aA
Buvusio premjero Sauliaus Skvernelio kaimynė neslepia, kad į jos namus vedančio kelio asfalto Vilniaus rajone, Smiglių kaimo Upės gatvėje apipaišymas užgauliais užrašais buvo ne tik įžeidimas politikui, bet ir visiems čia gyvenantiems žmonėms.
Saulius Skvernelis
Saulius Skvernelis
© DELFI / Domantas Pipas

„Manau, kad čia įžeidimas ne tik gerbiamam S. Skverneliui, bet ir visiems kaime gyvenantiems žmonėms, – pirmadienį Vilniaus regiono apylinkės teisme surengtame posėdyje kalbėjo Violeta Černiavskienė. – Juk mes tiek metų stengėmės dėl to asfalto, truputį jo gavome, – nemanau, kad čia yra pavogta, skaudu net girdėti, jog yra žmonių, kurie taip elgiasi. Tai, kas įvyko, įžeidė mane kaip žmogų, kaip kaimo gyventoją. Pasijutau nemaloniai.“

S. Skvernelio kaimynė teisme prisipažino, kad dar tą praėjusių metų birželio 10 d. rytą ji važiavo į darbą ir pamatė užrašus ant Upės g. kelio asfalto. Kokie tai buvo užrašai, moteris nesigilino tačiau, kaip pažymėjo, tik vakare iš kaimynų sužinojo, jog apipaišytu asfaltu buvo siekiama įžeisti S. Skvernelį.

„Iš pradžių nepamaniau, kad tai – rimtas dalykas, pagalvojau, jog žaisdami vaikai kažką užrašė“, – V. Černiavskienė pažymėjo, jog jai net į galvą nešovė mintis, jog kelią apipaišyti galėjo suaugęs žmogus.

O šis žmogus, kaip nustatė pareigūnai, yra buvęs susisiekimo ministro Roko Masiulio patarėjas Gediminas Vaitkevičius, – prokurorai jį apkaltino ne tik dėl S. Skvernelio šmeižto, bet ir viešosios sveikatos sutrikymo. Jam iškeltos baudžiamosios bylos nagrinėjimą pirmadienį toliau tęsė Vilniaus regiono apylinkės teismo teisėja Vaida Sinkevičienė. Tiesa, teismui vis dar nepavyko apklausti visų liudytojų, kuriuos perduodamas baudžiamąją bylą į teismą nurodė valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras.

Vis dėlto jie turėtų būti apklausti, mano G. Vaitkevičių ginanti advokatė Dovilė Murauskienė: „Reikia patikrinti, ar ikiteisminio tyrimo duomenys yra tokie, kurie leidžia kaltinti G. Vaitkevičių, mes norime išnaudoti visas galimybes.“

Tik po visų liudytojų apklausos ir baudžiamosios bylos duomenų pagarsinimo kaltinamasis žadėjo išsakyti savo poziciją dėl jam pateiktų įrodymų. Tuo metu teismas pirmadienį peržiūrėjo vaizdo įrašus, kuriuose užfiksuota, kaip praėjus parai po užrašų ant asfalto užrašymo pareigūnai Smiglių kaime sulaikė G. Vaitkevičių. Manoma, kad jis tą naktį čia sugrįžo, nes norėjo užrašus paryškinti arba užrašyti naujų žodžių.

Iš vaizdo įrašų girdėti, kad G. Vaitkevičius pareigūnams prisipažino, jog yra dirbęs Susisiekimo ministerijoje, o sulaikymo metu nurodė niekur nedirbantis.

Skvernelio kaimynė: tai – didžiulis įžeidimas, nemanau, kad mes kažką pavogėme
© DELFI / Domantas Pipas

Praėjusiame teismo posėdyje teismas apklausė S. Skvernelio sutuoktinę Silviją Skvernelę, kuri, kaip ir kiti kaimo gyventojai, neslėpė, jog asfalto apipaišymas jai sukėlė daug neigiamų emocijų ir įžeidė asmeniškai.

„Šis užrašas buvo žeidžiantis, skaudinantis, šmeižiantis visą mano šeimą, nes tai visų mūsų pavardės, toks užrašas man sukėlė nerimą, nes tas užrašas buvo parašytas apytiksliai vienas kilometras nuo mūsų namų, vadinasi žmogus žinojo, kur mes gyvename ir specialiai tam ruošėsi“, – sakė politiko sutuoktinė.

„Mūsų šeima visada jaučia didelį stresą, didelį susidomėjimą, tikrai jautėmės įžeisti, apšmeižti, – teisme kalbėjo S. Skvernelė. – Buvo užrašas, kurį matė visi mūsų kaimynai, tie žmonės kurie gyvena aplinkui, be to, tai buvo eskaluojama žiniasklaidoje, visiems tai nėra malonu.“

Šioje byloje nukentėjusiuoju yra pripažintas S. Skvernelis. Kadangi jis teismui jau yra išsakęs savo poziciją, teismo posėdyje nedalyvavo, bet jo interesams atstovavo advokatas.

Upės g. esančio kelio asfaltas buvo aprašinėtas praėjusių metų birželio 10 d. naktį, ant jo buvo palikti užrašai „vagies namas“ ir „Skvernelis“ bei nupiešta rodyklė. Šiuos užrašus Vadovybės apsaugos departamento (VAD) apsaugininkai pastebėjo dar ryte, kai premjerą vežė į darbą, tačiau į parašytus žodžius nesigilino; kai tą patį vakarą apsaugininkai S. Skvernelį parvežė į namus, jie vėl pamatė tuos pačius užrašus, todėl vėliau specialiai sugrįžo jų apžiūrėti.

Šiuos užrašus matė ir Smiglių kaimo gyventojai, kurie neslėpė, kad nors užrašais ir buvo siekiama įžeisti tuometį premjerą, tačiau kelio asfalto apipaišymas turėtų būti prilyginamas visų čia gyvenančių žmonių įžeidimui.

„Smiglių kaime gimiau 1957 m., čia visą laiką gyvenau, šio keliuko mes laukėme jau seniai, – teisme yra kalbėjusi S. Skvernelio kaimynė Leonarda. Viršilo. – Dar sovietų laikais, kai netoliese buvo poligonas, padarė žvyrkelį, o kai atgavome Nepriklausomybę, visi labai džiaugėmės ir vylėmės, kad šį kelią išasfaltuos. Rašėme daug prašymų ir į Vilniaus rajono savivaldybę, ir į Zujūnų seniūniją, o mums vis žadėjo ir žadėjo, sakė, palaukite, tuoj valstybė išskirs pinigų ir kelias bus sutvarkytas. Ir štai pagaliau situacija pasikeitė – kelią išasfaltavo.“

Skvernelio kaimynė: tai – didžiulis įžeidimas, nemanau, kad mes kažką pavogėme
© DELFI / Domantas Pipas

Moteris neslėpė, kad buvo priblokšta, kai praėjusių metų birželį, važiuodama su vyru Upės gatve, pamatė išpaišytą asfaltą.

„Žinokite, taip nemaloniai pasijutau – juk tiek metų laukėme šio kelio, o čia – atėjo chuliganai ir suniokojo ką tik paklotą asfaltą, – sakė Smiglių kaimo gyventoja. – O kitą dieną iš žiniasklaidos sužinojome, kad taip buvo apšmeižtas mūsų bendruomenės narys – juk šiam asfalto apipaišymui buvo ruoštasi iš anksto, specialiai atvažiavo naktį. Tai – didelė nepagarba visai mūsų bendruomenei.“

Liudytoja sakė, kad dėl suniokoto kelio į policiją nesikreipė, nes tai pirmas padarė S. Skvernelis.

Pykčio dėl suniokioto kelio neslėpė ir kita kaimo gyventoja Honorata Petrovič.

„Jeigu man kažkas nepatinka, tai ateinu ir žmogui pasakau, o taip elgtis... – stebėjosi liudytoja. – Prie ko čia mes, kaimo gyventojai, juk tai nepagarva visiems mums, taip pat ir S. Skverneliui. Tiek laiko praėjo, bet man iki šiol nesuprantamas toks dalykas. Man atrodo, kad spjovė mums į veidą – ne tik S. Skverneliui, bet ir mums visiems, nes visą gyvenimą laukėme šio kelio, taip pat prisidėjome prie kelio atkarpos asfaltavimo.“

H. Petrovič pažymėjo, kad tai, ką ji sako teisme, galėtų pakartoti ir visi Smigliuose gyvenantys žmonės.

„Čia nesvarbu, kam – ar S. Skverneliui būtų parašyta, ar kitam kaimynui, bet jeigu tau nepatinka, ateik ir į veidą pasakyk, juk demokratinėje valstybėje gyvename“, – pažymėjo ji.

Liudytoja taip pat pridūrė, kad ant asfalto tuometį premjerą įžeidžiantys užrašai atsirado ne šiaip sau: „Supratome, kad nori žmogų pašalinti iš pareigų, matyt, kažkam nepatinka, todėl reikia S. Skvernelį pašalinti, ir, kaip paskui matėme, nuo to viskas ir prasidėjo.“

Ketino prirašyti naujų žodžių

Buvusį susisiekimo ministro R. Masiulio patarėją G. Vaitkevičių sulaikę VAD pareigūnai anksčiau vykusiame teismo posėdyje pasakojo, kad G. Vaitkevičius po paros grįžo į tą pačią vietą ir ketino užrašus paryškinti arba prirašyti naujų žodžių.

„Kai šį asmenį sulaikėme, jis prisipažino, kad gatvę aprašinėjo praėjusią naktį, taip pat minėjo, kad vėl atvažiavo pasižiūrėti, ar užrašus jau nutrynė ar ne, sakė, kad būtų tęsęs savo veiklą – būtų paryškinęs arba užrašus praplėtęs“, – prisipažino G. Vaitkevičių netoli S. Skvernelio namų su kolega sulaikęs VAD darbuotojas Raimondas Meilūnas.

„Pamainos vyresnysis iš kolegų sulaukė skambučio, kad prie saugomo objekto ant asfalto yra užrašyti žodžiai ir reikia užtikrinti priemones“, – teigė VAD apsaugininkas Edgaras Ugianskis.

Jis kartu su kolega R. Meilūnu nuvyko netoli S. Skvernelio namų, apžiūrėjo ant gatvės asfalto esančius užrašus, matė, kaip „Grindos“ darbuotojai bandė šiuos užrašus nuvalyti.

„Pagal nurodymą naktį vykome patruliuoti, apie 1 val. važiuodami miškelyje pastebėjome atšvaito blykstę, sustojome, – pasakojo E. Ugianskas. – Išlipę iš automobilio pamatėme stovintį dviratį, bet žmogaus šalia nebuvo. Ant dviračio buvo padėta kuprinė, joje radome du aerozolinius balionėlius. Pasidarė įdomu, nes paprastai dažų niekas nesivežioja, ir kaip tik tuo metu maždaug už 50 metrų pasirodė žmogus, pamojavo mums. Jis ėjo nuo tos pusės, kurioje yra S. Skvernelio namai. Pasisveikinome, jis sakė, kad čia yra jo dviratis.“

Skvernelio kaimynė: tai – didžiulis įžeidimas, nemanau, kad mes kažką pavogėme
© DELFI / Domantas Pipas

„Jis buvo apsirengęs sportiškai, sakė, kad sportuoja, bet tai sukėlė įtarimų, nes buvo naktis“, – antrino R. Meilūnas.

Anot pareigūnų, netikėtai naktį pasirodęs vyras neturėjo asmens dokumentų, todėl buvo iškviesti policijos pareigūnai jo asmenybei nustatyti.

„Ant pirštinių pamačiau baltos spalvos dėmes, kokios atsiranda purškiant aerozoliniais dažais, apie tai pasakiau kolegai, vyras po tų žodžių pradėjo drebėti, – teisme kalbėjo E. Ugianskas. – Kai paklausėme, jeigu atsuksime prie S. Skvernelio namų esančias kameras, ar jo nepamatysime, tai jis tada prisipažino, kad būtent jis apipaišė gatvės asfaltą, sakė, kad dabar atvažiavo pažiūrėti, ar užrašų nenuplovė lietus, sakė, juos būtų paryškinęs arba – dar kažką užrašęs.“

Anot VAD apsaugininko R. Meilūno, sulaikytas vyras aiškino, jog aprašinėdamas gatvės asfaltą jis tenorėjo atkreipti visuomenės dėmesį dėl išasfaltuotos gatvės, kurioje gyvena S. Skvernelis, esą tai buvęs jo protestas.

„Jis paaiškino, kad atlieka švietėjišką misiją, sakė, kad turi informacijos, jog visuomenei yra sakoma netiesa, – kalbėjo pareigūnas. – Vyras nurodė, kad taip norėjo atkreipti visuomenės dėmesį, nes viskas yra ne taip, kaip (apie gatvės asfaltavimą) buvo transliuojama per žiniasklaidos priemones. Bet mes tada pasakėme, kad yra kitų metodų, tačiau jis nurodė, jog pasirinko tokį būdą, sakė, kad supranta padarinius ir ką padarė.“

R. Meilūno teigimu, sulaikytas vyras nurodė, jog užrašus ant gatvės asfalto užrašė praėjusią naktį.

„Jis lyg minėjo, kad atvažiavo pasižiūrėti, ar nutrynė ar ne, tuomet būtų tęsęs veiklą, o jeigu nenutrinta, būtų užrašą praplėtęs“, – teisme kalbėjo VAD apsaugininkas.

Sulaikytą vyrą apsaugininkai perdavė netrukus atvykusiems policijos pareigūnams.

Tuo metu nukentėjusysis S. Skvernelis anksčiau vykusiame teismo posėdyje akcentavo, kad dėl šmeižikiško jo asmeniui adresuoto užrašo patyrė didelę moralinę žalą.

„Birželį važiuojant iš namų į darbą buvo pastebėtas užrašas ant kelio, kuriame yra pateikta šmeižikiška informacija, vandališku būdu ji pateikta, – teigė jis. – Aš tai pastebėjau, tai pastebėjo ir mano apsaugos darbuotojai, kaimynai, su kuriais bendraujame, šeimos nariai.“

Ekspremjeras akcentavo, kad vandališku būdu ant Upės g. asfalto užrašytas šmeižikiškas užrašas neatitinka tikrovės.

„Nesu niekada niekuo kaltintas nei teistas dėl šmeižikišku būdu paskleistos informacijos, kad esu vagis, – teisme kalbėjo jis. – Tai tikrai sukėlė daugybę asmeninių išgyvenimų tiek man asmeniškai, tiek šeimos nariams, kadangi tai yra ir žmona, mažametis vaikas, kuris jau supranta.“

S. Skvernelis atkreipė dėmesį ir į tai, kad nusikaltimas buvo padarytas niokojant valstybės nuosavybę.

„Patyriau didžiulę moralinę žalą, tokie veiksmai yra nusikalstami, yra neleistini ir tai padarytas nusikaltimas, esu apšmeižtas ir dar tas nusikaltimas buvo padarytas niokojant valstybės nuosavybę vandališku būdu“, – pabrėžė jis.

S. Skvernelis taip pat akcentavo, kad pamatęs užrašą ant kelio dangos jo nesusiejo su tuo metu viešoje erdvėje plačiai aptarinėjamu jo gyvenamos Upės gatvės asfaltavimo aplinkybėmis.

„Aš nedariau tokios prielaidos, kad būtent su tuo susiję, bet tam galėjo turėti įtakos tam tikrų politikų pareiškimai, kurie formavo visuomenės nuomonę“, – teisme kalbėjo buvęs premjeras.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(133 žmonės įvertino)
2.8045

Top naujienos

FT apmokėtų straipsnių skandalas: ir ekspertams, ir opozicijai keisčiausia yra konservatorių reakcija (1)

Kilus triukšmui dėl nupirktų straipsnių apie Lietuvą įtakingame leidinyje „ Financial Times...

Žiniasklaida: iškart po KSSO susitikimo – dar vienas pažeminimas Putinui (2)

Armėnija paprašė Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono pirmininkauti taikos derybose su...

Karas Ukrainoje. Analitikai: Ukrainos puolimo Donbase tempas artimiausiomis savaitėmis didės JAV: Putinas nėra rimtai suinteresuotas taikos derybomis (9)

284-ioji Rusijos karo prieš Ukrainą diena. JAV žvalgyba mano, kad mūšiai Ukrainoje toliau...

Low De Wei

Mokslininkai atgaivino trylika naujų patogenų, kuriuos pavadino „zombių virusais“

Senovinio įšalo tirpimas dėl klimato kaitos gali keli naują grėsmę žmonijai, teigia...

Ginekologė papasakojo, kas itin svarbu planuojat nėštumą ir jo metu – ištyrus kraują, dažna moteris išgirsta tą patį

Įprasta, kad planuojant kūdikį, kiekvienai moteriai norisi savimi rūpintis labiau – sveikai...

Užkalnio gimtadienis restorane: palaimino Lietuvą ir jos sušius

Rašau jums iš kelionės, nes jau antrą dieną esu kelionėje į Italiją, kur tikiuosi peržiemoti...

Login.lt

Tyrimas patvirtina – nėštumas sukelia dramatiškus pokyčius smegenyse

Remiantis nauju moksliniu tyrimu, nėštumas sukelia ryškius pokyčius smegenyse, tarp jų ir...

Londone sulaikytas rusų oligarchas Michailas Fridmanas (6)

Rusų milijardierius Michailas Fridmanas Londone buvo sulaikytas dėl įtariamo pinigų plovimo,...

Persikūnyti į korėjietę moterį planavęs vyras neatsigina patyčių ir grasinimų: sekėjai smerkia dėl netikėtos priežasties

„TikTok“ žvaigždė Oli Londonas, neseniai išgarsėjęs dėl plano susimažinti penį,...

Šaltiniai: OPEC+ susitarė nekeisti dabartinio naftos gavybos lygio

Vyraujant neapibrėžtumui, didžiųjų naftos gamintojų ministrai sekmadienį susitarė laikytis...