aA
„Valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio išrastu būdu aiškintis su žurnalistais, klausimus pateikiant feisbuke, pasinaudojo ir jo dešiniąja ranka vadinama Agnė Širinskienė.
Agnė Širinskienė
Agnė Širinskienė
© DELFI / Karolina Pansevič

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui (TTK) vadovaujanti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovė A. Širinskienė trečiadienio rytą savo puslapyje feisbuke paskelbė kreipimąsi į portalo 15min redaktorių Raimundą Celencevičių.

„Nesiekiu daryti įtakos 15min.lt turiniui, ją daryti galite jūs, o aš vis dar, galbūt naiviai, bet tikiu, kad principingai žurnalistinius tyrimus atliekančiai 15min.lt komandai ne tas pats, kas jos nariams moka atlyginimą.

Tikiu, kad ši savo srities profesionalų komanda, turėdama reikiamus įgūdžius ir patirtį, sugebės rasti atsakymus ir sau, ir visuomenei. Jeigu Lietuvoje negalioja dvigubi standartai ir sutariama, kad viešosios informacijos rengėjams ir skelbėjams turi būti taikomi tokie pat aukšti skaidrumo ir moralės standartai, kaip ir politikams, pasiaiškinkime, ar iš tiesų taip yra. Tikiuosi skaidrumo ir atvirumo iš 15min.lt pagrindinio akcininko, o iš žurnalistų – profesionalaus požiūrio ir objektyvaus tyrimo, kuris atsakytų kad ir į tokius klausimus“, – paskelbė parlamentarė.

Ji išvardijo keliolika klausimų apie 15min akcininkus. Kaip galima suprasti iš susirašinėjimų viešojoje erdvėje, tai jau ne pirmas A. Širinskienės bandymas tokiu būdu teikti savo poziciją.

DELFI pasiteiravus R. Celencevičiaus nuomonės apie „valstietės“ įrašą, jis informavo, kad oficiali pozicija bus pateikta kiek vėliau.

Širinskienės klausimai R. Celencevičiui

Ar tiesa, kad dabartinis Eesti Meedia vadovas Svenas Nuutmannas dirbo Rusijos žiniasklaidos bei telekomunikacijos priemonėse, buvo jų vadovu ir strategu?

Ar S. Nuutmannas taip pat vadovavo saugos paslaugų bendrovei „USS Security“?

Ar ši bendrovė turi sąsajų su tomis saugos paslaugų tiekėjomis, kurioms buvo pavesta rūpintis Sočyje (Rusija) vykusių olimpinių žaidynių saugumu?

Ar tokie tamprūs S. Nuutmanno ryšiai Rusijoje nekenkia 15min.lt ar Eesti Meedia reputacijai?

Ar tiesa, kad Jūsų savininkas M. Linnamae, kaip rašo Estijos žiniasklaida, yra davęs „auką“ vienai iš Estijos valdančiųjų partijų jo farmacijos verslui svarbių įstatymų priėmimo išvakarėse?

Ar jums žinoma, kad Estijos valstybinės vaistų agentūros skaičiavimu, kas trečia Estijos vaistinėse parduodama tabletė priklauso M. Linnnamae?

Ar toks akcininko įsitraukimas į farmacijos verslą nėra deklaruotina aplinkybė 15min.lt rengiant publikacijas farmacijos temomis?

Ar 15min.lt redakcijai yra žinoma, kokius verslus, be žiniasklaidos priemonių, ir keliose šalyse valdo jų akcininkas?

Gal galite juos įvardinti ir nurodyti, kokiose šalyse jie registruoti bei vystomi?

Ar tiesa, kad vos M. Linnamae verslai atsiduria ties konkurencijos teisės pažeidimo riba ir jais pradeda domėtis konkurenciją rinkoje prižiūrinčios institucijos, juos perima vienas Olandijos fondas, kuris neturi pareigos atskleisti akcininkų?

Ar jums yra žinoma, kad M. Linnamae investuoja į energetikos projektus, o ypač saulės energetiką?

Ar tai nedaro įtakos 15min.lt redakcijai ir neskatina domėtis konkuruojančiomis rinkoje įmonėmis? Ar nemanote, kad skaidrumas reikalautų tokį akcininko interesą deklaruoti rengiant publikacijas energetikos srityje?

Ar tiesa, kad su M. Linnamae siejamos įmonės turi problemų su Lietuvos Konkurencijos taryba? Ar iki šiol bylinėjamasi Lietuvos teismuose? Kokios tai ir su kokiais verslais susijusios bylos? Ar nėra vengiama Konkurencijos tarybai ir teismams pateikinėti dokumentus apie įmonių akcininkus, o ypač tuos, kurių duomenys saugomi Olandijos fonde STAK Kemplake?

Ar redakcijos žurnalistams yra žinoma, kiek žiniasklaidos priemonių Lietuvoje priklauso pagrindiniam holdingo akcininkui?

Ar registruodamas įmones užsienyje, registravimui pasirinkdamas fondų, kurie neatskleidžia savo akcininko, formą, akcininkas nebando apeiti įstatymų? Ar jums toks verslo modelis, kai visuomenė neturi galimybės sužinoti žiniasklaidos priemonės ar klasifikuotų skelbimų portalo akcininko, atrodo moralus?

Ką apie paviešintus NSGK dokumentus, kuriuose minima naujienų portalo 15min.lt valdžia, neva dėl kritikos MG Baltic atleidusi direktorių Tomą Balžeką, mano jūsų akcininkai? T. Balžekas savo FB paskyroje yra apie tai užsiminęs.

Ir dar – šis klausimas nesusijęs su akcininku, tačiau visada labai norėjau to paklausti. Ar tiesa, kad jūsų politikos skilties redaktorės tėvas yra įtakingas Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys? Kodėl to nei žurnalistė, nei redakcija nėra viešai deklaravusi? Ar nemanote, kad man, kaip ir kitiems politikams, būtų tikslinga žinoti, kad bendraudama su žurnalistu, turinčiu aiškias politines pažiūras, (ne)susidursiu su neobjektyvumu, nusistatymu ar šališkumu?

Ramūnas Šaučikovas: mūsų savininkai niekada nedarė ir nedaro jokios įtakos 15min žurnalistų kuriamam turiniui

Po A. Širinskienės pateiktų klausimų oficialią poziciją pateikė ir portalo 15min.lt generalinis direktorius Ramūnas Šaučikovas:

Seimo narė Agnė Širinskienė savo „Facebook“ paskyroje diktuoja temas, kuriomis 15min turi pasisakyti. Sunku suvokti, kad demokratinėje šalyje politikai gali nurodinėti žiniasklaidai, į kokius klausimus ji turi atsakinėti, kuo domėtis ir ką rašyti. Tai yra tiesus kelias į autoritarinį valdymą - būtent tokiais principais politikai veikė Sovietų Sąjungoje.

15min yra žinoma kaip skaidri, patikima ir nepriklausoma žiniasklaidos priemonė, siekianti vykdyti akcininkų iškeltą misiją - kurti visuomenės gerovei. Remdamiesi tokia misija bei laikydamiesi aukščiausių žurnalistikos standartų temas straipsniams ir tyrimams žurnalistai renkasi patys, pagal aktualumą visuomenės gerovės pokyčiui, o ne pagal mano nurodymus, atskirų politikų norus, ar verslo interesus. 15min, kaip ir visos Lietuvos žiniasklaidos, veikla yra reglamentuojama Lietuvos įstatymų, taip pat ir Visuomenės informavimo įstatymo, Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso. 15min griežtai laikosi šių teisės aktų ir kuria objektyvią, aktualią ir kokybišką žurnalistiką, o ne užsiima suinteresuotų asmenų pageidavimų koncerto veikla.

Džiaugiamės, kad mūsų akcininkai ir grupės vadovai kuria darbo aplinką, kurioje tokios vertybės yra reikšmingos ir apsaugotos. Didžiuojamės, kad mūsų savininkai niekada nedarė ir nedaro jokios įtakos 15min žurnalistų kuriamam turiniui.

Nepaisant šio puolimo, užtikrinu, kad ir toliau rašysime tai, kas aktualu visuomenei, ir nepriklausomai rinksimės sudėtingas temas, kurios iš esmės prisidėtų prie visuomenės gerovės pokyčio.

Diskusija feisbuke – jau ne pirma

A. Širinskienės klausimai – jau ne pirmas atvejis, kai politikai ir žurnalistai bei visuomenės veikėjai susirašinėja viešojoje erdvėje.

Naująją „madą“ įvedė LVŽS lyderis R. Karbauskis, praėjusį gruodį, vykstant Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) veiklos tyrimui, savo profilyje feisbuke paskelbęs, kad su LRT laidas vedančiu žurnalistu Edmundu Jakilaičiu siejamos trys įmonės 2016 metais gavo daugiau kaip 2,5 mln pajamų, o sumokėjo 0,3 proc. mokesčių.

Netrukus E. Jakilaitis taip pat feisbuke pateikė savo klausimus R. Karbauskiui – esą klausdamas tiesiai, atsakymų iš politiko nesulaukė. Žurnalistas išvardijo 24 klausimus, susijusius su R.Karbauskio verslo skaidrumu.

Netrukus į procesą įsitraukė ir televizijos laidų autorius Haroldas Mackevičius, kėlęs klausimus dėl galbūt neskaidrios R. Karbauskiui priklausančio „Agrokoncerno“ veiklos. Reaguodami į tai, „Agrokoncerno“ vadovai sukvietė spaudos konferenciją, tačiau dauguma viešai teiktų klausimų taip ir liko neatsakyti.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Prieš ypatingą dieną pildosi Kremliaus košmarai: JAV Baltijos šalyse parodė, kokio atkirčio sulauktų Rusija (350)

Gegužės 9-ąją Rusijoje gatvėmis rieda šarvuotoji technika, dangų raižo dešimtys įvairiausių...

Po akistatos su mirtimi kryžius gaminti pradėjęs Algimantas pandemiją vadina pasaulio pabaiga: aš šito laukiau (17)

Algimantui Sakalauskui – 62-ji. Kone pusę savo gyvenimo jis užsiima menine drožyba, puoselėja...

Lietuvoje – 883 nauji COVID-19 atvejai ir 8 mirtys papildyta (103)

Sekmadienį Statistikos departamentas pranešė, kad per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 883...

Koronavirusas moterų nepagailėjo: tokio staigaus kritimo žemyn dar nėra buvę

Užimate tokias pačias pareigas kaip kolega vyras, dirbate analogišką darbą, bet uždirbate...

Modesta Meškė | D+

Plaukų specialistė pasakė, kas geriau – sausas ar įprastas šampūnas?

Sausas šampūnas – puikus pagalbininkas paslėpti mūsų nešvarius plaukus ir riebaluotas...

Turizmas pamažu atsigauna – į kai kurias šalis iš Lietuvos kyla pilni lėktuvai stebi neįprastą tendenciją (140)

Artėjant vasaros sezonui ir atostogų paklausai vis didėjant, užsienio keliones rengiantys...

Vokietija skambina pavojaus varpais dėl žmonių, kurių visai nepasiekia COVID-19 perspėjimai: užsimenama ir apie rytų europiečius skubiai pradėtas bandomasis projektas (465)

Kai vasario viduryje didžiausias Vokietijos laikraštis „Bild“ paskelbė informaciją, jog tarp...

Ši pora – pirmoji pasaulyje, kuri ryžosi apsigyventi tokiame būste: namas išdygo per 5 dienas (39)

Viena olandų pora tapo pirmaisiais gyventojais Europoje, apsigyvenusiais vien tik trimačiu...

Transliacija / Raktas į namus. Pirmieji tvoros statybos žingsniai

Pirmieji tvoros statybos žingsniai: ką būtina apgalvoti, kur kreiptis ir nuo ko pradėti....

Sejal Badani knygos „Istorijų pasakotojos paslaptis“ apžvalga: tiek pat naudos, kiek iš indiškų serialų (1)

Delfi Moterys skiltyje startuoja naujas straipsnių ciklas „Apie knygas“. Žurnalistė Fausta...