aA
Piliečių judėjimas „Kitas pasirinkimas“, partijų veikloje pasigendantis demokratijos ir reikalaujantis galimybių nepriklausomiems kandidatams siekti valdžios miestuose bei rajonuose, ragina gyventojus per savivaldybių tarybų rinkimus biuleteniuose užbraukti visų partijų pavadinimus. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas tokį siūlymą vertina kaip kliudymą žmonėms pasinaudoti teise išsirinkti valdžią.
© Reuters/Scanpix
Judėjimas – prieš partijų monopolį ir savivaldos sistemą

Piliečių judėjimo „Kitas pasirinkimas“ taryba išplatino pareiškimą, kuriame skatina gyventojus savivaldos rinkimuose perbraukti rinkimų biuletenyje kandidatų sąrašus ir užrašyti ant biuletenio „prieš visus“. Tokiu būdu esą būtų reikalaujama „partijų veiklos demokratizavimo, teisingų ir demokratiškų rinkimų, tikros, o ne „popierinės” savivaldos“.

Kaip teigiama pareiškime, „šalies politinės partijos seniai nebeatstovauja paprastų piliečių interesams, kurie faktiškai nebeturi jokios įtakos tvarkant kasdienius valstybės ir savivaldos reikalus“. Vienintelė piliečiams palikta teisė esą yra reguliariai dalyvauti nieko nelemiančiuose rinkimų spektakliuose, „šitaip palaikant demokratijos regimybę ir savo balsavimu įteisinant oligarchinių-nomenklatūrinių klanų valdžią“.

Anot judėjimo tarybos, piliečiai šiandien esanti vienintelė jėga, galinti susigražinti „uzurpatorių atimtas politines teises ir balsą sprendžiant krašto reikalus“, o kelias iš esamos padėties yra „sąmoningas, atviras ir teisėtas politinis protestas bei pasipriešinimas klanų diktatūrai“.

Piliečių judėjimas teigia pasisakantis prieš „įstatymais įtvirtintą partijų monopolį keliant kandidatus ir nepartinių piliečių rinkiminę diskriminaciją“, nedemokratiškas politines partijas, rinkimų sąrašų „reitingavimo vaidinimą“, korupcinį politinių partijų ir rinkimų kampanijų finansavimą, esamą savivaldos sistemą.

Tiesa, siūlydami išbraukti visus kandidatus judėjimo atstovai kartu paragina gyventojus dalyvauti vasario 25 dieną vyksiančiuose savivaldybių tarybų rinkimuose.

Z. Vaigauskas: tai – netinkamas būdas valdžiai bausti

„Įstatymas neleidžia tokios agitacijos, kuria iš žmonių atimama teisė išsirinkti valdžią“, - DELFI sakė Z.Vaigauskas.

Anot jo, tai gali būti vertinama kaip rinkėjų apgavystė: „Sakykime, kokia nors nepopuliari partija išplatina tokį pareiškimą, o rinkėjai taip ir padaro. Bet gudresni mažesnių bei neįtakingų partijų rėmėjai ateina ir išsirenka jas į valdžią.“

Pagal įstatymą, biuleteniai, kuriuose užbraukti visų partijų pavadinimai arba visų kandidatų pavardės, kaip ir tie, kuriuose nepažymėtas nė vienas kandidatas arba pažymėtas netinkamai, laikomi sugadintais ir negalioja. Tokiu atveju rinkėjas, Z. Vaigausko teigimu, negali pareikšti savo valios.

„Galima ir visai neateiti į rinkimus. Tai – netinkamas būdas valdžiai bausti, nes rinkėjas realaus protesto lyg ir nepareiškia“, - kalbėjo VRK vadovas.

Jo teigimu, per kiekvienus rinkimus balsadėžėse randama nemažai biuletenių, kuriuose būna išbrauktos visos kandidatų pavardės, tačiau nežinoma, ar tai daroma specialiai, ar dėl nežinojimo. Savivaldos rinkimuose net dėl didesnio nei paprastai sugadintų biuletenių skaičiaus rezultatai nebūtų paskelbti negaliojančiai.

„Jei būtų daug negaliojančių biuletenių, būtų galima nebent politologinė, o ne teisinė prielaida, kad rinkėjai specialiai gadino biuletenius. Bet valdžia vis tiek būtų jau išrinkta, nebūtų galimybių ją atšaukti“, - sakė Z.Vaigauskas.

Prokurorai keletą kartų yra nagrinėję panašius raginimus protestuoti prieš partijas ir jų kandidatus, specialiai gadinanti rinkimų biuletenius. Aktyvistai dažniausiai pripažindavo pasielgę netinkamai, pažadėdavo daugiau taip nebedaryti.

Galimybę rinkėjams balsuoti prieš visus kandidatus numato kai kurių NVS šalių įstatymai, tačiau, pavyzdžiui, Rusijoje ji neseniai buvo atšaukta.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuviai pasistato namus vos per porą mėnesių: tai vienas pigiausių būdų, bet tinka ne visiems (82)

Dauguma lietuvių svajoja apie nuosavą namą ir nuolat ieško būdų, kaip jį pasistatyti kuo...

Kristinai Brazauskienei diagnozuotas trečios stadijos vėžys: gydytojai siūlė operaciją, bet aš atsisakiau (11)

Pirmojo atkurtos nepriklausomos Lietuvos respublikos prezidento Algirdo Brazausko žmonai Kristinai...

Naujausiuose reitinguose – įspūdingas rekordas (86)

Visuomenės patikimumas Prezidento institucija pasiekė rekordinius vertinimus. Gitano Nausėdos...

Nelaimių šleifą pratęsė erkė: titulą ginsiantis Gudžius buvo priverstas gelbėtis antibiotikais (11)

Lygiai po savaitės Kataro sostinėje Dohoje startuos pasaulio lengvosios atletikos čempionatas, kur...

Kariuso kuriozai tęsiasi: Čempionų lygos finalo nelaimėlis aikštėje vėl „rinko grybus“

Grubiomis klaidomis 2018 metų UEFA Čempionų lygos finale savo dosjė neištrinamai paženklinusį...

Šalnos – tik pradžia: galime sulaukti ir pirmojo sniego (30)

Šiandien Lietuvos orus vis dar lems vakarykščio, į šiaurės rytus tolstančio ciklono pakraštys.

Naujausiuose reitinguose – politikas, kuriam nebuvo konkurentų, bei niūrios žinios Pranckiečiui (46)

Visuomenės nuomonės apklausos rodo tendenciją , kad per nepilną pusmetį stipriai aptirpo dviejų...

Paskelbta, kaip atrodys Nacionalinė koncertų salė ant Tauro kalno (39)

Paaiškėjo naujojo Vilniaus simbolio ant Tauro kalno architektūrinė idėja – iš beveik 250...

Gydytojas Morozovas: ką turėtumėte žinoti, kai į rankas patenka bet kokių vaistų dėžutė (1)

„Daktare, jūs man čia tokį vaistą paskyrėte. Na, tai aš lapelį viduje paskaičiau ir žinote...