Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narė Ingrida Šimonytė pateikė klausimus Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK), kodėl rinkimų kampanijos metu atlyginimą dabartiniam premjerui Sauliui Skverneliui bei dar keliems komandos nariams mokėjusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) nepripažinta šiurkščiai pažeidusi Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymą.
Ingrida Šimonytė
© DELFI / Kiril Čachovskij

Raštą komisijai išsiuntusi parlamentarė taip pat klausia, kodėl nebuvo išsamiai išnagrinėtas neteisingų duomenų politinės kampanijos finansavimo ataskaitoje pateikimo faktas bei kaip bus taikoma administracinė atsakomybė LVŽS už nustatytus pažeidimus.

Parlamentarė rašte atkreipė dėmesį, kad VRK sprendimu pripažino, kad Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo normos buvo pažeistos.

LVŽS veiklos koordinatoriais 2016 m. spalio 9 d. Seimo rinkimų politinės kampanijos laikotarpiu dirbusių 7 asmenų darbo užmokestis ir su tuo susijusiems mokesčiams mokėti išlaidos (iš viso 64 tūkst. 935 Eurų) nebuvo deklaruotos kaip 2016 m. Seimo rinkimų politinės kampanijos išlaidos, o šias išlaidas VRK sprendimu pripažinus rinkimų kampanijos išlaidomis buvo pažeisti leistini maksimalūs rinkimų išlaidų dydžiai.

Parlamentarės neįtikino VRK teiginys, kad politinės partijos neplanuoja savo rinkiminių išlaidų ir nesudarinėja planuojamų rinkiminių išlaidų sąmatų. Jai labiau tikėtina prielaida, kad LVŽS, planuodama savo rinkimines išlaidas, pamatė, kad neįtilps į maksimalius dydžius ir nusprendė pasinaudoti įstatymo numatyta išimtimi ir darbo užmokesčio išlaidas priskirti personalo veiklai, esą šios išlaidos yra įprastos šiai politinei partijai ne politinės kampanijos laikotarpiu.

Įtaria, kad duomenis slėpė sąmoningai

Parlamentarė įtaria, kad LVŽS turėjo dar vieną motyvą tuos duomenis nuslėpti. Ji atkreipė dėmesį, kad Seimo narių Sauliaus Skvernelio, Dovilės Šakalienės, Rūtos Miliūtės darbo LVŽS 2016 m. Seimo rinkimų kampanijos laikotarpiu faktas nėra atskleistas Privačių interesų deklaracijose. Esą nėra viešai prieinamų duomenų apie Tomo Beržinsko ir Arnoldo Pikžirnio įdarbinimą.

„Šios aplinkybės rodo, kad LVŽS ir aukščiau nurodyti LVŽS darbuotojai nenorėjo, kad šių asmenų įdarbinimo faktas LVŽS būtų plačiai žinomas visuomenei“, – konstatavo I. Šimonytė.

Jos vertinimu, LVŽS turėjo pakankamą motyvą nedeklaruoti darbo užmokesčio išlaidų kaip rinkimų kampanijos išlaidų ir tai jau yra žinomų duomenų nuslėpimas ir nepateikimas arba žinomai neteisingų duomenų pateikimas politinės kampanijos finansavimo ataskaitoje.

Taip pat parlamentarė atkreipė dėmesį, kad vien numatytų išlaidų viršijimo faktas yra pažeidimas, o atsakomybė didinama, kai rinkimų išlaidos viršija leistiną 10 proc. paklaidą.

„Toks pagrindimas ir išvados, esą limitai viršyti netyčia, (…) yra nepakankamas ir nepagrįstas. (…) Nėra pateikta jokių duomenų, aplinkybių ar kitokių patikimų įrodymų, pagrindžiančių minėtas VRK išvadas. Perdėtai palankias išvadas tyrimą atlikę asmenys padarė savo nuožiūra, o ne grįsdami objektyviais duomenimis“, – rašė I. Šimonytė.

Nepripažino šiurkščiu pažeidimu

DELFI primena, kad balandį VRK nusprendė, kad rinkimų kampanijos metu atlyginimą dabartiniam premjerui S. Skverneliui bei dar keliems komandos nariams mokėjusi LVŽS nešiurkščiai pažeidė Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymą.

VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė paaiškino, kad komisija konstatavo, jog nebuvo tinkamai deklaruotos politinės kampanijos išlaidos.

„Mes pripažinome, kad išlaidos koordinatoriais dirbusiems asmenims turėtų būti apskaitomos kaip politinės kampanijos išlaidos. VRK tas išlaidas pripažino politinės kampanijos išlaidomis, įtraukė į apskaitą“, – sakė L. Matjošaitytė.

Pasak komisijos pirmininkės, VRK nenustatė, kad buvo šiurkštus įstatymo pažeidimas.

„Situacija išties yra įdomi, labai retai pasitaiko tokios situacijos, bet komisijos nariai neįžvelgė tyčios, specialaus slėpimo, nes tos išlaidos buvo nurodytos kitoje ataskaitoje (ne toje, kurioje turėjo būti nurodytos), jos nebuvo nuslėptos. Tos darbo sutartys, kurios buvo pateiktos, mūsų vertinimu, nėra fiktyvios, atitinka įstatymų reikalavimus“, – komentavo L. Matjošaitytė.

Pasak VRK pirmininkės, nustačius pažeidimą kiekvienas VRK narys turi teisę surašyti administracinių nusižeidimų protokolą. Numatyta atsakomybė – iki 3000 eurų partijos iždininkui arba politinės kampanijos dalyviui.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Iš Venesuelos pabėgęs lietuvis – apie „maisto mafiją“, „Maduro dietą“ ir tikrą baimę (9)

Prieš daugiau nei 70 metų 41-erių Juano Kvedaro seneliai pabėgo iš Lietuvos ir saugesnio bei...

Lyderį praradęs „Liverpool“ krito nuo Bale'o dublio: vėl Čempionų lygos taurę kėlė „Real“ ekipa (374)

Antro kėlinio viduryje aikštėje pasirodęs Garethas Bale'as po kelių minučių iš savo vietų...

37 mln. per 18 min. surinkęs „Monetha“ įkūrėjas: juokuose apie „Lamborghini“ yra tiesos (110)

Godumo ir tuštybės varomi žmonės yra didžiausias kriptovaliutų rinkos vėžys, sako vienas iš...

Tragedija, parodžiusi visą Šaltojo karo baisumą: kaip sovietai numušė keleivinį lainerį (367)

Mintis, kad sovietų naikintuvai galėjo numušti lainerį „Boeing 747“, atrodo šokiruojančiai...

Puotos Daktarų irštvoje: sumušta Džordana, Valinsko šou ir šūviai vietoj fejerverkų (175)

Alkoholiu ir maistu nukrauti stalai, garsiausi Lietuvos nusikaltėliai, pusnuogės moterys, žymiausi...

Įtakingos Lietuvos didikės istorija: kodėl ją pamilę vyrai atleisdavo net išdavystę (23)

Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės istorijoje moterų reikšmė politinėje arenoje vis dar...

Ką per vestuves bandė nuslėpti princas Harry ir Meghan Markle? Viską išdavė kūno kalba (6)

Kūno kalbos ekspertas atskleidė , kaip „nervingai“ Harry trynė Meghan ranką savo nykščiu,...

Tėvų išmonė beribė: tarp rečiausių vardų Vaidrius, Džema ir Ripsimėja (187)

Tuo metu, kai vieni tėvai vaikams renka vardą iš giminėje esančių ar šalies populiariausiųjų...

Visi žino Kembridžo kunigaikštienę, bet ar esate matę pirmąją Argentinos ponią? politinio pasaulio stiliaus ikona (27)

Kai į Argentinos prezidento postą buvo išrinktas Mauricio Macri , ši pergalė reiškė...

Skanusis Italijos regionas: tik čia paragausite Paskutinės vakarienės sriubos ir teisingiausių makaronų (7)

Tai nepavyko Romos imperijos legionams, užtat tai padarė italų virtuvės karvedžiai. Jie...