aA
Vyrai, homoseksualai
© Corbis/Scanpix
Bylą E. B. prieš Prancūziją nagrinėjo Didžioji žiuri, tarp kurios narių buvo ir teisėja iš Lietuvos Danutė Jočienė. Sprendimas buvo priimtas dešimties balsų dauguma, septyni žiuri nariai balsavo prieš, teigiama teismo pranešime.

Teisėja iš Lietuvos D. Jočienė nesutiko su EŽTT sprendimu ir balsuodama „prieš" kartu su kitais teisėjais išreiškė atskirąją nuomonę.

Anot Europos Žmogaus Teismų Teismo, draudimas homoseksualams įsivaikinti pažeidžia du Konvencijos straipsnius – 14-ą (diskriminacijos draudimas) ir 8-ą (teisė į pagarbą privačiam ir šeimos gyvenimui).

Prancūzija moteriai turės išmokėti 10 tūkst. eurų kompensaciją ir padengti patirtas išlaidas (daugiau nei 14 tūkst. eurų).

45-erių prancūzė E. B. yra lopšelio-darželio auklėtoja. Ji jau 17 metų gyvena su kita moterimi – psichologe R. Prancūzijos institucijos atsisakė patenkinti E. B. prašymą leisti jai įsivaikinti, motyvuodamos seksualine orientacija.

Norą turėti įvaikį moteris oficialiai pareiškė dar prieš dešimtmetį. Ji nurodė esanti homoseksuali ir turinti nuolatinę partnerę. Remdamasi socialinio darbuotojo ir psichologo ataskaitomis, įvaikinimo taryba prašymą atmetė. Vėliau buvo atmesti ir E. B. skundai. Dokumentuose buvo minima tėviško įvaizdžio stoka ir dviprasmiškas partnerės statusas.

Teismo procese Strasbūre trečiosiomis šalimis buvo pakviestos ILGA-Europe (Tarptautinės lesbiečių ir gėjų asociacijos Europos padalinys), FIDH (Tarptautinė žmogaus teisių lygų federacija), APGL Tėvų ir būsimų tėvų gėjų bei lesbiečių asociacija) ir BAAF (Britų įvaikinimo ir auklėjimo asociacija).

2002 m. panašioje byloje Fretté prieš Prancūziją teismas pripažino, kad gėjui neleidus įsivaikinti dėl jo seksualinės orientacijos Konvencija nebuvo pažeista.

ILGA-Europe vadovė Patricia Prendiville pasveikino tokį sprendimą. „Tai yra reikšmingas pasikeitimas teismo požiūryje į lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transseksualų teises bei jų interpretavimą Konvencijos kontekste“, - organizacijos pranešime cituojama ji.

Anot P. Prendiville, teismas pripažino, kad valdininkai įvaikinimo procese negali diskriminuoti asmens dėl jo ar jos seksualinės orientacijos.

„Niekas automatiškai negauna teisės įsivaikinti. Tačiau Europos Žmogaus Teisių Teismas pripažino, kad Europos šalys nebegali pateisinti draudimo lesbietėms, gėjams ir biseksualams kreiptis dėl įvaikinimo“, - teigė ILGA-Europe vadovė.

Lietuvoje tokių prašymų nėra

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktoriaus pavaduotoja, laikinai einanti vadovės pareigas, Dalia Lapėnienė teigė, kad iki šiol nebuvo gautas nė vienas prašymas įsivaikinti iš asmens, identifikavusio save kaip homoseksualą. Tiesa, DELFI žiniomis, tokių klausimų iš gėjų ar lesbiečių porų tarnyba sulaukia.

Anot D. Lapėnienės, Lietuvos teisės aktuose nėra aptarta galimybė netradicinės seksualinės orientacijos asmenims turėti įvaikių. „Įvaikinant visada atsižvelgiama į vaiko interesus“, - DELFI teigė ji.

Ar pritariate, kad homoseksualūs asmenys turėtų teisę įsivaikinti? Išreikškite savo nuomonę atsakydami į klausimą kolonoje dešinėje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Adamkienės bendraklasės atsiminimai: kai ji dar buvo ilgakasė Telšių gimnazistė, vaikinams teko padūsauti (46)

Kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus sutuoktinė, buvusi pirmoji šalies ponia Alma...

Įvertino Karpavičiaus turtų dalybų skandalą ir paaiškino – kuri žmona turi didesnę teisę į palikimą (1)

Daugiau nei 100 mln. Eur palikimas – štai dėl tokių pinigų šiandien surėmusias ietis laiko...

Renkantis butą atskaitos tašku tampa liūdnai pagarsėjęs Perkūnkiemis, po jo – viskas tik geryn Avulis: tai lyg koks getas (110)

Išsirinkti būstą – užduotis ne iš lengvųjų. Viena vertus, rinktis tikrai yra iš ko, kita...

Žydus gelbėjusiai vokietės ir lietuvio šeimai likimas smogė žiauriai: be gailesčio buvo ištremti į Sibirą (217)

1944 metų spalio 10 dieną į Lietuvos pajūrį įžengusi sovietinė kariuomenė atnešė...

Vokietijos bėgikė kratosi karščiausios planetos sportininkės etiketės – pirmoje vietoje jai sportas (64)

Tokio skaičiaus Vokietijos lengvaatletė Alica Schmidt ir pati kol kas negali suvokti – 500 tūkst....

Gūsingas vėjas neleis įsivyrauti šilumai, bet lietus trumpam pasitrauks (9)

Šiandien Lietuvos orus lems ciklono pietinis pakraštys. Praslinkus šiltajam atmosferos frontui,...

Suskystintas dujas gabenusio vairuotojo išsiblaškymo kaina – milžiniškas sprogimas greitkelyje (19)

Išsiblaškymo prie vairo kaina gali būti labai didelė. Telefone, pašalinėje veikloje paskendę...

Spąstai, į kuriuos pateko nieko neįtarę automobilių pirkėjai (69)

Mobiliojo ryšio blokavimo sistemoms milijonus skyrusi kalėjimų sistema ir toliau nesugeba...

Lietuvė pradėjo tvarkytis dokumentus europiečio statusui JK gauti. Tada išlindo keisti dalykai (74)

Britų valdžios įstaigose paslaptingai prapuola įrašai apie Europos Sąjungos piliečių...

Nesusipratimas restorane parodė nemalonią tiesą: vartoti svaigalus yra tapę daugiau negu norma (117)

Kavinės lankytojai, visiškai nevartojančiai alkoholio, alaus gamintojai rekomendavo nevengti...