aA
Lietuvos socialdemokratų darbo partijai (LSDDP) nepavyko per teismą gauti daugiau savivaldybių rinkimų komisijų vadovų postų.
© DELFI / Domantas Pipas

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) lapkričio pabaigoje patvirtino savivaldos rinkimų komisijas. LSDDP į jas delegavo 31 atstovą, tačiau iš dešimties pasiūlytų į pirmininkus šias pareigas gavo tik viena atstovė.

Birštono savivaldybės rinkimų komisijos vadove paskirta Asta Revuckaitė.

Argumentuodami pažeistu proporcingumo principu, socialdarbiečiai kreipėsi į teismą.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) prašymą naikinti VRK sprendimą atmetė kaip nepagrįstą, tačiau nutartyje konstatavo, kad partijų proporcinio atstovavimo principas yra svarbus ir „negali būti vertintinas tik kaip rekomendacinė nuostata“.

„Teismas konstatavo, kad visos savivaldybių rinkimų komisijos sudarytos ir pirmininkai paskirti teisėtai, ginčą išsprendė taip, kad niekas nenukentėjo“, – BNS sakė VRK vadovė Laura Matjošaitytė.

Įstatymas numato, kad savivaldybės rinkimų komisijos pirmininką iš komisijos narių skiria Vyriausioji rinkimų komisija.

Pirmininku skiriamas asmuo, turintis darbo patirties rinkimų komisijose, o skirdama komisijų vadovus „Vyriausioji rinkimų komisija turi siekti, kad jų skaičius tolygiai pasiskirstytų tarp komisijų narius turinčių teisę deleguoti partijų ir rinkimų komitetų, o tarp parlamentinių partijų – proporcingai jų turimam mandatų skaičiui Seime“.

VRK teisme argumentavo, kad iš dešimties LSDDP į pirmininkus pasiūlytų asmenų tik penki atitiko reikalavimus, o pagal proporcijas kitoms partijoms teko daugiau vadovaujančių vietų, nes jų teikti kandidatai turėjo daugiau rinkimų darbo patirties.

VRK taip pat teigė, jog įstatymo norma imperatyviai nenurodo laikytis proporcinio principo, tik įvardija kaip siekiamybę, tad komisijai skiriant pirmininkus lieka tam tikra diskrecijos teisė.

Anot socialdarbiečių, tokie VRK teiginiai, kad disproporcijos su įstatymo reikalavimu atsirado dėl siekio paskirti labiau patyrusius asmenis, teisiškai nepagrįsti.

LVAT nutartyje pasisakė, kad svarbūs tiek proporcingumo, tiek patirties kriterijai, o socialdarbiečių reikalavimas panaikinti VRK sprendimą atmetamas kaip nepagrįstas.

LSDDP pranešime spaudai šį LVAT sprendimą pavadino partijos laimėjimu, pažymėdama, kad teismas „įpareigojo Vyriausiąją rinkimų komisiją laikytis demokratinių rinkimų principų“.

„Džiaugiuosi, kad teisme pavyko apginti demokratinius rinkimų principus, lygiomis teisėmis rengiant rinkimus dalyvauti visoms politinėms partijoms ir visuomeninių rinkimų komitetų pasiūlytiems kandidatams“, – pranešime cituojamas LSDDP pirmininko pavaduotojas Juozas Bernatonis.

Teismas iš dalies tenkino socialdarbiečių skundą, nustatydamas, kad šios partijos deleguoti atstovai tęstų darbą ir pasibaigus savivaldos rinkimams – per prezidento ir Europos Parlamento rinkimus.

VRK buvo nustačiusi, kad patvirtinus savivaldos rinkimų rezultatus nurūksta įgaliojimai tų komisijos narių, kuriuos delegavę subjektai neturi teisės dalyvauti sudarant prezidento ir Europos Parlamento rinkimų komisijas.

Komisija rėmėsi įstatymu, kad savivaldos ir prezidento, Europos Parlamento rinkimų komisijos sudaromos tos pačios, jei rinkimai vykstą tą pačią dieną, o rinkimai vyksta skirtingomis datomis: kovo 3 dieną savivaldos ir gegužės 12 bei 26 dienomis prezidento ir Europos Parlamento. Savivaldos bei kitų rinkimų komisijų formavimo principai pagal įstatymą šiuo metu skiriasi.

Tačiau teismas konstatavo, kad komisijų veikla apima visą rinkimų laikotarpį, ne tik balsavimo dieną, todėl savivaldos rinkimams sudarytų komisijų veikla legitimizuojama visiems tuo metu vykstantiems rinkimams.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Globos namuose augančių vaikų seserys šaukiasi pagalbos: juos nori atskirti ir išvežti į užsienį (149)

„Jie nenori būti įvaikinti į užsienį ir išskaidyti po vieną, po du“, – teigė su DELFI...

Pasiūlymas uždirbti 2 tūkst. eurų atsirūgo: darbdavys nemoka pinigų, grasina susidoroti (49)

Į DELFI redakciją kreipėsi darbuotojas Marius (vardas pakeistas – DELFI), kuriam darbdavys neva...

Netikrame puslapyje – šauktinių sąrašai: apsigauti galėjo ne vienas (17)

Trečiadienį šalies jaunuoliai jau galėjo sužinoti, ar šiemet yra pašaukti atlikti privalomąją...

Dakare – iškilmingai apdovanoti pasiekę finišą, o lietuviai prieš šventę spėjo nuveikti gerą darbą papildyta 04.38 (11)

Dakaras nėra užbaigtas, kol jo dalyvis nepravažiuoja pro finišo arką. Tokia procedūra...

Žvejų laukia svarbus draudimas: vienas nusižengimas gali gerokai paploninti piniginę (19)

Besilaikanti neigiama oro temperatūra ir užsalę vandens telkiniai – tikra laimė ir pramoga...

Algis Kriščiūnas: išsirinkę pirmąjį būstą Kanaruose padarėme brangiausią klaidą (4)

„Atsibudę ryte išėjome į gatvę ir supratome, kad padarėme turbūt brangiausią klaidą...

Teismas nusprendė: Naujosios Zelandijos pora į gimtinę grįžo be 9-metės (1404)

Vilniaus apygardos teismas trečiadienio popietę paskelbė sprendimą tarptautinio įvaikinimo...

Įspūdingą Sabonio seriją nutraukę „76ers“ iškovojo triuškinamą pergalę Indianapolyje (4)

NBA pirmenybėse vieną skaudžiausių sezono pralaimėjimų patyrė Indianos „Pacers“ (29-15)...

Abi rankas Dakare susilaužęs Bardauskas: pavažiavau 200 metrų ir daugiau nebegalėjau (13)

Tai, kad Dakaras gali būti labai nenuspėjamas ir neretai smūgiuoti žemiau juostos, įrodė Balio...

Septyni požymiai, bylojantys, kad jums būtinai reikia atostogų

Jei jaučiatės priėję liepto galą, gal jums tikrai reikia pagaliau eiti atostogų. Tad jei jūsų...