Nors Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Visuomenės fakulteto profesorius Mindaugas Stankūnas teigia, kad galima pastebėti tam tikrų teigiamų karantino ženklų, tačiau, pasak jo, koronaviruso pandemijos lygis šalyje ir toliau auga.

„Gruodžio 20 dieną efektyvus koronaviruso reprodukcijos dydis buvo 1,03. Tai matome, kad vis dėlto epidemijos greitis išlieka augantis, bet labai norime tikėti, kad jis pereis į žemiau kaip 1 esančią ribą ir mes matysime tam tikrų teigiamų tendencijų. Kol kas, deja, jos yra tokios, kad mes atvejų skaičių matome didėjantį. Ypač nerimą kelia tai, kad naujų dienos atvejų skaičius yra tikrai didelis“, – Prezidentūroje surengtoje spaudos konferencijoje teigė M. Stankūnas.

Taip pat, eksperto teigimu, su prezidentu buvo aptarti ir gyventojų mobilumo pokyčiai, gauti analizuojant Google kompanijos ataskaitas. M. Stankūno teigimu, ryškiausiai pastebima, kad gyventojai nuo trečiadienio gerokai rečiau lankosi prekybos centruose. Visgi, pasak eksperto, pastarąją savaitę pastebėtas centrų šturmas mobilumo statistikoje atsispindėjo gana ryškiai.

„Praėjusį pirmadienį ir antradienį buvo išaugęs labai stipriai mobilumas būtent šiame sektoriuje ir jis siekė minus 24-25 proc. Tai tikrai tos nuotraukos, kurios sklido socialiniuose tinkluose apie prekybos centrų šturmą, jos atsispindi ir Google statistikoje. Tikrai matome, kad nemažai tautiečių bandė būtent pirmadienį ir antradienį apsilankyti prekybos centruose“, – teigė M. Stankūnas.

„Nuo (praėjusio – ELTA) trečiadienio įvedus apribojimus matome, kad lankymasis prekybos centruose vėl ženkliai krito, jis siekė maždaug minus 61-64 proc. Tai praktiškai pasiekė tokį lygį, koks jis buvo pirmojo karantino metu“, – pridūrė jis.

Eksperto teigimu, Google pateikti gyventojų mobilumo duomenys parodė, kad lietuviai nuo pastarojo trečiadienio mažiau ėmė lankytis ir maisto prekių parduotuvėse.

„Mes žinome, kad mobilumas gana stipriai koreliuoja su naujais atvejais, su infekcijos plitimu ir tikrai su šiek tiek neramia nuotaika laukiame šios savaitės trečiadienio-ketvirtadienio duomenų, nes galime matyti tam tikrus padidėjimus“, – taip pat pripažino jis.

M. Stankūnas konferencijos metu taip pat pripažino, kad negalima atmesti galimybės, jog Jungtinėje Karalystėje užfiksuota mutavusios atmainos koronavirusas jau yra Lietuvoje.