Socialdemokratų atėjimas į valdžią paskatino penkių dešiniųjų ir vidurio kairiųjų partijų atstovus kreiptis į viešumą dėl galimybės surengti pirminius kandidato į prezidentus rinkimus.
© ELTA
Ketvirtadienį Lietuvos liberalų sąjungos (LLS), Tėvynės sąjungos (Lietuvos konservatorių), Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos (LPKTS) bei partijos "Socialdemokratija 2000" atstovai pasirašė "Atvirą laišką politinėms partijoms, nepriklausančioms naujajai kairiajai koalicijai", kuriame paragino pradėti diskusijas dėl tokių rinkimų surengimo.

"Pirminiuose rinkimuose partijos pasitelks į talką rinkėjus nuspręsti, kas yra tinkamiausias kandidatas į prezidentus", - sakė vienas iš laišką pasirašiusiųjų, TS(LK) pirmasis vicepirmininkas konservatorių frakcijos seniūnas Andrius Kubilius.

Be jo, laišką pasirašė LLS valdybos narys Klemensas Rimšelis, LPKTS pirmininkas Povilas Jakučionis, partijos "Socialdemokratija 2000" lyderis Rimantas Dagys bei Moderniųjų krikščionių demokratų sąjungos pirmininkas Vytautas Bogušis.

Pasirašiusieji akcentavo, jog savo parašus padėjo kaip piliečiai, o ne kaip partijų įgalioti atstovai. Vienintelis P.Jakučionis pripažino, jog savaitgalį įvykęs LPKTS suvažiavimas pritarė sprendimui dalyvauti pirminiuose kandidato į prezidentus rinkimuose.

"Esame įsitikinę, kad Seime susiformavus kairiajai daugumai, kuriai vadovauja Algirdo Brazausko socialdemokratų partija, į ją neįeinančios partijos gali susitarti dėl vieningų veiksmų, kurie įgalintų politinėje bendruomenėje atsirasti tam, kad galėtų veikti kaip alternatyva naujajai kairiajai daugumai", - teigiama laiške.

Pasak laiško autorių, artėjantys prezidento rinkimai sudaro palankias sąlygas ne tik tartis dėl tokios alternatyvos, bet ir padėti pamatus, kad ji atsirastų.

"Esame įsitikinę, kad bendri mūsų veiksmai gali užkirsti kelią dabartinės kairės įsigalėjimui Lietuvos valstybės valdyme ilgam laikui", - teigiama laiške.

Be to, laiško autorių nuomone, pirminiuose rinkimuose nugalėjęs kandidatas į tikruosius prezidento rinkimus ateitų turėdamas stipresnį mandatą, nes jo kėlime dalyvautų ne partijos, o patys rinkėjai.

A.Kubilius pažymėjo, jog tokiu būdu galėtų būti išvengta situacijos, kai partijos kelia kandidatą į prezidento rinkimus ne siekdamos laimėti, o pareklamuoti savo idėjas ar praplėsti elektoratą.

Partijos "Socialdemokratija 2000" pirmininkas R.Dagys pažymėjo, jog pirminiai rinkimai būtų "kelias į atviresnę visuomenę", tačiau liberalas K.Rimšelis pridūrė, jog tas kelias "nebus lengvas".

Laiško autoriai neslėpė, jog pirminiai kandidato rinkimai ne tik padėtų išvengti susiskaldymo ne tik politinio spektro dešinėje ir centre, bet ir pačių partijų viduje.

Liberalas K.Rimšelis teigė, jog liberalai jau dabar diskutuoja apie pirminių rinkimų surengimą partijos viduje. "Pas mus, ko gero, atsiras ne vienas ir ne trys kandidatai į prezidentus", - sakė K.Rimšelis.

Iki šiol Lietuvos liberalų sąjungos kandidatu į prezidentus buvo laikytas partijos lyderis ir buvęs premjeras Rolandas Paksas, tačiau jo pozicijos pastaruoju metu partijos viduje susvyravo.

Pasak laiško autorių, pirminiai rinkimai būtų organizuoti pagal partijų suderintą procedūrą vienu metu visoje Lietuvoje, tačiau konkrečios procedūros lieka neaiškios.

A.Kubilius tikisi, jog jau rugsėjo mėnesį, partijų atstovai, gavę įgaliojimus, galės pradėti rimtas diskusijas dėl pirminių rinkimų surengimo mechanizmo.

Patys rinkimai, konservatoriaus nuomone, galėtų būti surengti ne anksčiau kaip kitų metų pavasarį arba net rudenį. Prezidento rinkimai numatyti 2002 metų gruodžio mėnesį.

Laiško autoriai teigė, jog siūlo pirminių rinkimų idėją apsvarstyti visoms partijoms nuo centro kairės iki dešinės. "Nesikreipiame tik į ultrakairiuosius, ultradešiniuosius ir Algirdo Brazausko koalicijos narius", - sakė V.Bogušis.

Laišką pasirašyti buvo siūloma ir Centro sąjungos atstovams, tačiau pastarieji kol kas atsisakė tai padaryti. Laiško autoriai neišreiškė prieštaravimų, kad pirminiuose rinkimuose galėtų dalyvauti ir politinė partija "Lietuvos krikščionys demokratai" ir Nuosaikiųjų konservatorių partija.

Dvi pastarąsias partijas konservatoriai buvo paskelbę kaip nepageidautinus partnerius. Pirminių kandidato į prezidentus rinkimų idėją dešiniosioms partijoms pasiūlė konservatoriai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos prezidento rinkimuose – Putino triumfas: skelbiama apie rekordinį rezultatą iš Navalno – šokiruojantis liudijimas apie Sobčiak (4052)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas užsitikrino ketvirtąją kadenciją per sekmadienį vykusius...

Pakvipo desperacija: savo baimes iliustravo Aušvico vaizdais (81)

Prieš Stambulo konvenciją kovojantis Laisvos visuomenės institutas (LVI) savo poziciją iliustravo...

Orai: pavasaris neskubės – atkeliaus nedidelė šiluma, paskui ją ir krituliai (1)

Artimiausiu metu naktimis vis kandžiosis šaltukas, o dienomis orai bus truputį šiltesni....

Rimvydas Valatka. 11 biuletenių fotografų, žalvarniais po Seimą besibastančių (579)

Kas tie 11? Kurie, balsuodami dėl Basčio apkaltos, sugadino biuletenius? Pavardės? Negali būti,...

Metė gerą darbą ir nusprendė, kad nuo keturiasdešimties daugiau nedirbs: dabar drąsina kitus (82)

Chrisas Reiningas tikrai nėra tipinis pensininkas. Jis nė iš tolo nepanašus į senyvo amžiaus...

Šaltiniai – apie naują buvusio Rusijos šnipo apnuodijimo versiją: dabar aiškiau, kaip įvykdytas išpuolis (316)

Buvusį dvigubą rusų agentą Jungtinėje Karalystėje (JK) kartu su dukra apnuodijo nervus...

Jankevičius žino, kodėl auga „Lietuvos ryto“ sirgalių gretos: ačiū Vainauskui, kad paliko klubą (12)

„Betsafe-LKL“ akistatą Vilniuje tarp „Lietuvos ryto“ ir Klaipėdos „Neptūno“ stebėjo ir...

Geriausių telefonų dvidešimtukas: lyderiai pasikeitė (68)

Nors nuo savo pirmtako „Galaxy S9“ tesiskiria vos viena kita funkcija, šis išmanusis telefonas...

Įamžino įvairių pasaulio šalių močiutes: pamatykite, ką jos gamina savo anūkams (8)

Po įvairias šalis nuolat keliaujantis italų fotografas Gabriele Galimberti nusprendė atiduoti...

Andrius Tapinas parengė reikalavimus Seimui: nori išankstinių rinkimų (587)

Tūkstantinę minią protestuotojų prie Lietuvos Seimo rūmų praėjusią savaitę sukvietęs Andrius...