aA
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) korupcijos prevencijos specialistai įvertino Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) veiklą įgyvendinant viešųjų įstaigų dalininkės teises ir pareigas, asmens tapimo nauju dalininku, dalininko teisių perdavimo ir įnašų nustatymo procedūras. Nustatyta, kad šiuose procesuose egzistuoja korupcijos rizikos tikimybė ir pateikti siūlymai, kaip būtų galima ją sumažinti.
© STT

Atliekant tyrimą, ministerijos darbuotojai bendradarbiavo su STT pareigūnais.

„Ministerija, siekdama mažinti korupcijos pasireiškimo riziką, aktyviai bendradarbiavo su STT. Kai kurias iš minėtų problemų patys ir iškėlėme. Atsižvelgdami į STT siūlymus ir rekomendacijas, šiuo metu keičiame profesinio mokymo įstaigų valdymo reglamentavimą. Esame sutarę su STT derinti rengiamus teisės aktus dėl profesinio mokymo dalininkų skyrimo, kad jie būtų visiškai skaidrūs antikorupciniu požiūriu. Nauja tvarka bus parengta artimiausiu metu“, - sakė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Profesinio mokymo skyriaus vedėjas Liutauras Valickas.

STT pareigūnai nustatė, kad ministerija, priimdama naujus dalininkus į savo viešąsias įstaigas, kuriomis dabar tampa visos profesinio mokymo įstaigos, nekelia jiems jokių reikalavimų. Ketinančiam tapti dalininku pakanka pateikti prašymą, pritarti įstaigos veiklos tikslams ir nurodyti įnašą į dalininkų kapitalą. Pavyzdžiui, septyniolikoje profesinio mokymo įstaigų - vienuolika dalininkų yra įvairios uždarosios akcinės bendrovės. Visi viešųjų įstaigų dalininkai buvo priimti nesant konkrečių atrankos kriterijų.

STT korupcijos prevencijos specialistai pastebėjo, kad vis dar išliko dalis viešųjų įstaigų, kuriose visi jos dalininkai turi vienodą skaičių balsų, ir ministerija, kaip steigėja, neturi sprendžiamojo balso jokiais viešosios įstaigos veiklos klausimais.

STT pareigūnai atkreipia dėmesį, kad šiuo metu galiojantis reglamentavimas nenustato dalininko įnašo dydžio. Kaip rodo praktika, šių įnašų yra įvairių, nuo 0,29 iki 58 214 eurų, o dažniausiai dalininkai linkę įnešti nuo 0,29 iki 300 eurų. Dalininkai, investavę į viešąją įstaigą bet kokio dydžio įnašą, naudojasi viešajai įstaigai suteiktu panaudos teise valdyti nekilnojamuoju turtu neatlygintinai ir galimai uždirba iš savo veiklos pajamų. Pavyzdžiui, Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras iš Švietimo ir mokslo ministerijos panaudos sutartimi gavo neatlygintinai naudotis daug ir įvairaus nekilnojamojo turto (mokymo patalpų, poilsio namų, butų, palėpių, dirbtuvių, bibliotekų ir t. t.). Vienomis iš tokių patalpų naudojasi ir viena iš šios profesinės mokyklos dalininkių - UAB „Ortopedijos klinika“.

STT rekomendavo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai, priimant naują dalininką, nustatyti jam keliamus reikalavimus, tikslus ir uždavinius. Pretendentas į dalininkus turėtų pateikti raštu išsamius duomenis apie save ir savo veiklą, lūkesčius ir naudą viešajai įstaigai, pagrįsti savo naudą dalyvaujant viešosios įstaigos veikloje. Pretendentai turėtų būti kviečiami dialogo svarstant jų kandidatūras.

Taip pat pasiūlyta nustatyti aiškią įnašo nustatymo ir jo naudojimo politiką, kuri padėtų sukurti visiems ketinantiems tapti ir esamiems viešųjų įstaigų dalininkams vienodas teises ir pareigas.

Ministerijai rekomenduojama aktyviau dalyvauti viešųjų įstaigų veikloje, tiek kaip dalininkei, tiek kaip steigėjai, neapsiriboti formalia dalininkės veikla. Taip pat siūloma įtvirtinti nuostatą, kad visuotiniame dalininkų susirinkime valstybė turėtų balsų daugumą visais sprendžiamais klausimais, o kai kuriais - sprendžiamojo balso teisę.

Ministerija per tris mėnesius turėtų pateikti informaciją STT, kaip įvykdyti ar numatomi vykdyti pateikti pasiūlymai.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.2857

Top naujienos

Rūtos pasitraukimo aplinkybės: tai brendo jau kurį laiką (198)

Trečiadienį ryte Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė pranešė baigianti savo...

Fotografavo vėžiu sergančias mamas su vaikais: buvau šokiruota, kiek moterų kasdien yra diagnozuojama ši liga (20)

Amerikoje gyvenanti žinoma lietuvių kilmės fotografė Giedrė Gomes neseniai pristatė visiškai...

Nausėda apie „valstiečių“ rinkimų retoriką: niekada nežinai, kas yra dugnas (130)

Prezidento posto siekiantis Gitanas Nausėda sako, kad iš susitikimų su Lietuvos žmonėmis...

Po rekordinių karščių – staigios permainos: Lietuvoje siautės vėjas, trankysis perkūnija

Vieni džiaugiasi rekordiškai šiltomis dienomis, kiti pergyvena dėl ilgai besitęsiančių sausų...

Užkalnis. Nebesvarbu, kas bus prezidentas (169)

Jau daugiau nei savaitę Lietuva gyvena nuostabiai kaip niekada. Gal kažką gerai darė išeinanti...

Adomaitis ragino pamiršti rezultatą, Maksvytis apgailestavo dėl „sudegusios komandos“ (6)

Vilniaus „Ryto“ komandos vyriausiasis treners Dainius Adomaitis po pirmųjų „Betsafe-LKL“...

Amerikiečių analitikai įvertino Kremliaus ginkluotę gegužės 9-osios parade (389)

Nepaisant to, jog technika smarkiai pasenusi, o ir gamybos bazė kaip reikiant šlubuoja, Rusijos...

Karbauskis: jeigu mes siūlysime nebalsuoti, laimės Šimonytė (263)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis sako siūlysiantis...

Parduoda seniausią pasaulyje „Porsche“ – prašys svaiginančios sumos (7)

Yra nemažai žymių aukcionų organizatorių, į kurių rankas kartas nuo karto patenka patys...

„Neptūną“ užsmaugęs ir sutriuškinęs „Rytas“ priartėjo prie finalo (91)

Vilniaus „Ryto“ komanda žengė didžiulį žingsnį „Betsafe-LKL“ finalo link. Pirmose...