aA
Nevyriausybinė organizacija Lietuvos Raudonasis Kryžius ragina Lietuvą nedelsiant telkti jėgas, ruošiantis didesniam migrantų srautui iš Baltarusijos. Anot organizacijos, aktyvistų areštai, oficialūs pareiškimai, kad užsieniečiai nebus stabdomi Baltarusijos pasienio institucijų, gali sukelti naują, daug gausesnę migracijos bangą į Lietuvą.
Aliaksandras Lukašenka
Aliaksandras Lukašenka
© AFP / Scanpix

Raudojo kryžiaus atstovė Eglė Samuchovaitė laidoje „Info diena“ teigė, kad būtina galvoti apie keletą kontekstų – Europos, Lietuvos ir pačios Baltarusijos.

„Kalbant apie Europą, pagrindiniai patekimo keliai vis dar yra Viduržemio jūros regione. Tas atvykimo kelias per Baltarusiją nebuvo ženklus, praktiškai niekada. (…) Kalbant apie Lietuvą, didesnioji dalis prieglobsčio prašymų pateikiama būtent pasienyje su Baltarusija. Pavyzdžiui, 2019 metais net 80 procentų prieglobsčio prašymų buvo pateikta būtent pasienyje. Ir tos pagrindinės prieglobsčio prašytojų kilmės šalys buvo Rusijos piliečiai, įskaitant Čečėnijos ir Tadžikistano piliečius“, – sakė E. Samuchovaitė.

Ji teigė, jog pandeminiais, 2020 metais buvo sulaukta reikšmingai mažesnio prieglobsčio prašytojų skaičius, sulaukta tik 250 prašymų, nes buvo uždarytos sienos.

„Pagrindinės prieglobsčio prašytojų šalys šiais metais buvo Baltarusija, Rusija, Tadžikistanas, Turkija ir Irakas. O šiais metais kol kas apie 60 procentų užsieniečių prieglobsčio pasiprašė pasienyje su Baltarusija, o nuo gruodžio mėnesio Baltarusijai uždarius savo sieną pastebime daugiau neteisėtų sienos kirtimo atvejų. Ir tokios kelios tendencijos, kurias norisi paminėti – užsieniečių grupės iš trečiųjų šalių.

Paprastai atvyksta grupės nuo 10 iki 18 žmonių, prisistatančių iš Irako, Sirijos arba Irano. Šiemet jau turime 9 tokias dideles grupes, atvykusias būtent per sieną su Baltarusija. Taip pat pastebime pavienius Baltarusijos piliečius atvykstančius neteisėtai į Lietuvą, nes dabar jie jau nebeturi kitos galimybės atvykti. 2021 metais visiškai neturime čečėnų kilmės Rusijos piliečių, tai irgi yra pakankamai naujas dalykas“, – laidoje „Info komentarai“ sakė Raudonojo kryžiaus atstovė.

Ji aiškino, kad šiais metais daugiausiai prieglobsčio prašytojų ateina per pietinę sienos su Baltarusija dalį.

„Tai šiemet tų prieglobsčio prašytojų turime 216, pagrindinės kilmės šalys: Irakas, Sirija, Baltarusija ir Iranas“, – sakė laidos pašnekovė.

Ji teigė, kad Baltarusijos valdžios atstovų teiginius reikia vertinti rimtai.

„Tai pirmiausia tie visi oficialūs pareiškimai Baltarusijos valdžios atstovų, kad jie nebestabdys migrantų. Ir tai reikia vertinti gana rimtai“, – aiškino „Info diena“ pašnekovė.

E. Samuchovaitė teigė, jog nėra tikslių skaičių, kiek užsieniečių ir prieglobsčio prašytojų yra Baltarusijoje.

„Čia yra viena iš tų prielaidų, kodėl teigiame, jog svarbu vertinti gana rimtai tuos pareiškimus, todėl reikėtų ruoštis didesniam migrantų antplūdžiui“, – laidoje sakė ji.

Pašnekovė teigė, jog sunku pasakyti, kaip šie skaičiai galėtų pakilti.

„Sunku spekuliuoti, kokie tie skaičiai galėtų būti. Nes mes turime dvi aplinkybes. Turime ir pačią situaciją baltarusiams Baltarusijoje ir gali baltarusių būti didesnis skaičius, besistengiančių pabėgti nuo režimo. Čia viena dalis. Bet yra ir kita dalis – užsieniečių, prieglobsčio prašytojų, kurie yra Baltarusijoje ir gali bandyti patekti į ES taip pat. Turint tokias dvi situacijas tikėtis galima visko“, – aiškino ji.

E. Samuchovaitė laidoje „Info komentarai“ pabrėžė, jog situacija dabar yra valdoma. Tačiau jei srautai didėtų, būtina nepamiršti užtikrinti būtinas sąlygas.

„Bet tam galimai didesniam užsieniečių atvykimui tikrai vertėtų ruoštis, įtraukiant visas suinteresuotas šalis. Lietuvos Raudonasis kryžius turi ilgametę patirtį su užsieniečiais, nepriklausomai nuo jų teisinio statuso ir gali prisidėti prie antplūdžio suvaldymo ir humanitarinių poreikių užtikrinimo. Tai kaip reikėtų ruoštis, ką pirmiausia norisi pabrėžti, kad judant užsieniečiams nereikia pamiršti, kad tarp jų gali būti ir prieglobsčio prašytojų su labai rimtais motyvais.

Todėl turėtų būti užtikrintos ir veikti visos prieglobsčio procedūros. Antras dalykas – humanitariniai žmonių poreikiai, nepaisant jų teisinio statuso turi būti užtikrinti ir esant dideliam žmonių srautui“, – kalbėjo Raudonojo kryžiaus atstovė.

Ji laidoje „Info diena“ tikino, jog turi būti užtikrinamas užsieniečių apgyvendinimas ir baziniai poreikiai, saugumas, apgalvoti susikalbėjimo aspektą ir sveikatos poreikiai.

„Mes telkiame pajėgas ir kartu visi rengiamės, jei srautas padidėtų“, – aiškino Raudono kryžiaus atstovė.

E. Samuchovaitė teigė, kad Raudonasis kryžius turi savanorių pajėgas ir jų rezervą, jei to prireiktų.

LNK
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(133 žmonės įvertino)
2.7068

Top naujienos

Nebaudžiama paauglių gauja kelia siaubą: ginkluoti peiliais gąsdina žmones, o policininkus siunčia ant trijų raidžių (7)

Nė 1000 gyventojų neturintys Smalininkai neranda sprendimų, kaip susitvarkyti su miestą...

Karo ekspertai: sprendžiasi dviejų svarbių miestų likimas

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad...

Karybos ekspertas Ždanovas: Rusija sieks mobilizuoti 1,2 mln. karių karas su Ukraina gali būti ne paskutinis (12)

Rusija turi pakankamai resursų karui Ukrainoje tęsti, dar nuo SSRS laikų kariniuose...

Šimonytė atsakė prezidentui: nelabai etiška mokėti tik piršteliu parodyti į kitus

Atsinaujinus ginčams dėl tolesnės Lietuvos atstovavimo Europos Vadovų Taryboje (EVT) tvarkos,...

Transliacija / Iš esmės. Baudos už greitį pasieks greičiau. Ar ne per daug greičio matuoklių keliuose?

Seimas trumpina laiką per kurį pažeidėją už greičio viršijimą pasieks bauda. Policija...

Pranas Šarpnickis

Kinas, kuris prisistatė lietuviu Petru: kovėsi už Lietuvos nepriklausomybę ir apgavo lenkus bei jų spaudą

1923 m. Lietuvoje gyveno 2 serbai, 2 danai, 3 graikai, 3 rumunai ir 3 turkai, 4 armėnai, 6 gruzinai,...

Paskelbta karalienės Elžbietos II mirties priežastis

Paviešintas karalienės mirties liudijimo išrašas, kuriame nurodyta jos mirties priežastis.

Šimonytė: nežinau kodėl prezidentas toks rūstus, gal netyčiom prasidėjo rinkimų kampanija

Premjerė Ingrida Šimonytė reaguodama į prezidento Gitano Nausėdos kritiką, kad Vyriausybė...

Akibrokštas tūkstančiams vairuotojų: važiavę leistinu greičiu sulaukė baudų, aiškėja, kas buvo kaltas (1)

Šimtai ar net tūkstančiai baudų už greičio viršijimą pasiekė Klaipėdos gyventojus ir...

Garantinis elektros tiekimas spalį smarkiai pinga: ruošiami papildomi sprendimai (1)

Elektros garantinis tiekimas spalį pinga apie 25 proc., rodo „Delfi“ skaičiavimai. Ši...