Mykolo Romerio universiteto (MRU) lektorės Rimos Urbonaitės teigimu, socialdemokratai greičiausiai ėjo pragmatišku keliu, taupydami partijos resursus.

„Dabar jie su G. Nausėda susipančiojo daug rimčiau, ir yra kita problema, kad jų viltys, kad po Seimo rinkimų jie suformuos valdančiąją daugumą ir dėl šitos paramos turės labai gerus santykius su G. Nausėda, gali būti visiškai neišsipildžiusios.

G. Nausėda gali neturėti asmeninio įsipareigojimo juos visaip remti. Gali būti, kad jis elgsis taip, kaip bus naudinga jam, o ne socialdemokratams, nes jam nebereikės toliau galvoti apie dar vieną kadenciją, tai yra jau ir paskutinė jo kadencija“, – Eltai sakė R. Urbonaitė.

Rima Urbonaitė

Savo ruožtu Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų (TSPMI) profesorius Tomas Janeliūnas tvirtina, kad nors LSDP rėmėjai dėl sprendimo nekelti kandidato prezidento rinkimuose greičiausiai bus nuvilti, dalyvauti rinkimuose, kurioje partija nepajėgi laimėti, nebūtų buvę racionalu.

„Akivaizdu, kad net ir Vilija Blinkevičiūtė, kad ir kaip gerai pasirodytų, nelabai daug turi šansų laimėti prezidento rinkimuose. Tai panašiai kaip ir Liberalų sąjūdis, nusprendė geriau koncentruotis į tuos rinkimus, kuriuose gali laimėti, arba tuos, kuriuose jiems svarbesnės pergalės“, – socialdemokratų sprendimą komentavo T. Janeliūnas.

Tomas Janeliūnas

R. Urbonaitei ir T. Janeliūnui antrina ir politologė Gabrielė Burbulytė-Tsiskarishvili, teigdama, kad vertinant visuomenės nuomonės apklausas, šiandieninis socialdemokratų sprendimas nėra netikėtas.

Anot jos, šis partijos žingsnis gali būti motyvuojamas tuo, kad nors dar nėra prasidėjusi agitacinė kampanija, kol kas matomas labai stipriai pirmaujantis dabartinis prezidentas G. Nausėda.

„Socialdemokratai turėjo dvi alternatyvas – kelti kandidatą tam, kad kelti, arba pasirinkti visgi nedalyvauti prezidento rinkimuose ir nekelti savo kandidato, paremti vieną iš jau žinomų. Šiuo atveju vienas iš taikliausių pasirinkimų tikriausiai ir yra remti dabartinį prezidentą, nes šiai dienai labai didelė tikimybė, kad jis bus perrinktas antrai kadencijai.

Tai natūralu, kad tokiu atveju yra labai stiprus išlošimas partijai būti tarp laimėtojų, nekeliant savo kandidato. Tai šitas žingsnis labai logiškas“, – tvirtino G. Burbulytė-Tsiskarishvili.

Sutaria, kad Nausėda nėra socialdemokratinių vertybių atspindys

Socialdemokratams įsipareigojus prezidento rinkimuose remti G. Nausėdą, svarstoma, ar, perrinkus prezidentą, jis palaikys socialdemokratines vertybes.

Anot R. Urbonaitės, G. Nausėda tikrai nėra socialdemokratų partijos vertybių atspindys.

„Ilgametis socialdemokratų partijos narys Algirdas Sysas pareiškė, kad jam labai daug abejonių kelia G. Nausėdos būtent kairumas ar socialdemokratiškumas ir kad jis tame nemato labai aiškios linijos.

Kitaip tariant, jis mato norą pakelti kai kurias išmokas, bet nenorą, pvz., surasti toms išmokoms šaltinius. Tai A. Syso kritika yra gana stipri net ne vertybiniais klausimais, ne žmogaus teisių klausimais, bet ir socioekonominiais klausimais“, – sakė politologė.

Tuo metu G. Burbulytė-Tsiskarishvili teigia, kad nors A. Syso žodžiuose tiesos yra daug, tačiau su teiginiu, kad G. Nausėda labiau priklauso dešiniesiems, nesutinka.

„Manau, kad per eilę metų turime susiformavusią tradiciją, kad prezidentai realiai pakyla virš ideologijų ir tikrai nelabai galime patalpinti į kažkurią iš ideologijų lentynėlių, skirtingai, aišku, nuo politinių partijų.

Ir šitoje vietoje ponas A. Sysas yra teisus, jog realiai, bent jau prezidento rinkimuose, tikriausiai negirdėsime, kad būtų labai stipriai į priekį stumiamos ar po vėliava einama su ideologinėmis socialdemokratijos vertybėmis“, – pažymėjo ji.

Gabrielė Burbulytė-Tsiskarishvili

Politologė atkreipė dėmesį ir į tai, kad ir pati partija toli gražu ne visada laikosi savo pažiūrų, o dėl politinio išskaičiavimo buvo užsimerkta ir šiuo atveju.

„Jei socialdemokratai būtų norėję prisirišti prie savo ideologinių vertybių, jie ir šitoje kadencijoje būtų palaikę kiekvieną keltą projektą, neatsižvelgiant, ar tai inicijuoja Laisvės partija, ar valdančioji dauguma, nes ne vieną kartą buvo priekaištų dėl savo programos nesilaikymo, ką jie turi užsirašę juodu ant balto“, – pridūrė G. Burbulytė-Tsiskarishvili, referuodama į kritiką socialdemokratams dėl to, jog dalis jų nepalaikė iniciatyvų dėl vienos lyties porų partnerystės.

ELTA primena, kad LSDP pirmininkė V. Blinkevičiūtė šeštadienį paskelbė nekandidatuosianti prezidento rinkimuose. Socialdemokratai apsisprendė rinkimuose paremti dabartinio šalies vadovo G. Nausėdos kandidatūrą.