Vilniuje penktadienį viešėjusio Michailo Chodorkovskio svarstymai, kad sankcijos nebeturės poveikio ilguoju laikotarpiu, nes ir taip padidino šalies gyventojų paramą Vladimiro Putino režimui, sulaukė aštrios kritikos.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Politologas Nerijus Maliukevičius teigia, kad M. Chodorkovskio pozicija jį nemaloniai nustebino, nes ji visiškai atitinka V. Putino teiginius, kad sankcijomis Vakarai baudžia Rusijos visuomenę, o ne politinį elitą. Tuo tarpu Vakarai – JAV ir Europos Sąjunga – kaip tik vengė taikyti plačias sankcijas, nes nenorėjo pakenkti viduriniajam visuomenės sluoksniui.

„Mane nemaloniai nustebino M. Chodorkovskio pozicija, kai jis interpretuodamas Vakarų, tiksliau Europos Sąjungos, sankcijas deklaravo, kad, jo manymu, tos sankcijos daro poveikį visai Rusijai ir todėl jas reiktų mažinti, bet didinti sankcijas režimui, tai yra V. Putinui ir jo kompanijai“, - sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas, informacinių karų ekspertas.

„Europos Sąjungos sankcijos, bent jau pačios Europos Sąjungos požiūriu, niekada nebuvo traktuojamos kaip sankcijos prieš Rusiją Tai labai svarbus akcentas. Būtent V. Putinas taip pateikia Vakarų sankcijas: esą tai yra sankcijos prieš visą Rusijos visuomenę, neva visi kentės. Užtvirtindamas tokį mąstymą, V. Putinas apskritai pats dar uždėjo sankcijas prieš Rusijos visuomenę, atribojo ją nuo vakarietiškos produkcijos. Kitas labai svarbus momentas, kad tai deklaruojama tuo metu, kai Europos Sąjungoje vyksta diskusijos, ar reikia tas sankcijas peržiūrėti“, - pridūrė N. Maliukevičius.

Politologo teigimu, M. Chodorkovskio siunčiama žinia bus akivaizdžiai interpretuojama kaip raginimas mažinti sankcijas. Kodėl tuomet M. Chodorkovskis taip elgiasi?

„Aš manau, kad M. Chodorkovskį reikia vertinti kaip politiką, pozicionuojantį save rusiškame politiniame spektre ir perspektyvoje. Aš matyčiau kaip savotišką politinę deklaraciją, skirtą Rusijos visuomenei“, - sakė N. Maliukevičius.

Klausiamas, ar, jo požiūriu, M. Chodorkovskis taip siekia įsiteikti Rusijos visuomenei, N. Maliukevičius atsakė teigiamai.

„Manau, kad tai toks Rusijos auditorijai skirtas pranešimas. Bet man šiek tiek keista, nes jis šiaip ne Rusijoje, jis pakviestas į svečius Lietuvoje, kuri turi gana aiškią konsoliduotą poziciją šituo klausimu. Paprasčiausiai šitos pozicijos akivaizdžiai skiriasi“, - stebėjosi politologas.

„Šitą renginio aikštelę jis panaudojo kaip platformą politinei komunikacijai su Rusijos visuomene“, - reziumavo N. Maliukevičius.

DELFI primena, kad M. Chodorkovskis buvo pakviestas dalyvauti Lietuvos užsienio reikalų ministerijos ir Rytų Europos studijų centro surengtame Rusijos intelektualų forume, kuris tęsėsi ketvirtadienį ir penktadienį. Penktadienį M. Chodorkovskis skaitė pagrindinį pranešimą.

„Sankcijos suvaidino savo teigiamą vaidmenį. Tačiau ilgalaikis jų poveikis atrodo abejotinas. Sankcijos stipriai sumažino ekonomines V. Putino ir jo režimo galimybes, jos pademonstravo Vakarų vienybę ir ryžtą, kurios Kremliuje nenumatė. (…) Sykiu sankcijos prisidėjo prie Rusijos elito konsolidacijos apie režimą“, - renginyje sakė M. Chodorkovskis.

Pasak jo, sankcijos sukūrė „politinę oro pagalvę“ ir lėmė išaugusį palaikymą V. Putino režimui.

Sulaukęs nepatogių klausimų apie sankcijas M. Chodorkovskis susvyravo ir pradėjo kalbėti, kad V. Putino režimas Vakarų sankcijas pateikia kaip bausmę visai Rusijos visuomenei, todėl esą Vakarai turi susimąstyti, kaip tinkamai paaiškinti jas rusams. Po kritikos bangos jis jau kalbėjo, kad sankcijų švelninimas Maskvoje būtų suprastas kaip Vakarų silpnybė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gabrieliaus Landsbergio 750 tūkst. eurų investicijos istorija: kaip vystėsi Austėjos verslas (548)

Konservatorius Gabrielius Landsbergis sako, kad pinigų 750 tūkst. eurų investicijai į „SEB...

Valdas Adamkus: didžiausios grėsmės Vakarams – terorizmas, ekonominis nesaugumas ir migracija (57)

Didžiausios grėsmės, su kuriomis susiduria tiek Europa, tiek Jungtinės Valstijos , yra...

Savaitės orai: vasara trauktis atsisako (19)

Po gaivaus trečiadienio į Lietuvą plūstelės gerokai šiltesni orai. Ketvirtadienį termometrai...

Pranckiečio išmintis: neiškirstas miškas supūva (111)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, jog miško kirtimo normos didinimas leidžia atjauninti...

Košmariškas Donaldo Trumpo antradienis: vienas jo padėjėjų kaltę verčia pačiam prezidentui du padėjėjai pripažinti kaltais (22)

Donaldas Trumpas buvo apkaltintas sąmokslu sukčiauti per rinkimų kampaniją, o du jo buvę...

DELFI TV Gyvai: kada plastinė operacija — būtinybė, o ne užgaida?

Išgirdę „plastinė operacija“ tikriausiai pirmiausia pagalvojate apie išpuoselėtos išvaizdos...

Išskirtinis Kauno biurų augimas: tokio istorijoje dar nebuvo

2018 metų pirmąjį pusmetį sparčiausia biurų plėtra fiksuojama Kauno mieste. Nekilnojamojo turto...

Sekmadieniais nedirbti norėtų visi parduotuvių darbuotojai: kodėl kalbama tik apie didžiuosius tinklus (133)

Nors viešosiose diskusijose apie nedarbą sekmadieniais bei švenčių dienomis kalbama apie...

Širinskienė Seimo etikos sargų prašo atlikti tyrimą dėl Gabrieliaus Landsbergio elgesio (356)

Paaiškėjus, kad turėdamas privatų interesą Gabrielius Landsbergis nenusišalino ir dalyvavo...