aA
Antrosios pakopos pensijų kaupimo sistema turėtų būtu privaloma visiems tik pradėjus dirbti, siūlo Socialinės apsaugos ministerijos sudaryta darbo grupė, rengusi „Sodros“ reformos gaires. Kartu tame pačiame dokumente pateikiama ir kita alternatyva – toliau leisti darbuotojams patiems savanoriškai pasirinkti, ar dalyvauti privačioje pensijų kaupimo sistemoje. Pati ministerija savo pateiktose „Sodros“ pertvarkos gairėse apie pakeitimus šioje srityje kol kas nekalba.
„Sodros“ reformos siūlymuose – ir prievolė visiems dalyvauti privačiame pensijų kaupime
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Darbo grupė tiek pirmuoju, tiek antruoju atveju siūlo numatyti draudimą šioje pensijų kaupimo sistemoje dalyvauti tiems, kuriems iki pensijos liko dešimt ar mažiau metų.

Ji taip pat ragina numatyti fondo valdytojams pareigą valdyti pensijų fondo dalyvio lėšas pagal optimalią strategiją, atitinkančią dalyvio amžių, o atskaitymų iš pensijų turto dydžius susieti su fondų valdymo efektyvumu.

Šios darbo grupės narys, Vilniaus universiteto docentas, socialinių mokslų daktaras Teodoras Medaiskis DELFI sakė manąs, kad vertėtų palikti dabartinę tvarką ir leisti patiems darbuotojams nuspręsti, ar nori dalyvauti privačioje pensijų kaupimo sistemoje.

„Mano nuomone, nereikėtų reikalauti privalomo dalyvavimo antrosios pakopos pensijų fonduose, nes nėra aišku, kuri sistema gali garantuoti didesnę pensiją. Vertimas žmones dalyvauti privačioje sistemoje pačią valdžią vers šią sistemą reguliuoti ir apriboti, reikalauti, kad ji garantuotų tam tikras pajamas. Aš manau, kad laisvanoriškas dalyvavimas yra geriau patiems fondams, o priverstinis dalyvavimas atidaro vartelius didesniam valdiškam reguliavimui, vargu, ar jie tuo apsidžiaugtų“, – teigė jis.

Pašnekovo teigimu, alternatyvūs variantai darbo grupės pasiūlymuose liko norint pateikti visas išdiskutuotas ir pateiktas idėjas.

Šiuo metu dauguma dirbančių piliečių savanoriškai pensiją kaupia antrosios pakopos pensijų fonduose.

Bendra antros pakopos pensijų fondų sukaupto turto vertė 2009 metų spalio 31 dieną buvo daugiau kaip 3 mlrd. Lt. Privati pensijų kaupimo sistema, kai dalį darbuotojo „Sodrai“ sumokamų mokesčių ši perveda į privačią draudimo bendrovę, sukurta 2003 m.

Nežino, ką darys su pervedimais į pensijų fondus

Pernai Seimas Vyriausybės siūlymu „Sodros“ pervedimus į privačius antrosios pakopos pensijų fondus sumažino nuo 5,5 proc. iki 2 proc. Tačiau nuo 2011 m. žadėjo juos grąžinti į buvusį lygį.

Tačiau socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas po trečiadienio Vyriausybės posėdžio sakė, kad kol kas nenuspręsta, kaip toliau elgtis su šiais sumažintais pervedimais.

„Tai yra antrojo reformos etapo klausimai. Tarp tų septynių problemų, kurias įvardijome ir dėl kurių siekiame turėti atsakymus, šio klausimo nėra. Manau, kad antrame etape šie apsisprendimai bus“, – sakė jis.

Seimas ir Vyriausybė yra nusprendę, kad šie atskaitymai į buvusį lygį turėtų grįžti nuo 2011 m., 2012-2014 m. jie padidėtų iki 6 proc., o vėliau vėl būtų 5,5 proc.

Vėlins pensinį amžių, keis motinystės išmokas

DELFI primena, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo pirmiausiai įgyvendinti septynių žingsnių „Sodros“ pertvarką: norima iki 65 metų vėlinti pensinį amžių, neskirti naujų I ir II laipsnio valstybinių pensijų, planuojama neįgaliųjų specialiesiems poreikiams tenkinti nebemokėti kompensacijos, o už šiuos pinigus pasiūlyti konkrečiam žmogui reikiamos paslaugos.

Taip pat siūloma mažinti motinystės (tėvystės) pašalpas ir pirmaisiais metais mokėti 60 proc., o antraisiais – 40 proc. atlyginimo neperlipant nustatytų „lubų“, nelaimingų atsitikimų darbe draudimą perduoti privačioms bendrovėms, keisti kompensavimo už ligos biuletenį tvarką, „Sodros“ įmokų surinkimą perduoti Valstybinei mokesčių inspekcijai.

Planuojama, kad visi šie pasikeitimai įsigalios 2011-2012 m. Dėl jų dar turi sutarti Vyriausybė ir Seimas.

Dabartinė Vyriausybė „Sodros“ pertvarkos ėmėsi norėdama iki 2015 m. subalansuoti jos biudžetą. Šiemet planuojama, kad socialinio draudimo biudžeto deficitas bus 2,7 mlrd. Lt.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Dėl pandemijos valdymo – du scenarijai: arba peržengsime ribą, arba lauks naujas smūgis lapkritį

Dėl skiepų, kaukių ir galimybių paso verdančios aistros Lietuvoje radikalėja. Nuo įtūžio ir...

Verslas valdžiai siūlo priešingą strategiją dėl degalų akcizų kėlimo: jį mažinkime benzinui (205)

Valdžiai nuo 2023-ųjų ketinant branginti degalus, o ypač, dyzeliną, kuris, skaičiuojama,...

Į Lietuvą iš Baltarusijos neįleisti 76 neteisėti migrantai

Per praėjusią parą, nuo penktadienio vidurnakčio iki šeštadienio, pasieniečiai draudžiamose...

Stichija vėl pridarė žalos: daugiausia iškvietimų – Klaipėdos apskrityje Lietuvos automobilių kelių direkcija įspėja vairuotojus

Dėl smarkaus vėjo ugniagesiai penktadienį 43 kartus vyko šalinti ant važiuojamosios kelio dalies...

Po „dėdės Juozo“ sulaikymo – zonos „bachūrų“ pyktis: „sudegė toks geras kelias“ (107)

Kai po ilgalaikio kriminalinės žvalgybos pareigūnų tyrimo su įkalčiais buvo sulaikytas dabar jau...

Šalia sužadėtinio ir Jungtinės Karalystės premjero pozavusi Asta Valentaitė sutvisko elegancija (10)

Modelis Asta Valentaitė sutvisko elegantiškame renginyje Oksfordšyre. ​Blenheimo rūmuose...

Antrosiose sezono rungtynėse – gerokai sėkmingesnis Valančiūno pasirodymas

Jonas Valančiūnas reabilitavosi po nesėkmingo pirmojo sezono mačo ir antrajame surengė solidų...

Virtuvės šefas dalijasi patarimais, kaip gaminti paprasčiau ir sveikiau

Pristatome straipsnių ciklą „ Delfi TV virtuvė drauge su Mantinga“, kuriame ne tik rasite...

Arūnas Marcinkevičius | D+

Vienas svarbiausių Lietuvos istorijai klausimų: ar Katedroje rasti palaikai – Vytauto Didžiojo?

Pasak istoriko bei archeologo Vytauto Urbanavičiaus , Vytauto Didžiojo perlaidojimai kol kas vis...

Šamą-bananą pagavęs žvejys nepatikėjo savo akimis mokslininkai turi paaiškinimą, kas čia nutiko (53)

Lyg milžiniškas besirangantis bananas su žiaunomis – tokios išvaizdos šamą iš ežero gelmių...