Gedimino prospektą rekonstruojantys darbininkai nė neįtaria, kad jų atliekami darbai galėtų sukelti tarptautinį skandalą. Dėl darbų centrinėje miesto gatvėje dantį griežia ne tik kai kurie Lietuvos politikai ir istorikai, bet ir kaimynai baltarusiai.
Gedimino prospekto rekonstrukcija
© DELFI
Pribloškė tyrinėtojus

Vos spėjo sostinės archeologai prisiliesti prie radinių Gedimino prospekte, kaimynai pakėlė triukšmą. „Lietuvos archeologai kasinėja Vilnių. Ta patį, kuris penkis šimtus metų buvo Baltarusijos sostinė. Sensacingų radinių - nesuskaičiuojama galybė. Kolegų darbą galime stebėti tik per televiziją, nes baltarusių istorikams ir archeologams nei Vilnius, nei archeologiniai radiniai neprieinami"-, - tokiais žodžiais baltarusių istorikai pradeda laidą apie Vilniaus archeologiją. Ši laida buvo transliuojama per Laisvosios Europos radijo baltarusių programą.

Garsiai pasakyti žodžiai sukėlė ir šoką, ir juoką Lietuvos archeologams bei istorikams. Tekstas baltarusių kalba įdėtas radijo „Svaboda" tinklalapyje.

Tokio smūgio iš Baltarusijos per Laisvosios Europos radiją niekas nesitikėjo. Publikacija baltarusių kalba yra ir oficialiame radijo „Svaboda" tinklalapyje.

Lietuvius kaltina abejingumu

„Vilnių rimtai mažai kas kasinėja. Baltarusiams kasinėti neteko, nes niekas mūsų neįsileidžia. O lietuviai Vilniaus nekasinėjo ir nekasinėja. Jie stengiasi kuo mažiau čia tyrinėti, nes bijo rasti ką nors „ne tai".

Archeologai nelabai nori tyrinėti ankstesnius sluoksnius, nes susiduria su slaviška medžiaga, ir visi jų lietuviški mitai griūva. Todėl lietuviai Vilnių kasinėja sukandę dantis ir tik ten, kur vyksta statybos. Be to, Lietuvos archeologai nemėgsta tyrinėti miestų, nes tuose miestuose nieko lietuviško nėra", - tvirtino įtakingas baltarusių archeologas Olegas Trusovas.

„Tokio akibrokšto iš Baltarusijos kolegų nesitikėjau. Jie kritikuoja mus visiškai neturėdami argumentų. Vilniuje esame ištyrinėję 938 archeologinius objektus - tai daugiau negu visuose Baltarusijos miestuose kartu paėmus", - teigė archeologiniams tyrimams Gedimino prospekte vadovaujantis Gediminas Vaitkevičius.

Savinasi monetų lobį

Baltarusių istorikai šventai įsitikinę savo tiesa. Jie tvirtina, kad net ir Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje rastas lobis iš tikrųjų yra baltarusiškas, nes užrašai ant monetų - slaviški.

Istorikui Gintautui Rackevičiui teko ilgai aiškinti, kad šios monetos - Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK), tačiau baltarusių tai neįtikino.

„Ylos maiše nepaslėpsi. Kadangi tai - mūsų sostinė, čia turi būti visko daugiau negu kituose Baltarusijos miestuose. Vilniuje rasta monetų su slaviškais užrašais. Parašyta baltarusiškai. Vadinasi, tokia buvo valstybinė kalba. Negi lietuviškai rašysi", - šaipėsi A.Trusovas iš G.Rackevičiaus.

G.Rackevičiaus paaiškinimą, jog Jogailos laikais, maždaug XIV amžiuje, LDK vartota kanceliarinė slavų kalba, nors buvo kalbama lietuviškai, baltarusiai palygino su Kalėdų Senelio mitu.

Lyginama su poezija

„Teiginys, kad Vilnius 500 metų buvo dabartinių baltarusių protėvių sostinė, iš esmės yra teisingas. Šiandienės Baltarusijos žemės X1V-XVIII amžiuje buvo sudėtinė LDK dalis. Tik baltarusiai LDK traktuoja ne kaip lietuvių, o kaip baltarusių valstybę",- nesusipratimą komentavo archeologas G.Vaitkevičius.

„Kiekvienas kuria įrodymus sau. Tačiau ar tai nereiškia, kad lietuvių archeologai profesionalai važiuoja valdžios vežėčiose? Ar tai ne ta profesija, kuri turi būti naudinga mokslui ir kultūrai? Kitaip tariant, pas kiekvieną karalių - savi poetai, ir kokia valdžia, tokia ir literatūra", - suabejojo lietuvių argumentais Baltarusijos publicistas, straipsnio apie Vilniaus archeologiją autorius Sergejus Dubavecas.

Pasak jo, lietuviai pabrėžia ne tiek Vilniaus lietuviškumą, kiek europietiškumą, ir čia visa, kas baltarusiška, pamirštama.

"Lietuvos rytas"
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Susipliekė dėl lengvesnio užsieniečių įdarbinimo (45)

Ką daryti, kad kai kurių specialybių darbuotojų Lietuvoje netruktų – didinti atlyginimus ir...

Šie specialistai taps aukso vertės (70)

Pastarąjį pusmetį įsibėgėjusios intensyvios diskusijos apie idėjas, kurios į Lietuvą...

Daugėja ženklų, kad Lietuvoje gyvenimas blogėja (523)

Beveik trečdalis šalies gyventojų teigia 2017-aisiais gyvenę prasčiau nei ankstesniais metais....

Spustels šįmet dar neregėtas šaltis (95)

Kitos savaitės pradžioje Lietuvoje prognozuojamas iki šiol rekordinis šią žiemą šaltis.

Širdį verianti šeimos drama: po tragiškos avarijos mokslų daktaras seka aktoriaus Dimšos pėdomis (263)

Vietoj atsiprašymo – įnirtinga gynyba. Tokia, kokią buvo pasirinkęs avarijoje dviratininką...

Putinas toliau demonstruoja mačo įvaizdį (525)

Ketvirtadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nusirengė iki maudymosi glaudžių ir...

Sąmonę praradęs legendinis futbolininkas Pele – ligoninėje (10)

77-erių metų Pele savaitgalį turėjo vykti į Londoną, kur jo garbei Futbolo žurnalistų...

Lenkija kuria nacionalinę kriptovaliutą (21)

Lenkijos blockchain technologijos akseleratorius (PATB) , kurį globoja skaitmeninių technologijų...

Nusausinus ežerą netoli Aušvico – netikėtas radinys (18)

Lenkų karpių augintojas, nusausinęs savo ežerą, esantį netoli nacių laikų Aušvico- Birkenau...

Ar „Facebook“ pokyčiai padės atsikratyti priklausomybės nuo socialinių tinklų

Markas Zuckerbergas tvirtina sieksiąs, kad „Facebook“ padėtų kurti žmonių gerovę. Deja, jo...