Švedijos pajėgos nenuleidžia akių nuo tanklaivio „NS Concord“, kuris jau kelias dienas raito zigzagus prie šalies teritorinių vandenų, kur ieškoma, kaip įtariama, Rusijos povandeninio laivo. „NS Concord“ istorija, kaip laivui, nėra ilga – bet jis jau spėjo apsilankyti Klaipėdos uoste.
Tanklaivis "NS Concord" Klaipėdoje praleido tris dienas (marinetraffic.com, scanpix, DELFI nuotr.)
© DELFI montažas

Lietuvos uostamiestyje „NS Concord“ lankėsi tik vieną kartą, tačiau vizito būta įspūdingo.

Trys dienos Klaipėdoje

„Kai „NS Concord“ buvo prisišvartavęs Klaipėdos uoste, galima sakyti, laivas buvo šviežut šviežutėlis“, - DELFI teigė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinio direktoriaus padėjėja ryšiams su visuomene Dovilė Skabickaitė.

„NS Concord“ pastatytas ir pradėtas eksploatuoti 2005-aisiais. Tų pačių metų rugsėjo 13 dieną jis prisišvartavo Klaipėdos uoste, prie krantinės, kurią eksploatuoja bendrovė „Klaipėdos nafta“, dabar atsakinga už valstybei strategiškai svarbų suskystintų gamtinių dujų terminalo projektą.

Į 244 metrų ilgio ir 42 metrų pločio tanklaivį per tris dienas buvo pakrauta apie 60 tūkst. tonų naftos produktų. Tais metais toks krovinys buvo kone rekordinis.

Pavyzdžiui, šiemet rugsėjį prie „Klaipėdos naftos“ antrosios krantinės, prie kurios 2005 metais švartavosi „NS Concord“, į tanklaivį „HC Alcina“ pakrautas iki šiol didžiausias naftos produktų kiekis – apie 105 tūkst. tonų mazuto. Tokį krovinį buvo galima pakrauti, nes grimzda prie krantinės yra gerokai didesnė nei prieš aštuonerius metus. Vienintelis „NS Concord“ vizitas Klaipėdoje truko tris dienas.

Klaipėdos uoste „NS Concord“ švartavosi tą vienintelį kartą. Tąkart jis taip pat plaukiojo su Liberijos vėliava, kaip ir dabar. Ar būta atvejų, kai tanklaivis prie Lietuvos teritorinių vandenų raitė tokius zigzagus, kokius dabar fiksuoja Švedijos tarnybos, kol kas nežinoma.

Laivas siejamas su V. Putino aplinka

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas turi nemažai naftos sektoriaus magnatų savo artimoje aplinkoje. Su šiais žmonėmis tiesiogiai susijęs ir tanklaivis „NS Concord“.

Švedijos dėmesį prikausčiusį laivą valdo Rusijoje registruota įmonė „Novoship“, o ji priklauso kompanijai „Sovkomflot”, kuri susijusi su Rusijos prezidento artimiausia aplinka, rašė „Dagens Nyheter“.

„Sovkomflot“ laikoma viena didžiausių naftos pervežimo įmonių pasaulyje. Jos prezidentas yra Sergejus Frankas, anksčiau buvęs Rusijos transporto ministras. Jo sūnus yra vedęs V. Putino draugo Genadijaus Timčenkos dukterį. Savo ruožtu, G. Timčenka siejamas su naftos kompanija „Gunvor“ – viena pirmųjų Rusijos įmonių, kuriai dėl Ukrainos krizės pritaikytos Vakarų sankcijos.

„G. Timčenkos veikla energetikos sektoriuje tiesiogiai susijusi su V. Putinu. V. Putinas yra investavęs į „Gunvor“ ir gali turėti prieigą prie „Gunvor“ lėšų“, - apie „Gunvor“ ir G. Timčenkos ryšius su Kremliumi skelbė JAV Iždo departamentas.

Kratosi ryšių su incidentu Stokholmo archipelage

„NS Concord“ savininkė „Novoship“ pirmadienį išplatino viešą pareiškimą, kuriame tikina, esą tanklaivio manevrai niekaip nesusiję su incidentu Švedijoje. Anot įmonės, keistas laivo manevravimas tėra laukimas: esą „NS Concord“ plūduriuoja jūroje, laukdamas leidimo pasikrauti naftos.

„Pastebėjome padidėjusį Švedijos ir tarptautinės žiniasklaidos dėmesį „NS Concord“ judėjimui ir esame pamaloninti, - pranešime teigia „Novoship“ vadovas Jurijus Cvetkovas. - Laivo judėjime nėra nieko neįprasto. (...) Laivų, pasiruošusių (pakrovimui - DELFI) dreifavimas yra komercinės laivybos praktikoje paplitęs dalykas. Tuo pačiu metu skirtinguose pasaulio vandenynuose tuzinai laivų gali dreifuoti, laukdami pakrovimo.“

Anot jo, „NS Concord“ dreifuos dar keletą dienų: esą pakrovimas numatytas tik spalio 23 d.

Kariniams tikslams naudojami civiliniai laivai – ne naujiena

Gynybos ekspertas Aleksandras Matonis DELFI sekmadienį teigė, jog „NS Concord“ panaudojimas slaptoms operacijoms ir povandeninio laivo aprūpinimui – visiškai tikėtinas scenarijus.

„Keisti kito laivo manevrai sukelia tam tikrų minčių, kad tas laivas dalyvavo paieškos ir gelbėjimo operacijoje. Arba paieškos operacijoje. Pasaulinėje laivynų praktikoje, bent jau senesniais laikais, neatrodydavo keista, kai civiliniai ar civiliniais užmaskuoti laivai atlikdavo paramos funkcijas toli esantiems povandeniniams laivams“, - sakė A. Matonis.

Panašios nuomonės laikosi ir Švedijos gynybos specialistai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

A. Pitrėnienė – jau ne bedarbė, vadovaus Skuodo vaikų darželiui (164)

Neperrinkta į Seimą, priversta skandalingai palikti savo draugės Laimutės Anužienės vadovautą...

Užsimojo pagerinti prekybos tinklų darbuotojų sąlygas (39)

Po to, kai buvo pasirašytas nacionalinis susitarimas dėl šalies pažangai būtinų reformų ,...

Artėja permainos – jau paspaus šaltukas (7)

Nors šiuo metu vyrauja ganėtinai šilti ir palyginti sausi orai , visgi, pokyčiai jau atkeliauja....

Rusijos gelbėtojai Baltarusijoje dalyvaus radiacinės avarijos likvidavimo pratybose (14)

Rusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos (NSM) specialistai dalyvaus Baltarusijoje vyksiančiose...

Metų seklys: Kauno kriminalistai sužlugdė tėvo ir sūnaus „verslą“ (16)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Klaipėdos licėjaus direktorės sulaikymas sukrėtė pavaldines: mes šoke (44)

Į Klaipėdos licėjų ryte atėjusias pedagoges sukrėtė žinia, kad sulaikyta direktorė Doc. dr....

Apsigyveno viešbučio numeryje kartu su žirgu

Viena kanadietė apsigyveno JAV viešbutyje kartu su savo žirgu. Lindsey Partridge atvyko į...

„Wizards“ rankose – reali galimybė nutraukti nuo 1979-ųjų besitęsiantį prakeiksmą

Keturi ilgi laukimo, diskusijų ir prognozių mėnesiai pagaliau atėjo prie pabaigos. Išskirtinai...

Viena iš svarbiausių automobilio sistemų: kaip vairuosi, tiek tarnaus (16)

Įsivaizduokite, kad važiuojate žemyn sostinės T. Narbuto kalnu, purškiant lietuviškam spalio...

M. Tyla apie jį sumušimu kaltinančią moterį: ši kaimynė terorizuoja visą namą (9)

Pirmadienį žiniasklaidą apskriejo netikėta naujiena apie Martynui Tylai mestus kaltinimus sumušus...