aA
Skandalas, kai Panevėžio rajone vykusios medžioklės metu Utenos rajono savivaldybės tarybos “valstiečių” atstovas Jonas Slapšinskas nušovė jauniklį maitinusią stumbro patelę – ne vienintelis, dėl kurio aiškinasi su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga susiję asmenys.
Briedis Nidoje
Briedis Nidoje
© DELFI / Karolina Pansevič

Biržų ir Panevėžio teismų duris paskutiniais mėnesiais varsto ir Seimo nario, LVŽS atstovo Viktoro Rinkevičiaus sūnus, žinomas Biržų rajono verslininkas Ričardas Rinkevičius.

Gruodžio 6-ąją Biržų girioje vyras neteisėtai nušovė briedės patelę. Medžioti briedžių pateles tuo metų laiku draudžiama.

Iki šiol nežinoma, ar žvėris žūties metu nebuvo vaikinga ar maitinanti jauniklį. Aplinkosaugininkai tikina, kad to nustatyti nepavyko.

Ar tam buvo imtasi visų priemonių ir ar išnaudotos visos galimybės nustatyti nušautos briedės būklę – neaišku.

Medžioklė, pasibaigusi skandalu, vyko praėjusių metų gruodžio 6-osios, penktadienio, vakarą.

Kirdonių žemės ūkio bendrovės pirmininkas, Biržų rajono Spalviškių medžioklės klubo vadovas R. Rinkevičius su dviem bendraminčiais – Biržų rajono ligoninės chirurgu Rolandu Janulaičiu bei Kauno medicinos universiteto klinikų anesteziologu, profesoriumi Kęstučiu Rimaičiu, tykojo žvėries Biržų girioje.

Vyrai turėjo leidimą sumedžioti briedžio jauniklį.

Vėliau Biržų teisme parlamentaro sūnus aiškinsis, kad miško biržėje per gerą nuotolį stovėjusią briedžio patelę palaikė jaunikliu.

Spalviškių medžioklės klubui vadovaujantis R. Rinkevičius turi 22 metų medžiotojo patirtį. Vyras turi ir medžioklės selekcininko kvalifikaciją.

Šūvis buvo taiklus. Pamatęs, ką sumedžiojo, užuot iškvietęs aplinkosaugininkus, R. Rinkevičius su bendrais nušautą žvėrį įsivertė į R. Rinkevičiaus naudotą žemės ūkio bendrovei priklausiantį visureigį ir nuvežė į Spalviškių kaime esančią sodybą.

Čia vyrai subrakonieriautą briedę per naktį išdorojo. Skerdieną paliko lupykloje, o galvą su kojomis ir kailiu išnešė į lauke esančią pašiūrę.
Po paros, sekmadienio paryčiais, apie 5 val., R. Rinkevičius nuvažiavo paimti skerdienos bei kailio ir galvos. Kailį, galvą ir kojas išmetė Biržų girioje pakeliui važiuodamas į Kupreliškio kaimą, kur vežė padėti skerdieną.

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnus žinia apie subrakonieriautą briedę pasiekė sekmadienį, gruodžio 8-ąją. Į Biržų girią išvyko Utenos gyvosios gamtos inspekcijos pareigūnai.

Netrukus buvo apklaustas ir pats R. Rinkevičius, surasta nušauto žvėries skerdena ir jos liekanos.

Tačiau iš jų likučių aplinkosaugininkai teigia negalėję įvertinti, ar prieš mirtį briedė laukėsi jauniklio – vidaus organus R. Rinkevičius su kitais brakonieriais tikino palikę pačioje girioje, žvėries sumedžiojimo vietoje, mat taip leidžia medžioklės taisyklės.

„Grąžinome gamtai, nes plėšrūnai viską sutvarko“, - tokie R. Rinkevičiaus liudijimai užfiksuoti Biržų teisme, kur buvo nagrinėjama administracinio nusižengimo byla dėl medžioklės taisyklių pažeidimo.

Iš tiesų, nuo 2019 m. sausio 1-osios įsigalioję Medžioklės taisyklių pakeitimai leidžia pirminį žvėrių dorojimą atlikti medžioklės vietoje, o kanopinių žvėrių skerdienos liekanas palikti neužkastas ir nesutvarkytas - plėšriųjų žvėrių jaukui.

Tokį įsakymą 2018 m. pasirašė tuometinis aplinkos ministras Kęstutis Navickas kartu su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriumi Dariumi Remeika.

Vilniaus universiteto docentas, Zoologijos katedros vedėjas Egidijus Bukelskis teigia, kad toks pirminis sumedžioto žvėries dorojimo būdas atitinka užsienio valstybių praktiką.

„Nušauto žvėries neprikelsime. Medžiotojas šiuo atveju padarė vieną esminę klaidą – šovė į žvėrį, neįsitikinęs, koks tai žvėris – jauniklis ar brandi patelė. Visi kiti veiksmai – pažeidimo slėpimas ir kita yra tik pirmosios klaidos pasekmės“, - teigia žinomas zoologas.

Paklaustas, ar įmanoma iš žvėries ar jo dalių nustatyti galimai buvusį briedės nėštumą, docentas E. Bukelskis teigia, kad tai padaryti lengva, turint žvėries placentą.

Amžių gi, anot mokslininko, įmanoma nustatyti ir pagal kaukolę, kitas kūno dalis. Žinant subrakonieriauto žvėries amžių, būtų galima daryti prielaidas, ar galėjo patelė lauktis jauniklio.

Aplinkos apsaugos departamento atstovė Ieva Krikštopaitytė teigia, kad nustatyti, ar patelė buvo vaikinga arba jauniklius vedžiojanti (maitinanti), „nebuvo įmanoma nei pareigūnams, nei Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistams, į kuriuos kreipėsi atsakingi Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai“.

„Po 2 parų nuo neteisėto gyvūno sumedžiojimo, tyrimą atliekantiems pareigūnams pavyko rasti tik laukinio gyvūno kailį, kojas, galvą, skerdieną ir tik dalį vidaus organų (plaučius, širdį), kurie visi buvo pateikti Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutui. Laukinio gyvūno vidaus organai, kailis, galva, išskyrus skerdieną, pažeidėjo buvo išmesti į gamtinę aplinką“, - teigia Aplinkos apsaugos departamento atstovė.

Tuo atveju, jei būtų nustatyta, kad neteisėtai sumedžiota patelė laukėsi jauniklio, gamtai padaryta žala būtų dvigubai didesnė.

Pats R. Rinkevičius, į DELFI klausimą, ar ir kokiu būdu tikrino galimą nušautos briedžio patelės nėštumą, tiesaus atsakymo vengė.

„Įsitikinau, kad ne“, - tepasakė Seimo nario V. Rinkevičiaus sūnus.

Biržų teismas R. Rinkevičiui skyrė minimalias bausmes – metams apribojo teisę medžioti, paskyrė minimalią 800 eurų baudą už Medžioklės taisyklių pažeidimus, atlyginti gamtai padarytą beveik 3600 eurų žalą, tačiau taip pat priteisė konfiskuoti ginklą bei jo priedus ir bendrovei, kuriai brakonierius vadovauja, priklausantį visureigį.

Tačiau tokį teismo sprendimą R. Rinkevičius apskundė Panevėžio apygardos teismui. Posėdis byloje numatytas kovo 2 dienai.

Likimo ironija, tačiau panašiu metu, kai Biržų rajone buvo subrakonieriauta briedė, aplinkosaugininkams dėl Medžioklės taisyklių pažeidimo aiškinosi ir R. Rinkevičiaus tėvas, Seimo LVŽS frakcijos narys Viktoras Rinkevičius.

Pernai gruodį, po atlikto tyrimo, aplinkosaugininkai nustatė, kad medžiodamas Kauno rajone, V. Rinkevičius nesilaikė Medžioklės taisyklių. Už pusiau automatinio ginklo su per didele dėtuve turėjimą jam skirtas įspėjimas. Politikas nuobaudos neskundė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(50 žmonių įvertino)
4.1200

Top naujienos

Šimonytė: visuomenininkai turėtų būti tik valstybės pagalbininkai, o ne jos skylių užkamšytojai (268)

Labai gerai, kad krizės atveju žmonės mobilizuojasi ir padeda valstybinėms institucijoms, – bet...

Skvernelis kreipėsi į senjorus: ragina niekur neiti iš namų, prabilo apie pensijas (369)

Ketvirtadienio vakarą premjeras Saulius Skvernelis kreipėsi į Lietuvos senjorus prašydamas,...

Kasiulevičius palygino JAV ir Lietuvos prognozes: nors ir sunkiai, bet galime išvairuoti (113)

Ketvirtadienio vakarą profesorius Vytautas Kasiulevičius pateikė JAV Misisipės valstijos,...

Moterys demonstruoja absurdiškus manikiūro rezultatus – kas nutinka, kai užsidaro grožio salonai (50)

Žvelgiant į karštligiškas kai kurių moterų pastangas gelbėti nagų grožį, kai tenka laikytis...

Londone peiliu sužalotas lietuvis netrukus mirė gatvėje (110)

Ketvirtadienį Londono policija paviešino peiliu mirtinai subadyto žmogaus tapatybę: tai –...

Latvijoje nusidriekė 12 kilometrų laukiančių atvykti į Lietuvą automobilių eilė (124)

Latvijoje ketvirtadienio vakarą dėl atvykstantiesiems matuojamos temperatūros nusidriekė 12...

Užsikrėtusių koronavirusu skaičius pasaulyje perkopė milijoną (18)

Ketvirtadienio vakarą visame pasaulyje koronavirusu užsikrėtusių žmonių skaičius perkopė...

Uždaroma „Rimi“ Kauno autobusų stotyje: koronavirusas patvirtintas antram darbuotojui (55)

Nuo penktadienio uždaromas Kauno autobusų stotyje veikiantis prekybos centras „Rimi“ . Tokį...

Netikėtas sprendimas atvėrė neužgijusias žaizdas: dėl išžaginimo nuteistas politiko sūnus – jau laisvėje (402)

Aštuoniolikmetę merginą per prievartą į lovą įsitempęs ir ją išžaginęs politiko sūnus...

Kardiologas pateikia 7 patarimus, kurie ypač svarbūs šiuo metu: būtina žinoti sergantiems ir sveikiems (17)

Europos kardiologų draugija, remdamasi šiandienine Europos šalių stebėsena, atkreipia dėmesį,...

|Maža didelių žinių kaina