aA
Suaugusių vaikų teistumas neturėtų užkirsti kelią daugiavaikiams tėvams gauti valstybinę pensiją, numato Seime svarstoma įstatymo pataisa.
Skiriant valstybines pensijas daugiavaikiams tėvams siūloma nevertinti vaikų teistumo
© DELFI / Andrius Ufartas

Praėjusią savaitę Seimo nariai jai pritarė po pateikimo, toliau pasiūlymą nagrinės parlamento komitetai.

Valdantieji „socialdarbiečiai“ Rimantė Šalaševičiūtė, Gediminas Kirkilas, „valstietis“ Kęstutis Smirnovas ir Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Algirdas Butkevičius siūlo iš Valstybinių pensijų įstatymo išbraukti nuostatą, kad valstybinė pensija neskiriama tėvams, jeigu jų suaugę vaikai arba įvaikiai padarė nusikaltimą.

„Toks tė­vo ar­ba mo­ti­nos, dau­gia­vai­kių tė­vų ar­ba mo­ti­nų tei­sės į ant­ro­jo laips­nio vals­ty­bi­nę pensiją ri­bo­ji­mas ga­li­mai yra tei­sin­gu­mo prin­ci­po pa­žei­di­mas. Tai­kant mi­nė­tas nuo­sta­tas de fac­to, yra įgy­ven­di­na­mas at­sa­komy­bės per­kė­li­mas. Tė­vai yra ne­tie­sio­giai bau­džia­mi už sa­vo vai­kų ar­ba įvai­kių pa­da­ry­tus nu­si­kal­ti­mus ar bau­džia­muo­sius nu­si­žen­gi­mus“, – pateikdama projektą sakė R. Šalaševičiūtė.

Pagal siūlymą, daugiavaikiams motinai arba tėvui antrojo laipsnio valstybinė pensija nebūtų skiriama tuo atveju, jeigu jie patys būtų nuteisti už sunkaus ar labai sunkaus nusikaltimo padarymą, nesvarbu, ar teistumas išnykęs, arba jeigu būtų nuteisti už nesunkų ar apysunkį nusikaltimą, kai teistumas yra neišnykęs arba nepanaikintas.

„Klai­din­ga ma­ny­ti, kad su­au­gu­sio žmo­gaus el­ge­sys, spren­di­mai, nu­sta­ty­tų el­ge­sio nor­mų ne­si­lai­ky­mas, ga­li­mos nu­si­kals­ta­mos vei­kos tu­ri tie­sio­gi­nį ir ne­gin­či­ja­mą prie­žas­ti­nį ry­šį su jo auk­lė­ji­mu vai­kys­tė­je ir to­dėl tu­ri bū­ti ver­ti­na­mas kaip jo tė­vų at­sa­ko­my­bė“, – teigė R. Šalaševičiūtė.

Anot jos, žmo­gaus el­ge­sį ga­li lem­ti ir so­cia­li­nė ap­lin­ka, ir as­me­ni­nės sa­vy­bės, gy­ve­ni­miš­ka pa­tir­tis.

Projektui nepritaręs socialdemokratas Algirdas Sysas tvirtino, kad vals­ty­bi­nė pen­si­ja skiriama žmogui už nuo­pel­nus.

„Ne už nu­si­kal­ti­mą mes jai duo­da­me. Ar tė­ve­liui, ar ma­my­tei. Kai jūs pra­de­da­te ly­gin­ti tei­si­nius da­ly­kus, kad čia ga­li bū­ti prieš­ta­ra­vi­mas, tai čia jo­kio prieš­ta­ra­vi­mo nė­ra. Mes ne­duo­da­me į kai­rę ir į de­ši­nę vals­ty­bi­nių pen­si­jų, nors Lie­tu­va tuo pa­si­žy­mi, kad tu­ri la­biau­siai iš­plės­tą vals­ty­bi­nių pen­si­jų ra­tą“, – sakė jis.

Pagal pirminius Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skaičiavimus, jeigu būtų priimta siūloma norma, padaugėtų asmenų, pretenduojančiųjų į antrojo laipsnio valstybinę pensiją, tam papildomai reikėtų apie 2,3 mln. eurų.

Šiuo metu antrojo laipsnio valstybinė pensija siekia 116 eurų.

BNS
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
1.9091

Top naujienos

Dešimtmečių senumo kariniame ginče vėl liejasi kraujas – artimiausios savaitės bus lemtingos (98)

Viena seniausių pasaulio konfliktų, Kalnų Karabache vėl įsiplieskęs kruvinas teritorinis ginčas...

„Puota maro metu“: per karantiną ministerijų valdininkų atlyginimai kilo tūkstančiais (271)

Kol šimtai tūkstančių dirbančiųjų šalyje per 3 karantino mėnesius buvo išleisti į prastovas...

Koronavirusas Lietuvoje: židiniuose fiksuota mažiau nei pusė atvejų, sudėtinga situacija Šiaulių ir Radviliškio ligoninėse per parą - 105 koronaviruso atvejai ir 1 mirtis (170)

Praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 105 nauji koronaviruso atvejai ir 1 mirtis. Tai LRT radijui...

Baltarusijos programišiai įsilaužė į valstybinę televiziją: mes parodysime tiesą (72)

Vakarinė Baltarusijos valstybinių televizijos kanalų „Belarus 1“ ir ONT transliacija internete...

Kęstutis Girnius. Kokia valdančioji koalicija būtų Nausėdai parankiausia? (56)

Prezidentas Gitanas Nausėda yra nedviprasmiškai pareiškęs, kad jis aktyviai dalyvaus naujos...

Vitas Vasiliauskas: skolos lygis bus didžiausias Lietuvos istorijoje papildyta (343)

Naujausi rodikliai patvirtina, kad pagrindiniai ekonomikos sektoriai – pramonė, prekyba, eksportas...

Veryga dėl antrosios bangos turi pakenčiamą ir daug prastesnį ligos plitimo scenarijus rekordų bus ir daugiau, apribojimai gali laukti maitinimo įstaigų (328)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pirmadienio rytą interviu Delfi sakė bijantis...

Edita Rouge | D+ nariams

Už patyčias mokykloje yra atsakinga šeima. Mokytojo vaidmuo čia antraeilis

Patyčių mokyklose problema yra sprendžiama, tačiau neišspręsta. Šeimos, kurių vaikai mokykloje...

|Maža didelių žinių kaina