Konstitucijai prieštaraujančių teisės normų dėl patalpų savininkų bei nuomininkų pataisų iniciatyvą Naujosios sąjungos atstovai vadina klaida, parodžiusia problemos sprendimo kelią.
Gintautas Šivickas
© ELTA
Tokį pareiškimą Naujosios sąjungos informacinis centras išplatino pirmadienį, reaguodamas į praėjusią savaitę paskelbtą Konstitucinio Teismo (KT) nutarimą, kad pernai Seimo priimtos įstatymo pataisos, leidusios nuomininkams privatizuoti butus savininkams grąžintinuose namuose, prieštarauja Konstitucijai. Šias pataisas inicijavo Naujosios sąjungos atstovai Seime.

Pasak pareiškimo, Seimo narių Gintauto Šivicko ir Kęstučio Kuzmicko pateikto įstatymo idėja buvo rasti kompromisą tarp savininkų ir nuomininkų, kurių problemos buvo nesprendžiamos 13 metų. Norint pajudinti problemos sprendimą iš mirties taško, buvo galima leisti nuomininkams privatizuoti butus, kaip tai galėjo padaryti visi piliečiai, o su savininkais atsiskaityti pinigine išraiška.

"Pripažįstu, kad teikiamas mano ir kolegos K. Kuzmicko įstatymas buvo klaidingas, bet dabar nesigailiu tai padaręs sprendžiant problemą, nes klaida parodė kelią, kuriuo turime toliau eiti. 13 metų buvo nežinia, o dabar padėtas taškas ir nurodytas sprendimo būdas. Taigi klaida, kuri nurodė kelią į tiesą, pagaliau išsklaidė abejonių miglą ir tapo lemtingu traukiniu sprendžiant nuomininkų ir savininkų problemas", - sako G. Šivickas.

"Šios problemos ašis yra nuomininkai, kurie gyvena savininkų butuose. Ir tik išsprendus nuomininkų problemą, savaime išsispręstų savininkų problema,- pažymi įstatymo iniciatorius G. Šivickas. Parlamentaro teigimu, savininkai negali disponuoti turtu, kol nuomininkai neiškeldinti valstybės lėšomis.

"Manau, kad priimant šį įstatymą dar prieš 13 metų, finansiniai įsipareigojimai buvo skaičiuojami mediniais skaitliukais ar ant pirštų. Žmonės buvo apgauti ir įvelti į neišsprendžiamą problemą",- teigia G. Šivickas.

Kaip aiškinama Naujosios sąjungos pareiškime, rengdamas minėtą nutarimą, KT iš esmės rėmėsi jau priimtais įstatymais ir nagrinėjo tik atskiras nuostatas. KT nustatė, kad Konstitucijai prieštarauja savininkų turto paėmimas valstybės poreikiams, kompensuojant pinigine išraiška, kai savininkai tikėjosi susigrąžinti turtą natūra pagal Seimo jau priimtus įstatymus. KT taip pat pripažino nukentėjusiais ir nuomininkus, kurie turėjo teisėtus lūkesčius įsigyti nuosavybėn kitas lygiavertes gyvenamąsias patalpas, kurias suteikti įsipareigojo valstybė.

"Mano manymu, pinigai ir materialus turtas yra adekvati sąvoka - turtas ir nuosavybė - tik kita forma, ir KT to neginčytų, nes ir anksčiau buvo galima pasirinkti kompensaciją: natūra ar pinigais. Bet pagal KT, grįžti į praeitį, tai yra nubraukti tai, kas buvo ir galiojo, negalima. Blogiausia, kad ydinga įstatymo 13 metų praeitis ir eiga sudarė sąlygas tokioms KT išvadoms", - sako G. Šivickas.

Naujosios sąjungos atstovo požiūriu, lemtinga klaida buvo padaryta, kai 1997 metais įstatymas leido grąžinti butus savininkams, iš kurių nuomininkai dar nebuvo iškeldinti. Nuomininkai tapo tarsi ir įkaitais, tuo pačiu išaugo ir įtampa tarp savininkų ir nuomininkų.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...

Šiaurės Korėjos piliečiai dirba Rusijoje – juos lygina su vergais (47)

Šalia dumblėto kelio viename iš Sankt Peterburgo rajonų iškilo visas palaikių gyvenamųjų...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (34)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (94)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Ginekologai apie populiarią higienos priemonę: mirtinas sindromas progresuoja labai greitai (24)

Šįkart te suklūsta moterys ir merginos, kurios naudoja tamponus . Ši moterų higienos priemonė...

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (374)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

Penktąjį Dakaro ralį įveikęs Vanagas: paskutiniame greičio ruože viskas galėjo baigtis liūdnai (31)

Pakilimus ir nuosmukius 40-ajame Dakaro ralyje išgyvenęs Benedikto Vanago ir Sebastiano...

Prieš mačą su „Lietuvos rytu“ rimtų nuostolių patyręs Butautas: apie tai sužinojau paskutinę dieną (2)

Ketvirtadienį su Adu Juškevičiumi atsisveikinęs „Lietkabelio“ strategas Ramūnas Butautas...

Eurovizinė karštinė tęsiasi: ar scenos vilkai nurungs naujokus? (14)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pirmą kartą Dakare finišavęs Žala: negaliu suprasti, kad jau baigėsi (126)

Trečias kartas nemelavo. Po dviejų nesėkmių Dakaro ralyje trečiąkart dalyvavęs Vaidoto Žalos...