Dar rugsėjo pradžioje jo vadovaujama frakcija „Vardan Lietuvos“ pateikė iniciatyvas stiprinti parlamento dalyvavimą COVID-19 krizės valdyme ir sudaryti laikinąją kontrolės komisiją, kuri aiškintųsi, ar tinkamai yra valdoma koronaviruso pandemija. Tačiau panašu, kad S. Skvernelis laikosi nuomonės, jog sprendimai, galintys realiai keisti trajektoriją, kuri, jo žodžiais tariant, valstybę veda prarajos link, yra tik premjerės I. Šimonytės valioje. Ekspremjeras tikina, kad nebeliko kito kelio, kaip tik „perkrauti“ Vyriausybę, atleidžiant dalį ministrų. Tai, jo teigimu, ne tik gali sukurti naują postūmį Vyriausybės sprendimams, bet ir atkurti visuomenės pasitikėjimą valdžia – ypač tarp žmonių, kurie užsispyrė ir nesiskiepija iš principo.

„Aš manau, kad problemos sprendimas būtų, jei pavyktų sutarti dėl atskirų ministrų (atstatydinimo – ELTA). Tai būtų labai svarbus sprendimas, nes krizes reikia spręsti. Dabar matome, kad jos nepavyksta išspręsti, matome, kas darosi su pandemija. Ji nėra suvaldyta, nėra sprendžiama. Mes milžinišku greičiu artėjame ten, kur jau kažkada buvome“, – Eltai sakė S. Skvernelis, prieš metus pats, kaip premjeras, susilaukęs kritikos dėl pandemijos valdymo.

Tuomet S. Skvernelis propaganda vadino oponentų priekaištus dėl Vyriausybės pasyvumo į šalį ateinant antrajai koronaviruso bangai. Dabar politikas stebisi, kodėl premjerė Ingrida Šimonytė nemato ir nepripažįsta to, ką akcentuoja opozicija, – kad ministrai, susiję su krizės valdymu, tiesiog nesusitvarko.

„Visi kalba, visi mato... Matyt, tik patiems valdantiesiems nematyti. Ir tai atrodo net šiek tiek juokingai“, – teigė politikas.

„Mes matome blaškymąsi, yra skirtingi pareiškimai. Ir mes artėjame prarajos link milžiniškais žingsniais, matome, kad vėl bus stabdomos planinės sveikatos priežiūros paslaugos. Yra tikrai blogai... Neaišku, kaip bus su švietimu, su ekonomika. Todėl aš manau, kad šioje situacijoje valdantieji neturėtų užsibrėžę kartoti, kad viskas yra puiku. Reikia matyti realią situaciją“, – teigė S. Skvernelis.

Anot jo, šiuo metu lieka kone vienintelė išeitis – „perkrauti“ Vyriausybę, atleidžiant dalį visuomenės pasitikėjimo neturinčių ministrų. S. Skvernelis, tarsi rodydamas empatiją I. Šimonytei, pažymėjo iš savo patirties suprantąs, koks sunkus šis sprendimas, tačiau, tikino jis, premjerei nepasiryžus žengti šio žingsnio dabar, ateityje bus tik dar sunkiau.

„Aš suprantu, kad tai yra sunku, pats tą patyriau, būnant ministru pirmininku darydamas pokyčius Vyriausybėje (...) Perkrovimas yra tikrai subrendęs, ir ministrė pirmininkė tokius ryžtingus žingsnius galėtų padaryti“, – sakė S. Skvernelis.

„Restartas nereiškia pasakyti, kad dėl to yra silpna Vyriausybė. Matome ją tokią, kokia ji yra. Mes jau atlikome Vyriausybės vertinimą. Bet dabar reikia ją stiprinti ir keisti“, – pridūrė jis.
Saulius Skvernelis

Ministrų pakeitimas leistų tikėtis santykių su visuomene perkrovimo

Politikas sakė manąs, kad pokyčiai Vyriausybėje leistų teigiama linkme keisti visuomenės nuomonę dėl sprendimų, kuriuos pandemijos metu tenka priimti. Mat, įsitikinęs S. Skvernelis, krizę valdyti turi „autoritetingi žmonės“.

„Tada ir piliečiai tikės“, – teigė ekspremjeras, kurio Vyriausybėje už koronaviruso suvaldymą atsakingas buvo tuometis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Šiuo metu už krizių valdymą atsakingi ministrai tikrai nėra lyderiai, kuriais žmonės pasitikėtų ir į kurių žodžius įsiklausytų bei susitelkę vykdytų. Todėl tai (dalies ministrų atstatydinimas – ELTA) yra racionalus kelias ir jį reikia bandyti išnaudoti“, – sakė parlamentaras, patį ministrų atstatydinimą traktuodamas ir kaip dabartinės valdžios santykių su visuomene perkrovimo būdą.

„Perkrovimą reikėtų daryti ne tik atskirose ministerijose, bet ir santykiuose su visuomene, su žmonėmis. Matyt, kiekvienas savo rate turime žmonių, kurie kartoja: aš nesiskiepiju vien dėl to, kad tai bando man padaryti per prievartą. Ir tokie žmonės nėra antivakseriai. Todėl reikia pabandyti perkrauti bendravimą su visuomene“, – tikino S. Skvernelis.

Atleisti turėtų būti bent trys ministrai

Tam, kad Ministrų Kabineto perkrovimas duotų naudos, politiko manymu, reikėtų atsisveikinti ne tik su tiesiogiai už pandemijos valdymą atsakingu sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu, tačiau ir su Vyriausybės nariais, kurie sprendžia pandemijos sukeltus ekonominius padarinius. Be to, S. Skvernelio kritikos radare vis dar išlieka ir ministrė, atsakinga už migrantų krizės valdymą.
„Vidaus reikalai, sveikatos priežiūra, ekonomika taip pat. Pasižiūrėkite, kas darosi su kainų pasiutpolke, infliacija, energetiniai resursai, rinkų praradimas... Ekonomikos atsigavimas taip pat yra labai svarbu. Čia matome tik TikTok‘o šou, bet ne konkrečius sprendimus“, – sakė S. Skvernelis.

Todėl ekspremjeras leido suprasti, kad, kalbėdamas apie Vyriausybės perkrovimą, jis mažų mažiausiai galvoje turi bent tris I. Šimonytės vadovaujamo Ministrų Kabineto narius: A. Dulkį, ekonomikos ir inovacijų ministrę Aušrinę Armonaitę ir vidaus reikalų ministrę Agnę Bilotaitę. Pastaroji, jo manymu, turėtų būti pakeista, nepaisant to, kad padėtis Lietuvos – Baltarusijos pasienyje yra stabilizuota.

„Jei tu sprendimus atidėliosi, tai viena krizė nuslops, bet rytoj vėl pakils. Kitaip tariant, tu užprogramuosi, kad ateityje vėl tą patį turėsime. Praeis dvi savaitės ir su migracija pradės darytis kitokia situacija... Ir ką daryti tuomet? Tada vėl viskas iš naujo? (...) Tačiau tai yra neišvengiama. Juo labiau, kad tiems žmonėms galima padėkoti už jų indėlį. Matosi, kad stengėsi, bet gyvenime būna taip, kad nepavyksta. Taigi reikia kitų žmonių“, – sakė S. Skvernelis.

V. Čmilytė-Nielsen nesutinka su S. Skvernelio raginimu „perkrauti“ Vyriausybę“: valdžia dirba išskirtinai sudėtingomis sąlygomis

Seimo frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnui Sauliui Skverneliui pareiškus, kad būtina kuo greičiau „perkrauti“ Vyriausybę, atleidžiant dalį ministrų, parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigia tokio poreikio nematanti.

„Aš manau, kad ši valdančioji dauguma, tiek ir Vyriausybė dirba išskirtinai sudėtingomis sąlygomis: yra ir pandemija, ir hibridinės atakos, ir daugelis tokių iššūkių, su kuriais prieš tai dirbusios daugumos ir Vyriausybės nebuvo susidūrusios. Todėl aš vertinu darbą gerai ir manau, kad nemažai politinių oponentų pripažįsta, kad tvarkomasi gerai“, – sekmadienį Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) suvažiavime žurnalistams sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (645)