aA
Prezidentas Gitanas Nausėda siūlo vėl svarstyti atominės elektrinės idėją. Bet ne tokios didelės elektrinės kokia buvo Ignalinos. Energetikos ministras idėją palaiko – uždraudus benzininius ar dyzelinius automobilius elektros poreikis augs drastiškai. Atsinaujinančių išteklių gali nepakakti. LNK žinios praneša, kad keičiasi ir Europos Sąjungos požiūris į branduolinę energetiką.
Siūlo vėl svarstyti atominės elektrinės idėją: elektros poreikis netrukus augs drastiškai
© DELFI / Kiril Čachovskij

Kovo mėnesį sukaks vienuolika metų, kai žemės drebėjimas ir cunamis Japonijoje nuniokojo Fukušimos atominę elektrinę. Po nelaimės šalys nusprendė atsisakyti branduolinių jėgainių.

Vokietija Naujųjų metų naktį išjungė tris atomines, o per šiuos metus ketina uždaryti paskutines tris likusias.

Tačiau tie patys vokiečiai, japonai ir kitos šalys kuria naujos kartos reaktorius, telpančius į jūrinį konteinerį, lengvai pastatomus ir, kaip teigiama, nepalyginti saugesnius.

„Jau vien šitaip mechaniškai būtų galima užtikrinti saugumą ženkliai didesnį, praktiškai išbraukti iš Galimybių sąrašo avariją su radioaktyvių medžiagų išmetimu į aplinką“, – LNK sakė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) rektorius Juozas Augutis.

Maži branduoliai reaktoriai jau seniai naudojami povandeniniuose laivuose.

„Mažuose moduliniuose reaktoriuose atliekų kiekis yra visiškai mažas. Ir jų radioaktyvumas yra visiškai kitas. Maža to, jos dar yra perdirbamos“, – LNK kalbėjo energetikos ministras Dainius Kreivys.

Kai pasaulyje drastiškai kyla energijos kainos, prezidentas G. Nausėda interviu „Žinių radijui“ praėjusią savaitę kalbėjo, jog Lietuvai reikia vėl svarstyti atominės elektrinės idėją.

„Svarstyti, diskutuoti apie, pavyzdžiui, nedidelio pajėgumo branduolines jėgaines, na, tai daro tikrai nemažai net ir mūsų kaimynų“, – teigė šalies vadovas G. Nausėda.

„Pigūs, saugūs, maži branduoliniai reaktoriai, kurie skamba tikrai labai neblogai, bet jų nėra“, – tikino Atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius.

Dar bent 10 metų mažų branduolinių reaktorių rinkoje nebus.

„Gali pasirodyti tik po 2030 metų. Apie 2033 metus tos technologijos gali būti, kad bus licenzijuojamos ir parduodamos“, – pasakojo energetikos ministras.

Yra sakančių, kad vien tai, jog vėl yra kalbama apie branduolines technologijas, kenkia stringančiais atsinaujinančių išteklių plėtrai.

„Kai mes pradedame šnekėti apie tai, mums atsiranda pagunda, ypač politikams, valdininkams, kad gal ir nereikia čia labai persistengti su dabartinėmis technologijomis. Ir gal nieko čia tokio, kad mes stringame su ta vėjo energetika, arba su saulės elektrinėmis“, – sakė Atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas M. Nagevičius.

Keičiasi ir Europos Sąjungos (ES) požiūris. Yra siūloma branduolinę energetiką prilyginti žaliai.

„Dujų infrastruktūra dar dešimt metų yra laikoma žalia. O branduolinė – dar dvidešimt metų“, – sakė M. Nagevičius.

Anot VDU rektoriaus J. Augučio, tai galima suprasti ir kaip ES pripažinimą, kad bent jau kol kas atsinaujinančių išteklių nepakanka pasiekti ambicingus klimato tikslus.

„Juos pasiekti nėra taip paprastai, kaip pasakyti ar parašyti vienoje ar kitoje deklaracijoje“, – sakė VDU rektorius.

O anot energetikos ministro D. Kreivio, po dešimtmečio elektros poreikis drastiškai išaugs.

„Naftos produktai, benzinas, dyzelinas, ar tai būtų dujos, ateityje viskas taps elektra. Tai elektros poreikis augs dramatiškai. Ir tam dramatiškai išaugusiam elektros poreikiui patenkinti mums reikės po 2030 metų galvoti ir apie branduolinę energetiką“, – sakė ministras.

Benziną, dyzeliną keičia ir vandenilis. Bet ir jo gamybai reikia elektros. Kol kas yra sunku prognozuoti, ar mažų branduolinių jėgainių elektra būtų pigi.

„Suprantama, kodėl yra statomos didelės atominės elektrinės. Todėl, kad statant mažas, vienos kilovatvalandės kaina neišvengiamai būtų aukštesnė“, – sakė VDU rektorius.

Netgi mažos branduolinės jėgainės sunkiai įsivaizduojamos be daugumos visuomenės paramos.

„Tiesiog kviečiu neprarasti fokuso į tai, ką mums reikia padaryti dabar“, – kalbėjo M. Nagevičius.

„Tos technologijos, be abejo, yra labai patobulėjusios ir jos gali būti jau panaudojamos. Čia gal daugiau problema yra žmonių požiūrio į branduolinę energetiką“, – teigė VDU rektorius J. Augutis.

„Tai nėra turbūt tie patys reaktoriai, dėl kurių mes referendume balsavome. Tai yra visai kitos technologijos, bet diskusija yra reikalinga“, – sakė energetikos ministras.

2012 metais Lietuva referendumu nusprendė, kad nereikia naujos Visagino atominės elektrinės. Pagal planą ji jau būtų veikusi planuota elektros kaina du kartus mažesne, nei mokame dabar.

LNK
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(62 žmonės įvertino)
4.1613

Top naujienos

Paviešintas vaizdo įrašas sukėlė klausimų: ar gali būti, kad Rusijos propagandistas vasarą ilsėjosi Lietuvoje (8)

„Tik Tok“ platformoje įdėtas vaizdo įrašas užminė mįslę: ar gali būti, kad praėjusią...

Vieša paslaptimi tapusias namų statybų „schemutes“ gali tekti pamiršti: apribojamos galimybės statyti žemės ūkio paskirties sklypuose (4)

Jau kurį laiką visuomenėje vieša paslaptimi buvo naujakuriams sutaupyti padedanti „schema“:...

Karas Ukrainoje. Prognozuoja, kad Rusija pakeis atakų taktiką: tai lemia viena aplinkybė Ukraina: kontrpuolimas prasidės netrukus

Rusijos kariai gali pakeisti raketų smūgių į Ukrainą taktiką, sutelkiant dėmesį į...

Naujausi partijų reitingai: lyderio poziciją dalijasi dvi partijos

Jei rinkimai vyktų šį sekmadienį, daugiausiai palaikymo sulauktų Lietuvos socialdemokratų...

Landsbergis išvyko į Kijevą

DELFI šaltiniu teigimu, Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis penktadienį...

Verslas PliusJulija Leimonė

Augustė aukso gyslą atrado dėvėtų drabužių parduotuvėse ir įkūrė savo verslą – sako, kad lobius ji tiesiog užuodžia savo parduotą švarkelį išvydo garsiajame „Netflix“ seriale

Kai kaunietė Augustė ėmė lankytis dėvėtų drabužių parduotuvėse (arba kuistukuose ), ji nė...

Saulės elektrinių populiarumas neslūgsta – gaminančių vartotojų skaičiai kyla žaibiškai (2)

2022-ieji Lietuvoje – rekordiniai metai saulės elektrinėms. Gyventojai pirko jas sparčiau, negu...

Jana.delfi.ee

Ligos nėra, bet simptomai vargina: paaiškino, kodėl blogu oru jaučiamės prastai

Šaltis ir orų permainos priverčia žmogaus organizmą dirbti kiek kitaip, nei įprastai, o tai gali...

Verslas PliusKatie Greifeld, Vildana Hajric, Isabelle Lee, Justina Lee

Bankų krizę išgyvenusieji pamena, kaip greitai gali subyrėti domino kaladėlės

Steve‘as Chiavarone‘as nenori nieko gąsdinti, tačiau iš paskutinės bankų krizės jam...