aA
Vilniuje penktadienį viešėjusio Michailo Chodorkovskio svarstymai, kad sankcijos nebeturės poveikio ilguoju laikotarpiu, nes ir taip padidino šalies gyventojų paramą Vladimiro Putino režimui, sulaukė aštrios kritikos.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Politologas Nerijus Maliukevičius teigia, kad M. Chodorkovskio pozicija jį nemaloniai nustebino, nes ji visiškai atitinka V. Putino teiginius, kad sankcijomis Vakarai baudžia Rusijos visuomenę, o ne politinį elitą. Tuo tarpu Vakarai – JAV ir Europos Sąjunga – kaip tik vengė taikyti plačias sankcijas, nes nenorėjo pakenkti viduriniajam visuomenės sluoksniui.

„Mane nemaloniai nustebino M. Chodorkovskio pozicija, kai jis interpretuodamas Vakarų, tiksliau Europos Sąjungos, sankcijas deklaravo, kad, jo manymu, tos sankcijos daro poveikį visai Rusijai ir todėl jas reiktų mažinti, bet didinti sankcijas režimui, tai yra V. Putinui ir jo kompanijai“, - sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas, informacinių karų ekspertas.

„Europos Sąjungos sankcijos, bent jau pačios Europos Sąjungos požiūriu, niekada nebuvo traktuojamos kaip sankcijos prieš Rusiją Tai labai svarbus akcentas. Būtent V. Putinas taip pateikia Vakarų sankcijas: esą tai yra sankcijos prieš visą Rusijos visuomenę, neva visi kentės. Užtvirtindamas tokį mąstymą, V. Putinas apskritai pats dar uždėjo sankcijas prieš Rusijos visuomenę, atribojo ją nuo vakarietiškos produkcijos. Kitas labai svarbus momentas, kad tai deklaruojama tuo metu, kai Europos Sąjungoje vyksta diskusijos, ar reikia tas sankcijas peržiūrėti“, - pridūrė N. Maliukevičius.

Politologo teigimu, M. Chodorkovskio siunčiama žinia bus akivaizdžiai interpretuojama kaip raginimas mažinti sankcijas. Kodėl tuomet M. Chodorkovskis taip elgiasi?

„Aš manau, kad M. Chodorkovskį reikia vertinti kaip politiką, pozicionuojantį save rusiškame politiniame spektre ir perspektyvoje. Aš matyčiau kaip savotišką politinę deklaraciją, skirtą Rusijos visuomenei“, - sakė N. Maliukevičius.

Klausiamas, ar, jo požiūriu, M. Chodorkovskis taip siekia įsiteikti Rusijos visuomenei, N. Maliukevičius atsakė teigiamai.

„Manau, kad tai toks Rusijos auditorijai skirtas pranešimas. Bet man šiek tiek keista, nes jis šiaip ne Rusijoje, jis pakviestas į svečius Lietuvoje, kuri turi gana aiškią konsoliduotą poziciją šituo klausimu. Paprasčiausiai šitos pozicijos akivaizdžiai skiriasi“, - stebėjosi politologas.

„Šitą renginio aikštelę jis panaudojo kaip platformą politinei komunikacijai su Rusijos visuomene“, - reziumavo N. Maliukevičius.

DELFI primena, kad M. Chodorkovskis buvo pakviestas dalyvauti Lietuvos užsienio reikalų ministerijos ir Rytų Europos studijų centro surengtame Rusijos intelektualų forume, kuris tęsėsi ketvirtadienį ir penktadienį. Penktadienį M. Chodorkovskis skaitė pagrindinį pranešimą.

„Sankcijos suvaidino savo teigiamą vaidmenį. Tačiau ilgalaikis jų poveikis atrodo abejotinas. Sankcijos stipriai sumažino ekonomines V. Putino ir jo režimo galimybes, jos pademonstravo Vakarų vienybę ir ryžtą, kurios Kremliuje nenumatė. (…) Sykiu sankcijos prisidėjo prie Rusijos elito konsolidacijos apie režimą“, - renginyje sakė M. Chodorkovskis.

Pasak jo, sankcijos sukūrė „politinę oro pagalvę“ ir lėmė išaugusį palaikymą V. Putino režimui.

Sulaukęs nepatogių klausimų apie sankcijas M. Chodorkovskis susvyravo ir pradėjo kalbėti, kad V. Putino režimas Vakarų sankcijas pateikia kaip bausmę visai Rusijos visuomenei, todėl esą Vakarai turi susimąstyti, kaip tinkamai paaiškinti jas rusams. Po kritikos bangos jis jau kalbėjo, kad sankcijų švelninimas Maskvoje būtų suprastas kaip Vakarų silpnybė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Puteikis: esu patyręs praktiškai viską, kuo gyvena daugelis lietuvių (172)

„Aš ne tik kad žinau, kas yra turėti polinkį alkoholiui, žinau, kaip tai susitvarkyt, žinau...

Makabriškomis laidotuvėmis garsėjantys tibetiečiai šlykštisi mums priimtinu laidojimo būdu (16)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Prasidėjo masiniai darbuotojų atleidimai: kam labiausiai verta sunerimti (51)

Praeitą savaitę Užimtumo tarnyba pranešė apie Lietuvos įmonėse numatomus masinius darbuotojų...

Tapinas: jeigu jau galime žveją nukelti girtą nuo ledo, tai gal galime ir prezidentę į Rygą nuskraidinti (445)

Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės sprendimas dėl lėktuvo gedimo nevykti į Latvijos...

(Ne)skanūs lietuvio nuotykiai Berlyne: teko valgyti skalbykloje, autobuse ir net pasakų namelyje (2)

Dažniausiai keliaudami kur nors pavalgyti galvojame tik apie maistą – kad jis būtų skanus,...

Skvernelis įstrigo Briuselyje: atskristi pasisekė. Grįžti, deja, jau nepavyks papildyta (368)

Belgijoje viešintis premjeras Saulius Skvernelis susidūrė su nemalonumais.

Būdai sužinoti moters charakterį, neuždavus jai nė vieno klausimo (7)

Sakoma, kad kiekviena moteris – neištirta žemė, suprasti jos nepajėgus nė vienas pasaulio...

„Google“ sugalvojo originalų būdą tiekti Afrikai internetą (2)

Atvesti į Afrikos kaimo vietoves greitaeigį, plačiajuostį internetą daugumai tą padaryti...

Panevėžio ir Prienų klubų siekiams pasipriešino „Žalgiris“ (41)

Pirmadienį vykusiame Lietuvos krepšinio lygos ( LKL ) visuotiniame susirinkime netrūko įtampos....

Darbo laiko trumpinimas: ne visi lietuviai norėtų gauti tiek pat, bet dirbti mažiau (117)

Didžioji dauguma lietuvių norėtų, kad jų darbovietė sutrumpintų darbo valandas , palikdama tą...