aA
Buvęs premjeras, opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis laidoje „Delfi interviu“ įvertino trečiadienį Generalinės prokuratūros pareikštus įtarimus jau buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartuševičiui. Buvęs Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) frakcijos narys Seime K. Bartoševičius įtariamas seksualiniais nusikaltimais prieš vaikus.

Paklaustas, kaip reaguotų į šią istoriją, jeigu būtų konservatorių vadovybėje, buvęs Vyriausybės vadovas S. Skvernelis naudojo visiems žinomą posakį.

„Kaip sako – skradžiai žemę prapulti tokiu atveju reikėtų. Bet, matyt, bent jau pirma, ką reikėjo daryti – nebandyti užglaistyti šios istorijos. Nes akivaizdus bandymas buvo su mandato atsisakymo epopėja, kad tas asmuo būtų tapęs privačiu asmeniu. Ir šiandien apie tai mes nieko nežinotume“, – kalbėjo laidos „Delfi interviu“ pašnekovas.

S. Skvernelis taip pat teigė, jog pasigedo ir valdančiosios Tėvynės sąjungos empatijos.

„Taip, tai yra šokas, sukrėtimas, matyt, daugeliui. Bet pagalvoti apie tai, ar mūsų teisinėje sistemoje yra viskas tvarkoje, kad tikrai galėtų nukentėjusieji ir jų atstovai – tėvai, globėjai drąsiai kreiptis į teisėsaugą, tikėdamiesi, kad teisingumas bus pasiektas.

O čia atvirkščiai – jų frakcijos narys pradėjo kalbėti, kad, žinote, tokie nusikaltimai yra sunkiai įrodomi, vaikai fantazuoja, būna daug kvailysčių ir nesąmonių“, – teigė S. Skvernelis, kalbėdamas apie konservatorių frakcijos atstovo Lino Slušnio pareiškimus.

Skvernelis apie Bartoševičiaus skandalą: kelių dienų skirtumas – ir visuomenė apie tai būtų nesužinojusi
© DELFI / Josvydas Elinskas

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas S. Skvernelis taip pat stebėjosi konservatorių partijos noru nuo K. Bartoševičiaus atsiriboti.

„Sako, kad jis ne partijos narys, kas į sąrašą pakvietė, partijos pirmininkas nežino. Tiesiog kviesdamas į frakciją žmones negali pasakyti, ar jis ateityje padarys kokį nors nusikaltimą. Tai dabar jį bandyti nustumti, ištrinti iš konservatorių istorijos, frakcijos – atrodo kaip bėgimas nuo didelės problemos.

Tai tokio nuoširdumo ir paprasto paaiškinimo žmonėms, supratimo, nedangstymo buvusio kolegos tikrai pasigedau“, – laidoje „Delfi interviu“ kalbėjo S. Skvernelis.

Jis dar pridūrė, kad pačios partijos reikalas, ar kas nors politinėje bendruomenėje prisiims atsakomybę dėl K. Bartoševičiaus pakvietimo į sąrašą.

S. Skvernelis dalijosi mintimi, jog „turbūt normalus žmogus tokio nusikaltimo nepadarytų“.

„Visai visuomenei šokas, kiekvienam žmogui... Juk apskritai nusikaltimai prieš nepilnamečius yra rezonansiniai nusikaltimai. Bet tokio pobūdžio... Čia sveiku protu nesuvokiama, kaip tai galima daryti“, – tikino buvęs premjeras S. Skvernelis.

Praėjusią savaitę opozicinės Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ partijos lyderis S. Skvernelis siūlė sukurti komisiją Seime, kuri išsiaiškintų, ar K. Bartoševičiui nebuvo nutekinta informacija apie Generalinės prokuratūros ruošiamą kreipimąsi dėl jo teisinės neliečiamybės panaikinimo.

Jis teigė, jog prasmę tokiam tyrimui mato ir dabar.

„Aš tikrai matau prasmę, kuo toliau, tuo didesnę prasmę matau. Nes ir vakar vienoje iš žiniasklaidos laidų Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė–Nielsen prasitarė turbūt pirmą kartą, kad ji penktadienį pirmą kartą sužinojo, jog bus toks prokuratūros kreipimasis. Nors iki to momento mums visiems buvo teigiamas faktas, kad prokuratūra pirmadienį raštą siuntė. Bet pasirodo, kad penktadienį ji buvo informuota.

Ir staiga tą patį penktadienį po kelių valandų įtariamasis asmuo sunkiais nusikaltimais nušvinta, būdamas Čilėje, kad jam reikia atsisakyti mandato. Ir pasakyta Generalinės prokurorės frazė... Čia reikia tašką dėti – ikiteisminio tyrimo duomenų atskleidimas yra nusikaltimas“, – savo poziciją laidoje „Delfi interviu“ dėstė S. Skvernelis.

Skvernelis apie Bartoševičiaus skandalą: kelių dienų skirtumas – ir visuomenė apie tai būtų nesužinojusi
© DELFI / Josvydas Elinskas

Jo teigimu, jeigu yra galimi nusikaltimo požymiai, jis turi būti ištirtas – tiriamos aplinkybės ir tai nustatoma.

„Tai jeigu nepavyksta padaryti pačiai teisėsaugai, o tas atsakymas turėtų būti reikalingas jiems patiems svarbiausia, kad galėtų visus taškus sudėti. (Būtų reikalingas, aut. p.) ir visuomenei.

Nes nuo visuomenės norėjo nuslėpti ne šiaip tai kažkokį asmenį, bet Seimo narį, kuris būdamas Seimo nariu, vykdydamas savo pareigas darė sunkius nusikaltimus. Tai jeigu nepadės teisinės priemonės, tai yra parlamentinė komisija, kurią reikia sukurti“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Seimo narys teigė, kad jeigu K. Bartoševičius parlamentaro mandato būtų atsisakęs kelias dienas anksčiau, Generalinės prokuratūros pranešimų spaudai apie ikiteisminį tyrimą būtų nebuvę.

„Ir visuomenė būtų nežinojusi, kad Seimo narys, būdamas Seimo nariu, atstovaudamas žmones, derina ir kitokias veiksmus šalia savo pareigų“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Pareikšti įtarimai

Iš Seimo pasitraukusiam K. Bartoševičiui pareikšti įtarimai dėl seksualinio prievartavimo ir nepilnamečio asmens tvirkinimo. Anot prokuratūros, jau įvyko įtariamojo apklausa.

Teisėsauga praneša, kad K. Bartoševičius įtariamas nusikalstama veika, kurią esą galėjo padaryti, būdamas Seimo nariu.

Prokuroro nutarimu įtariamajam K. Bartoševičiui paskirtos dvi kardomosios priemonės – rašytinis pasižadėjimas neišvykti su įpareigojimu nebendrauti su nukentėjusiais asmenimis bei dokumentų paėmimas. Įtariamajam bei jo gynėjui pasirašytinai uždrausta teikti tretiesiems asmenims informaciją apie tyrimą ir jo duomenis nukentėjusiųjų teisių užtikrinimo tikslais.

Skvernelis apie Bartoševičiaus skandalą: kelių dienų skirtumas – ir visuomenė apie tai būtų nesužinojusi
© DELFI / Josvydas Elinskas

Delfi primena, kad prieš daugiau nei savaitę konservatorių atstovas Seime K. Bartoševičius pranešė, jog atsisako Seimo nario mandato. Politikas teigė sprendimą priėmęs dėl asmeninių priežasčių.

Netrukus po to, kai parlamentaras paskelbė pasitraukiąs iš aktyvios politikos, generalinė prokurorė N. Grunskienė kreipėsi į parlamento pirmininkę Viktoriją Čmilytę–Nielsen dėl K. Bartoševičiaus neliečiamybės panaikinimo. Prokurorė Seimo vadovę informavo apie K. Bartoševičiaus atžvilgiu pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl galimo seksualinio prievartavimo ir nepilnamečio asmens tvirkinimo.

VRK panaikino jo mandatą – K. Bartoševičius neteko teisinės neliečiamybės. Šią savaitę prokuratūra pranešė, kad K. Bartoševičiui pareikšti įtarimai dėl minėtų galimai padarytų nusikalstamų veikų – jis įtariamas keturių nepilnamečių prievartavimu, esant Seimo nariu.

Seimo opozicijos atstovai svarsto galimybę parlamente steigti laikinąją tyrimo komisiją, kuri aiškintųsi, ar K. Bartoševičiui nebuvo nutekinta informacija apie jo atžvilgiu vykdomą tyrimą ir bręstantį prokuratūros kreipimąsi į Seimą dėl imuniteto panaikinimo.

Prokuratūra savo ruožtu pabrėžia, kad teikiant informaciją dėl K. Bartoševičiaus Seimo pirmininkei V. Čmilytei–Nielsen, buvo laikomasi konfidencialumo principo.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(87 žmonės įvertino)
3.4483

Top naujienos

Vokietijos parlamentaras: Rusija turi tris pagrindinius tikslus (16)

„Aš manau, kad būtent europiečiai yra Rusijos karo taikinys, tačiau dalis mūsų visuomenės...

Verslas PliusViktorija Chockevičiūtė

Didžiulės NT kainos daliai gyventojų tapo nebeįkandamos: situacija šiemet gali pasikeisti įvertino, pirkti ar nuomotis (3)

Spartaus nekilnojamojo turto (NT) kainų augimo nepasivijęs gyventojų atlyginimų augimas, o dabar...

Ukraina: šiandien absurdas pasiekė naują lygį

Ukrainoje Maskva vykdo agresyvų karą, kuriam jos niekas neprovokavo. Hagoje Vladimiro Putino laukia...

Karas Ukrainoje. JAV generolas pateikė pesimistinę prognozę

Mažai tikėtina, kad Ukraina 2023 metais visus Rusijos karius pašalins iš savo teritorijos,...

Po pergalingo plano – Maksvyčio susirūpinimas: prašau, tik neišduokite mūsų derinių paaiškino išvykusio Evanso situaciją

Geriausią sezono mačą žaidęs Karolis Lukošiūnas smeigė keturis tritaškius, Laurynas Birutis...

Rūta Lapė

Kasdienybės herojai. Morgana Danielė prabilo apie asmeninį gyvenimą ir kaip skiriasi lietuviai?

Išskirtinis Morganos Danielės interviu – garsi politikė pirmą kartą prabilo apie patirtą...

12 šaltų užkandžių Velykų stalui – nuo gardumynų tiesiog raibsta akys

Ilgai netrukus jau švęsime šv. Velykas. Ypatingos pavasario šventės proga norime paryošti...

Ir toliau laimintis Sabonis buvo arti trigubo dublio gimtajame mieste

Dar vieną, jau 47-ą, pergalę NBA reguliariajame sezone pasiekė Sakramento „Kings“ (47-30)...

Sinoptikų prognozėje – tai, kas labai nemalonu: apie pavasario šilumą tik svajosime

Šeštadienio naktį Lietuvos padangė išliks debesuota, todėl temperatūra kris lėtai. Dieną šie...

Seimo nario automobilį taranavęs žinomas ūkininkas – vėl policijos akiratyje: šįkart – didesni nemalonumai (5)

Prieš keletą metų būdamas neblaivus tuomečio Seimo nario Juozo Imbraso vairuojamą automobilį...