aA
Gaisras Alytuje atskleidė gyventojų elgsenos kontrastus – kol vieni ramiai sėdėjo ir nesitraukė iš namų net ir tuo metu, kai ėjo didžiausių dūmų šleifo ruožai, kiti – taip supanikavo, kad situaciją lygina su Černobyliu, ir net jodo tabletes sugalvojo gerti.
Svarbiausia informacija gyventojams po gaisro Alytuje: dirvožemis ir vanduo dar tiriami
© DELFI / Kiril Čachovskij

Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje apsilankę ugniagesių ir Alytaus savivaldybės atstovai sakė, kad dabar jau tėra likę tik nedidelių gaisro židinių, ir tikimasi, kad gaisras bus užgesintas jau šiandien.

Nacionalinės visuomenės sveikatos centro Alytaus departamento direktorė Dalytė Nekraševičienė žurnalistams atsakė į klausimus, ką gyventojams reikėtų daryti toliau – kaip susitvarkyti namus, ar saugu valgyti iš lauko nusiskintą obuolį, arba geri šulinio vandenį.

Specialistė ramino labiausiai įsibaiminusius gyventojus, kad nelaimės Alytuje mastai tikrai neprilygsta Černobyliui, ir nereikia taip bijoti liekamųjų reiškinių.

„Aš girdėjau žmonių šnekant, kad „mes nusipirkome jodo, ir jį geriame“. Jodo negerkite. Tai tikrai nėra jokiu būdu Černobylis. Iš tikro nerekomenduojame valgyti maisto, kuris buvo lauke, pavyzdžiui, obuolių, nes nežinome, kiek iškrito dioksinų, aromatinių angliavandenilių. Didžioji dalis lauko gėrybių jau nuimta, o liko tik pavienės, tai geriau nerizikuokime ir to nedarykime. Tačiau tikrai tai nėra didžiulio masto stichinė nelaimė“, – sakė D. Nekraševičienė.

Patalpas reikės išsivėdinti ir išsivalyti

Specialistė paaiškino, kad, kai bus paskelbta, kad gaisras yra užgesintas, vietos gyventojai galės normaliai išsivėdinti namus.

„Kol gaisras yra neužgesintas, kol dar yra balto dūmo, kuris reiškia cheminę ir kietųjų dalelių taršą, tai mes rekomenduojame vėdinti, tačiau tai daryti efektyviai. Tai reiškia, kad reikia atidaryti langus, ypač, jeigu jie yra skirtingose pasaulio pusėse, ir padaryti skersvėjinį vėdinimą, palaikyti 5-10 minučių, ir uždaryti. Vėdiname tik tada, kai nesijaučia kvapo, nesimato dūmo“, – sakė D. Nekraševičienė.

Kalbėdama apie namų valymą, specialistė pabrėžė, kad Alytaus miestas nebuvo labai uždūmintas, jis gavo palyginti nedaug taršos.

„Kadangi dažniausiai nesimato jokių suodžių arba kokių matomų užteršimų, tai užtenka paprastų valymo priemonių. Jomis išsivalome, išvėdiname, ir tada galime sakyti, kad aplinka yra saugi“, – sakė D. Nekraševičienė.

Pasak specialistės, pavėjinėje pusėje, kur matosi suodžiai, iškritusios dalelės, tada jau valymas yra šiek tiek sudėtingesnis.

„Tada valant būtina naudoti asmens apsaugos priemones, nes iškritusios medžiagos yra pavojingos cheminės medžiagos. Tai reiškia, kad reikia naudoti respiratorių, pirštines ir vienkartines priemones.

Pradžioje turėtų būti sausas valymas – tai yra nuvalymas vienkartinėmis servetėlėmis. Po valymo tas priemones reikia surinkti į uždarus maišus. Alytaus rajono savivaldybė vienkartines valymo priemones paskui surinks ir atiduos į pavojingų atliekų surinkimo punktus.

Paskui turėtų sekti drėgnas valymas. Gali būti naudojamos priemonės, skirtos suodžių valymui, arba, jeigu nusivalo, tai – bet kurios kitos įprastos priemonės. Galiausiai reikia išvėdinti, ir viskas turėtų būti gerai“, – sakė D. Nekraševičienė.

Specialistė teigė, kad jie yra paėmę gyvenamųjų patalpų oro bandinius.

„Tie bandiniai priešvėjinėje pusėje neparodė jokių degimo produktų ir jų viršijimų. Šiandien paimsime mėginius pakartotinai. Šitie tyrimai turėtų patvirtinti patalpų oro nekenksmingumą“, – sakė D. Nekraševičienė.

Ar galima sodinti daržą – paaiškės kitąmet

Vietos gyventojai tik kitais metais pavasarį gaus galutinį atsakymą, ar jiems saugu sodinti darže lauko gėrybes.

„Vakar buvo paimti dirvožemio mėginiai, ir mes darysime dirvožemio užterštumo monitoringą. Tai reiškia, kad bus nustatinėjama daug sunkiųjų metalų ir aromatinių angliavandenilių, ir rezultatai parodys, kiek tas dirvožemis užterštas, ir kiek atitinka higienos normas. Šitą informaciją bus galima pasakyti vėliau. Kartosime tyrimus pavasarį, tada tikrai bus žmonėms pateikta informacija, ar galima toje vietoje sodinti daržą“, – sakė D. Nekraševičienė.

Vanduo – saugus

Specialistai tyrė šulinio vandenį. Pirmojo tyrimo metu nebuvo nustatyta padidėjusio užterštumo sunkiaisiais metalais arba aromatiniais angliavandeniliais.

Antradienį buvo atliktas pakartotinis tyrimas.

„Čia liečia tik Miklusėnų gyvenvietę, nes kitur, kur centalizuotas vandens tiekimas, ten viskas gerai. Mūsų žiniomis, dabartinėmis sąlygomis vanduo yra saugus“, – sakė D. Nekraševičienė.

Kur slinko debesis – geriau negrybauti

Paklausta, ar aplinkiniuose miškuose saugu grybauti, specialistė pakartojo, kad dešimties kilometrų spinduliu aplink gaisravietę bus atliekami dirvožemio tyrimai.

„Prie pat, kur ėjo šleifas, geriau dabar negrybauti. Lygiai tas pats – kas su obuoliais“, – sakė D. Nekraševičienė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
2.3333

Top naujienos

Pastebėję bent vieną iš šių 3 simptomų, kuo greičiau kvieskite greitąją pagalbą: kiekviena minutė yra aukso vertės (22)

Lietuvoje per metus insultą patiria apie 10 tūkst. žmonių, o 3,5 tūkst. lietuvių insultas...

Kremlius apsimelavo net švenčiausią sau dieną: milijonams žiūrovų pasiūlė klastotę (343)

Gegužės 9-oji arba Rusijoje vadinamoji Pergalės diena dešimtmečius neatsiejama nuo karinio...

Po metų pertraukos sugrįžta legendinės, aukso amžių menančios kelionės, kuriose uždrausti džinsai (1)

Pasaulinė pandemija metams sustabdė ir istorinį Rytų ekspresą. Aišku, metai pertraukos – tik...

Daktaras Rauba įvertino savo imuniteto būklę po antro skiepo: antikūnų tyrimo rezultatas – iškalbingas (191)

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Ausų, nosies, gerklės ligų centro...

Andrius Užkalnis | D+

Iššifruoti Rusiją. Vienintelis rusų filmas, kurį reikia pamatyti (4)

Žinoma, tai ne vienintelis rusų filmas, kurį reikia pamatyti. Čia taip tik pasakiau, kad jūs...

Joana Balčiuvienė | D+

Laidotuvių etiketas, arba kaip nedera elgtis šarvojimo metu: gėda buvo klausytis (2)

„Negaliu kalbėt, Danute, aš pagrabe... Pagrabe, sakau!“ – rikteli dėdulė šarvojimo metu...

Pasaulis gręžiasi į Kiniją vakcinų: kitos išeities nėra (15)

Pasaulis sparčiai tampa vis labiau priklausomas nuo Kinijos dėl vakcinų , kai Indijoje...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Papai – aštuntasis pasaulio stebuklas ir aš juos turiu (72)

Jūs veikiausiai esate pratę, kai kokia selebritė , o gal net ne viena, bet kartu su seserimi, kad...

Pražilusios 40-metės patirtis: pateikė svarių argumentų, kodėl ji nedažo plaukų (2)

Kaip ir daugelis vyresnių nei 40 metų moterų, vis susimąstydavau, ar dažyti plaukus, ar visgi...

Nauja automobilių pardavimo tvarka apsunkino prekybininkų darbą: „Regitra“ tikina, kad laiko pasiruošti buvo per mažai (20)

Nuo gegužės įsigaliojusi nauja automobilių pardavimo tvarka, kuomet privalu iš „Regitros“...