Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas (SRDK) skelbia baigęs rengti Nacionalinį susitarimą dėl šeimai palankios aplinkos kūrimo. 15 dokumento rengime dalyvavusių visuomeninių organizacijų atsiriboja nuo susitarimo, kurį sako esant grįstą diskriminacine Valstybine šeimos politikos koncepcija.
© Corbis/Scanpix

Nuo susitarimo atsiriboja Lygių galimybių plėtros centras, Žmogaus teisių stebėjimo institutas, Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacija, "Naujoji Kairė 95", įvairios moterų organizacijos.

Kritišką požiūrį dėl siūlomo nacionalinio susitarimo viešai yra išsakiusi ir viena didžiausių šalyje Socialdemokratų partija.
Nacionaliniame susitarime iškeliami šie pagrindiniai tikslai: paslaugų ir infrastruktūros šeimai plėtra, teigiamo visuomenės požiūrio į šeimą stiprinimas, šeimos gerovės ir materialaus saugumo užtikrinimas, sąlygų įgyvendinti šeimos prokreacinę funkciją gerinimas.

Tarp susitarimu siūlomų naujovių numatoma diegti pasirengimo santuokai ir šeimai bei privalomą konsultacijų prieš skyrybas sistemas.
Taip pat siūloma suteikti vaikus šeimoje auginantiems tėvams papildomų socialinių garantijų ar paslaugų, siekiant, kad vaikų auginimas būtų prilyginamas visuomenei naudingam darbui, sudaryti geresnes sąlygas šeimoms, ypač auginančioms vaikus, nuomotis arba įsigyti pirmąjį būstą.

Susitarimu siūloma "visokeriopai remti pastangas, prisidedančias prie asmens vaisingumo išsaugojimo ir puoselėjimo", taip pat diegti konsultavimo prieš abortus sistemą bei "šviesti visuomenę apie gyvybės vertę ir abortų žalą".

Kurti šeimos gerovei susitarime numatyta ir nauja institucija - Seimui siūloma Socialinių reikalų ir darbo komitete sudaryti Šeimos pakomitetį.
Rengiant susitarimą dėl šeimai palankios aplinkos jam teikti siūlymus galėjo ir parlamentinės partijos, ir savivaldybės, ir visuomeninės organizacijos, ir kiti suinteresuoti asmenys.

Šie siūlymai varijavo nuo nemokamos kontracepcijos iki "daugiavaikės šeimos kortelės", suteikiančios nuolaidas kino teatruose, prekybos centruose, transporte ir t.t.

Vienas esminių siūlymų, į kurį neatsižvelgta - atsisakyti šeimos apibrėžimo ją išimtinai siejant su santuoka. Seimo Krikščionių partijos frakcija bei viešoji įstaiga "Draugiški šeimai" siūlė šeima vadinti bet kurį namų ūkį, neišskiriant ir nediskriminuojant bevaikių šeimų, vienišų tėvų, auginančių vaikus, ar vienišų asmenų.

Taip pat šios dvi rengiant dokumentą dalyvavusios grupės siūlė ir kompensuojamas ilgalaikio apsisaugojimo nuo nepageidaujamo nėštumo priemonės nepasiturinčioms ir socialiai remtinoms šeimoms.

Kauno arkivyskupijos šeimos centras ragino drausti alkoholio reklamą.
Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija siūlė kurti Šeimų iniciatyvų programą, kad susivienijusios iniciatyvios šeimos turėtų galimybę gauti finansinę paramą savo veikloms.

Taip pat asociacija pritarė siūlymui Seime steigti Šeimos pakomitetį, o prie Vyriausybės mano esant reikalinga įkurti dar vieną instituciją - Nacionalinę šeimos tarybą.

"Nėra organo, kuris sutelktų valdžios, nevyriausybinių organizacijų, Bažnyčios ir kitų organizacijų, socialinių ar profesinių grupių bei kitų suinteresuotų šalių atstovus bendram koordinuotam darbui puoselėjant šeimai palankią aplinką Lietuvoje. Todėl norint pasiekti platų dialogą bei vykdyti šeimos politikos koordinavimą, siūlome įsteigti Nacionalinę šeimos tarybą", - siūlymą argumentuoja asociacija.

Taip pat Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija siūlo įpareigoti Švietimo ir mokslo ministeriją sukurti metodą, kaip Rengimo šeimai ir lytiškumo ugdymo programa turėtų būti integruojama į bendrojo lavinimo mokyklas.
Viešoji įstaiga "Draugiški šeimai" savo siūlymuose akcentuoja galimybę sudaryti sąlygas moterims, auginančioms vaikus, išlikti darbo rinkoje, siūlo siekti, kad į vaikų auginimą būtų daugiau įtraukti tėvai.

Tarp kitų susitarimui pateiktų siūlymų buvo ir raginimas įrengti specialias automobilių stovėjimo vietas šeimoms su mažais vaikais ir netgi kaip viena iš papildomų socialinių garantijų bei paslaugų šeimai priemonė - įvairias nuolaidas suteikianti "daugiavaikės šeimos kortelė".
SRDK siekia, kad šis Nacionalinis susitarimas būtų pasirašytas iki spalio 1 dienos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

LRT taryba užkirto kelią Jakilaičiui užimti generalinio direktoriaus kėdę (8)

Antradienį Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) taryba patikslino kandidatams į...

Oksana Pikul – atvirai apie lemtingą rytą, iškeltą sąlygą Simui ir šoko ištiktą sūnų (455)

Sekmadienio rytą Jasaičių šeimą sukrėtęs skandalas turi ir kitą pusę. Tėvų kivirčą matė...

Karbauskis iš Jakilaičio gavo ir kitokių klausimų (514)

Po antradienį vykusios spaudos konferencijos, kurioje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos...

Prekybos tinklai nori atsisakyti pigiausios kiaušinių rūšies (120)

Daugiau kaip 90 proc. pirkėjų renkasi pigiausius – narvuose laikomų vištų kiaušinius, tačiau...

Feisbuke plinta pagalbos šauksmas: kelionė troleibusu kaunietei baigėsi daliniu apkurtimu ieško įvykio liudininkų (8)

Prieš pat Naujuosius kelionė troleibusu Kaune vienai poniai baigėsi daliniu apkurtimu – esą keli...

Dakaro rekordininkas Juknevičius: čia jau stebuklas, kad šiuo automobiliu užėmėm tokią vietą (6)

Antradienio naktį į Lietuvą grįžę Baltijos šalių rekordininkai Dakaro ralyje Antanas...

Aplinkiniuose laukuose surinko visas atliekas ir pasistatė štai tokį namą (242)

Krunai – kaimas Širvintų rajone, kuris jau 2001-aisiais laikytas išnykusiu. Šiandien čia...

Mirtinas pavojus: einant gatve verta žvilgtelti į viršų (2)

Šalyje galima rasti tūkstančius balkonų , į kuriuos vargu ar išdrįstumėte įkelti koją ar...

Siūlo 9 proc. PVM besišildantiems savarankiškai (49)

Seime – naujas siūlymas pridėtinės vertės mokesčio ( PVM ) lengvatą taikyti ir tiems...

Vilniaus centre sprogo vamzdis – gatvę tvindo vanduo vairuotojams pataria vengti Upės g. (99)

Antradienį perpiet sostinės Upės gatvė patvino dėl sprogusio vandentiekio vamzdžio –...