„STT atliko vidinį patikrinimą, priėmė sprendimą ir pranešimu žiniasklaidai detaliai informavo visuomenę apie rezultatus. Atsižvelgiant į patikrinimo medžiagoje esančius asmens duomenis, informaciją apie privatų gyvenimą, ikiteisminio tyrimo duomenis, tokia medžiaga yra neviešintina“, – BNS teigė tarnybos atstovė spaudai Renata Keblienė.

„Papildomai informuojame, kad vidinio patikrinimo išvada buvo pateikta prokuratūrai, kuri vertina STT pareigūnų veiksmus baudžiamojo proceso tvarka ir sprendžia dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo“, – sakė ji.

Vidinį patikrinimą dėl pas trečiuosius asmenis patekusio agentų susirašinėjimo atlikusi STT šią savaitę pranešė nenustačiusi, kad pareigūnų veiksmai būtų prieštaravę įstatymams.

Lietuvos advokatūra penktadienį išplatintame pranešime teigė, kad vidinis patikrinimas visuomenei kelia abejonių dėl jo nešališkumo ir tikrumo bei, ar patikrinimo išvados nebuvo skirtos tik tam, kad išsaugotų STT vadovo Žydrūno Bartkaus reputaciją.

Advokatūros teigimu, kitokio atsakymo dėl atlikto vidinio patikrinimo visuomenė vargu, ar galėjo tikėtis, nes dar vykstant tyrimui STT teigė, kad jos pareigūnų veiksmai neprieštaravo įstatymams.

Lietuvos advokatūra taip pat pabrėžia, kad išvados paviešintos tuo pat metu, kai Generalinė prokuratūra sprendžia klausimą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo prieš minėtus STT pareigūnus dėl galimo jų piktnaudžiavimo, todėl tokie STT veiksmai gali būti laikytini bandymu daryti poveikį teisėsaugai.

STT vadovas Ž. Bartkus šią savaitę interviu BNS tikino, jog dar vasarį pradėtas tyrimas atliktas objektyviai, tačiau pripažino, jog pasiaiškinimus pareigūnai rašė tik po to, kai informacija apie susirašinėjimus iškilo į viešumą ir tarnyba gavo susirašinėjimo turinį.

Ž. Bartkus taip pat ragino pasikliauti ir Kriminalinės policijos tyrimo atliekamo ikiteisminio tyrimo nešališkumu, nors su šiuo tyrimu susijęs STT žvalgybos pareigūnas Renatas Martišius anksčiau ne vienerius metus dirbo būtent kriminalinėje policijoje.

Šiuo metu teisėsauga atlieka ikiteisminį tyrimą, kuriame poveikiu STT vadovybei įtariami advokatai Giedrius Danėlius, Valdas Rakauskas ir Dainius Baronas bei verslininkas Antanas Petrošius, kuris taip pat yra įtariamasis Nacionalinio kraujo centro byloje.

G. Danėlių teisėsauga įtaria neteisėtu poveikiu STT direktoriui Ž. Bartkui ir tyrėjai Vilijai Kerbelienei, kuri atlieka ikiteisminį tyrimą Nacionalinio kraujo centro byloje.

BNS gauta teismo nutartis rodo, kad įtarimai G. Danėliui yra susiję su jo ketinimais panaudoti kompromituojančią informaciją apie STT kriminalinės žvalgybos pareigūną R. Martišių.

Advokatai neigia šantažavę Ž. Bartkų, o G. Danėlius tvirtino, kad STT pareigūnas galėjo daryti neteisėtą poveikį teisėjams.

Poveikiu STT įtariami advokatai teigė, kad susirašinėjimus iš paties STT pareigūno R. Martišiaus gavo verslininkas A. Petrošius.

Nacionalinio kraujo centro byloje padėjimu piktnaudžiauti įtariamas verslininkas A. Petrošius, o buvusi Nacionalinio kraujo centro vadovė Joana Bikulčienė įtariama piktnaudžiavimu.

J. Bikulčienė po įtarimų korupcija 2018 metų balandį pasitraukė iš Nacionalinio kraujo centro vadovės pareigų.

Įtariama, kad ji su bendrininkais siekė užvaldyti ir monopolizuoti kraujo plazmos surinkimą Lietuvoje, taip pat kraujo preparatų tiekimą Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigoms eliminuojant užsienio konkurentus. Pati J. Bikulčienė šiuos įtarimus neigė.