„Naujoji frakcija yra kuriama. Ji bus užregistruota iškart rudens sesijoje. Bus pavadinta „Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“, – sakė vienas jos būsimų narių Linas Kukuraitis.

Jis teigė, kad frakcija dirbs opozicijoje.

Pateikiame naujosios S. Skvernelio frakcijos sąrašą, o skliaustuose – frakciją, kuriai politikai iki šiol priklausė:

Saulius Skvernelis (LVŽS)
Algirdas Stončaitis (LVŽS)
Lukas Savickas (LVŽS)
Rūta Miliūtė (LVŽS)
Tomas Tomilinas (LVŽS)
Linas Kukuraitis (LVŽS)
Laima Mogenienė (LVŽS)
Laima Nagienė (LVŽS)
Rima Baškienė (LVŽS)
Zenonas Streikus (LVŽS)
Vytautas Bakas (Mišri Seimo narių grupė)
Algirdas Butkevičius (Mišri Seimo narių grupė)
Domas Griškevičius (Mišri Seimo narių grupė).

Naujoji frakcija bus užregistruota penktadienį, rudens Seimo sesijos pirmą dieną.

„Nors kai kam toks sprendimas gali atrodyti netikėtas arba kiek spontaniškas, iš tiesų frakcijos kūrimas gimsta iš rimtų šios komandos diskusijų, procesų visuomenėje ir politikoje apmąstymų, <…> vertybinių diskusijų ir, žinoma, pasidalintos ir sutartos bendros vizijos“, – kalbėjo L. Kukuraitis.

Skvernelis: tai nėra koks nors atskilimas

S. Skvernelis savo kalbą pradėjo nuo situacijos Lietuvoje aptarimo.

„Mes matome gana supriešintą, suskaldytą valstybę. Tokia situacija, deja, naudinga nemažai daliai politikų – tiek esančių pozicijoje, tiek ir opozicijoje, nes per konfliktą, supriešinimą stiprinamos pozicijos, renkami politiniai dividendai.

Tiek aš, tiek mano kolegos po ilgų svarstymų nusprendėme, kad nesinori dalyvauti tokioje skaldymo ir konfliktų skatinimo politikoje. Nuo to kenčia ne kas kitas, o tik valstybė ir Lietuvos žmonės“, – kalbėjo jis.

Politikas aiškino, kad ši nauja frakcija „nėra koks nors atskilimas arba dirbtinas politinis darinys“.

„Tai yra tiesiog susijungimas su partneriais ir bendraminčiais. Tai žmonės, kurie dirbo „valstiečių žaliųjų“ frakcijoje, yra ir Mišrios Seimo narių grupės atstovų <…>. Vertiname jų patirtį, stiprybes ir dėkojame už prisijungimą“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Paklaustas, ar naują frakciją subūrę politikai prieš rinkimus kurs naują politinę jėgą, S. Skvernelis teigė, kad šis klausimas dar per ankstyvas.

Žada būti konstruktyvi opozicija

S. Skvernelis teigė, kad ši frakcija bus konstruktyvi opozicija dabartinei Vyriausybei.

„Dažnai tenka girdėti, ar galima ką nors remti iš Vyriausybės sprendimų; tiesiog turėtume grįžti prie darbotvarkės – kada bus tie sprendimai darbotvarkėje, tada bus galima svarstyti. Nors jau beveik metai praėjo, kol kas nematome labai aiškios, ambicingos šitos Vyriausybės darbotvarkės“, – sakė S. Skvernelis.

Jis priminė, kad dauguma naujosios frakcijos narių nėra politikos naujokai.

„Noriu priminti, kad turėjome efektyvią, realiais darbais grįstą XVII Vyriausybę, esame sukaupę patirties, turime iš ko pasimokyti ir kartu turime ką pasiūlyti“, – teigė S. Skvernelis.

S. Skvernelis sakė, jog frakcija seniūno dar neturi, jis bus renkamas prieš Seimo sesiją.

„Tikiuosi, bus malonių netikėtumų, ne taip, kaip visi galvoja renkant seniūną. Dar noriu pabrėžti, jog priėmėme sprendimą, – rotuosime seniūną prieš sesiją“, – sakė S. Skvernelis.

Įkvėpė stipri komanda

Kitas buvęs premjeras Algirdas Butkevičius paaiškino, kad Mišri grupė, kurią sudaro trys Seimo nariai, vieningai priėmė sprendimą jungtis.

Jis teigė, kad juos jungtis paskatino „išskirtinė stipri komanda“.

„Taip pat džiaugiuosi, kad šitoje komandoje – net keturios moterys, tai sudaro 31 proc. [frakcijos narių], kai Seime moterys sudaro tik 27 proc. Manau, turime labai perspektyvaus jaunimo. Svarbiausia, kad visi frakcijos nariai sugeba dirbti tiek ekonomikos, tiek socialinės apsaugos, švietimo, valstybės valdymo, savivaldos, teisėtvarkos ir visose kitose srityse“, – kalbėjo A. Butkevičius.

Jis taip pat išskyrė frakcijos dydį.

„Tai gali turėti didesnę įtaką“, – sakė A. Butkevičius.

Be to, pasidžiaugė, kad „sutapo požiūriai“.

„Matome, kad esame reikalingi ir galėsime kartu daug ką nuveikti“, – kalbėjo A. Butkevičius.

Pasak parlamentaro, jau vyko diskusija ir dėl požiūrio į vertybinius klausimus.

„Naujoji frakcija man imponuoja dėl to, kad mes turime bendrą valstybės valdymo viziją. Manau, kad vertybiniai įsitikinimai bus gerbiami, ir tokiais klausimais, manau, galės balsuoti kiekvienas atskirai“, – sakė A. Butkevičius.

Valstiečiai trauksis ir iš partijos

R. Baškienė teigė, jog pasitrauks iš LVŽS partijos, tą patį padarys Z. Streikus ir L. Mogenienė.

Buvusi ilgametė „valstiečių žaliųjų“ narė R. Baškienė dėstė, kad darbai yra svarbiau už lojalumą partijai.

„Su savo kolegomis nusprendėme eiti tokiu keliu, kur galime dirbti esant konstruktyvaus bendravimo kultūrai. Vertiname ne priklausomumą partijai, ne lojalumą, bet valstybiškai sprendžiamus klausimus. Darbai yra svarbiausia“, – dėstė R. Baškienė.

Politikė žadėjo, kad jų frakciją vienijantys politikai sieks daugiau dialogo su visuomene.

„Reikia susikalbėjimo, reikia kompromisų paieškos, reikia atvirumo, skaidrumo ir tarimosi su žmonėmis. <…> Kviesime žmones išsakyti savo pozicijas, kad jie dalyvautų priimant bendrus mūsų valstybės sprendimus, nes kai ne tuo lygmeniu sprendžiami klausimai, dažniausiai jie didina atskirtį“, – sakė R. Baškienė.

Išvardijo svarbiausius darbus

Svarbiausi Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ artimiausi darbai:

• Sieks Lietuvos be absoliutaus skurdo. Inicijuos ir rems sprendimus, artinančius Lietuvos bendrojo vidaus produkto perskirstymą prie Europos Sąjungos vidurkio;

• Siūlys plėsti bazines pajamas kalbant apie visas visuomenės grupes ir paramos formas, siekiant įgyvendinti universalias bazines pajamas Lietuvoje;

• Kartu su bendruomenių ir savivaldos įgalinimu užtikrins vienodą paslaugų kokybę visiems;

• Teiks konkrečius teisės aktų projektus, įtraukiančius parlamentą į šalyje užsitęsusių krizių valdymą;

• Teiks teisės aktų iniciatyvas, įteisinančias teismų tarėjus;

• Sieks įteisinti dalyvaujamąjį biudžetą – žmonių galimybę siūlyti ir nuspręsti, kokioms sritims turėtų būti skirta atitinkama šalies biudžeto dalis;

• Rems tiesioginių merų, kaip savivaldybių tarybų pirmininkų, rinkimus;

• Siūlys visas nekilnojamojo turto mokesčio pajamas skirti tiesiogiai savivaldai, taip pat savivaldybėse, kur baigta žemės reforma, žemę perduoti savivaldai;

• Siūlys motyvuoti ir išlaisvinti dirbančius mokytis visą gyvenimą, tam numatant darbuotojo pasirinkimu skirti 1 darbo dieną per mėnesį kompetencijoms kelti;

• Sieks didelio dėmesio smulkiojo ir vidutinio, ypač šeimų, verslo plėtrai ir palankioms sąlygoms;

• Rudens sesijos metu sieks įkurti smulkiojo ir vidutinio verslo ombudsmeno instituciją;

• Siūlys pramonės parkų pagrindu įteisinti turizmo parkų steigimą;

• Šią sesiją tvirtinamame Valstybės biudžete užregistruos siūlymą 3 artimiausius metus nuosekliai didinti turizmo srities finansavimą valstybės biudžeto lėšomis;

• Sieks, kad visas viešasis sektorius pasiektų nulinę anglies dioksido emisiją;

• Siūlys plėsti Lietuvoje sėkmingai veikiančią užstato (taromatų) sistemą;

• Siūlys atverti įmonių taršos duomenis visuomenei ir plėsti pačių žmonių galimybes informuoti apie aplinkos teršimo atvejus;

• Sieks didinti atsinaujinančios energetikos dalies tikslus nuo 50 proc. iki 70 proc. jau 2030 metais.

Tai bus viena didžiausių frakcijų Seime

Iš viso frakciją sudarys 13 narių ir ji bus didesnė nei valdančiosios Laisvės (11 narių) ir Liberalų sąjūdžio (12 narių) frakcijos. Taip pat dydžiu aplenks opozicines Lietuvos regionų (9 nariai), Darbo partijos (10 narių) frakcijas. Naujoji frakcija bus tolygi dydžiu Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijai.

Didesnes frakcijas Seime turės tik Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ir Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjunga.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1004)