aA
Nors Civilinės sąjungos įstatymo projektas pateikimo stadiją Seime praėjo dar gegužės mėnesį, tačiau tolesnis jo priėmimas Seime stringa – tarp valdančiųjų pasigirsta svarstymų šį klausimą perkelti į pavasario Seimo sesiją. Parlamento vadovės Viktorijos Čmilytės-Nielsen teigimu, šiuo metu nereikėtų akcentuoti dėmesio į visuomenėje jautriai vertinamus Civilinės sąjungos ir narkotinių medžiagų įstatymo projektus, nes kyla rizika, kad šie klausimai reikiamo palaikymo Seime nesulauks. Liberalų sąjūdžio seniūnas Eugenijus Gentvilas taip pat palaikytų idėją, kad prie šių klausimų būtų grįžta kitos Seimo sesijos metu. Pasak jo, artėjant savivaldos rinkimams dalis parlamentarų gali vengti paremti šiuos visuomenėje nevienareikšmiškai vertinamus projektus.
Viktorija Čmilytė-Nielsen
Viktorija Čmilytė-Nielsen
© DELFI / Karolina Gudžiūnienė

Visgi Laisvės frakcijos, žadėjusios šiuos projektus priimti per pirmas 100 darbo Seime dienų, seniūnas Vytautas Mitalas mano, kad šie įstatymo projektai turi būti priimti kuo greičiau. Politikas akcentuoja, kad viskas priklausys nuo koalicijos vadovų lyderystės.

V. Mitalas: viskas priklausys nuo koalicijos vadovų lyderystės

Laisvės frakcijos Seime seniūnas V. Mitalas teigia, kad tai, ar Civilinės sąjungos įstatymo projektas šios sesijos metu grįš į Seimą, priklausys nuo valdančiosios koalicijos vadovų lyderystės.

„Tai priklausys nuo koalicijos vadovų lyderystės tuos klausimus eiti spręsti ir išspręsti. O visus kitus dalykus mes tikiuosi sutarsime susitarimuose ir kažko aš daugiau iš jų viešų pareiškimų išskaityti nesu linkęs“, – Eltai teigė V. Mitalas.

„Laisvietis“ neslepia, kad jo vadovaujamos frakcijos siekis – šiuos įstatymo projektus priimti kuo greičiau.

„Mes esame ne kartą sakę, kad abu klausimus reikėjo spręsti jau seniai, o su Civiline sąjunga apskritai jau yra gėdingai vėluojama. Bet natūralu, kad norime ne svarstyti, ne diskutuoti vien tik, apie tai jau buvo daug diskusijų, bet tuos įstatymus priimti. Dėl to ir sakau, kad tai nuo lyderystės priklauso“, – pabrėžė jis.

E. Gentvilas siūlytų projektus teikti po savivaldos rinkimų

Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime vadovas Eugenijus Gentvilas taip pat pripažįsta, kad valdančiojoje koalicijoje šią savaitę buvo diskutuota, ką daryti su Civilinės sąjungos ir kanapinių medžiagų dekriminalizavimo įstatymo projektais.

„Abu šie projektai yra praėję svarstymo komitetuose stadiją ir galėtų būti teikiami į darbotvarkę Seimo plenariniame posėdyje, bet reikia įvertinti visas aplinkybes. Pripažinkime, kad Laisvės partija labai jautriai žiūri į šių projektų sėkmę ar nesėkmę“, – Eltai teigė E. Gentvilas.

Politikas akcentuoja, kad jo vadovaujamoje Liberalų sąjūdžio frakcijoje palaikymas Civilinės sąjungos projektui nesikeičia – įstatymui pritartų 9 liberalai, nepritartų – 4. Visgi politikas atkreipia dėmesį, kad panašu, jog situacija konservatorių frakcijoje pakito. E. Gentvilo teigimu, šis pokytis veikiausiai yra nulemtas artėjančių savivaldos rinkimų.

„Konservatorių frakcijoje padėtis yra pakitusi į mažiau palankią pusę Civilinės sąjungos projekto palaikymui. Tai tuos dalykus reikia įvertinti. Atrodo, Tėvynės sąjungos nariai, kurie nori balsuoti prieš, sieja tuos dalykus su savivaldos rinkimais. O TS-LKD net 6 tokius Seimo narius į rinkimus deleguoja. (...) Tai faktas yra toks – artėjantys savivaldos rinkimai šiek tiek keičia skaičius“, – atkreipė dėmesį Seimo narys.

Todėl E. Gentvilas mano, kad norint, jog Civilinės sąjungos įstatymas Seime būtų pagaliau priimtas, reikia palaukti savivaldos rinkimų pabaigos, t. y. Seimo pavasario sesijos. Politikas svarsto, kad galbūt po savivaldos rinkimų, jei dalis kandidatuojančių parlamentarų taptų merais, Seimo sudėtis galėtų tapti palankesnė Civilinės sąjungos įstatymo projektui.

„Tai tie politiniai Seimo sudėties pokyčiai, jie taip pat yra parametras, kuris, man atrodo, galėtų leisti stabtelėti ir pasianalizuoti. Bet jeigu Laisvės partija užsimanys, kad varome dabar, tai ką darysi. Tas pats yra ir su kanapių dekriminalizavimo projektu“, – akcentavo parlamentaras.

Parlamentaras taip pat viliasi, kad balsuojant dėl šių įstatymo projektų konservatoriai savo nuoskaudas, susijusias su „laisviečių“ pasiūlymu dėl PVM lengvatos maitinimo įstaigoms, padės į šalį.

„Manau, kad koalicijoje mes problemas išspręsime ir jokių keršto akcijų nebus, kalbant apie Civilinės sąjungos projektą. Tiesą sakant, nerimą sukėlė vieno iš Tėvynės sąjungos, iš konservatorių Seimo narių pasakymas, kad dabar turės „laisviečiai“ šliaužioti keliais, atgailauti ir maldauti. Man tai neatrodo civilizuotų žmonių pokalbis. Aš nenoriu dalyvauti šiuose pokalbiuose ir norėčiau, kad baigtų tas nesąmones šnekėti tie, kurie taip šneka ar galvoja. Tikiuosi, kad to nebebus“, – sakė Liberalų sąjūdžio seniūnas.

Pasak E. Gentvilo, svarbiausia, kad Laisvės partija įsivertintų realybę ir rizikas, kurios gali kilti Civilinės sąjungos bei kanapių dekriminalizavimo įstatymų projektams.

„Laisvės partija turi įvertinti, jeigu jie nori eiti į tokią neapibrėžtą zoną, kuri šiandieną neatrodo labai palanki, tai yra jų teisė, niekas neuždraus. Aš suprantu, randu vidinius jų motyvus ir argumentus, aš esu pasirengęs juos palaikyti, bet nereikia čia pravardžiuoti kitų, kad nepademonstravo lyderystės ir panašiai. Laisvės partija kai kuriais klausimais taip pat balsuoja skirtingai, tą, ką aš dabar turiu kalbėti, kad ten per mažai lyderystės? Aš žiūriu kaip į realybę“, – sakė liberalas.

R. Morkūnaitė-Mikulėnienė: esame kalbėję su koalicijos partneriais Civilinę sąjungą svarstyti kitoje sesijoje

Savo ruožtu konservatorių frakcijos Seime seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė tikina ir toliau dėsianti pastangas, kad Civilinės sąjungos ir kanapių dekriminalizavimo projektai būtų priimti.

„Aš suprantu, kad minimi projektai yra svarbūs ir daliai visuomenės, ir mūsų koalicijos partneriams, ir mūsų frakcijos narių nuomonės išsiskiria, bet tikrai yra dalis, kuriems nuoširdžiai tai rūpi, kiti tiesiog turi kitą ideologinį įsitikinimą. Tai visada dėjau pastangas, kad mes koalicijoje surastume sutarimą ir kad tie lūkesčiai dalies visuomenės būtų išgirsti. Tai nuo savo šios pozicijos neatsitraukiu“, – Eltai teigė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Konservatorė pripažįsta, kad galimybė, jog Civilinės sąjungos įstatymo projektas galėtų būtų perkeltas į Seimo pavasario sesiją, yra svarstoma.

„Mes esame kalbėję su koalicijos partneriais, kad gal Civilinės sąjungos projektą galėtume apsvarstyti kitoje sesijoje. Kitas klausimas dėl deriminalizavimo, jis galėtų ir šioje, ir kitoje sesijoje būti svarstomas“, – sakė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

„Tie klausimai visą laiką yra darbotvarkės akiratyje. Tai, aš manau, kad bet kokiu atveju mes turėsime eiti į svarstymo stadijas dėl šių klausimų. O kada čia koks eiliškumas, ar kiti dalykai, tai jokių įsipareigojimų vieni kitiems nesame davę, bet aš dar kartą galiu pakartoti – suprantame svarbą šių klausimų su jau mano išsakytais motyvais ir tikrai anksčiau ar vėliau jie turės būti darbotvarkėje“, – pridūrė ji.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
1.0000

Top naujienos

Specialiai Delfi – naujai išrinktas Čekijos prezidentas: Rusija nepasimokė (6)

Didele persvara prieš buvusį šalies premjerą Andrejų Babišą Prezidento rinkimuose Čekijoje...

Paruošti detalūs klausimai: ar paaiškės, kas nutekino informaciją Bartoševičiui? skelbiama planuojamos neeilinės sesijos medžiaga (13)

Opozicijos atstovai neeilinę Seimo sesiją dėl buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui...

Karas Ukrainoje. Rusija skelbia apie netoli Maskvos sprogusį bepilotį žiniasklaida: Rusija per 10 dienų gali pradėti naują ataką

Ukrainos valdžia gavo informacijos, kad Rusija per 10 dienų gali pradėti naują puolimą.

Pirmasis po Rusijos įsiveržimo į Ukrainą su Putinu susitikęs Vakarų lyderis: jis davė pažadą dėl Zelenskio (5)

Pasak buvusio Izraelio premjero Naftali Bennetto, Rusijos vadovas Vladimiras Putinas karo prieš...

Policijos parką papildė dar dvylika naujų automobilių: pareigūnams perduoti galingi 5 serijos BMW

Lietuvos kelių policijos tarnyba viešojo konkurso būdu įsigijo 12 naujų automobilių „BMW...

The Economist

Vyksta Ukrainos „derusifikavimo“ kampanija: nenori turėti jokių sąsajų su kultūra, kuri siekia pažeminti

Kyjivo pakraštyje esančioje atliekų perdirbimo įmonėje, įsikūrusioje netoli tos vietos, kur...

Luhanske sunkiai sužeistas niekingu „šou“ pagarsėjęs rusų propagandistas

Rusijos samdinys ir propagandistas Igoris Manguševas, skandalingai pagarsėjęs po to, kai...

Kiek atskaito pensijų fondai: valdytojams ir tarpininkams per metus galėjo sukapsėti apie 50 milijonų eurų (2)

Kuo pigesnis investavimas, tuo daugiau grąžos lieka pačiam investuotojui. Taip pat ir pensijų...

Žemę pasiekė 25 itin galingi radijo bangų pliūpsniai iš Visatos gelmių: astronomus sukrėtė paslaptingas signalų pasikartojimas

Kaip ir gravitacinės bangos bei gama spindulių žybsniai (GSŽ), greitieji radijo žybsniai (GRŽ)...