aA
Veimaro Respublikoje praėjusio amžiaus pirmoje pusėje vyraujant kumščio teisei ir linčo teismams, į valdžią demokratiniu būdu atėjo nacių diktatorius Adolfas Hitleris. Garliavoje prie Kedžių namų budintys, Drąsiaus Kedžio dukters susitikimus su mama ribojantys bei ankstesnį teismo sprendimą perduoti mergaitę mamai įgyvendinti trukdę žmonės jau paskelbė gatvės valdžią, tad neilgai trukus autoritarizmo link gali pasukti ir Lietuva.
Socialdemokratai: Lietuva suka autoritarizmo ir kumščio teisės link
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Tokios nuomonės laikosi socialdemokratai Vytenis Andriukaitis ir Justinas Karosas, komentavę susidariusią situaciją.

„Noriu priminti, kad Veimaro Respublika išgyvenusi didžiulę krizę 1930 m. buvo charakterizuojama kaip Respublika, ant kurios visiško chaoso buvo užmesta niekam įtakos nedaranti Konstitucija ir jos normos. Tokia būklė privedė prie gatvės politikos ir atvedė A. Hitlerį į valdžią. Atvedė įvairiausius radikalus, kurie žino kumščio teisę, linčo teismo teisę, kurie žino, kad teisingumą galima vykdyti tik pagal juos, viskas turi paklusti kažkieno valiai. Tai atvedė nacistinę diktatūrą į valdžią demokratinius būdu! Ir šiandien, kai Konstitucija taip trypiama, kyla klausimas, ar mes nematome tų visų pavojų, kurie gali būti pavojingi, ypač žinant, kad teisinis švietimas pas mus yra nulinis“, - piktinosi V. Andriukaitis.

Parlamentaras išsakė nepasitenkinimą ir tuo, kad ankstesnį Kėdainių rajono apylinkės teismo sprendimą, kuriuo mergaitė turėjo skubiai būti grąžinama mamai Laimutei Stankūnaitei, komentavo Seimo pirmininkė Irena Degutienė.

Politikė Žinių radijo laidoje praėjusią savaitę sakė turinti daug klausimų dėl teismo sprendimo, kad D. Kedžio dukra, dabar gyvenanti pas jo seserį, turi būti grąžinta mamai L. Stankūnaitei. Anot jos, teisinėje valstybėje tokius sprendimus reikia vykdyti, tačiau nepateikus argumentų visuomenėje kilo pasipiktinimas. Parlamento vadovė taip pat stebėjosi ir antstolio veiksmais – šis pasirodė esąs bejėgis.

J.Karosas: per 20 metų dešinieji suko autoritarizmo link

V. Andriukaičio kolega, socialdemokratas J. Karosas taip pat nuogąstavo, kad teisinės valstybės pamatai Lietuvoje stipriai susvyravo ir mūsų šalyje įsivyrauja gatvės sprendimų tvarka. Pasak politiko, pagrindinė priežastis yra sovietmečio palikimas, kuris neišmokė žmonių gerbti įstatymo ir Konstitucijos.

„Bet yra antras ne mažiau svarbus veiksnys, kuris dar labiau komplikuoja prastą atsisveikinimą su autoritariniais įpročiais. Per visus dvidešimt nepriklausomos mūsų atkurtos valstybės metų dešiniosios politinės jėgos nuolatos propagavo autoritarizmo įpročius. Vietoje to, kad tie įpročiai būtų šalinami, jie buvo visokiais būdais propaguojami“, - teigė J. Karosas.

„Pradėkime Pakaunės savanorių istorija, dar pridėkime Juro Abromavičiaus žūtį, Bražuolę, pridėkime Algirdo Petrusevičiaus bylą, kas vyko amžiną atilsį Vytauto Pociūno žūties istorijoje, kas dalyvavo šitų dalykų naujame kėlime, griaunant teisinių institucijų pasakytą žodį. Kairieji? Ne, deja, dešinieji“, - piktinosi socialdemokratas.

Pasak jo, apie D. Kedžio bylos turinį ėmėsi kalbėti taip pat dešiniųjų politikai, nors jiems tai nederėtų. J. Karosas minėjo konservatorių patriarcho Vytauto Landsbergio straipsnius, jo kolega V. Andriukaitis priminė ir I. Degutienės pasvarstymus bei Seimo nario Sauliaus Stomos dalyvavimą D.Kedžio šalininkų gretose.

„Trečias dalykas, kuris man atrodo taip pat svarbus, kad bendrame šiame fone atitinkamą neigiamą vaidmenį atliko ir žiniasklaida, kuri ėmėsi teisėjų ir įvairių versijų vaidmens . Tai masių psichologiją dar labiau dirgino“, - apgailestavo politikas.

Jį papiktino ir teisininkų bendruomenės bestuburiškumas: esą niekas net necyptelėjo, kad Lietuvoje beveik griaunama teisinė sistema, o esą pagal politikų norą Panevėžio apygardos teismas iškart pritaikė laikinąsias apsaugos priemones ir nutarė, kad mergaitės perduoti mamai nereikia, kol nebus išnagrinėtas jos globėjos Neringos Venckienės skundas dėl mažametės globos.

„Kiek mes girdėjom teisininkų pareiškimų, kas darosi Lietuvoje, kodėl griaunama teisinė sistema? Kiek mes girdėjome atsistatydinimų iš teisėjų ar kokių kitų pareigų protestuojant prieš tokią tvarką? Priešingai, į bet kokią politiko prasitarimą buvo reaguojama atitinkamu būdu net pristabdant vieno ar kito teismo sprendimo vykdymą“, - teigė J. Karosas, tačiau nepatikslino, į kokio politiko „prasitarimą“ galėjo reaguoti Panevėžio teismas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Jasikevičius – apie žalias kojines, skambutį Schilleriui ir širdies skausmą dėl Blaževičiaus (4)

Kaip ir buvo galima tikėtis, po keturių beatodairiškos kovos tarp Kauno „Žalgirio“ (5/7) ir...

Iš Vilniaus greitoji iškviesta į Ukmergę: atvykusi medikė nesulaikė ašarų – 35 metų pacientė nesulaukusi pagalbos mirė (692)

„Karščiuojanti pacientė saugiai perduota į rūpestingas infekcinės ligoninės slaugytojų...

Kaip Hitleris ištekindavo savo meilužes, arba garsiausios ir įtakingiausios Trečiojo reicho moterys (63)

Karas laikomas vyriška prerogatyva, tačiau moterų vaidmuo jame irgi svarbus. Net Vokietijoje, nors...

Jasikevičiaus sugrįžimas į Kauną paženklintas klaidų jūra ir pergale prieš „Žalgirį“ (454)

„Žalgirio“ (5-7) duobė Eurolygoje gilėja – Lietuvos čempionai po penktadienio dvikovos Kaune...

Prekybos po „Brexit“ susitarimo pasiekti nepavyko (23)

Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos derybininkai penktadienį pareiškė, kad jiems...

Spaudimo prilygti Šarui nejaučiantis Schilleris: jis yra šio klubo legenda

Buvusį savo trenerį Šarūną Jasikevičių penktadienio vakarą namuose priėmęs Kauno...

Latvija dėl COVID-19 grėsmės įšaldo keleivių pervežimą į Lietuvą (29)

Latvijoje dėl koronavirusinės infekcijos pavojaus nuo šeštadienio įsigalios reikalavimas...

Vietoj kalėdinių dovanų policija vairuotojus pradžiugino pluoštu baudų (32)

Klaipėdiečiai pastebi, kad paskutiniu metu daugiabučių kiemuose padaugėjo pareigūnų, kurie...

PSO: vakcina nereiškia koronaviruso eliminavimo (121)

Vien tik vakcinavimo nepakaks pandemijai baigti, penktadienį perspėjo Pasaulio sveikatos...