aA
Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis laidoje „Delfi diena“ užsiminė, kad dėl koronaviruso turime būti pasiruošę viskam – net ir pačiam blogiausiam scenarijui.

Situacija keičiasi kiekvieną dieną

Pasiteiravus, kaip vertina dabartinę situaciją, viceministras tikino, jog situacija Europoje iš tiesų labai neramina, todėl reikia būti atsargiems.

„Be jokios abejonės, situacija keičiasi kiekvieną dieną. Mes ją stebime ir, jeigu žiūrėtume pasaulio mastu, tai jau yra beveik 100 tūkst. infekuotų žmonių. Labai neramina tai, kad didėja ir mirčių skaičius. Jau yra beveik 3400 mirusių žmonių nuo šio viruso. Šiek tiek ramina ir teikia optimizmo, kad daugiau nei 55 tūkst. žmonių pasveiko. Tai reiškia, kad kas antras įveikia virusą, matome, jog skaičiai Kinijoje jau šiek tiek traukiasi, stabilizavosi situacija, bet mus labai neramina tai, kas vyksta Europoje“, – laidoje sakė A. Šešelgis.

Kelia nerimą atvejai Europoje

Nerimą kelia ir tai, kad vis dėlto daugelis žmonių labai mėgsta keliauti į Italiją, todėl rizika didėja.

„Italijoje yra apie 4 tūkst. infekuotų žmonių, beveik pusantro šimto jau mirę. Labai daug lietuvių per atostogas važiuoja į Italiją slidinėti, o tas virusas yra apėmęs šiaurinius Italijos regionus. Matome, kad Norvegijoje, Vokietijoje infekuotų žmonių skaičius siekia šimtus. Tai rodo, kad šiam virusui Europoje sienų nėra, o mes, lietuviai, esame keliaujanti tauta, vykstame į verslo komandiruotes, lankome draugus, važiuojame atostogauti ir pan. Mums taip pat kelia nerimą tai, kad ir Lietuvoje gali būti įvežta daugiau tokių atvejų“, – tikino jis.

Algirdas Šešelgis
Algirdas Šešelgis
© DELFI / Andrius Ufartas

Viceministras pabrėžė, kad kol kas jokių draudimų, susijusių su koronavirusu nėra, tačiau yra daug rekomendacijų, ypač jos liečia keliaujančius žmones.


„Rekomendacijų stabdyti skrydžius pateikta tikrai labai daug. Dabar mūsų pagrindinis tikslas yra toks – jeigu būtų nustatyta daugiau koronaviruso atvejų, mes turėtume sustabdyti viruso plitimą. Mūsų algoritmai buvo sulaukę ir kritikos, kad neva ne viską padarėme arba padarėme per daug. Girdime kritikos, kad kitos šalys labiau atsipalaidavusios, tačiau matome, kas tose šalyse vyksta. Būtent tie mūsų algoritmai, iš anksto pasiruošti, vykdoma prevencinė veikla ir leido nustatyti atvežtinį atvejį. Žinoma, atsipalaiduoti negalime ir didelio džiaugsmo mes nereiškiame. Turime dar labiau telkti jėgas, koncentruotis ir vykdyti tai, ką darome“, – laidoje sakė A. Šešelgis.

Silpniausios vietos

Laidoje viceministras ne vieną kartą pabrėžė, kad būtina ruoštis patiems įvairiausiems scenarijams. Pašnekovas taip pat atsakė, kiek balų duotų sveikatos sistemos pasiruošimui.

„Jeigu reikėtų vertinti iš 10 balų, tai vertinčiau 8-etu. Tikrai turime, kur pasitempti, ne veltui buvo sukurta ir medikų, ekspertų grupė, kuri dar kartą peržiūri algortimus, kaip medikai turėtų elgtis, jeigu paprastai kalbant, kokios procedūros dar turi būti atliktos, privalomos, kai yra susiduriama su atveju (koronaviruso atveju), kad išvengtume klaidų. Tai reiškia, kad mes dar turime galimybę tobulėti“, – sakė jis.

Pasiteiravus, kur yra silpniausios vietos, viceministras tikino, kad vis dar dažnai koją šiek tiek pakiša netikslūs algortimai.

Algirdas Šešelgis
Algirdas Šešelgis
© DELFI / Andrius Ufartas

„Truputį silpniausia vieta yra ta, kad nebūnant tiems labai tiksliems algoritmams, mes darome daug prevencinių veiksmų, o ne tikslinių, kurie norėtųsi, kad būtų. Ką aš turiu omenyje taip sakydamas? Labai daug mėginių ateina į laboratoriją, kurie galbūt būna paimami dėl koronaviruso iš žmonių, kurie net neatitinka kriterijų, dėl kurių reikėtų tai daryti, bet kol kas, kol nėra antplūdžio, mes tikrai džiaugiamės, kad atsarga gėdos nedaro, ir tyrimai yra čia pat atliekami, nežiūrint į tai, kad mes turime ženkliai didesnius pajėgumus“, – sakė pašnekovas.

Blogiausias scenarijus

A. Šešelgis taip pat pabrėžė, kad būtina ruošis ir blogiausiam scenarijui.

„Mes turime būti pasiruošę visiems galimiems scenarijams, netgi – patiems blogiausiems. O tai reiškia, kad mes, iš anksto galvodami apie tai, turime užsitikrinti teises, jog galėtume vykdyti vieną ar kitą veiksmą, jeigu atsitiktų pats blogiausias scenarijus. Vienas iš tokių veiksmų, jeigu jau įvyktų pats blogiausias scenarijus, – turėtume pasirūpinti papildomais medikamentais; gydytojai yra nustatę sąrašą medikamentų, kurie būtų gyvybiškai būtini. Jų šiandien yra Lietuvoje, bet tiekėjai pagal sutartis veža į kitas šalis, pavyzdžiui, Latviją ar Estiją.

Tai būtų kraštutinė priemonė, ir svarbu, kad tokią galimybę turėtų ministras, ir ne tik kaip ministras, o ir kaip valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų vadovas. Ar pasinaudos tokia galimybe, ar ne priklausys nuo situacijos. Tikėkime, kad nereikės pasinaudoti, bet galimybę reikia turėti“, – tikino pašnekovas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(147 žmonės įvertino)
3.5102

Top naujienos

Raskevičius: mano bendruomenės žmonės šiuo metu jaučiasi įbauginti (6)

Artėjant šeimos gynimo maršui skirtingų politinių stovyklų politikai sutinka, kad toks renginys...

Avulis: būsto įsigijimas gali tapti tik turtingųjų privilegija (68)

Nekilnojamojo turto (NT) rinka kaista – per pirmus keturis metų mėnesius būsto kainos smarkiai...

Nausėdos ir konservatorių kova įgijo naujų aspektų: Gabrieliui Landsbergiui tai nepatiktų (62)

Lietuvoje verda politinės aistros, kas turėtų atstovauti Lietuvai Europos Vadovų taryboje (EVT)...

Vytenis Miškinis | D+

Mįslingoje baikerio dingimo istorijoje klausimų iki šiol – daugiau nei atsakymų

Iki šiol neįminta bene didžiausia pastarojo dešimtmečio mįslė - baikerio Aivaro Kilkaus...

Šeimų maršo Vilniuje lauks siurprizas – trys antimitingai (110)

Šeštadienį rengiamos trys akcijos prieš šeimų gynimo maršą, tai „Delfi“ patvirtino...

Narkotikų politiką Lietuvoje užsimojusiai keisti Danielei – tvirtas užnugaris: siūlo ties tuo nesustoti (320)

Įvairios valstybinės institucijos ragina politikus ne tik priimti sprendimus dėl mažo kiekio...

Atsakė, kam, grįžus iš užsienio, saviizoliacija privaloma, o kam ne (107)

Kelionių sezonas skatina žmones domėtis, kam reikėtų izoliuotis, grįžus iš užsienio šalių...

Dėl Izraelio ir palestiniečių – visaverčio karo grėsmė „Hamas“ skelbia paleidęs 15 raketų Izraelio branduolinio reaktoriaus link (155)

Nepaliaujamas raketų leidimas iš Gazos Ruožo ir įsiplieskę susirėmimai tarp žydų ir arabų...

Transliacija / Saldžios ir sūrios amerikietiškos mini picos vaikams

Nustebinkite ne tik vaikus, bet ir kitus šeimos narius. Pagaminkite mini picų, kurios gali būti...

Po darbuotojų išpažinties skandalo nutraukiama legendinė Ellen DeGeneres laida, gyvavusi net 18 metų

Televizijos laidų vedėja Ellen DeGeneres ir jos prodiuseriai pastaraisiais mėnesiais buvo...