Socialdemokratai baiminasi, kad už galimo Vyriausybės sprendimo vėl nemokėti dalies pensijos dirbantiems pensininkams pasekmes teks sumokėti jau kitoms vyriausybėms. "Tad užburtas ratas, panašu, neturi pabaigos?" - klausia jie.
© DELFI (D.Sinkevičiaus nuotr.)

Socialdemokratai kategoriškai neigia žiniasklaidos komentarus, neva "socdemai taip pat dalį pensijų atėmė iš darbuotojų pensininkų", tvirtindami, kad sprendimą nemokėti dirbantiems pensininkams pensijų priėmė Rolando Pakso Vyriausybė 2001 m. "Todėl kaltinti socialdemokratus "pensininkų išbuožinimu" - istorinių faktų iškraipymas", - akcentuoja Seimo socialdemokratai.

Jie primena, kad socialdemokratams, atvirkščiai, teko įgyvendinti Konstitucinio Teismo nutarimą, teigiantį, jog Vyriausybės sprendimas nemokėti dirbantiems pensininkams pensijas prieštarauja Lietuvos Konstitucijai. "2007 m. valstybė, dirbant socialdemokratų Vyriausybei, pradėjo atsiskaityti su nukentėjusiais pensininkais. Ėmėsi taisyti ankstesnių Vyriausybių klaidas", - sako socialdemokratai.

Ši politinė jėga taip pat primena, jog jai vadovaujant vienas svarbiausių Vyriausybės prioritetų buvo rūpestis vyresnio amžiaus žmonėmis: valstybinio socialinio draudimo pensijos buvo didinamos keletą kartų, suvienodintos valstybinės socialinio draudimo našlių pensijos, nuo 2007 m.liepos 1 d. pradėtas skirti priedas asmenims, turintiems daugiau negu 30 metų darbo stažą.

Socialdemokratai pažymi, kad apie jų pastangas rūpintis pensininkais byloja ir skaičiai: 2006 m. vidutinė metinė valstybinė pensija, turint būtinąjį stažą, buvo 455,7 lito, o nuo 2008 m. rugpjūčio - 830 litų, t.y. padidėjo net 82 proc.

Vienas teisininkas, nepanoręs būti įvardytas, tikino, kad Vyriausybės sumanytas pensijų mažinimas prieštarautų Konstitucijai. Jis citavo 2002 m. lapkričio 25 d. KT nutarimą, kuriame pažymėta, kad Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatyme nustatyti ribojimai gauti visą paskirtą ir iki tol mokėtą senatvės pensiją pensininkams, turintiems draudžiamųjų pajamų, prieštarauja Konstitucijos 23 straipsniui, 48 straipsnio 1 dalies nuostatai, kad kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą bei verslą, 52 straipsniui ir konstituciniam teisinės valstybės principui.

Anot DELFI pašnekovo, tai, kad žmogus priverstas rinktis, gauti jam priklausančią pensiją ir nedirbti ar siekti papildomų pajamų, tačiau netekti dalies pensijos, yra teisės laisvai pasirinkti darbą ribojimas. Tai esą nepriklauso nuo situacijos valstybėje.

Tačiau buvęs KT teisėjas Egidijus Jarašiūnas pažymėjo, kad laikinas pensijų sumažinimas, jei tai siejama su sunkia finansine padėtimi ir biudžeto lėšų trūkumu, galimas.

„Kitaip tariant, visa visuomenė pasidalina naštą, kai valstybėje susidaro objektyvi padėtis - nėra lėšų. Tačiau mažinimas turi būti proporcijas ir pagrįstas", - DELFI sakė jis, bet pridūrė vienareikšmiškai Vyriausybės ketinimų vertinti negalįs - esą kiekvieną pensijų mažinimą reikėtų nagrinėti atskirai, įsigilinus į įvairias aplinkybes.

Savo ruožtu laikinasis premjeras Andrius Kubilius antradienį Lietuvos radijui pareiškė, esą Vyriausybės siūlymas dirbantiems pensininkams perpus mažinti pensiją neprieštarauja Konstitucijai. Anot jo, KT dirbusių pensininkų pensijų grąžinimo klausimą 2002 m. nagrinėjo visai kitomis aplinkybėmis, nes šalies nebuvo apėmusi ekonomikos krizė.

A. Kubiliaus Vyriausybė siūlo dirbantiems pensininkams mokėti tik paskirtosios pensijos pagrindinę dalį bei priedą už stažo metus, jei jis paskirtas. Tokiu būdu pensijos dirbantiesiems sumažėtų vidutiniškai 50 proc.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (145)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (219)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Lietuvių fenomenas: kylančios išmaniųjų telefonų kainos – nė motais (7)

Nepaisant to, kad 2017-aisiais visame pasaulyje augo išmaniųjų kainos, jų pardavimai taip pat...

Naujoje Brigitte Macron biografijoje – pikantiškos detalės apie jos santykių su Emmanueliu Macronu pradžią (14)

Brigitte Macron ir jos šeima sulaukė pasmerkimo, kai ji pradėjo draugauti su savo mokiniu...

Gyvulininkystė „Žaliojoje savaitėje“ – daugiau, sunkiau, gauruočiau (2)

Berlyne vykstančioje didžiausioje Europos žemės ūkio parodoje „ Žalioji savaitė “, kurią...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (454)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (99)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Nukauti viešbučio Kabule užpuolikai papildyta 09.04 (4)

Afganistano sostinėje Kabule viešbučio „Intercontinental“ ataka baigėsi, žuvo mažiausiai...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis (11)

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Nulinis: Valančiūnas sužaidė blogiausias sezono rungtynes (3)

Jonas Valančiūnas surengė blankiausią asmeninį šio sezono, o taip pat ir vieną prasčiausių...