Buvę Alytaus kolonijos kaliniai Vilniuje už 40 litų gali įsigyti pažymą, patvirtinančią, jog nėra infekuoti ŽIV. Keli jų prisipažino, kad turint tokius "įrodymus" apsigyventi su vienišomis moterimis - vieni niekai.
Artimųjų paramos netekę buvę Alytaus griežtojo režimo pataisos darbų kolonijos nuteistieji visomis išgalėmis bando integruotis į visuomenę. Vieni tikisi pagalbos grasindami sušvirkšti užkrėsto kraujo, kiti ieško būdų apsigyventi pas moteris, turinčias butus.

Alpo iš bado

Vilnietė gydytoja Neringa Maleckienė, dirbanti pagal vieną iš ŽIV žalos mažinimo programų, tapo keisto incidento liudytoja. Gruodžio pabaigoje medikė lankėsi viename su nuteistųjų šalpa nesusijusiame Vilniaus pensione. Aptariant su pensiono darbuotojomis reikalus atsidarė durys ir įsiveržė agresyviai nusiteikęs vyriškis.

"Pirmiausia jis mums po nosimis sumosavo kažkokiu popiergaliu ir ėmė šaukti: "Matot, išėjau iš "zonos", esu infekuotas ŽIV!" - prisimena gydytoja. - Paskui taip pat ultimatyviai ir pakeltu tonu ėmė reikalauti, kad mes jam "ką nors" duotume".

Paklaustas, ko nori, buvęs kalinys išrėkė, jog pageidauja būti apgyvendintas ir gydomas. Moterys veltui mėgino paaiškinti, kad jis kreipiasi ne tuo adresu. "Jeigu man nieko neduosite, prisitrauksiu į švirkštą infekuoto kraujo ir suleisiu jums!" - vis taip pat isteriškai rėkdamas grasino atvykėlis.

Tokių išpuolių nemačiusioms pensiono darbuotojoms iš baimės ėmė šiauštis plaukai. Tačiau Maleckienė, kuriai po ŽIV protrūkio kelis kartus teko lankytis Alytaus kolonijoje kaip konsultantei, nesutriko. "Matėme tokių grasintojų ir tų jūsų švirkštų, - sutelkusi visą griežtumą ir drąsą pareiškė Maleckienė. - Tai mūsų jau seniai neveikia!"

Po šių žodžių nepažįstamasis pritilo. Tik tada moterys suprato, kad jis labai alkanas ir apimtas nevilties. Apsiraminęs vyras tyliai paprašė "duoti ko nors užvalgyti". Iš vienos darbuotojos gavęs jos pietums nusipirktą bandelę susikišo į burną ir iškart suvalgė. Medikė sako nemačiusi tokio alkano žmogaus. Užkandęs vyras atsiprašė už grasinimus ir atsisveikino.

ŽIV infekuoti nuteistieji oficialiai negali apsigyventi sveikus jų "kolegas" priimančiuose nakvynės namuose. Mat ten reikalauja pažymos, kad besikreipiantysis nėra mirtino viruso nešiotojas. Todėl apsukrumu nepasižymintys atstumtieji visaip stengiasi grįžti į įkalinimo įstaigas.

Kalėjimas - vietoj vaistų

Lietuvos AIDS centro direktoriaus pavaduotojas Algimantas Trečiokas LŽ pateikė pavyzdį: "Stebėjome vieną iš kolonijos grįžusį infekuotąjį. Kraujo tyrimai rodė turėtų ruoštis į aną pasaulį. Netikėtai vyriškis vėl atsidūrė laisvės atėmimo įstaigoje. Po kurio laiko paimam kraują ir savo akimis netikim - jis "pasitaisė" keliais punktais. Savijauta pagerėjo, žmogus gyvena. Sąlygos, kokias daugelis jų turi laisvėje, ir sudarytos Pravieniškių kolonijos specialiame skyriuje, skiriasi kaip diena ir naktis. Kolonijoje jie šiltai gyvena, išsimiega, pavalgo, nusiprausia".

Pažyma už pinigus

Lietuvos AIDS centro gydytoja Vilma Uždavinienė atskleidė būdą, kaip susitvarko gyvenimą apsukresni ŽIV infekuoti Alytaus kolonijos išeiviai. "Ateina pas mus toks ir sako: "Gyvenu su sveika ir tvarkinga moterimi jos namuose. Man nieko netrūksta, tik, aišku, moteriškė nežino apie mano infekuotumą". Tokių "gudruolių" yra ne vienas ir ne du.

Medikams paklausus, ar moterų nejaudina, jog jų draugai anksčiau kalėjo ŽIV protrūkio apimtoje kolonijoje, vyrai atkerta, kad jie "pristato pažymas, jog yra sveiki". "Mums visiškai atvirai papasakoja, kur ir už kiek litų Vilniuje galima įsigyti suklastotų pažymų, sakė Uždavinienė. - Galiu pasakyti, kad tokios pažymos išduodamos ne AIDS centre".

Gydytoja atsisakė įvardyti, kokios laboratorijos, anot buvusių kalinių, parduoda pažymas. Tačiau žurnalistei atlikus nedidelę buvusių nuteistųjų apklausą paaiškėjo: vienoje Vilniaus laboratorijoje pažymos suklastojamos už 40-45 litus.

AIDS centro gydytoja Rakickienė teigė negirdėjusi, jog infekuotieji pirktų pažymas, tačiau daugelis buvusių kalinių iš tiesų stengiasi apsigyventi su tvarkingomis moterimis. Kam nepavyksta, pasiblaško gatvėmis ir tyčia nusikalsta, kad būtų uždarytas į areštinę ir teisiamas.

"Praėjusią savaitę Alytaus kolonijoje buvo šiek tiek daugiau nei du šimtai ŽIV infekuotų kalinių, - sakė gydytoja. - Kiek jų dabar, negaliu pasakyti, nes tas skaičius per dieną gali svyruoti dešimtimis. Rytą - du šimtai, o vakare - trisdešimčia mažiau, ar atvirkščiai". Anot medikės, vyksta tokia "rotacija", kad yra žmonių, per kelis mėnesius po du tris kartus spėjusių pabūti už grotų, išeiti į laisvę ir vėl "atsisėsti".

"Demetros" socialinių ligų kabineto konsultantė Svetlana Kulšis, "gananti" Vilniaus geležinkelio stoties prostitutes, beveik kasdien girdi nusiskundimų, jog neapykantos visuomenei apimti buvę kaliniai gaudo merginas ir prievartauja jas be jokių apsaugos priemonių ir užmokesčio.

Prie stoties uždarbiauja 6 ŽIV infekuotos "peteliškės". Tiek nustatyta. Pasak konsultantės, jų yra kur kas daugiau, tačiau užsikrėtus kelis mėnesius jokie tyrimai infekcijos neparodo, taigi tikroji padėtis paaiškės vėliau.

Plačiau apie tai skaitykite "Lietuvos žiniose"

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Amerikiečių smūgis privačiai Putino armijai: kas ji tokia ir kodėl pavojinga Rusijos kaimynams? (1131)

Jų ten nėra. Ši sparnuota, tiesa, ne visai tiksli Vladimirui Putinui priskiriama frazė apie...

Dirbančiųjų viltis dėl naujų mokesčių – didesnės algos (147)

Premjerui Sauliui Skverneliui tikinant, kad Vyriausybė pavasarį pateiks mokesčių reformos...

Orai: žiema pasispardys kaip reikiant – šals iki –20 laipsnių (2)

Antroje vasario pusėje žiema net neketina pasiduoti ir toliau demonsruoja savo charakterį –...

Rimvydas Valatka. Žmogus už valstybės borto (572)

Vienas šimtmetis baigėsi. Kitas prasideda. Su ta pačia gramatine žalvalstiečių klaida. Tais...

Su aukščiausia kvalifikacija ir daugiau nei 10 metų darbo stažu moka vos 460 eurų (224)

Į kovą dėl didesnių atlyginimų kyla ne tik medikai, bet ir socialiniai darbuotojai. Uostamiestyje...

Jasikevičius: mes šiandien švęsime kaip galime stipriau (45)

„Mes šiandien švęsime kaip galime stipriau. Tai yra titulas, bet po dviejų dienų treniruosimės...

Kate Middleton gudriai išsisuko nuo karališkos aprangos protokolo reikalavimų (29)

Sausio pradžioje savo favoritus paskelbė Britų kino ir televizijos akademija (British Academy of...

Tirpstantys Antarktidos ledynai atveria savo paslaptis (41)

Jūros dugnas, kurį atidengė atitrūkęs ledynas, gali būti iki šiol neatrastų organizmų namai....

Kurtinaitis neapsikentė „Žalgirio“ šventimo: tai pradedam ar važiuoti namo? (169)

Vilniaus „Lietuvos ryto“ strategas Rimas Kurtinaitis po SIL- Karaliaus Mindaugo taurės turnyro...

Kaip užuot verkę prie griuvėsių ir panirę į depresiją, japonai visus aplenkė (46)

Andrius Kleiva – Paryžiaus politinių mokslų instituto studentas, metus gyvenęs Japonijoje. Ten...