aA
Į aukštas pareigas Švenčionių rajono savivaldybėje bei jai pavaldžiose įmonėse darbuotojus priiminėjusi vietos valdžia net nepasidomėjo, ar postus skiria nepriekaištingos reputacijos asmenims. Tai nustačiusi Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) taip pat pabrėžė, kad Švenčionių valdžia net pusmetį iš pareigų neatleido teismo nuteistų susikompromitavusių valdininkų.
© A.Didžgalvio nuotr.

Korupcijos rizikos analizę Švenčionių rajono savivaldybėje atlikę STT Korupcijos prevencijos valdybos Korupcijos rizikos skyriaus pareigūnai įsitikinę, kad vietos valdžia pažeidė Korupcijos prevencijos įstatymą. Pasak jų, 2007-2010 m. savivaldybė nė karto nesikreipė į STT dėl asmenų, siekiančių eiti pareigas valstybės ar savivaldybės įstaigoje, bei dėl asmenų, apie kuriuos informacijos pateikimas yra privalomas.

STT pabrėžė, kad tam, jog savivaldybėje ir jos kontroliuojamose įstaigose dirbtų tik nepriekaištingos reputacijos asmenys, būtina naudoti teisės aktuose numatytą nepriekaištingos reputacijos valstybės tarnautojų atrankos priemonę – tikrinti karjeros siekiančius asmenis.

Kadangi savivaldybė dėl patikrinimo per 4 metus nė karto nesikreipė, STT siekia nustatyti, kokie asmenys buvo už tai atsakingi.

Nustatyta, kad Švenčionių savivaldybė į STT nesikreipė į darbą priimdama du mero pavaduotojus, administracijos direktorę, jos pavaduotoją, Meno mokyklos direktorę, Visuomenės sveikatos biuro direktorę bei Verslo informacinio centro direktorių.

Kad Švenčionių rajono vadovai elgėsi lyg savo UAB‘e, paaiškėjo ir po to, kai savivaldybė vengė iš pareigų atleisti už nusikaltimus nuteistus du valdininkus. Dar praėjusių metų rugpjūtį įsiteisėjusiu nuosprendžiu Vilniaus apygardos teismas kaltais dėl piktnaudžiavimo ir dokumentų suklastojimo pripažino Švenčionių rajono vyriausiąjį architektą Petrą Savukyną bei Labanoro seniūno pavaduotoją Birutę Grigeliavičienę (taip pat buvo nuteista ir daugiau asmenų, bet jie nedirbo savivaldybėje).

Pasak teismo, valdininkai nusižengė įstatymams, kai savo dokumentuose nurodė, jog vaizdingoje Labanoro regioninio parko vietovėje rasti tvarkingai sudėti akmenys yra namo pamatai, nors buvusio parlamentaro Antano Boso verslo partnerio sodyboje jokių pastatų net nėra buvę.

Pagal įstatymus kaltais pripažinti asmenys iš karto privalėjo būti atleisti iš valstybės tarnybos, tačiau nuteistieji iš darbo buvo atleisti tik šių metų balandį, nors dar vasario 2-ąją Lietuvos Aukščiausiasis Teismas paskelbė galutinę ir neskundžiamą nutartį byloje.

STT nustatė, kad Vilniaus apygardos prokuratūra savivaldybę buvo informavusi apie nuteistus valdininkus, tačiau rajono valdžia nusprendė, kad jie iš darbo gali būti atleidžiami savo noru. Tokiu atveju jiems buvo išmokėtos ir kompensacijos už nepanaudotas atostogas.

Be to, STT nustatė, kad iš darbo išėję kaip „atsistatydinę savo noru“ valdininkai toliau užima aukštas pareigas Švenčionyse – vienas jų dirba savivaldybės įmonėje direktoriaus pavaduotoju, kita – seniūnijoje socialiniu darbuotoju.

STT pareigūnai taip pat nustatė, kad Švenčionių rajono savivaldybės pareigūnai Valstybės tarnybos departamentui pateikė klaidingus duomenis, jog P. Savukynas ir B. Grigeliavičienė iš pareigų atleisti savo noru – jiems privalėjo galioti įstatymo nuostata, kad valdininkai pareigų neteko įsiteisėjus apkaltinamajam nuosprendžiui.

STT mano, kad Švenčionių rajono savivaldybė privalo atlikti tarnybinį patikrinimą dėl valdininkų atleidimo iš darbo savo noru aplinkybių.

Be to, STT suabejojo P. Savukyno ir B. Grigeliavičienės priimtais sprendimais ir jų teisėtumu nuo praėjusių metų rugpjūčio 3-osios (diena, kai valdininkai privalėjo būti atleisti iš darbo) iki šių metų kovo 31-osios (diena, kai valdininkai buvo atleisti savo noru).

Korupcijos rizikos analizę STT pareigūnai taip pat nusprendė kreiptis į Valstybės tarnybos departamentą bei Savivaldybių asociaciją, kurios prašys formuoti bendrą praktiką, kad valstybės tarnautojai, įtariami padarę nusikalstamą veiką, būtų nušalinami nuo pareigų nedelsiant.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pasipiktino internetinių parduotuvių „administraciniu mokesčiu“: gal greitai turėsime mokėti ir už orą? (7)

„Pastebėjau, kad „ Pigu.lt “ pradėjo taikyti mistinį „Administracinį mokestį“ (2.99...

Po Rasos Kazėnienės kritikos prokurorai sureagavo: tikrins, ar pagrįstai nutraukta byla dėl milijono eurų žalos Pravieniškėse (61)

Didelės visuomenės kritikos po nutraukto ikiteisminio tyrimo dėl valstybei galimai padaryto...

Gatvę perbraižė, kliūtį paliko – KET pažeidėjais tapo visi, važiavę pro šalį (17)

Vieną Vilniaus gatvę kelininkai perbraižė ir pakeitė jos žymėjimą. Tačiau ryškiomis...

Vijūnėlės dvaras jau pradėtas ardyti (2)

Savaitgaliais į Druskininkus suvažiuojantys poilsiautojai skuba gal jau paskutinį kartą pamatyti...

Vasara trumpam sugrįžta: vėl bus +29 (37)

Penktadienį mūsų regione stiprės aukštesnio slėgio sritis, bet rytinė šalies pusė dar jaus...

Dėl pagrindinės Rusijos vandens arterijos skambina pavojaus varpais: gresia sudėtingi scenarijai (46)

Rusijos centriniame Uljanovsko mieste vietinių itin pamėgto miesto paplūdimio lankytojai priversti...

„FaceApp“ skandalas: krašto apsaugos ministerija teigia, kad kūrėjai galimai naikina nelegalios veikos įrodymus (44)

Kaip perspėja už kibernetinį saugumą atsakingi Lietuvos Vyriausybės atstovai, visame pasaulyje...

Labai paprasti ir gardūs tofu ir daržovių iešmeliai

Šis receptas patiks naujų skonių ir įvairovės ieškantiems, tiems, kam pabodo šašlykai ir kiti...

Numato postūmį saulės energetikoje: tai, kiek sutaupysite, priklauso nuo vieno sprendimo

Atsinaujinančios energetikos specialistai neabejoja: Lietuvoje artimoje ateityje vis daugiau namų...