„Kinijos ambasadoriui Prancūzijoje, kuris nusprendė pareikšti, kad po Sovietų Sąjungos griūties atgimusios valstybės neturi jokio tarptautinio teisinio statuso, taipogi derėtų nepamiršti, kad mes ne tik esame pilnateisės tarptautinės bendruomenės narės, tačiau ir kad visi jautrūs Kinijai klausimai, įskaitant ir esamą status quo Taivano atžvilgiu, taipogi remiasi į tą pačią tarptautinę teisę“, – savo feisbuko paskyroje pirmadienį rašė V. Sinkevičius.

Eurokomisaras taip pat atkreipia dėmesį į Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen viešai išsakytą poziciją.

„Komisijos pirmininkė kovo pabaigoje labai atvirai pareiškė, jog Kinijos vaidmuo Ukrainoje nulems ES ir Kinijos santykius. Tarptautinę teisę pažeidžiantis ginklų tiekimas agresorei Rusijai būtų netoleruotinas“, – sakė jis.

ELTA primena, kad Kinijos ambasadoriaus Prancūzijoje Lu Shaye pareiškimai ir abejonės dėl buvusių sovietinių respublikų suvereniteto sukėlė ažiotažą tarptautinėje erdvėje. Atsakydamas į televizijos kanalo LCI žurnalisto klausimą, ar Krymas yra Ukrainos dalis, Lu Shaye teigė, kad svarbus požiūrio kampas. Žurnalistui įsikišus ir pareiškus, kad pagal tarptautinę teisę Krymas yra Ukrainos dalis, Kinijos diplomatas atsakė, kad pagal tarptautinę teisę buvusios sovietinės respublikos neturi jokio statuso, nes „nėra tarptautinės sutarties, kuri materializuotų jų suverenitetą“.

Pastaruosius L. Shaye pareiškimus pasmerkė eilė Europos Sąjungos šalių bei Briuselio lyderių. ES vyriausiasis įgaliotinis Josepas Borrellis diplomato pasisakymus pavadino „nepriimtinais“. Tuo metu parlamentarus vienijantis globalus aljansas dėl Kinijos kreipėsi į Prancūzijos Užsienio reikalų ministrę Catherine Colonna, prašant paskelbti Pekino ambasadorių nepageidaujamu asmeniu.

Tuo metu Baltijos šalių užsienio reikalų ministerijos pasiaiškinti išsikvietė šalyje reziduojančius Pekino atstovus.

Po kilusio skandalo, Pekinas suskubo tikslinti Kinijos poziciją ir pareiškė gerbiantis visų buvusių sovietinių respublikų „suverenios valstybės statusą“. Kinijos Užsienio reikalų ministerijos atstovė Mao Ning tvirtino, kad Pekinas gerbia visų šalių suverenitetą, nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą bei laikosi JT Chartijos tikslų bei principų.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)