aA
Premjerė Ingrida Šimonytė net neabejoja, kad greitai pavyks rasti techninius sprendimus, kurie leistų įgyvendinti imuniteto paso idėją, tačiau dar neaišku, kaip tą bus galima naudoti praktiškai, kad nebūtų įžeista dalis visuomenės. Taip pat šiuo etapu ekspertai nerekomenduoja tarp tokio paso turėtojų įtraukti ir testuojamų žmonių, tad jį galėtų turėti tik pasiskiepyję arba persirgę žmonės.

„Yra svarstomi net keli dalykai. (...) Yra svarstomas paprastas techninis dalykas, kuris net nereikalautų imuniteto paso, o tiesiog leistų patikrinti, ar konkretus žmogus yra epidemiologiškai saugus. Pats imuniteto paso sprendinys, kuris reikalautų tam tikrų QR kodų, jis taip pat yra eigoje, ir manau, kad dėl jo sprendiniai bus rasti netrukus. Sakyčiau, kad čia yra šios savaitės laikas, kai mes turėsime visus atsakymus į techninius klausimus – dėl asmens duomenų apsaugos (...) ir dėl techninių sprendimų“, – sakė I. Šimonytė per spaudos konferenciją po Vyriausybės posėdžio.

Tačiau premjerė pripažino, kad yra likę du subtilūs klausimai. Pirmas jų, ką būtų galima laikyti epidemiologiškai saugesniu žmogumi.

„Pirmas atsakymas yra tam tikra vakcinacija arba po vakcinos praėjęs laikas, arba pilna vakcinacijos programa (apie tai ekspertai vakar Vyriausybei savo rekomendacijas pateikė). Antras atvejis būtų 180 dienų po ligos diagnozavimo. Sudėtingiausias klausimas yra dėl testo rezultato pripažinimo. Vakar apie tai diskutavome su ekspertais.

Ekspertų rekomendacija yra nesieti galimų veiklų atlaisvimų arba kitokių reikalavimų su testo atlikimu, kadangi tai neužtikrina pakankamo saugumo. (..) Jeigu bendras imunizacijos lygis (persirgusių arba pasiskiepijusių žmonių skaičius – „Delfi“) būtų aukštesnis, tuomet tas sprendimas galėtų būti kaip trečia opcija, bet ne dabar“, – dėstė I. Šimonytė.

Pats subtiliausias klausimas, pasak premjerės, yra susijęs su žmogaus teisėmis, tai yra galimybes daliai asmenų daryti vieną ar kitą dalyką, kol kitiems žmonėms tų veiklų prieinamumas yra apribotas.

„Tai yra ne toks paprastas klausimas, tai yra tas klausimas, kurį daugiausiai kelia psichologai ar filosofai. Techninis sprendinys bus, o kiek jį bus galima naudoti, kad neįžeistume dalies savo visuomenės, apie tai reikės papildomai diskutuoti“, – sakė I. Šimonytė.

Laisvės partija spaudžia idėją įgyvendinti greičiau

Kaip jau skelbta, Laisvės partijos frakcija spaudžia Vyriausybę nedelsiant pradėti įgyvendinti nacionalinio imuniteto paso idėją, kas leistų atverti verslus ir gauti paslaugas vakcinuotiems, persirgusiems arba testuojamiems asmenims.

„Mūsų frakcija siūlo nedelsiant rengtis imuniteto pasui ir jį įvesti. Jis galiotų ne tik tiems, kurie yra jau paskiepyti, bet ir tiems, kurie turi įgytą imunitetą persirgus arba neigiamo testo rezultatą“, – po nuotolinio susitikimo su sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu sakė Laisvės frakcijos seniūnė Ieva Pakarklytė.

Parlamentarė paaiškino, kad, pagal jų idėją, imuniteto pasas turėtų būti elektroninis, kurį, jei prireiktų, būtų galima atsispausdinti.

„Ten būtų žymima, kad žmogus, kuris yra arba persirgęs, arba pasiskiepijęs, arba turi atitinkamu laikotarpiu neigiamą testo rezultatą, gali lankytis tarkime kultūros renginiuose, keliauti į lauko kavines. Jam atsilaisvintų tam tikros socialinės veiklos. Tokiu būdu sudarytume galimybę ir vykti renginiams, dirbti verslams.

Taip pat manome, kad imuniteto pasas paspartintų vakcinacijos tempus. Mes artėjame prie masinės vakcinacijos, ir, ko tikrai niekas nenorėtų, kad susidurtume su situacija, kai mes jau matome, kad tas imuniteto pasas yra mums svarbus, reikalingas, bet yra techniškai tam nepasiruošta“, – sakė I. Pakarklytė.

Laisvės frakcija nepuoselėja vilčių, kad tas imuniteto pasas bus įvestas jau kitą dieną.

„Tačiau IT sprendimai turi būti kuriami dabar. Mes nesiruošiame, kad tai vyks rytoj, tik tiek, kad tam turi būti skiriamas visas dėmesys, kad per balandžio mėnesį jau turėtume pirmą produktą, ir gegužę, o gal ir greičiau, jau būtų galima naudoti“, – sakė I. Pakarklytė.

Seimo pirmininkė nepalaiko skubos

Seimo pirmininkė, liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen suabejojo, ar skubėjimas įvesti imuniteto pasą netaps meškos paslauga skiepijimui.

„Aš iš principo – už imuniteto pasą, kuris atvertų duris bendrauti plačiau. Tačiau aš taip pat – už labai atsakingai įvertintus tokio „paso“ gavimo kriterijus.

Suprantu Izraelį, kur „žaliasis pasas“ atsirado, kai buvo paskiepyta apie pusę žmonių abiem vakcinomis ir dar daugiau – pirmuoju skiepu. Aišku, saugu. Tai suveikė ir kaip paskatinimas skiepytis skeptikams“, – feisbuke rašė V. Čmilytė-Nielsen.

Seimo pirmininkė teigė suprantanti, kad į kriterijus galima įtraukti ir tuos, kurie persirgo.

„Bent 3 mėn. jie turi imunitetą. Ir tai įrodyti nesunku. Bet kiek laiko tada galiotų imuniteto pasas tokiems žmonėms? Man, pavyzdžiui, antikūnų labai sumažėjo per 4 mėnesius po ligos. Tai po 5-6 mėn kažin, ar aš būčiau saugi“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.

Ji taip pat abejoja dėl „neigiamų testų“ kriterijaus tokiam pasui gauti.

„Kaip tai pavojinga, mes matome ir M.A.M.A istorijoje. 4 infekuoti, nors, organizatorių teigimu, buvo visi testuojami ir į renginį įleidžiami tik su neigiamais testais“, – rašė V. Čmilytė-Nielsen.

Jai kyla klausimų, kokiam laikui būtų išduodamas toks pasas.

„Dienai? Suprantu testavimą einant į darbą – atėjai, gavai neigiamą testą, reiškia nesergi. Bet tai nereiškia, kad nesirgsi po savaitės. Taigi, darbuotojai turi būti testuojami nuolat. Taip, kaip yra testuojami Seimo nariai prieš posėdžius.

Todėl aš manau, kad jeigu mums tikrai rūpi saugumas, mes turime neskubėti su tokiais sprendimais“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(23 žmonės įvertino)
1.9130

Top naujienos

Ekspertas: ar Rusija gali ryžtis smogti Lietuvai – paskaičiuokime, kokias pasekmes tai jai sukeltų (4)

Lietuvai ribojant Europos Sąjungos sankcionuotų prekių tranzitą į Kaliningrado sritį,...

Ką parodys EK rengiamos gairės dėl tranzito į Kaliningradą: gali susidaryti priešingas įspūdis

Prezidentūroje pirmadienį įvyko pasitarimas dėl tranzito į Kaliningradą. Kaip pranešė...

Kaip Rusijos „defoltas“ gali paveikti karą: ekspertai išskiria vieną grėsmę agresorei

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad...

Karas Ukrainoje. Po Medvedevo grasinimų – Ukrainos atsakas: Krymas bus susigrąžintas iškart Rusijos kariai pagrobė Chersono merą (5)

Rusijos valstybė tapo didžiausia teroristine organizacija pasaulyje ir tai turi būti pagrįsta...

STT turi priekaištų Vilniaus miesto savivaldybei dėl statybų leidimų išdavimo: projektai vertinami pagal „nerašytas“ taisykles

Naujų būstų Vilniuje išdygtų ir daugiau, tačiau NT plėtotojų darbus stabdo Vilniaus miesto...

Po kaitrų Kaunas jau niokojamas audros: lūžta medžiai, plaukia gatvės

Kauniečiai jau fiksuoja ant miesto užplaukusių debesų nuostolius – nuo stipraus lietaus ir vėjo...

Įspūdingiausi atlyginimai Lietuvoje gegužę: viršūnėje – vidutiniškai 56 tūkst. eurų mokėjusi įmonė (5)

Gegužę 21 įmonė mokėjo didesnius nei 10 tūkst. eurų vidutinius atlyginimus , o algų medianų...

Paaiškėjo grupės „Depeche Mode“ nario Andrew Fletcherio mirties priežastis

Paaiškėjo grupės „Depeche Mode“ nario Andrew Fletcherio mirties priežastis. Gegužę, būdamas...

Verslas PliusRanjeetha Pakiam

Planus dėl Rusijos aukso vadina simboliniu sprendimu

Pasak analitikų, kelių Didžiojo septyneto narių parengtas planas uždrausti naują aukso...