Viešo žindymo nereikia sieti su ekshibicionizmu, nes tai – natūralus procesas, LRT radijo laidai „60 minučių“ sako Laktacijos ir žindymo konsultantų asociacijos valdybos narė, tarptautinės laktacijos konsultantė Daiva Šniukaite-Adner.
mama, žindymas, kūdikis, naujagimis, motinystė, mamos pienas, vaikas
© Shutterstock nuotr.

Pasak specialistės, užsimanę valgyti suaugusieji užkandžiauja tiesiog gatvėje, tad būtų neteisinga mamų reikalauti užsidaryti namuose tol, kol vaikas žindomas.

– Apie tokią situaciją, kai kažkas pasipiktina viešai žindomais kūdikiais, girdime ne pirmą kartą. Kaip manote, kodėl taip yra, ką tai pasako apie mūsų visuomenę?

– Šioje situacijoje negalima teisti ar smerkti tų, kuriems tai nepriimtina. Mūsų visuomenė yra atpratusi nuo tokių dalykų. Atsigręždami į istoriją pamatytume, kad net aukštuomenės damos baliuose žindydavo, ir tai liudija tų laikų paveikslai. Maitinti vaiką krūtimi niekada nebuvo gėda.

Viešo žindymo nereikia sieti su kažkokiu ekshibicionizmu. Tai – natūralus procesas. Pagalvokime: mes, suaugę žmonės, einame mieste, užsimanome valgyti, užeiname į parduotuvę, nusiperkame ir eidami gatvėje valgome. Vaikas taip pat išalksta, ir mama jam duoda tai, ką tuo metu jam galima valgyti. Patikėkite, nei viena mama nedaro to tam, kad kažką pademonstruotų.

Jei į tai pažiūrėtume blaiviai, tai yra labai diskretiškas vaizdas – nesimato nieko daugiau, nei kad matyti per iškirptę. Todėl tokia reakcija, mano manymu, yra šiek tiek perdėta.

– Į žiniasklaidą kreipusis skaitytoja sako, kad viskas būtų normalu, jei moteris, žindžiusi kūdikį, būtų atsiklaususi šalia sėdinčių žmonių. Galbūt tai geras pasiūlymas, norint išvengti įtampų ir konfliktų?

– O gal ta pati moteris turėtų atsiklausti, ar ji su savo šeima, pavyzdžiui, gali valgyti bandelę? Ko gero, ne. Kai kuriuos reiškinius mes sudedame į sukurtus rėmus ir norime, kad kiti elgtųsi taip, kaip mes įsivaizduojame. Mano manymu, situacija buvo labai natūrali, o ir paaugliai sureagavo labai natūraliai. Tiesiog [pasipiktinusiai] mamai tą situaciją reikėjo išmintingai suvaldyti. Paaugliams būtų buvusi pamoka apie tai, kaip turi būti maitinamas vaikas. Galbūt netgi reikėjo pasišalinti patiems, pasakius: gal netrukdykim – vaikutis valgo. Vaikai būtų įsiminę visam gyvenimui, kad tai – norma, jie niekada nežiūrėtų pro rakto skylutę į tokius dalykus, ir tai nesiasocijuotų su erotika ar seksualinėmis fantazijomis.

Dabar pati mama eskalavo šią temą – visa Lietuva diskutuoja, atsirado dvi stovyklos. Vaikus ir visuomenę reikia mokyti. Yra daug daugiau reiškinių, apie kuriuos reikėtų diskutuoti, o ne apie natūralų vaiko maitinimą. Negi mamai reikia 2–3 metus (tiek, kiek krūtimi maitina kūdikį) izoliuotis nuo visuomenės, sėdėti namie ir žindyti?

– Iki kiek metų vaikas turėtų būti žindomas?

– Tokio žodžio kaip „turėtų“, matyt, nereikėtų vartoti. Taip pat (neaišku, kodėl) yra visuomenės spaudimas tai kuo greičiau pabaigti.

Lyginant įvairias gyvūnų rūšis, skaičiuojant jų nėštumo, gyvenimo trukmę, jauniklių svorį ir t.t., yra sukurtos tam tikros rekomendacijos. Patariama, kad iki dvejų metų žindyti yra labai gerai, o galbūt ir ilgiau. Tačiau tai yra labai individualu. Kalbant apie sveikatą, iki 6 mėnesių vaikas turėtų gauti tik mamos pieną, vėliau – šiek tiek papildomo maisto, žindymą tęsiant iki dvejų metų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus: tą pačią skolą bandė išsireikalauti tris kartus (102)

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus – už tai, kad jau trečią kartą tam pačiam...

20 dienų valgė ligoninės maistą: kai kurie pasiūlymai gerokai nustebino ligoninės komentaras (341)

Šimtai legendų, mitų, komentarų, nuotraukų, klausimų, nuolatinių diskusijų – daug neramumų...

Rado, kaip atsikratyti nelaukiamų klientų: už kebabą prašo 28 eurų (188)

Verslininkas Karolis Jaruševičius nemėgsta, kai jo valdomą maitinimo įstaigą vadina kebabine ....

Įspūdingų Kauno eglučių kūrėją suviliojo kitas miestas (13)

Neseniai paaiškėjo, kad šiemet miestą Kauno rotušės aikštėje puoš dvylikos metrų aukščio...

Kiek augs lėšos Lietuvos kariuomenei? (158)

Kitais metais Lietuvos kariuomenė s finansavimas peržengs 2 procentų ribą. Tačiau tai – tik...

Rusai įvardijo, dėl ko nepatenkinti Putinu (336)

Rusijos piliečiai mano, kad jų prezidentui Vladimirui Putinui už darbą einant šalies...

Gaisro metu nebuvo laiko galvoti: moters poelgis pralinksmino internautus (2)

Erdvius namus Šiaurės Kalifornijoje turėjusiam poniui Stardust turėjo būti nemenkas sukrėtimas...

Lygino tris skirtingas dietas ir nustatė, nuo ko priklauso geriausi rezultatai

Individualus ir išsamus DNR tyrimas gali labai padėti siekiant kuo tiksliau nustatyti konkrečiam...

Ilgą gydytojo Larry Nassaro seksualinės prievartos aukų sąrašą papildė dar viena olimpinė čempionė (6)

Buvusio JAV olimpinės rinktinės gydytojo Larry Nassaro laukia ilgi metai belangėje. Dar viena jo...

Audrys Antanaitis apie asmenvardžių rašybą: bet kokius pakeitimus reikia daryti ypatingai atsargiai (26)

„Bet kokius pakeitimus reikia daryti ypatingai atsargiai. Jei šitų trijų raidžių įvedimas yra...