Seime ketvirtadienį nepavyko pradėti svarstyti nutarimą dėl Lietuvos karių dalyvavimo antiteroristinėje misijoje Afganistane, kai kuriems valdančiosios daugumos ir opozicijos atstovams suabejojus šios misijos tikslingumu.
Kariai
© ELTA
Misiją sankcionuojančio nutarimo projekto pateikimas buvo išbrauktas ir iš Seimo ketvirtadienio plenarinio posėdžio darbotvarkės.

Tačiau Seimas po pateikimo pritarė kitam nutarimo projektui, kuriuo siūloma pasiųsti keturis Lietuvos karo medikus dalyvauti Jungtinių Tautų vadovaujamoje taikos palaikymo operacijoje Afganistane.

Sprendimą išbraukti iš darbotvarkės nutarimo projektą dėl Lietuvos karių dalyvavimo antiteroristinėje operacijoje priėmė Seimo seniūnų sueiga.

BNS žiniomis, Lietuvos karių siuntimui į Afganistaną prieštarauja kai kurie valdančiosios Socialdemokratinės koalicijos frakcijos nariai.

"Manau, kad tai yra per didelis Krašto apsaugos ministerijos uolumas", - BNS sakė sovietų karo Afganistane veteranas socialdemokratas Rimantas Ruzas.

Jo nuomone, pakaktų, jeigu Lietuva į Afganistaną pasiųstų tik karo medikus.

Jis taip pat pažymėjo, jog šalies vadovas Valdas Adamkus pats turėtų prisiimti didesnę atsakomybę už į Afganistaną pasiųstų karių likimą.

Socialdemokratinės koalicijos frakcijos seniūnas Juozas Olekas BNS teigė, jog frakcija nusprendė pirmadienį į savo posėdį pakviesti krašto apsaugos ministrą Liną Linkevičių ir pasiaiškinti operacijos aplinkybes.

Prezidento Seimui pateiktame nutarimo projekte siūloma šešiems mėnesiams pasiųsti iki 40 Lietuvos specialiųjų pajėgų karių dalyvauti JAV vadovaujamoje kovos su terorizmu operacijoje "Tvirta taika" Vidurio ir Pietų Azijos regione.

Į šią operaciją ketinama pasiųsti tik profesionalios tarnybos karius savanorius. 40-ties karių būrio daugumą sudarys Kauno Vytauto Didžiojo jėgerių bataliono kariai, taip pat planuojama, jog jame bus ir karių iš iki šiol ypač įslaptinto ypatingosios paskirties dalinio "Aitvaras".

Preliminariai numatoma, jog Lietuvos kariam bus patikėta atsakinga specialiosios žvalgybos misija Afganistane. Jie privalės identifikuoti galimus taikinius, analizuoti aplinkos saugumą, nustatyti galimas grėsmes, taip užtikrindami kitų tarptautinėje operacijoje dalyvaujančių pajėgų saugumą.

Misijos išlaidos sieks maždaug 1 mln. litų, kurie bus skirti iš krašto apsaugai numatyto biudžeto.

Anksčiau buvo numatyta, jog operacijoje "Tvirta taika" dalyvaus ir keturi Lietuvos karo medikai. Prieš kelis mėnesius Seimas savo nutarimu buvo pritaręs jų dalyvavimui šioje operacijoje.

Tačiau pagal naują nutarimą, kuriam buvo pritarta po pateikimo, Lietuvos karo medikai dalyvaus ne "Tvirtoje taikoje", o Jungtinių Tautų taikos palaikymo pajėgų operacijoje Afganistane.

Šios pajėgos yra atsakingos tik už taikos užtikrinimą Kabule. Lietuvos karo medikai operacijoje dalyvaus čekų karo lauko ligoninės sudėtyje. Iš 30 savanorių atrinkti keturi karo medikai šiai operacijai tris mėnesius ruošėsi Čekijoje.

Iš viso JT tarptautinėse pajėgose Afganistane tarnauja apie 4,6 tūkst. karių.

Seimas pernai pasmerkė teroro išpuolius prieš JAV ir parėmė antiteroristinės koalicijos veiksmus prieš Afganistane besislapstančius teroristus ir juos globojantį talibų režimą. 2001 metų rugsėjo 11-ąją du teroristų užgrobti lėktuvai įsirėžė į Pasaulio prekybos centro pastatus Niujorke, vienas - į Pentagono pastatą Vašingtone, o ketvirtasis lėktuvas sudužo Pensilvanijoje.

JAV Vyriausybė dėl šių teroro aktų, kurių metu žuvo apie 3000 žmonių, apkaltino Afganistane įsikūrusią išeivio iš Saudo Arabijos Osamos bin Ladeno vadovaujamą teroristinę organizaciją "al Qaeda".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Istorija, prieš kurią nublanksta net Ballai: kaip Lietuvoje savo karjerą pradėjo pats Magicas Johnsonas  Magico prisiminimai (46)

Neįtikėtina, bet tai yra tiesa. Magicas Johnsonas , kuris kartu su Michaelu Jordanu iki šių...

Rusijoje pinigų mažėja – gyventojams prognozuoja liūdną likimą (307)

Rusijos ekonomikos reikšmė pasaulyje mažėja, traukiasi šalies išlaidos švietimui ir medicinai,...

Gyvai / Dakaro finišas: lietuvių ekipažai stoja į paskutinį mūšį (56)

Šeštadienį baigiasi jubiliejinis keturiasdešimtasis Dakaro ralis . Sportininkai šalia Kordobos...

Kinija užsipuolė JAV sukėlus „didžiulę grėsmę“ (4)

Pekinas šeštadienį pranešė išsiuntęs karo laivą, kuris privertė pasitraukti JAV...

Orai: ateina tikri šalčiai (38)

Tikros žiemos mėgėjus šių dienų orai turėtų džiuginti – laikysis neigiama temperatūra...

Džiovintų vaisių ir riešutų pakuotėje – nemalonus radinys (36)

„Nusiperki riešutukų supakuotų, palaikai kelias savaites spintelėje, vieną dieną išsitrauki...

JAV vyriausybės uždarymas: tūkstančiai darbuotojų be apmokėjimo bus išsiųsti namo Trumpas atideda planus (71)

JAV vyriausybė šeštadienį, per pirmąsias prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos metines,...

Įstatymai privertė sukurti verslą (50)

Mindaugas ir Vita Šlapkauskai žinomi kaip gardžiomis uogienėmis ir šviežiais vaisiais bei...

Epidemiologė: pražūtingasis gripo virusas akimirksniu randa silpniausią žmogaus vietą papasakojo, ko šiemet tikėtis (115)

Gripas vis plačiau šiepia savo nasrus. Tuo jau spėjo įsitikinti tiek amerikiečiai, nerimaujantys,...

Estija ketina atsisakyti kai kurių euro monetų (57)

Estija bankas siūlo iš apyvartos išimti vieno ir dviejų euro centų nominalo monetas, kainas...