aA
Moteris Lietuvoje vidutiniškai pagimdo 1,6 vaiko. Tam, kad šalis nenyktų, vidurkis turėtų viršyti 2, teigia VDU Demografinių tyrimų centro vadovė prof. habil. dr. Vlada Stankūnienė.

„Dabar mes lyg sustojome dugne ir staiga stovime“, – taip apie Lietuvos demografiją kalba profesorė. O Švietimo ir mokslo ministerija Švietimo būklės apžvalgoje 2018 pabrėžė, kad Pagėgių, Skuodo ir Pakruojo rajonų savivaldybėse vaikų sumažėjo daugiau nei penktadaliu.

„Tai geros žinios Lietuvai, ar blogos?“ – laidoje „DELFI Diena“ VDU profesorės V. Stankūnienės paklausė laidos vedėjas Arnas Mazėtis.

„Tokios, kokios yra. Kitokių negali būti, nes gimstamumas jau praktiškai ketvirtį amžiaus mažėjo, – teigė V. Stankūnienė. – Akivaizdu, vaikų skaičius mažėja. Ir aišku, mažėja mažuosiuose rajonuose, mažesniuose miestuose, o didesniuose miestuose vaikų dar telkiasi.“

V. Stankūnienė įvardijo, kad didesniuose miestuose vaikų daugiau ne dėl didesnio gimstamumo, o todėl, kad jaunesnė populiacija, daugiau šeimų, prisideda ir atvykstantys iš mažesnių regionų. „Tai natūralus procesas“, – teigė V. Stankūnienė.

„Tai ar galima sakyti, kad viską šiek tiek dramatizuojame?“ – viešnios paklausė A. Mazėtis.

„Jei demografiniu požiūriu, vis dėl to turiu dramatizuoti. Iš tiesų ilgai blogėjusi demografinė situacija, drįstu sakyti, nepagerėjo“, – teigė V. Stankūnienė ir priminė, kad kurį laiką Lietuvos demografinė padėtis buvo rekordiškai blogiausia ne tik Europoje, ji buvo matoma ir pasaulio mastu.

„Dabar mes lyg sustojome dugne ir staiga stovime. Rugpjūčio mėnesį net gyventojų skaičius nesumažėjo pas mus. Bet turime žiūrėti, kodėl“, – kalbėjo profesorė.

Vis dėlto profesorė pasidžiaugė, kad jau dešimtmetį mažėja mirtingumas. „Pagal vyrų mirtingumą, buvome paskutinėje vietoje Europoje“, – įvardijo profesorė ir pabrėžė, kad ši statistika kinta ir tai ji vadina „nacionaliniu džiaugsmu“.

Kitokia situacija matyti žvelgiant į gimstamumą. „Deja, gimstamumas svyruoja, svyruoja ir vėl mažėja, – teigė V. Stankūnienė. – Mes iš tiesų dugnas, lyginant su kitomis Europos Sąjungos šalimis, nes mirtingumas ilgą laiką buvo didžiausias, ypač vyrų. Gimstamume taikome per vidurį. Pagal emigraciją... Išsiskiriame ypač didžiule emigracija.“

Profesorės teigimu, imigracija didėja, tačiau ji nėra grįžtamoji. „Ar tokia mūsų vizija? – klausė profesorė. – Bet į šį klausimą turėčiau atsakyti ne aš.“

Anot jos, itin didelė Lietuvos problema šiuo metu – mažas gimstamumas. „Vidutinis vaikų skaičius, kurį pagimdo moteris – 1,6. Kad nenyktume, reikia, kad būtų virš 2, – įvardijo profesorė. – Mes nykstame dėl gerokai per mažo gimstamumo.“

Ko reiktų imtis, kad gimstamumas pradėtų didėti? „Matau pastangas, bet matau nekompetencijas ir nesinaudojimą profesionaliomis žiniomis, – apie valdžios žingsnius kalbėjo V. Stankūnienė. – Yra geros patirtys, yra šalių, kurios atsigauna ir daro specialius sprendimus ir jie yra efektyvūs, bet mes iš esmės nesinaudojameg ta informacija.“

Profesorės teigimu, norint didinti gimstamumą reiktų didinti ne išmokas, o gerinti vaikų auginimo sąlygas. „Išmokos niekada nenupirko vaikų arba nupirko tiems, kuriems tos išmokos kažko vertos, – teigė V. Stankūnienė. – Yra tokios priemonės, kurios tikrai gerina rezultatą.“

Anot profesorės, svarbus visos priemonės, kurios leidžia šeimai derinti darbą ir vaikų auginimą. Kone svarbiausia – prieinamos ir įperkamos vaikų priežiūros ir ugdymo paslaugos įvairaus amžiaus vaikams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Smurtas, skolos ir antstoliai lydėjo visą gyvenimą: kartą pamatęs laišką suprato, kad teks tiesiog bėgti (115)

Po tėvų skyrybų namuose trūko šilumos, todėl jos pradėjau ieškoti gatvėje, sako Andžėjus....

Biudžetininkams kitais metais gali būti sunku: didėjančią algą praris augančios kainos (177)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos suformuota darbo grupė kartu su profsąjungomis sutarė,...

Skvernelis: skandalingame pasitarime buvo daug emocionalių pasisakymų, bet ne apie žiniasklaidos laisvę (17)

Emocingų pasisakymų apie žiniasklaidos laisvę posėdyje, kurio įrašą žurnalistai reikalavo...

Po netikėto sukrėtimo prie laisvo krepšinio sosto buriasi galingų užtarėjų stumiami asmenys (6)

Patrickas Baumannas ruošėsi vadovauti Tarptautinei krepšinio federacijai ( FIBA ) bent iki 2031...

Darbuotojai tai turėtų žinoti: ko galite reikalauti iš savo darbdavio?

Biuruose dirbantys darbuotojai nuolat skatinami atkreipti dėmesį į tai, kiek jie praleidžia laiko...

Gentvilas ragina Šimašių trauktis iš Liberalų sąjūdžio vicepirmininkų (15)

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas paragino Vilniaus merą Remigijų Šimašių...

Pasaulio nepripažintoje Europos „šalyje“ klesti komunizmas: vietiniams negalima išvykti, o turistams – fotografuoti (458)

Yra tokia vieta Europos žemėlapyje, kurioje nesuprantamais būdais klesti komunizmas . Visos...

3 klaidos, kurias dauguma daro ruošdami pusryčius (7)

Pusryčius suvalgyk pats, pietus pasidalink su draugu, o vakarienę atiduok priešui, sako kinų...

Kineziterapeutas siūlo atlikti paprastą testą: ar galite bėgioti ir eiti į žygius (16)

Bėgiojate , einate į ilgus žygius, mėgstate veiklas, kur atliekami šuoliukai? Kineziterapeutas...

Artėjant „Brexit“ lemiamai akimirkai, rinkos dalyviai pasiruošę svaro vertės kaitai (19)

Rinkos dalyviai rengiasi didesniems svaro sterlingų svyravimams tuo metu, kai Junginės Karalystės...