Panevėžio teisme nagrinėjama šalyje dar negirdėta byla. Septyniolikmetis Darius Valintėlis kreipėsi į teismą, prašydamas iš motinos 38 metų Danutės Valintėlienės priteisti 5 tūkstančių litų moralinę kompensaciją. Anot vaikino, motina išvežė jį į Kauno nepilnamečių socialinės pagalbos ir prevencijos centrą, taip apribodama jo laisvę.
"Tai ji padarė be mano ir tėvo sutikimo. Aš nieko bloga nepadariau, tik jos neklausiau", - tvirtino septyniolikmetis.

D.Valintėlį nuo šio teismo bandė atkalbėti advokatas: "Jis sakė, kad pirmąkart dalyvautų tokioje byloje ir nežinotų, kaip elgtis. Bet juk visada yra pirmas kartas".

Paklaustas, ar jam negaila motinos, vaikinas prisipažino, kad su ja susitikus kiek spaudė širdį.

Iš Kauno pasiėmė tėvas

Moksleivis neslėpė, jog dar gyvendamas Panevėžyje buvo susidėjęs su blogais draugais ir nenorėjo eiti į mokyklą. Pykdavosi su motina.

Tad D.Valintėlienė sūnų išvežė į Kauno nepilnamečių socialinės pagalbos ir prevencijos centrą. Ten sunkiai auklėjamiems ir problemų turintiems paaugliams yra teikiama psichologinė pagalba, aiškinamasi, kodėl jie elgiasi blogai.

Centro inspektorė Lolita Stulginskienė sakė, kad Dariaus motina, atveždama savo sūnų pagyventi prevencijos centre, nenusižengė tuo metu galiojusiems įstatymams. Pareigūnės tvirtinimu, panašių problemų turintys vaikai pas juos gali gyventi iki 20 dienų.

Darius ten pragyveno savaitę. Tuomet vaikiną pasiėmė tėvas 39 metų Kęstutis Valintėlis ir išsivežė į Klaipėdą.

D. ir K.Valintėlių šeima yra išsiskyrusi. Po skyrybų tėvas su savo drauge gyveno uostamiestyje. D.Valintėlienė su 16 metų dukra liko gyventi Panevėžyje.

Pinigų prašė patartas

Panevėžio bendrovėje "Linas" dirbanti D.Valintėlienė teisme atrodė sukrėsta tokio susitikimo su savo sūnumi. Darius tvirtino pastarąjį pusmetį su motina nesimatęs.

Jokios materialinės pagalbos iš savo motinos nėra gavęs. Kartą bandęs skambinti, tačiau pasikalbėti nepavyko. Septyniolikmetis vaikinas nenorėjo pasakyti, kokioje Klaipėdos mokykloje mokosi.

Jis miglotai atsakė ir į klausimą, su kuo šiame mieste gyvena. Dešimtokas tik patikino, kad gyvena su suaugusiais. Paklaustas, kodėl norėtų iš motinos prisiteisti būtent tokią pinigų sumą, D.Valintėlis atsakė, kad jam taip patarė.

Nesutiko atsiimti pareiškimo

Užvakar laukdami teismo posėdžio motina ir sūnus nesikalbėjo. Kiekvienas bendravo su savo liudininkais. Teismo salėje jie atsisėdo priešingose ieškovams ir atsakovams skirtose pusėse.

Sūnus atmetė teisėjos pasiūlymą su motina pasikalbėti gražiuoju ir susitaikyti. Tačiau bylos svarstymas buvo nukeltas, nes D.Valintėlis teismo paprašė valstybės skiriamo advokato.

Paragintas Panevėžio vaikų teisių apsaugos skyriaus vyresniosios inspektorės Vitalijos Augustinavičienės, vaikinas vis dėlto pasiliko pasikalbėti su motina.

"Ji prašė, kad atsiimčiau pareiškimą. Sakė, kad neturi pinigų, nes nedaug uždirba. Žadėjo kiek galėdama padėti. Aš nesutikau, nes man irgi sunku gyventi. Truputį užsidirbu pats, vienoje Klaipėdos firmoje padedu remontuoti mašinas. Šiek tiek pinigų į mano sąskaitą perveda tėtis. Jis dabar gydosi ne Lietuvoje", - "Lietuvos rytui" kalbėjo Darius.

Tapo keršto įrankiu?

Didelę darbo praktiką turinti vaikų teisių apsaugos skyriaus inspektorė teigė pirmą kartą susidūrusi su atveju, kad vaikas iš savo motinos norėtų prisiteisti moralinę žalą.

"Pasikalbėjęs su motina, Darius teismo neatsisakė. Gal tam vaikui ir reikalinga pagalba. Mačiau, jog rankos sudiržusios, prisigėrusios tepalo. Gal jis sunkiai dirba.

Neabejoju, kad motina Dariui padėtų ir be teismo. Juk kiekvienas savo vaikui trokšta gero. Tačiau man atrodo, kad čia ne pinigai svarbiausia. Vaikas tapo savo tėvų keršto įrankiu. Greičiausiai jam didelę įtaką padarė tėvas", - sakė V.Augustinavičienė.

Tėvas slapstosi nuo teismo

Tvarkingai gyvenusi Valintėlių šeima iki šiol Vaikų teisių apsaugos tarnybai nebuvo žinoma. K.Valintėlis nuo šių metų liepos yra ieškomas kaip besislapstantis nuo teismo ir tardymo.

Žinoma, kad jam iškelta byla dėl turto suniokojimo. Kerštaudamas buvusiai žmonai, vyriškis akmeniu gerokai apdaužė prie namų stovėjusį jos automobilį.

Pirmoji, bet ne paskutinė

Anot Panevėžio apylinkės teismo teisėjos Birutės Jonaitienės, pastaruoju metu padaugėjo bylų, kuriose vaikai po tėvų skyrybų pareiškia norą gyventi ne su motina, o su tėvu.

"Suprantu, kad vaikas gali su motina pyktis. Bet kokie turi būti jų tarpusavio santykiai, kad nepilnametis ateitų iki teismo? Aišku, vaikinui kažkas patarė taip elgtis.

Tai - pirmoji tokia byla mano praktikoje. Bet manau, kad pernai liepą įsigaliojus Civiliniam kodeksui panašių bylų turėtų atsirasti daugiau", - "Lietuvos rytui" sakė teisėja.

Naujajame Civiliniame kodekse sakoma: "Jei vaikas mano, kad tėvai pažeidinėja jo teises, jis turi teisę savarankiškai kreiptis gynybos į valstybinę vaiko teisių apsaugos instituciją, o nuo 14 metų - ir į teismą".

"Lietuvos rytas"
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vienos kraupiausių žudynių istorijoje: odekolono vonios – vienintelis būdas atsikratyti kraujo dvoko (162)

„Degtinę, kaip patys suprantate, maukdavo iki sąmonės netekimo. Sakykite, ką norite, bet darbas...

Naktinis reidas Vilniuje: girtus vairuotojus gaudė ir policija, ir pareigingi piliečiai (3)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį reidą surengę Vilniaus kelių policijos pareigūnai vėl...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (106)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Šaltis smogs kaip reikiant: –15 laipsnių bus ne riba (17)

Žiemos gerbėjai gali džiūgauti, nes sniegu ir žiemišku šaltuku dar kurį laiką tikrai...

Baikerio Kilkaus nužudymu įtariamas Baltrūnas griebėsi naujos taktikos (411)

Prieš daugiau kaip tris mėnesius mįslingai dingusio baikerio Aivaro Kilkaus tyčiniu nužudymu...

Tryliktasis Dakaro etapas: puikiai pasirodęs Žala finišą pasiekė 9-oje vietoje, Juknevičius ir Vanagas dvidešimtuke (524)

Priešpaskutinis 2018 metų Dakaro etapas Lietuvos komandoms klojosi lyg iš natų. Geriausiai sekėsi...

Papasakojo, kas Kaune dedasi vakarais: be dujų balionėlio į gatvę nekelia kojos (480)

„Apie 22 val. laukiau autobuso ir telefonu kalbėjau su drauge. Stotelėje sėdėjęs aiškiai...

„AX Armani“ su naudingais lietuviais paskutinę sekundę triumfavo Vitorijoje, CSKA paėmė „Pao“ tvirtovę „Real“ krito Malagoje (9)

Viena autsaiderių Milano „AX Armani“ (6/13) Eurolygoje iškovojo antrąją pergalę iš eilės....

Nesušalkite! 6 pozos, tinkamos seksui po antklode (44)

Neatsisakykite meilės žaidimų vien dėl to, kad kambaryje yra vėsu.

Kaip buvo „taisoma“ nomenklatūrininkų sveikata (168)

Dažnas vyresnio amžiaus skaitytojas atsimena sovietmečiu sklidusius gandus apie tai, kad įtakingus...