aA
Valstietė-žalioji Agnė Širinskienė paaiškino, kad pataisą dėl skolinimosi partijoms kartu su spendimu dėl įsipareigojimų NATO vykdymo teikė todėl, kad tai yra vieno ir to paties biudžeto reikalai. Buvusi finansų ministrė iš opozicinės Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Ingrida Šimonytė tokį elgesį vadina kiaulišku.
© DELFI montažas

„Taip, registravau valstybės biudžeto pataisas. Pusmetį svarstome apie tai, kaip reikėtų, ir ar reikėtų finansuoti visas, net ir naujai įkurtas, parlamentines partijas. Pirmasis variantas – tarp visų parlamentinių partijų perskirstyti jau esamas biudžeto lėšas – susilaukė kritikos.

Konservatoriai puolė ginti savo koalicijos partnerių paluckininkų interesus, esą, neteisinga, nukentės opozicinė partija, gaus mažesnį finansavimą. Nors mažesnis finansavimas ir atrodė logiškas – po skilimo jų liko mažiau, dalis gautų rinkėjų balsų/mandatų, kurie ir lemia finansavimo dydį, „iškeliavo“ į kitą partiją. Bet OK. Tebūnie. Mes girdime opozicijos baimes ir paklausėme konservatorių. Finansavimo modelį pakeitėme“, – feisbuke rašė A. Širinskienė.

Jos vertinimu, tada liko vienintelis kelias užtikrinti skaidrų naujos parlamentinės partijos finansavimą – papildomas finansavimas, neperskirstant esamų partijų lėšų, būtų skiriamas iš valstybės biudžeto.

„Tam ir buvo reikalingi mano registruoti 2018 metų Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo pakeitimo pasiūlymai. Tas konservatoriams taip pat netiko. Tada nuskambėjo kaltinimai, kad esą siūlau keisti NATO biudžetą, pasiūlymas neva kelia grėsmę vos ne nacionaliniam saugumui, nukentės NATO interesai“, – rašė A. Širinskienė.

Tvirtina, kad biudžetas yra vienas

Tačiau, pasak jos, nėra atskiro „NATO biudžeto“, yra vienas vienintelis valstybės biudžetas, kuris skirstomas įvairiausiems poreikiams.

„Įdomu, tie kritikuotojai bent prieš balsuodami skaitė, kaip atrodo tas neva „NATO biudžetas“, kuriam pataisą registravau? (…) Ten toks pats „NATO biudžetas“, kaip ir „būsimo referendumo biudžetas“, „įvykusių Zanavykų apygardoje rinkimų biudžetas“ ar „žemės ūkio biudžetas“ arba „daugiabučių modernizavimo“ biudžetas“, – teigė A. Širinskienė.

Pasak jos, kito techninio kelio skirti dotaciją partijai šiuo metu nėra ir reikėjo pasirinkti būtent tą biudžeto eilutę.

„Kitaip biudžetas nėra sudarinėjamas. Tad visi išvedžiojimai, kad kažką galima buvo padaryti kitaip – arba visiškas Statuto ir biudžeto sandaros principų nežinojimas, arba tikrai negeranoriškas bandymas kiršinti žmones ir siekis dirbtinai išpūstame burbule paskandinti kur kas didesnes problemas: kad ir verslininkų rengtus raštus, pasinaudojant mandatu nuneštus į Konstitucinį Teismą, ir paskui gautą tų pačių verslininkų fondų 11 milijonų indėlį į karalienės Mortos statybas“, – rašė A. Širinskienė.

Šimonytė tokį elgesį vadina kiaulišku

Buvusi finansų ministrė iš TS-LKD frakcijos I. Šimonytė nesutinka su A. Širinskienės paaiškinimu, kad ji esą nepakišo visiškai nesusijusio klausimo po gynybos finansavimo reikalais.

„Aišku, kad pakišo. Taip, žinoma, biudžetas tas pats, tai gal ir mokytojų algų etatiniam apmokėjimui irgi galima įdėti galimybę skolintis, nes irgi yra nelabai faina situacija, mokytojai nepatenkinti, pinigų nėra“, – per dantį oponentę traukė I. Šimonytė.

Pasak jos, yra didelis skirtumas tarp politinio moralinio įsipareigojimo 2 proc. BVP skirti gynybai ir skolinimosi nenumatytoms išlaidoms politinių partijų veiklai, kurios nėra apibrėžtos įstatymu.

„Aš suprantu, kad ji preziumuoja paprastuoju būdu – įsivaizduoja, kad išsukios rankas „tvarkiečiams“, lenkams, nežinau kam, ir tą įstatymą (kuris pakeistų partijų finansavimo tvarką) galiausiai kas nors priims.

Tada susiklostys tokia paradoksali padėtis, kad įstatymas yra priimtas, bet pinigų tai nėra. Vyriausioji rinkimų komisija daugiau pinigų partijoms tai neturi. Tai iš kur paims pinigų? Na, tai pasiskolinsim“, – kitos pusės logiką interpretavo I. Šimonytė.

Tačiau, pasak jos, šiandien partijos tokių nenumatytų poreikių neturi, ir negalima daryti prielaidos, kad jie bus.

„Nes a) įstatymas gali būti taip ir likti nepriimtas, b) prezidentė gali įstatymą vetuoti, ir dar daugybė dalykų gali atsitikti. Tai yra kiauliška, kad šitaip yra daroma, prie labai svarbaus dalyko, kuris būtų vienbalsiai priimtas Seime, (pridedamas tas klausimas). Ir paskui tokiomis apvaliomis akutėmis žiūrima, ir sakoma, kad čia konservatoriai NATO nenori duoti pinigų“, – sakė I. Šimonytė.

Pasak jos, jeigu „Vyriausybė būtų parodžiusi stuburą, ir būtų nepritarusi šitam siūlymui, tada Seime reikėtų 71 balso už jam priimti“.

„Bet kadangi Vyriausybė ausis suglaudusi pritaria, tai nebereikia, nebalsuojama atskirai. Tada automatu į priėmimą eina toks, koks yra“, – sakė I. Šimonytė.

Seimo pirmininkas apsispręs iki pirmadienio

TS-LKD frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis kreipėsi į Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį, prašydamas grąžinti į svarstymo ir pataisų teikimo stadiją 2018 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo 15 straipsnio pakeitimo projektą.

Seimo pirmininkas teigė sprendimą priimsiąs iki pirmadienio.

„Seimo Pirmininkas pasisako už abiejų projektų – tiek skolinimosi gynybos finansavimui užtikrinti, tiek partijų dotacijoms skirstyti – priėmimą. Visgi, pasak Seimo Pirmininko, šie projektai neturėtų būti tapatinami. Šiuo metu dėl partijų finansavimo vyksta politinės diskusijos ir tikimasi iki pirmadienio rasti sprendimą“, – teigė V. Pranckietis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Svarbiausios NATO pratybos nuo Šaltojo karo laikų: scenarijus – lyg iš įtempto siužeto trilerio (230)

Desantinės operacijos metu užpuolama NATO valstybė, o 5-ąjį Šiaurės Atlanto sutarties...

Siurprizas dirbantiesiems savarankiškai: mokesčiai didės (182)

Vyriausybės pateiktame „ Sodros “ biudžeto projekte – paslėptas siurprizas. Kartu su juo...

Ant Seimo stalo – įstatymo pataisos, įnešiančios lemtingų pokyčių „klevams“ (22)

Siūlymas laikinąjį vairuotojo pažymėjimą paversti galiojančiu ne dvejus, o trejus metus,...

Šarvojant mirusį tėvą – įžūlus kaimynų poelgis: vilnietis taip visko palikti nežada (10)

Nugriauti svetimą turtą, susimokėti baudas ir tuomet statyti savo statinį – į tokią verslo...

Pribloškiantis Sabonio sezono startas: istorinis dvigubas dublis, žvėriškas dėjimas ir puiki pergalė (9)

Fantastišku pasirodymu reguliarųjį NBA sezoną pradėjo Domantas Sabonis ir Indianos...

Patenkintas Jasikevičius „gražuolių“ matyti „Žalgiryje“ nenori: turime iš naujo tapti žvėrimis specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (15)

Kauno „Žalgiris“ pademonstravo įspūdingą žaidimą puolime bei atidarė pergalių sąskaitą...

Infliacija rusus stumia į neviltį (138)

Rusijos vartotojus slegia niūrios nuotaikos, nes infliacija vis labiau pakerta jų perkamąją galią.

Kol Nigelas Westas kovoja teismuose, aiškėja Sandros Grafininos dukros likimas: mažylė jau nebe globos namuose (6)

Šiuo metu nežinomybėje po buvusios mylimosios dingimo gyvenantis britas Nigelas Jeremy Macaulay...

Patyręs odontologas tvirtina: skalavimo skystis nėra skirtas kasdieniam naudojimui (7)

Dantų šepetėlis , dantų pasta, siūlas arba tarpdančių šepetėlis. Šių priemonių teisingas...

Iš viešnagės Amerikoje parsivežė ir naujų receptų: tikri amerikietiški pusryčiai ir jūsų virtuvėje (8)

Kiekvienas besisvečiuojantis Amerikoje greitai pastebi išskirtinius amerikiečių valgymo ir...