aA
Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narės Dalios Teišerskytės vadovaujama darbo grupė parengė skaitymo skatinimo ir kalbos įgūdžių ugdymo programos projektą. Projekte išskirtos prioritetinės asmenų grupės ir pirmieji pasiūlymai, kaip skatinti knygos populiarumą visuomenėje.
© Corbis
Per pastaruosius 50 metų Vakaruose atlikti tyrimai rodo, kad susidomėjimas knygomis tarp vaikų ir jaunimo žymiai sumažėjęs, nors skaitančių vaikų dalis procentais išlieka beveik nepakitusi. Kaip rašoma programos projekte, skaitymo laisvalaikiu rodikliai yra geresni tose šalyse, kurios organizuoja nuolatos vykstančias knygų muges, festivalius bei finansuoja skaitymo populiarinimo programas. Taip, pavyzdžiui, daroma Skandinavijoje.

D.Teišerskytės vadovaujama darbo grupė iki vasario 1 dienos turi parengti tarptautinės konferencijos, skirtos pasidalinti patirtimi su kitomis šalimis apie skaitymo skatinimo ir kalbos įgūdžių ugdymo koncepcijas, programą. Darbo grupė ypač didelį dėmesį ketina skirti Skandinavijos šalių modeliui.

2004 metais atliktos socialinės apklausos duomenimis, 32,1 proc. Lietuvos gyventojų neskaito knygų. 70,5 proc. iš jų turi pradinį išsilavinimą, 10,9 proc. - aukštąjį išsilavinimą.

Darbo grupė atkreipė dėmesį, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigos vangiai vykdo skaitymo ugdymo programas, nes turi nedaug vaikiškų knygų. Todėl ketinama siūlyti bibliotekoms skolinti darželiams ir pradinėms mokykloms knygas, lankytis jų darbuotojams pas vaikus ir šiems 2 kartus per mėnesį eiti į bibliotekas, klausytis skaitomų istorijų, jas iliustruoti.

Tyrimai rodo, kad kuo daugiau šeimoje yra skaitoma vaikui balsu, tuo daugiau vaikas skaito užaugęs, todėl bus siūloma leisti tėvams skolintis knygas iš darželių bei organizuoti jiems paskaitas.

Pastebima, kad vaikų ir jaunimo laisvalaikį vis labiau užpildo kompiuteris, televizorius ir kitos komunikacijos bei informacijos priemonės. Dėl šios priežasties jas ketinama pasitelkti skaitymo kultūrai ugdyti. Darbo grupė siūlo organizuoti raiškaus skaitymo konkursus per televiziją ar kurti moksleivių kūrybos bei labiausiai jiems patinkančių knygų interneto svetaines.

Į programos projektą įtraukti moksleivių susitikimai su rašytojais, aktoriais ir režisieriais, kurie mokytų jaunimą suprasti literatūros kūrinius, juos analizuoti bei dalintųsi savo patirtimi. Moksleiviai galėtų stebėti literatūros kūrinių ekranizacijas ar jų pastatymus teatre. Jaunimas tęsti pažintį ir bendradarbiavimą su rašytojais galėtų elektroniniu paštu.

Darbo grupė ketina kreipti didesnį dėmesį į pensinio amžiaus žmones, kurie dažnai jaučiasi izoliuoti ir nebereikalingi visuomenei. Ji siūlys steigti senelių ir anūkų bei senjorų skaitymo klubus, organizuoti skaitymo balsu akcijas.

Valstybei bus patariama atsižvelgti į neįgaliųjų poreikius, kuriant jiems pritaikytas susibūrimo ir skaitymo vietas. Vienas svarbiausių tautinių mažumų integravimosi į visuomenę bruožų, kurį pabrėžia darbo grupė, yra jų gimtosios ir lietuvių kalbos mokėjimas bei taisyklingas jų vartojimas. Todėl siekiant šio tikslo žadama skatinti įvairių organizacijų bendradarbiavimą.

Daugiau pasiūlymų darbo grupė atliks po Lietuvos visuomenės skaitymo įpročių, masto ir poreikių studijos. Ją Seimo užsakymu rengia Vilniaus pedagoginio universiteto Sociologinių švietimo tyrimų laboratorijos vadovas ir šios darbo grupės narys Tadas Tamošiūnas.

D. Teišerskytės vadovaujama darbo grupė vienija 13 valstybės institucijų, viešųjų įstaigų, visuomeninių organizacijų ir akademinio pasaulio atstovus.

Ilgalaikės valstybinės skaitymo skatinimo ir kalbos įgūdžių ugdymo programos koncepcija turi būti parengta iki šių metų kovo 15 dienos.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Lentpjūvė iš pragaro“ – viena brutaliausių Antrojo pasaulinio karo paslapčių (120)

Po daugiau nei 70 metų tylos į viešumą braunasi viena ilgiausiai saugotų ir siaubingiausių...

Lietuva nusprendė: į „Euroviziją“ vyksta Jurijus Veklenko! pildoma (561)

Po keletą mėnesių trukusios įnirtingos kovos paaiškėjo, kad daugiausiai publikos simpatijų...

Abejojama, ar Valančiūnas galės padėti savo ekipai Klivlande (9)

Memfio „Grizzlies“ klubas išplatino sąrašą žaidėjų, kurie negalės padėti artimiausiame...

Unikauskas pataria – ką daryti, kad nereikėtų vaistų: sveikata priklauso nuo 4 dalykų (30)

„Mūsų sveikata nemažai priklauso nuo mūsų pačių, tik labai svarbu laikytis keturių...

Skandalas dėl pinigų plovimo „Swedbank“ kirto skaudžiai: prarado milijardus, reputacijai – smūgis (151)

Pinigų plovimo skandalo centre atsidūrusio vieno didžiausių Švedijos bankų „Swedbank“...

Atrankų finalininkai jau ruošiasi lemiamai kovai: netrukus paaiškės Lietuvos pasirinkimas „Eurovizijoje“ (135)

Šeštadienio pavakarę LRT Didžiojoje studijoje jau lūkuriavo savo pasirodymams norintys...

Laidotuvių tradicijos keičiasi kardinaliai: organizatorė išklojo keistus lietuvių pageidavimus (12)

Dar prieš kelerius metus išgirdę žodį „ laidotuvių planavimas “, daugelis turbūt būtų...

Kūdikiui atliko labai neįprastą operaciją: ar jos reikia, išduoda ir veidas (26)

„Gimė gražus kūdikis, o vėliau galvos forma ėmė keistis, ar tai normalu?“, – Vaikų...

Dainiaus Sinkevičiaus knygos „Pravieniškių mafija“ pristatymas Vilniaus knygų mugėje (9)

Vasario 23 d. 19 val. tiesiogiai iš Vilniaus Knygų mugės — žurnalisto Dainiaus Sinkevičiaus...

Jokubaitis: remiantis Platonu, šiandien iš valstybės reikėtų išvaryti visus žurnalistus (168)

Mūsų politika neatsitiktinai darosi vis kvailesnė, tai scientizmo įsitvirtinimo padarinys, teigė...