aA
Antradienį buvęs Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnas Algimantas Martinkus pranešė, esą buvę ir esami policijos vadai galimai klastojo dokumentus, taip pat be jokio pagrindo sekė įtakingus politikus ir pareigūnus. Buvęs premjeras, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis laidoje „Delfi interviu“ teigė, jog tokio atvejo nepamena.

Gandus girdėjo

Paklaustas, ar paskelbti faktai jam yra naujiena, S. Skvernelis teigė, jog „tokie gandai vaikščiojo“.

„Jie sklido 2019 metais. Per prezidento rinkimus, po prezidento rinkimų, kad štai, kažkas vyksta. Bet aš tikrai negalėjau patikėti ir negaliu patikėti, nes kalbame apie instituciją – policiją, kuri tikrai daugybę žingsnių padarė reformuojant savo veiklą, kad tokių dalykų nebūtų, kad apskritai net teoriškai negalėtų įvykti. Ir kažkaip, žinote, gandų daug yra“, – kalbėjo politikas.

Paprašytas sukonkretinti girdėtus gandus, opozicijoje veikiančios partijos pirmininkas S. Skvernelis teigė, jog girdėjo, kad taip bandoma daryti įtaką ir politiniam procesams.

„Ir galbūt kompromituoti vieną ar kitą asmenį. Bet tokių gandų nuolatos būna“, – tikino Seimo narys.

Laidos „Delfi interviu“ pašnekovo S. Skvernelio teigimu, sektas galėjo būti ir jis, kadangi dalyvavo 2019 metais vykusiuose prezidento rinkimuose.

„Tai buvo susiję su prezidento rinkimais. Vienas iš variantų, taip (aš, aut. p.). Bet tai yra gandai. Gandais tikėti, tai žinot, kai net nebuvo įvardinama, kokia institucija galėjo tai daryti. Kaip žinote, pas mus yra daug kriminalinės žvalgybos ir ikiteisminio tyrimų institucijų“, – sakė jis.

S. Skvernelis tikino, jog girdėjo užuominas ir iš pačių pareigūnų. O buvęs kriminalinės policijos pareigūno pareiškimas atskleidžia ir dar daugiau.

„Po to buvo signalai ir kalbos iš pačių pareigūnų, tokios užuominos. Bet kalbos yra kalbos. Dabar ši istorija, kas yra pateikta, pasirodo, tai nėra nauja istorija, kurią mes sužinojome. Kai kas anksčiau sužinojo.

Tai yra gal nuo 2021 metų vykstantys procesai, kada dabar jau buvęs Kriminalinės žvalgybos pareigūnas bando įvairioms institucijoms pasakyti tai, kas visuomenėje pakankamai dažnai sklando – kad yra galimybė piktnaudžiauti Kriminalinės žvalgybos įstatyme suteiktomis galiomis.

Dar daugiau: jis atskleidžia savo pareiškime, kuris yra adresuotas Seimo pirmininkei, visoms frakcijoms, dviem komitetams ir dviem komisijoms – teigia, kad buvo klastojami pagrindai kriminalinės žvalgybos bylos pradėjimo“, – sakė laidos „Delfi interviu“ pašnekovas.

Skvernelis įvertino skandalą apie galimai klastojamas bylas: čia yra milžiniški įrankiai, lyg koks branduolinis ginklas
© DELFI / Josvydas Elinskas

Opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ aiškino, kad yra teigiama, jog buvo klastojami dokumentai, nuo kurių prasideda kriminalinė žvalgyba.

„Pirmi tarnybiniai pranešimai pareigūno, kurio pagrindu yra dedamos rezoliucijos – suklastojama pati pradžia. Neteisėtai sukuriama pasaka ir po to prasideda kad ir sankcionuoti, teisėti veiksmai. Bet iš neteisės teisė negimsta. Jeigu pradžia buvo neteisėta, reiškia, kad visa kita yra piktnaudžiavimas“, – aiškino S. Skvernelis.

„Žmonės gal nelabai supranta, kas tai yra“

Laidoje paklaustas, ar tiki šia informacija, Seimo narys teigė, jog jos tikrumą gali nustatyti tyrimas.

„Ten yra kriminalinės žvalgybos kontrolę, dokumentų registraciją, patalpas, apie kitus būdus, metodus, bendravimą su slaptais bendradarbiais, bendravimą... Ten yra išdėstyta 14 ar 15 puslapių. Tai žmogus, kuris jau nebe pirmą kartą tai daro, parašo oficialų raštą Seimo pirmininkei. Situacija yra paprasta – jeigu žmogus praneša apie galimai padarytą nusikalstamą veiką, tai čia tikėjimas ar netikėjimas yra sprendžiamas labai paprastai – pradedamas tyrimas ir nustatoma, ar buvo pažeidimai padaryti, ar pareiškėjas sako netiesą. Tai labai paprasta padaryti“, – teigė S. Skvernelis.

Jis laidoje „Delfi interviu“ teigė, jog tokių veiksmų užuominas jau buvo matęs pačioje sistemoje, kai joje dirbo.

„Taip, buvo daromi visi žingsniai, todėl ir daroma buvo kriminalinės policijos reforma, pakeitimai kriminalinės žvalgybos veikloje, buvo daromi kardinalūs pakeitimai dėl bendradarbiavimo su slaptais bendradarbiais, dėl agentūrinių įvairiausių bylų. Tai buvo daroma, mokantis iš savų klaidų ir iš klaidų, kurios buvo gretimose Europos Sąjungos valstybėse, senose vakarų demokratijose.

Kada atsiranda spraga ir galimybė piktnaudžiauti nesąžiningam pareigūnui tokiomis galiomis, tai ir įvyksta. Panašu tai, ką mes ir matome, kad kriminalinės žvalgybos įstatymas, kuris suteikia milžiniškas galias, žmonės gal nelabai supranta, kas tai yra. Tai yra įsiskverbimas į tavo asmeninį gyvenimą, nepradėjus ikiteisminio tyrimo“, – aiškino jis.

Skvernelis įvertino skandalą apie galimai klastojamas bylas: čia yra milžiniški įrankiai, lyg koks branduolinis ginklas
© DELFI / Josvydas Elinskas

S. Skvernelis dar pridūrė, jog asmuo gali būti nieko nepadaręs, tačiau jo gali būti klausomasi, jis gali būti sekamas, pareigūnai gali patekti į būstą, automobilį ir sumontuoti ten pasiklausymui reikalingą įrangą, gali būti imituota nusikalstama veikla, gali būti panaudoti ir slapti bendradarbiai.

„Čia yra milžiniški įrankiai, lyg koks branduolinis ginklas. Ir jeigu atsiranda spraga, jeigu yra nekontroliuojama... O kontrolės yra kelios – vidinė kontrolė pačioje institucijoje ir išorinės kontrolės. Tai yra tiek šiuo atveju prokuratūra, tiek ir parlamentinė kontrolė, ji taip pat numatyta, tik tiek, kad ji pas mus yra neįgali“, – įžvalgomis laidoje „Delfi interviu“ dalijosi S. Skvernelis.

Tokio atvejo nepamena

Politikas teigė, jog susidaro įspūdis, kad galimybė piktnaudžiauti yra. Bet tokio masto galimo piktnaudžiavimo S. Skvernelis nepamena.

„Tai, kas šiandien pasakyta, kad buvo suklastota ir sukurtas pagrindas pradėti kriminalinę žvalgybą, aš tikrai nepamenu. Taip, buvo piktnaudžiavimų, imuniteto tarnybą mes sukūrėme, kad to nebūtų. Būdavo įvairiausių šeimyninių santykių aiškinimosi kriminalinė žvalgybos pagalba. (…) Buvo verslo interesų aiškinimosi... Bet kad taip buvo galimai suklastota, tikrai tokio dalyko nepamenu“, – sakė jis.

Laidos „Delfi interviu“ pašnekovas S. Skvernelis kėlė klausimą – ar kriminalinei žvalgybai suteikti įgaliojimai yra lygiavertūs kontrolės mechanizmams. Nes anot jo, į tokią situaciją gali pakliūti bet kas.

„Šiandien aš galiu pasakyti, kad ne. Nes realios išorinės kontrolės šito proceso nėra“, – aiškino opozicijos atstovas S. Skvernelis.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė–Nielsen teigė matanti poreikį pradėti ikiteisminį tyrimą dėl šios informacijos. Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas S. Skvernelis teigė, jog prokuratūra galėtų būti ta institucija, kuri pateiktą informaciją turėtų patikrinti. Tačiau kyla ir kita dilema – sistema bendra, tad ir dirbti tenka kartu.

„Čia yra tokia sistema, kai atvirai yra pasakoma – juk mums reikės kartu dirbti su tais, kurie galbūt dabar nesąžiningi yra. Todėl mes ir kalbame, kad efektyvios kontrolės nėra. Ar pakaks pačios prokuratūros reakcijos kitokios, nei buvo pirminė, nes tas žmogus jau ne kartą kreipėsi į institucijas, gal po viešumo tas tyrimas tikrai bus atliktas.

Ir jeigu jis bus kokybiškai atliktas ir nustatyta objektyviai, teisme dar patikrina, tai teisme taškas istorijoje ir turėtų būti padėtas šitame konkrečiame atvejyje“, – teigė S. Skvernelis.

Skvernelis įvertino skandalą apie galimai klastojamas bylas: čia yra milžiniški įrankiai, lyg koks branduolinis ginklas
© DELFI / Josvydas Elinskas

Jis dar pridūrė, jog kriminalinės žvalgybos atveju asmenys negali apsiginti, lieka neaišku, ar surinkta medžiaga buvo sunaikinta.

„Tad kalbant apie politinę atsakomybę, tikrai turime padaryti tokį kontrolės mechanizmą, kad jis būtų efektyvus ir užtikrintų asmens neliečiamybės teisę. Nes jeigu ją prarandame – tampame tikrai ne demokratiška valstybe. Tai užtikrintų įstatymų pakeitimas ir ombudsmeno institucija“, – laidoje „Delfi interviu“ sakė buvęs premjeras S. Skvernelis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(74 žmonės įvertino)
2.5541

Top naujienos

Nauja Gentvilo iniciatyva sukėlė sumaištį: gražiausios Lietuvos vietos taptų turtuolių rezervatu (6)

Iš Aplinkos ministerijos ėmus sklisti žiniai, kad planuojama regioninius ir nacionalinius parkus...

Ilgose eilėse paramos būstui laukiančios šeimos nusivylusios: pinigų nepakanka, įtaria kai kuriuos gudraujant

Dalis jaunų šeimų skundžiasi, kad parama įsigyjant būstą yra per maža, o kartu pažeria...

Verslas PliusBeril Akman

Turkijoje daugėja registruojamų Rusijos įmonių (1)

Rusai 2022 metais Turkijoje įsteigė daugiau nei 1300 įmonių, t. y. 670 proc. daugiau nei per...

Karas Ukrainoje. Rusija naktį į Kyjivą paleido mirtinus nepilotuojamus lėktuvus Zelenskis: įžvalgiausios Rusijos žiurkės pradeda migruoti iš Krymo

Naktį į trečiadienį, kovo 22 d., Kijevo regione dėl dronų atakų grėsmės paskelbta oro...

Gydytoja nurodė svarbų veiksnį, kuris riziką patirti insultą arba infarktą padidina net iki 200 procentų (2)

Miegas – unikali mūsų organizmo savybė. Nuolat vykdomi tyrimai ir per daugybę metų atrasti...

Norite perkelti radiatorių? Paaiškino, kodėl jo vieta po langu

Įsigijus ir seną, ir naujos statybos būstą, net į galvą nešauna perkelti arba statyti...

Ekspertas apie biometrinę veido atpažinimo funkciją telefonuose: ten esanti informacija nepasiekiama net gamintojams

„YouGov“ atliktas tyrimas rodo, kad biometrinę apsaugą savo įrenginiuose naudoja apie 52 proc....

Delfi Plius

Cristiano Ronaldo tobulos kūno formos receptas: šią dietą išbandęs jaunesnis futbolininkas galvojo, kad mirs (1)

Nors Cristiano Ronaldo karjera jau krypsta saulėlydžio link, futbolo superžvaigždė iš...

Beata Nicholson įspėja svorį lengvai norinčias numesti moteris: tai grynų gryniausia apgaulė (2)

Nuo praėjusio rudens socialiniuose tinkluose galima išvysti reklamą, kuriai neteisėtai naudojamas...

Medikė įvardijo amžių, nuo kada moters vaisingumas drastiškai mažėja

Šiais laikais žmonės visai neskuba kurti šeimos bei planuoti atžalų. Jau tapo įprasta, kad...