aA
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ikiteisminiame tyrime dėl reagentų pirkimų kaip liudytojas apklaustas Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) direktoriaus pavaduotojas Henrikas Ulevičius, šiuo metu laikinai einantis vadovo pareigas.
Koronaviruso testas
Koronaviruso testas
© AFP / Scanpix

Tai BNS trečiadienį patvirtino jis pats.

Anot H. Ulevičiaus, teisėsaugos tyrimas jam nebuvo staigmena. Be to, laboratorijos vadovas BNS pripažino, jog kovą įsigyti daugiau nei 5 mln. eurų vertės kiniški reagentai pačiai nacionalinei laboratorijai su jos turėta įranga nebuvo tinkami.

„Aš iškart pasakiau, kad labai greitai daromi dalykai kažkada, praėjus ūmiam periodui, bus ištirti. Aš iškart pasakiau, kad taip bus“, – teigė NVSPL laikinasis vadovas.

BNS žiniomis, tyrime apklausta ir sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė. Ministerija šios informacijos nekomentuoja, su pačia K. Garuoliene BNS nepavyko susisiekti.

NVSPL laikinasis vadovas H. Ulevičius įtariamąjį Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidentą Šarūną Narbutą teigė žinantis tik iš žiniasklaidos.

Jis sakė nežinantis, kas pasiūlė kiniškus reagentus tiekusią Ispanijos bendrovę, su kuria buvo pasirašytos dvi sutartys dėl reagentų pirkimo.

„Aš nežinau, pamačiau sutartį tik pirmadienį ryte (kai buvo pasirašyta sutartis – BNS) ir man ją parodė amžiną atilsį direktorius“, – pasakojo H. Ulevičius.

Jo teigimu, įsigytų reagentų įstaiga pati naudoti negalėjo, daugiausia jų naudojo Kauno klinikos.

„Kauno klinikos daugiausia dirbo su šitais reagentais. O mes esame kaip sandėlys, tik mes dirbame su kitais reagentais, šitiems netinkama mūsų aparatūra“, – sakė NVSPL laikinasis vadovas.

Pasak H. Ulevičiaus, visi reagentai, dėl kurių pradėtas tyrimas, yra gauti, jų šiuo metu liko apie 21,8 tūkst. Įstaigos vadovas taip pat teigė, kad šiuo metu tinkamai pasiruošta antrajai koronaviruso bangai.

„Jeigu darysim per dieną apie 4 tūkst. tyrimų, tai jų turim iki spalio mėnesio. Dabar esame sudarę pirkimų planą iki naujųjų metų“, – teigė H. Ulevičius.

Anot jo, pagal sudarytą planą, bus vykdomi tarptautiniai konkursai papildomai įsigyti reagentų.

Įstaigoje – dokumentų poėmiai

NVSPL atstovė spaudai Simona Kalvelytė informavo BNS, kad STT pareigūnai antradienį lankėsi ir pačioje įstaigoje bei paėmė tyrimui reikšmingus dokumentus.

„Galiu atsakyti tiek, kas STT pareigūnai vakar pas mus lankėsi, darė poėmius. Kratos nebuvo. Daugiau kol kas tegali komentuoti tik STT“, – teigė įstaigos atstovė.

Dokumentų poėmiai antradienį atlikti ir Sveikatos apsaugos ministerijoje.

Teisėsaugos tyrime įtarimai prekyba poveikiu pareikšti Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos prezidentui Š. Narbutui.

Tyrime taip pat kaip liudytojai apklausti Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis ir vicekancleris Lukas Savickas.

Įtariama, kad Š. Narbutas reagentų pirkime veikė kaip neoficialus tarpininkas tarp Lietuvos institucijų ir vienos užsienio bendrovės, taip pat įtariama, kad jis įmonės atstovui galėjo būti įvardinęs tam tikrą sumą už jo tarpininkavimą šiame pirkime.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, jau įvykus daugiau nei 5 mln. vertės reagentų pirkimams, į Š. Narbuto asmeninę banko sąskaitą per keletą kartų buvo pervesta didesnė nei 300 tūkst. eurų suma.

BNS žiniomis, tyrėjai aiškinasi šių metų kovo 21 ir 23 dienomis NVSPL pasirašytas dvi sutartis su Ispanijos bendrove.

Centriniame viešųjų pirkimų portale nurodoma, jog Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija sudarė dvi sutartis dėl priemonių COVID-19 tyrimams: viena jų yra 3,5 mln. eurų vertės, kita – 1,8 mln. eurų. Abi sutartys sudarytos su Ispanijos bendrove „PMS International“.

Šias dvi sutartis dėl reagentų iš Kinijos tiekimo pasirašė tuometinis laboratorijos vadovas Vytautas Zimnickas, jis prieš kelias savaites mirė. Sutartys pasirašytos su „PMS International“ atstovu, kurio pavardė prie parašo sutartyje nenurodoma.

Pagal sutartis dalis lėšų turėjo būti pervesta ir reagentų gamintojai Kinijos bendrovei „Sansure Biotech“.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
4.4667

Top naujienos

Keliauti norintys lietuviai tapo COVID-19 testų įkaitais: kainas privačiose laboratorijose vadina lupikavimu, o nemokami testai nepriklauso (577)

Pasaulyje vis garsiau kalbant apie skiepų paso ar imuniteto dokumentų pasiskiepijusiems idėją, jos...

Vytautė Merkytė | D+

Ilgai neviešinta JAV paslaptis: amerikiečių karys spjovė į viską ir dezertyravo į Šiaurės Korėją (2)

Tai – Jungtinių Amerikos Valstijų gėda. Nors ji prasidėjo 1962 metų rugpjūčio 15 dieną, apie...

Atkeliauja šaltesnių orų laikotarpis: temperatūra kris, snigs ir siautės stiprus vėjas (1)

Penktadienio dieną dangumi plauks tai tankesni, tai retesni debesys, bet ir saulė dažnai pasirodys.

Eurolygoje – visiškas CSKA gvardijos krachas: Stambule pralaimėjo 30 taškų skirtumu „Real“ atsilaikė Sankt Peterburge (48)

Eurolygos 28-asis turas prasidėjo dviejų Rusijos komandų – Maskvos CSKA (18/9) ir Sankt...

Po draudimo rūkyti balkonuose daugiabučiuose kaimynai atviri: jau geriau rūkytų ten (494)

Įstatyme atsivėrė labai nelogiškų spragų: rūkyti savo buto balkone – draudžiama, o štai...

Įspėja dėl grandiozinio italų mafijos plano: bandys susigriebti viską (19)

Nusikalstamos iniciatyvos – lygiai kaip ir teisėtos – nukentėjo nuo ekonominės krizės, kurią...

Austrijoje nėra lietuvio, kuris nepažinotų klaipėdietės Angelikos: neįprasta veikla pavertė pavyzdžiu kiekvienam emigrantui (30)

Austrijos sostinėje Vienoje, o ir visoje šalyje sudėtinga rasti lietuvį, negirdėjusį šios...

Nereguliarios mėnesinės gali byloti ir apie pavojingas ligas: išvardijo dažniausias priežastis ir būdus, kaip sureguliuoti (12)

Netikėtai prasidėjusios mėnesinės gali tapti keblumu arba pokštu, o vėluojančios – sukelti...

Pas užsienietį mylimąjį lietuvė išskrido be abejonių – tik po 3 metų pastebėjo tai, dėl ko kartu būti neįmanoma (67)

Visada buvau įsitikinusi, kad mano vyras bus lietuvis. Tiesiog neturėjau kitos minties, be to, buvau...

Šimonytės patarėja: tikėkimės, kad vasarą bus galima grįžti į normalų gyvenimą (287)

Karantinas Lietuvoje sugriežtintas dar gruodžio mėnesio viduryje, dabar situacija leidžia...