aA
Konservatoriams ir „valstiečiams“ geresnius rezultatus Seimo rinkimuose, nei prognozavo visuomenės apklausos, lėmė jų rinkėjų lojalumas, palankumą socialdemokratams iškreipė mažas jiems simpatizuojančiųjų aktyvumas, po apklausų nutikę politiniai skandalai ir pirmasis sąrašo numeris, svarsto sociologai.
Remigijus Šimašius, Gabrielius Landsbergis
Remigijus Šimašius, Gabrielius Landsbergis
© DELFI / Karolina Pansevič

Bendrovių „Vilmorus“ ir „Spinter tyrimų“ rugsėjį vykdytos visuomenės apklausos socialdemokratams prieš rinkimus prognozavo gerokai didesnį rinkėjų palaikymą. Abiejų bendrovių atliktuose nuomonių tyrimuose mažesnį palankumą, nei rinkimuose, respondentai demonstravo Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams (TS-LKD), o 9 proc. per rinkimus surinkę liberalai balansavo ties 5 proc. riba.

Abiejų visuomenės nuomonės apklausų bendrovių vadovai sutinka, kad didžiausias neatitikimas tarp išankstinių nuomonių ir rezultatų yra būtent valdančiųjų socialdemokratų atžvilgiu, tačiau priežastis aiškina kiek skirtingai.

„Apie Darbo kodeksą būtent rugsėjo mėnesį buvo daugiau naujienų: pataisas atmetė prezidentė, buvo debatai, viešajai opinijai tai nebuvo teigiamai priimama – tai vienas veiksnys. Antras veiksnys yra skandalai krašto apsaugoje, kur susietas ir ministras (Juozas Olekas - BNS). Reikia pasakyti, kad ir Socialdemokratų partijos, ir kitų valdžios partijų rinkimų agitacija, bent aš nepastebėjau, kad ten būtų naudojamos naujosios technologijos, socialiniai tinklai, ką aktyviai naudojo Tėvynės sąjunga, Liberalų sąjūdis, Naglis Puteikis“, – BNS aiškino „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys.

Anot jo, socialdemokratų kiek iškreiptą populiarumą apklausose gali būti nulėmusi ir metodologinė priežastis, t. y. kad apklausose jie buvo pristatomi pirmieji, pagal sąrašo rinkimuose numerį.

„Jų sąrašo numeris buvo pirmas. Kai jį pamačiau, buvo galima prognozuoti, kad bus viršijimas. Reikalas toks, kad pirmas skaičius akumuliuoja tas nuomones, bet ne rinkimų, o apklausos metu. Rinkos tyrimuose prekiniai ženklai, numeris pirmas taip pat akumuliuoja (palaikymą), todėl stengiamasi numerius rotuoti, o per rinkimus žmogus arba iš vakaro apsisprendžia, arba jau eidamas, tai tas numeris neturi įtakos“, – aiškino V. Gaidys.

„Spinter tyrimų“ vadovas Ignas Zokas tvirtino, kad apklausos visuomet rodo didesnį socialdemokratų palaikymą, nei už juos balsuojama per rinkimus, nes per apklausas už šią partiją pasisako žmonės, „kurie nėra labai besidomintys politika“.

„Daug metų patvirtinta tendencija, bendros nuostatos, ypatingai žmonės, kurie mažiau įsitraukia, neateina į rinkimus, jie būna labiau paviršutiniški, tie socialdemokratų rėmėjai, jei taip galima pasakyti“, – nurodė jis.

Abu sociologai sutinka, kad TS-LKD bei Liberalų sąjūdžio geresnį nei prognozuotą pasirodymą lėmė kaip įprasta didesnis jų elektorato aktyvumas rinkimų dieną, partijų palaikymas ir reklama socialiniuose tinkluose.

„Dešinieji mobilizavosi, mobilizavo pakankamai nemažai jaunimo. Tas socialinių tinklų efektas kartais skirtingai vertinamas, bet, aš manau, jis veikia, ateina karta, kuri aktyviau pradeda balsuoti“, – svarstė I. Zokas.

V. Gaidžio teigimu, mėnesį iki rinkimų TS-LKD palaikančiųjų buvo 19 proc. nuo tų, kurie patvirtino ateisiantys balsuoti, nors skaičiuojant nuo visų apklaustųjų konservatoriai tesurinko 9 proc. balsų. Liberalus nurodė palaikysiantys 5 proc. rinkėjų, tikrai apsisprendusių ateiti į rinkimus.

„Į klausimą, ar tikrai ateisite balsuoti, Tėvynės sąjungos rinkėjai teigiamai atsako 70-čia procentų (...), žinoma, jie mobilizuojasi, kaip ir Lenkų rinkimų akcija niekada apklausose negauna 5 procentų, bet visada aišku, kad rinkėjai ateis, mobilizuosis, ir jie gaus tuos 5 procentus“, – aiškino sociologas.
V.Gaidys tikino, kad rugsėjo apklausoje valstiečius-žaliuosius nurodė palaikysiantys 20 proc. respondentų, jie patvirtino, jog tikrai ateis į rinkimus. Anot jo, valstiečiai vykdė „tolerantišką rinkimš kampaniją“ ir taip pritraukė dalį ir kairiųjų, ir dešiniųjų elektorato.

I. Zokas mano, kad labiausiai dėl didelio Valstiečių ir žaliųjų sąjungos palaikymo nukentėjo socialdemokratai.

„Jei žiūrėtumėme pagal profilį rinkėjų, būtent Valstiečių ir žaliųjų sąjungos rinkėjas yra artimiausias (socialdemokratams), labiau kairysis. Nes antras pasirinkimas socialdemokratų palaikytojų buvo būtent „valstiečių“ partija“, – sakė I. Zokas.

Anot jo, mažiausiai buvo nuspėjama Liberalų sąjūdžio sėkmė, jo reitingas buvo kiek atsitiesęs praėjus keliems mėnesiams po Eligijaus Masiulio korupcijos skandalo, tačiau vėl krito E.Masiuliui pateikus savo versiją dėl galbūt imto kyšio, jog tai buvo paskola būstui.

„Šioje vietoje tas neatitikimas yra, bet aš manyčiau, kad būtent šioje rinkimų kampanijoje po viso E.Masiulio skandalo tiesiog tapo neetiška, kad aš balsuosiu už Liberalų sąjūdį, tarsi aš balsuosiu už korupciją, už vagystes. Tad buvo toks ir nutylėjimo momentas“, – tvirtino „Spinter“ vadovas.

Rugsėjį „Lietuvos ryto“ užsakymu „Vilmorus“ atlikta visuomenės nuomonės apklausa skelbė, kad už
Socialdemokratų partiją balsuotų 16 proc., už Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą – 12,6 proc., už Tėvynės sąjungą - Lietuvos krikščionis demokratus – 9,2 proc. rinkėjų. Darbo partiją nurodė palaikysiantys 5,1 proc., Liberalų sąjūdį – 2,7 proc., „Tvarką ir teisingumą“ – 4,8 proc., Antikorupcinę Naglio Puteikio ir Kristupo Krivicko koaliciją – 4,7 proc., Lietuvos lenkų rinkimų akciją - Krikščioniškų šeimų sąjungą – 2 procentai rinkėjų.

Delfi.lt užsakymu rugsėjį „Spinter tyrimų“ atliktoje apklausoje už socialdemokratus balsuosiantys nurodė 15,6 proc., už Valstiečių ir žaliųjų sąjungą – 14 proc., už konservatorius – 13,7 proc. rinkėjų. Už Darbo partiją balsus atiduoti žadėjo 5,2 proc., už Liberalų sąjūdį – 5 proc., už „Tvarką ir teisingumą“ – 4,9 proc., už Antikorupcinę Naglio Puteikio ir Kristupo Krivicko koaliciją – 4,6 proc. respondentų. Dar 4,2 proc. sakė palaikysiantys Lietuvos lenkų rinkimų akciją - Krikščioniškų šeimų sąjungą. „Spinter tyrimų“ vadovas sako, kad bendrovės apklausoje respondentų nebuvo teiraujamasi, ar jie tikrai atvyks balsuoti.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, suskaičiavus 1985 iš 1996 apylinkių duomenis, TS-LKD bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga surinko po 21,6 proc. rinkėjų balsų, už socialdemokratus balsavo 14,5 proc., už liberalus – 9 proc. rinkėjų. Taip pat 5 proc. ribą peržengė Lietuvos lenkų rinkimų akcija - Krikščioniškų šeimų sąjunga bei „Tvarka ir teisingumas“.

Rinkimų 2016 rezultatai
K. Krivicko prašymu Justiniškėse bus perskaičiuoti balsaiVilniaus vienmandatėje Justiniškių rinkimų apygardoje bus perskaičiuojami per pirmąjį turą už 10 kandidatų į Seimo narius balsavusių rinkėjų balsai. Tada paaiškės, kas antrame rinkimų ture dėl Seimo nario mandato susigrums su didžiausio žmonių palaikymo pirmame ture sulaukusiu konservatoriumi Pauliu Saudargu.„Ką tik baigėsi komisijos posėdis, nusprendėme perskaičiuoti (balsus - BNS)“, - BNS pirmadienį pranešė šios apygardos komisijos pirmininkė Laura Dudulienė.Pasak jos, balsus bus stengiamasi perskaičiuoti šią savaitę.„Rašysime apylinkėms, kviesimės komisijų narius, derinsimės su pirmininkais, kada kas gali, kad kuo skubiau perskaičiuoti, nes po savaitės antras turas“, - teigė L.Dudulienė.Balsų perskaičiavimo paprašė konkurentei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovei Danutai Narbut nusileidęs Antikorupcinės Naglio Puteikio ir Kristupo Krivicko koalicijos atstovas televizijos prodiuseris Kristupas Krivickas.„Labai džiaugiuosi, kad toks sprendimas buvo priimtas ir patenkintas mano prašymas perskaičiuoti balsus, kadangi mane skiriančių skaičius labai mažas, apygarda didelė, todėl galėjo būti žmogiškasis faktorius nuovargio ar streso rinkiminės nakties. Kadangi labai svarbu tiksliai žinoti rinkėjų sprendimą, komisija geranoriškai tą sprendimą priėmė“, - BNS pirmadienį sakė K.Krivickas.
R. Karbauskis: Darbo kodeksas bus taisomasNuo kitų metų turintis įsigalioti naujasis Darbo kodeksas nenaudingas darbuotojams, o palankus tiems, kurie planuoja įsivežti pigią darbo jėgą iš užsieninio, sako Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis.Ramūnas Karbauskis taip pat kartoja, kad toks kodeksas, kokį priėmė Seimas, negalėtų likti - po pirmojo rinkimų turo su konservatoriais lyderio pozicijas besidalijanti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga kodekso keitimą vadina vienu svarbiausių darbų.Tuo tarpu verslas su nerimu klauso valstiečių kalbų ir ragina juos nepasiduoti populizmui.„Seniai sakome, kad šitas Darbo kodeksas, kai jis buvo priimtas, kad jis yra pasityčiojimas iš Lietuvos žmonių bei darbdavių iš darbuotojų, tarnauja interesams tų, kurie planuoja įsivežti pigią darbo jėgą iš užsieninio ir tai yra akivaizdu. Aš nesu visiškai tikras, ką jie (liberalai -BNS) galvoja apie šį kodeksą, bet jeigu jie mano, kad toks kodeksas galėtų likti, jie mano neteisingai“, - pirmadienį LNK „Žinioms“ pareiškė R. Karbauskis, paklaustas, ar pripažįstantiems, kad šis kodeksas yra per liberalus, pakeliui būtų su liberalais, kurie kodeksą remia.
Liberalai paskyrė savo derybininkus dėl koalicijosLiberalų sąjūdis sudarė darbo grupę deryboms su galimais koalicijos partneriais ir sutarė dėl nuostatų, kurios, jų manymu, turėtų būti įtrauktos į naujosiosVyriausybės programą.Pasak Liberalų sąjūdžio atstovo Martyno Čerkausko, partijos derybinėse gairėse numatytas neapmokestinamojo pajamų dydžio didinimas, „Sodros“ ir pridėtinės vertės mokesčių mažinimas, nuostata neapmokestinti reinvestuojamo pelno.Derybose dėl koalicijos Liberalų sąjūdis taip pat kels klausimus dėl vaikų globos namų naikinimo, partnerystės įteisinimo, dvigubos pilietybės suteikimo kuo daugiau žmonių, balsavimo internetu.„Mes manome, kad šie dalykai turėtų būti įtraukti į Vyriausybės programą“, – BNS sakė M.Čerkauskas.Partijos derybų grupę sudarys partijos pirmininkas, Vilniaus meras Remigijus Šimašius, liberalų sąrašo daugiamandatėje rinkimų apygardoje lyderis Eugenijus Gentvilas ir Seimo narys Vitalijus Gailius.Į derybų grupę taip pat įtrauktas parlamentaras, partijos rinkimų programos koordinatorius Gintaras Steponavičius, kuris reikalui esant pavaduos vieną iš minėtų politikų.
Suskaičiavus balsus Premjerui A.Butkevičiui nepavyko laimėti per pirmąjį rinkimų turąPremjerui A.Butkevičiui nepavyko laimėti per pirmąjį rinkimų turąLietuvos socialdemokratų partijos pirmininkui premjerui Algirdui Butkevičiui nepavyko per pirmąjį rinkimų turą laimėti Seimo nario mandato.Balsavimo rezultatai Vilkaviškyje baigti skaičiuoti ir paskelbti tik pirmadienio vakarą.Pagal juos, A.Butkevičius su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatu Kęstučiu Smirnovu dėl Seimo nario mandato varžysis antrajame rinkimų ture.Už A.Butkevičių per pirmąjį turą balsavo 5694 arba 36,28 proc. rinkėjų, už K.Smirnovą – 4276 arba 27,24 proc. rinkėjų.A.Butkevičiui pirmajame rinkimų ture pavykdavo laimėti nuo 2004-ųjų. 2012 metais už jį Vilkaviškyje balsavo 66,03 proc. rinkėjų, 2008 metais - 63,9 proc., 2004 metais – 57,5 proc. rinkėjų.Antrasis Seimo rinkimų turas vyks spalio 23 dieną.
L. Graužinienė pasitraukdama nustebino „darbiečius"Seimo pirmininkei Loretai Graužinienei pirmadienį paskelbus, kad traukiasi išDarbo partijos (DP), „darbiečiai“ neslėpė nuostabos – su kolegomis dėl tokio žingsnio partijos senbuvė nepasitarė. „Gal tai lėmė kokios nors moteriško charakterio paslaptys, negalavimai ar oro permainos“, – vertindamas tokį L. Graužinienės žingsnį svarstė vienas iš DP kūrėjų Valentinas Bukauskas.Daugeliui „darbiečių“ L. Graužinienės pareiškimas, kad ji palieka partiją dėl neva jai pačiai prastai pasibaigusių Seimo rinkimų jos apygardoje Ukmergėje, atrodė daugiau nei keistas.Rinkimai prastai baigėsi ne tik jai, bet ir visai Darbo partijai, kuri nesugebėjo peržengti būtinų 5 proc. rinkėjų balsų barjero.„Nuoseklus mūsų pačių ėjimas į šį rezultatą“, – aiškino L. Graužinienė, paklausta, kodėl partija negavo 5 proc. daugiamandatėje apygardoje.Ji taip pat prisipažino, kad Ukmergės vienmandatėje apygardoje pralaimėjo dėl to, kad per mažai bendravo su rinkėjais tiesiogiai: „Neturėjau galimybės aplankyti savo žmonių ir iš tiesų per tuos trejus metus pagrindinį dėmesį skyriau pagrindiniam savo darbui, kadangi darbas buvo tikrai įtemptas“.Kiek vėliau L. Graužinienė pareiškė, kad pasibaigus dabartinio Seimo kadencijai, išvis kuriam laikui pasitrauks iš aktyvios politinės veiklos: „Artimiausiu metu aktyviai politikoje nedalyvausiu. Dabar aš nebūsiu jokioje partijoje, kol kas traukiuosi iš aktyvios politikos.“
Sociologai įvertino, kas padėjo konservatoriams ir liberalams, o pakenkė socdemamsKonservatoriams ir „valstiečiams“ geresnius rezultatus rinkimuose, nei prognozavo visuomenės apklausos, lėmė jų rinkėjų lojalumas, palankumą socialdemokratams iškreipė mažas jiems simpatizuojančiųjų aktyvumas, po apklausų nutikę politiniai skandalai ir pirmasis sąrašo numeris, svarsto sociologai. Plačiau skaitykite ČIA.
L. Balsys: esame jauna partija su pernelyg naujomis idėjomisĮ Seimą nepatekusi Lietuvos žaliųjų partija yra pernelyg jauna ir žmonės bijojo atiduoti savo balsą veltui, sako partijos pirmininkas Linas Balsys.Pasak politiko, pasirinkimą nebalsuoti už jo partiją galėjo lemti ir tai, kad žaliosios idėjos Lietuvoje dar yra pernelyg naujos ir ne visiems suprantamos.„Mes esame dar per jauni, per maži, o idėjos mūsų dar per daug naujos tam, kad taptų masiškai priimtinos“, - BNS pirmadienį sakė L.Balsys.Pasak jo, taip pat rinkėjai balsuodami galėjo per klaidą vietoj Lietuvos žaliųjų partijos pasirinkti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą (LVŽS).„Dalį turbūt žaliųjų balsų žmonės galėjo supainioti ir atiduoti valstiečiams ir žaliesiems, nes jie turi savo pavadinime šitą žodį, nors idėjiškai ne tiek ir daug to žalumo pas juos yra“, - kalbėjo L.Balsys.Rinkimų daugiamandatėje apygardoje laimėtojus konservatorius ir „valstiečius žaliuosius“ jis vertina skirtingai. Pasak L.Balsio, pastaruosius žmones rinkosi dėl jų „gelbėtojų“ vaidmens viešojoje erdvėje.„Tačiau aš manau, kad ta populistinė sėkmė tuo ir baigsis, kad jie gaus daug vietų parlamente, o kai prasidės jau realus gyvenimas ir valstybės valdymas, Vyriausybės formavimas, tai valstiečių tie vadinamieji specialistai pakriks į skirtingas puses, nes aš nesuprantu, kokia ideologija juos vienija. Būti specialistu nėra ideologija“, - sakė politikas.Tuo metu konservatoriai, pasak jo, galės tapti atsvara LVŽS pirmininko Ramūno Karbauskio populizmui, nes tai yra tradicinė, sisteminė partija.Negalutiniais duomenimis, Lietuvos žaliųjų partija nepateko į Seimą per daugiamandatę apygardą, nes neperžengė 5 proc. balsų ribos. Už šią partiją balsavo 1,94 proc. rinkėjų.Vienmandatėse apygardose į antrą rinkimų turą pateko vienas „žaliųjų“ kandidatas.
Dėl rinkimų komisijų padarytų klaidų Vilniuje dar trūksta keturių apylinkių balsų Dėl apylinkių rinkimų komisijų padarytų klaidų Vilniuje dar nėra keturių apylinkių balsų iš dviejų apygardų – Fabijoniškių ir Žirmūnų.Kaip BNS informavo Fabijoniškių rinkimų apygardos ko Rita Naudužienė, šiuo metu apylinkių komisijų suskaičiuoti duomenys jau suvedami į sistemą ir turėtų pasirodyti netrukus.Tuo metu Žirmūnų apygardoje procesas užtruks – apygardos komisija taisyti apylinkių komisijų padarytų klaidų renkasi 17 valandą, BNS patvirtino komisijos pirmininko pavaduotojas Saulius Juozas Diečkus.„Mes dirbame apygardoje, apylinkės atvažiavę pas mus ir skaičiuojame kartu, nes jos nespėjo iki aštuonių suskaičiuoti ir turėjo išvažiuoti iš mokyklų (kur buvo apylinkės). Viską suskaičiavome, dabar tiksliname reitingavimą, nes jie buvo padarę klaidą, o klaidos programa neleidžia taisyti patiems, pas mus sėdi programuotoja, mes ištaisėme jų klaidą ir iš naujo suvedinėjame reitingavimą“, – BNS sakė R.Naudužienė.Balsų suskaičiuoti nepavyko ir dviem apygardoms Žirmūnuose.„Penktą valandą renkamės, ten buvo beviltiška padėtis, jie nieko negalėjo padaryti, ir su kompiuteriais. Todėl penktą valandą renkamės taisyti tą padėtį, skaičiuoti. Tikrinsime ir mėginsime ištaisyti jų visas klaidas. Tos apylinkės tiek pripainiojo klaidų, kad buvo beviltiška“, – BNS sakė S.J.Diečkus.Fabijoniškių apygardoje kol ka rezultatų trūksta iš Kaimelio ir S.Nėries apylinkių, per abi jos turi beveik 6 tūkst. rinkėjų. Pirminiais duomenimis, šioje apygardoje į antrą turą išėjo konservatorius Vytautas Kernagis ir liberalė Dalia Kuodytė.Žirmūnuose trūksta Sporto ir Tuskulėnų apylinkių balsų, jos abi turi per 4 tūkst. rinkėjų. Čia į antrą turą išėjo „Lietuvos sąrašo“ kandidatė Aušra Maldeikienė ir konservatorė Vilija Aleknaitė-Abramikienė.Per visą Lietuvą kol kas nėra rezultatų iš 11 rinkimų apylinkių, tarp jų ir Vilkaviškio, kur kandidatuoja premjeras Algirdas Butkevičius.
Į Seimą neperrinkta apie 30 parlamentarųPo pirmojo Seimo rinkimų turo patekti į parlamentą vilties nebeturi apie 30 dabartinių parlamentarų, rodo pirminiai Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenys.Dauguma Seimo narių, kurie kitos kadencijos parlamente nebedirbs, priklauso Darbo partijos frakcijai. Ši partija neperžengė 5 proc. rinkimų barjero.Seimo durys užtrenktos Vytautui Gapšiui, Gintarui Tamošiūnui, Artūrui Paulauskui, Valdui Skarbaliui, Sergejui Ursului, Vilijai Filipovičienei, Sergejui Dmitrijevui, Mečislovui Zasčiurinskui, Vydui Gedvilui, Raimundui Paliukui, Kęstučiui Daukšiui, Audronei Pitrėnienei, Zitai Žvikienei, Ričardui Sargūnui, Šarūnui Biručiui, Viktorui Fiodorovui, Gediminui Jakavoniui, Raimundui Markauskui. Jie nepateko į antrąjį turą vienmandatėse rinkimų apygardose.Pagal pirminius duomenis, neperrinkti su „Drąsos keliu“ į dabartinį Seimą patekę Audrius Nakas, Jonas Varkala, buvę konservatoriai Vida Marija Čigriejienė ir Arimantas Dumčius, bandę savarankiškai kandidatuoti, buvęs „tvarkietis“ Remigijus Ačas.Seimo nario mandato turėtų nebetekti iš Darbo partijos frakcijos pas liberalus perėję Saulius Bucevičius ir Jolita Vaickienė.Kitame parlamente greičiausiai nebebus „tvarkiečio“ Rimo Ručio, socialdemokrato Eduardo Šablinsko, Albino Mitrulevičiaus, Arūno Dudėno, Broniaus Paužos, Antano Nesteckio.
L. Graužinienė traukiasi iš Darbo partijos Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė pirmadienį pranešė besitraukianti iš Darbo partijos.„Šį sprendimą priėmiau apgalvotai, atsižvelgdama ir gerbdama daugumos Ukmergės rinkėjų išreikštą valią. Dėkoju visiems Ukmergės ir Lietuvos rinkėjams, kurie nuoširdžiai mane palaikė ir išreiškė pasitikėjimą manimi bei mano nuveiktais darbais“, – partijos pranešime spaudai cituojama L.Graužinienė. 
R. Žemaitaitis: „valstiečiai“ jau skyla Tvarkos ir teisingumo partijos rinkimų sąrašo vedlys Remigijus Žemaitaitis teigia, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) yra nevieninga ir gali nedalyvauti formuojant valdančiąją daugumą.R. Žemaitaičio žiniomis, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga yra suskilusi ir jos viduje nesutariama, su kuria politine jėga - konservatoriais ar socialdemokratais - turėtų būti formuojama koalicija."Neperšokęs griovio nesakyk op. Gali būti taip, kad visos partijos taps valdančiąja dauguma, o "valstiečiai" bus opozicijoje", - kalbėjo R. Žemaitaitis.Pats R. Žemaitaitis teigė matantis Tvarką ir teisingumą kaip koalicijos dalį."Dabar, kai yra nesutarimų, mūsų balsai gali būti lemiami suformuojant valdančiąją koaliciją", - teigė Tvarkos ir teisingumo partijos atstovas.
Z.Vaigauskas: galutinis rinkėjų aktyvumas – 50,55 procento Rinkėjų aktyvumas Seimo rinkimuose sudarė 50,55 procentų, pirmadienį spaudos konferencijoje patvirtino Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) vadovas Zenonas Vaigauskas.Galutinius rinkimų rezultatus VRK planuoja patvirtinti spalio 30 dieną, po antrojo rinkimų turo. „Spalio 30 dieną VRK planuoja patvirtinti galutinius Seimo rinkimų rezultatus ir patvirtinti, kas taps visų 141 mandato savininkais“, – sakė Z.Vaigauskas.
R. Paksas traukiasi iš „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininko pareigųEuroparlamentaras Rolandas Paksas atsistatydina iš partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko pareigų.
Atsistatydina Darbo partijos pirmininkas V. MazuronisBNS spaudos konferencijos metu, Darbo partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis paskelbė, kad įteikė atsistatydinimo pareiškimą.
V. Tomaševskis: rinkimų rezultatai galėjo būti klastojamiSeimo rinkimų rezultatai gali būti klastojami, sako Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – krikščioniškų šeimų sąjungos vadovas Valdemaras Tomaševskis, partijai kol kas užsitikrinus septynis mandatus naujajame parlamente.„Mes nenorime atmesti tokios galimybės, kad kažkas bando šituos rinkimus falsifikuoti“, - žurnalistams Vilniuje pirmadienį sakė V.Tomaševskis.
D.Kuolys: „Lietuvos sąrašui“ pavyko paskleisti žinią apie saveĮ Seimą nepatekusiam „Lietuvos sąrašui“ pavyko paskleisti žinią apie save, sako partijos pirmininkas Darius Kuolys.„Žinią, kad mes tokie esame, kad yra toks kultūros, mokslo žmonių ir visuomenininkų judėjimas, mes tokią žinią paskleidėme, (...) o kažkokios sėkmės mes juk ir negalėjome tikėtis“, - BNS pirmadienį sakė D.Kuolys.Jis teigė, jog partija rinkimuose siūlė „demokratinės Lietuvos alternatyvą“, tačiau neturėjo pakankamai pinigų savęs populiarinti, nes negauna dotacijų iš valstybės biudžeto.„Tai būtų daugiau toks mūsų pilietinis, partizaninis judėjimas. Nemažai žmonių juo susidomėjo“, - kalbėjo „Lietuvos sąrašo“ pirmininkas.Vertindamas rinkimų rezultatus, D.Kuolys pirmiausia siūlo atkreipti dėmesį į 50 proc. nesiekiantį aktyvumą.Jis teigė, kad didelė tradicinių partijų arogancija paskatino jau ilgus metus besitęsiančią parlamentarizmo krizę Lietuvoje.„Jeigu ji nebus įveikta, jeigu mūsų tradicinės partijos toliau veiks uždarai, tai ta politinė depresija, kuri yra apėmusi Lietuvą, (...) ji nesiliaus“, - kalbėjo D.Kuolys.Sekmadienį vykusiuose Seimo rinkimuose „Lietuvos sąrašas“ daugiamandatėje apygardoje surinko 1,71 proc., tad neįveikusi 5 proc. rinkimų barjerą į parlamentą nepateks.Į antrą turą Žirmūnų vienmandatėje apygardoje pateko „Lietuvos sąrašo“ kandidatė, ekonomistė Aušra Maldeikienė. Negalutiniais duomenimis, ji pateko į antrą turą kartu su Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų atstove Vilija Aleknaite Abramikiene.
L. Graužinienė apie Darbo partijos nesėkmę: buvo nuoseklus ėjimas link toDarbo partijos nepatekimas į Seimą yra pačios partijos ėjimo link to rezultatas, sako buvusi „darbiečių“ vadovė, Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė.„Nuoseklus mūsų pačių ėjimas į šį rezultatą“, - BNS pirmadienį sakė L.Graužinienė, paklausta, kodėl partija neperžengė 5 proc. barjero daugiamandatėje apygardoje.„Neturėjau galimybės aplankyti savo žmones ir iš tiesų per tuos tris metus pagrindinį dėmesį skyriau pagrindiniam savo darbui, kadangi darbas buvo tikrai įtemptas“, - vertindama savo pralaimėjimą Ukmergės vienmandatėje apylinkėje sakė parlamento vadovė.Darbo partija sekmadienį vykusiuose Seimo rinkimuose daugiamandatėje apygardoje neperžengė reikalingų patekti į Seimą 5 proc. balsų. Vienmandatėje Ukmergės apygardoje L.Graužinienė liko ketvirta, nusileidusi konservatorių ir „valstiečių žaliųjų“ ir socialdemokratų kandidatams.
G. Nausėda: rinkimų laimėtojai gali susitarti dėl mokesčių reformosVyriausiasis SEB banko ekonomistas Gitanas Nausėda tikisi, kad Seimo rinkimus laimėjusios partijos įvykdys mokestinę reformą.„Aš manau, kad yra galimybių susitarti tarp pagrindinių rinkimus laimėjusių partijų mokesčių politikos klausimais ir tai gali būti nemažas skirtumas, palyginti su pastarąja politine kadencija, kuomet mokesčių reforma taip ir neįvyko“, - pridūrė ekonomistas. Jo teigimu, skaitant partijų programas matyti, kad yra sutariama kai kuriais labai esminiais mokestiniais klausimais. 
R. Karbauskis neprognozuoja būsimos koalicijosRytą po rinkimų spaudos konferencijoje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis teigė, kad partijai reikės palaikymo ir antrajame rinkimų ture. Jis teigė, kad partija rinkimų naktį su niekuo nesiderėjo.Paklaustas, kas galėtų būti LŽVS koalicijos partneriai, R. Karbauskis teigė, kad viskas paaiškės po antrojo turo: „Mes patvirtinome savo žodžius, kad naktį derybų niekas neves ir tai darysime tik tada, kai pasibaigs antras rinkimų turas. Tikrai per anksti kažką daryti, reikia pabaigti rinkimus. Mūsų partneris gali būti ir socialdemokratai, ir konservatoriai, viskas paaiškės po rinkimų. Yra tik viena partija, su kuria mes nebūsime koalicijoje, t. y. Tvarkos ir teisingumo partija. Jeigu bus kaltinimai išreikšti Liberalų sąjūdžiui, negalėsime dirbti ir su jais, kol kas tokios informacijos mes neturime.“https://g4.dcdn.lt/dgs/loader.php#id=230476
G. Landsbergis: tai geriausias TS-LKD pasirodymasKonservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis džiaugėsi tuo, kaip rinkimai susiklostė jo partijai. Anot jo, tokios sėkmės TS-LKD seniai nebuvo pasiekusi.G. Landsbergis pabrėžė, kad tai geriausi rinkimai per tris kartus. 2008 m. partija surinko 243 tūkst. balsų, 2012 m. – jau tik 206 tūkst., šiuose rinkimuose daugiamandatėje apygardoje gavo 268 tūkst. „Tai geriausias Tėvynės sąjungos pasirodymas per labai ilgą laiką“, - sako politikasRinkimų rezultatus taip pat jis pavadino valdančiųjų fiasko/„Visi Lietuvos žmonės nori permainų. Aš bendrą rezultatą pavadinčiau valdančiųjų pralaimėjimu“, - kalbėjo konservatorių lyderis.https://g3.dcdn.lt/dgs/loader.php#id=230472
A. Butkevičius: nejaučiu, kad būčiau padaręs klaidųRytą po rinkimų nakties premjeras Algirdas Butkevičius sakė, kad nejaučia, jog būtų padaręs klaidų valstybės valdyme. Komentuodamas ganėtinai prastą valdančiųjų pasirodymą Seimo rinkimuose, socialdemokratų lyderis neslėpė, kad tikėjosi didesnio gyventojų palaikymo. A. Butkevičius svarstė, kad rinkimų rezultatams įtakos taip pat galėjo turėti jo partiją supurtę politiniai skandalai. „Mūsų partijos prestižui neabejotinai pakenkė prieš pat rinkimų išpūsti skandalai, apie kuriuos šiuo metu nenorėčiau kalbėti, nes laukia antras turas. Tik noriu pabrėžti, kad žmones tikriausiai nelabai domina visų tų istorijų pabaiga. Daug svarbiau, kas buvo pasakyta iš pat pradžių“, – sakė jis.„Nejaučiu, kad būčiau padaręs klaidas mūsų valstybės valdyme. Tik galiu pasakyti, kad nuo pat pirmos dienos iš kai kurių svarbių valstybės institucijų... Ši Vyriausybė buvo formuojama jai sudarant didžiulius slenksčius, kliūtis ir praktiškai mes taip dirbome ketverius metus“, – teigė A. Butkevičius.https://g2.dcdn.lt/dgs/loader.php#id=230468

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Medikai prašo neatidėti apsilankymų poliklinikose: kai kurių ligos taip apleistos, kad tenka iškart vežti į ligoninę (389)

Nors dauguma gydymo įstaigų sveikatos priežiūros paslaugas vėl teikia beveik taip pat, kaip...

Sandrija Čapkauskienė: stebuklingi lapeliai, apie kurių naudą ir galią mūsų organizmui dažnai užmirštame (67)

Laurų lapai ( Lauraceae, Cinnamomum tamala ) yra amžinai žaliuojantis daugiametis krūmas,...

Orai: snygis pamažu rims, į Lietuvą ims plūsti šaltis (12)

Trečiadienio naktį intensyvus snygis ir toliau tęsis. Snigs, vietomis, didžiausia tikimybė...

Jasikevičius grąžino skolą buvusiam treneriui, bet pergalę apkartino Pangoso tritaškis Gudaitis su Daviesu keitėsi dėjimais (2)

Eurolygos lyderė „Barcelona“ (16/6) pasiekė revanšą prieš Sankt Peterburgo „Zenit“...

Marijampolės ligoninėje per klaidą vienam žmogui suleistos penkios COVID-19 vakcinos dozės (425)

Marijampolės ligoninėje penkios COVID-19 vakcinos dozės per klaidą suleistos vienam žmogui,...

Vilniuje, Vingio parke, medis užvirto ant sportavusio žmogaus (268)

Antradienio vakarą sniego svorio neišlaikęs medis Vilniuje, Vingio parke , nuvirto ir sužalojo...

Ainis Gurevičius | D+

Slapstymosi meistrai: Lietuvos nusikaltėliai, kurių surasti nepavyksta metų metais

Kai kuriems nusikaltėliams slapstytis nuo teisėsaugos pavyksta metų metais. „Delfi Plius“...

Putinas pirmą kartą telefonu pasikalbėjo su Bidenu (402)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kalbėjosi telefonu su Jungtinių Valstijų prezidentu Joe...

Netikėtas lyderis nukalė „Rytui“ paguodos pergalę Čempionų lygoje latviams TOP-16 duris atvėrė fantastiškas tritaškis (50)

Vilniaus „Rytas“ (2/4) trinktelėjo FIBA Čempionų lygos durimis. Nelauktai ankstyvu metu...