laidų vedėja Edita Mildažytė ruošiasi vestuvėms – netrukus ji ištekės už savo mylimojo...

Žibėnas pageidauja „išdidesnio“ žaidimo: labiausiai nepatiko kūno kalba

„Varžovai nenustebino – nustebino mūsiškiai“, – po 93:108 Kauno „Žalgiriui“...

„Žalgirio“ herojus Butkevičius – apie savo šou, Fosterio stabdymą ir sentimentus „Rytui“

Arnas Butkevičius statistiškai sužaidė geriausias rungtynes vilkint Kauno „Žalgirio“...